Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Raspberry Pi


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα μου εκαναν δωρο το raspberry pi 2 B και θελω να ρωτησο απο ποιο καταστημα στην Αθηνα μπορω να αγορασω τα υλικα που θα χρειαστω σε καλες τιμες π.χ το κουτι του , καλωδιο τροφοδοσιας , καρτα μνημης και αν θα υπαρχει και η καμερα .Εχω βρει ενα στην Αθηνα στα Εξαρχεια αλλα θελω να συγκρινω και τιμες με αλλα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει και το nettop εδώ στην Ελλάδα που με τα μεταφορικά του οι τιμές έρχονται όπως να τα αγόραζες στο εξωτερικό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι προτίνουν καταστήματα από το εξωτερικό και δεν αγοράζω από Ελλάδα όταν υπάρχουν καλές τιμές

 

http://www.nettop.gr/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το nettop εδώ στην Ελλάδα που με τα μεταφορικά του οι τιμές έρχονται όπως να τα αγόραζες στο εξωτερικό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι προτίνουν καταστήματα από το εξωτερικό και δεν αγοράζω από Ελλάδα όταν υπάρχουν καλές τιμές

 

http://www.nettop.gr/

ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω . Στην αρχη αυτο το μαγαζι ειχα βρει οταν εψαχνα αλλα κοιταζα περισσοτερο αν υπαρχει στην Αθηνα επειδη προτιμαω να τα παιρνω απο το μαγαζι και να ρωταο καποια πραγματα , αλλα θα κοιταξω να παραγγειλω απο αυτο που μου εγραψες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το grobotronics πάντως που λες στα εξάρχεια έχει νορμάλ τιμές, αρκετά πράγματα και τα παιδιά μέσα συζητάνε ό,τι θες

Θα κοιταξω να παω την Τριτη στο grobotronics . Γενικα τα βασικα πραγματα ποσο περιπου πανε ολα μαζι ?και ποια ειναι? καρτα μνημης 4gb ή 8gb ? να κοιταξω και ταχυτητα στις καρτες μνημες ή μονο την χωρητικοτητα τους ? Ισως να παρω και το κουτι του ... αλλα θα κοιταξω πρωτα να το χρησιμοποιησω με τα βασικα του πραγματα στην αρχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το grobotronics πάντως που λες στα εξάρχεια έχει νορμάλ τιμές, αρκετά πράγματα και τα παιδιά μέσα συζητάνε ό,τι θες

 

thx για την πληροφορία! Αυτό το μαγαζί δεν το ήξερα καν. Πολύ καλό φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για temperature monitoring τι υπάρχει; Έχω το RPi2 με kali 2.0.

Στο raspbian υπήρχε μια εντολή (/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp) αλλά δεν υπάρχει αυτό εδώ.

Εγκατέστησα και lm-sensors αλλά δεν βρίσκει κανένα sensor με το sensors-detect. Έχουμε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Τι distribution να βαλω για να εχω το LXDE που συνηθησα.

Καλο το raspbian αλλα στην πρωτη εγκατασταση πριν 1,5 χρονο ηταν 1.1gb και τωρα εφτασε 3.8gb,

σε λιγο θα πρεπει να αλλαξω καρτα sd.

 

εχω το model B 512 ram το single core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο raspberry, μπορώ να φορτώσω ότι unixοειδές λειτουργικό θέλω; Ή υπάρχουν συγκεκριμένες εκδόσεις για το σύστημα αυτό και μόνο;

 

Επίσης από ποιό site να αγοράσω το 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να του βαλεις οτιδηποτε υποστηριζει αρχιτεκτονικη arm. Αλλα επειδη κατι τετοιο ειναι pain in the ass και δεν εχει καμια σχεση με την εγκατασταση μιας οποιασδηποτε διανομης στο pc σου, κατεβαζεις ενα ετοιμο image της διανομης που σε ενδιαφερει, το περνας στην καρτα απο το pc, την συνδεεις μετα στο rpi και εκκινει απο εκει.

Βασικα, το pi μονο απο την καρτα μπορει να εκκινησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το grobotronics πάντως που λες στα εξάρχεια έχει νορμάλ τιμές, αρκετά πράγματα και τα παιδιά μέσα συζητάνε ό,τι θες

 

Ψιλοαπαράδεκτο, ο ένας ειδικά δεν ξέρει τι πουλάει, μάλλον τρέλα το μόνο σίγουρο, δεν πρόκειτε σε καμία περίπτωση να κάνω κάποια αγορά απο εκεί πλέον, προσωπικά δεν το συνιστώ, καλύτερες τιμές παίζουν ούτοσι άλλως και αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...