Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Raspberry Pi


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να μπω και εγώ στον χορό του Pi.To έψηνα από καιρό και τώρα βλέποντας κάποιες εφαρμογές του το αποφάσισα  :-D.

Ποια είναι τα must όμως που πρέπει να πάρω μαζί;

1)θήκη

2)φορτιστή

3)card reader

4)sd card 

 

Χρειάζεται τίποτα άλλο που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέω να μπω και εγώ στον χορό του Pi.To έψηνα από καιρό και τώρα βλέποντας κάποιες εφαρμογές του το αποφάσισα  :-D.

Ποια είναι τα must όμως που πρέπει να πάρω μαζί;

1)θήκη

2)φορτιστή

3)card reader

4)sd card 

 

Χρειάζεται τίποτα άλλο που μου διαφεύγει;

 

-Card reader έχει ενσωματωμένο για SD καρτούλα (Model B 512MB) αρα δε χρειάζεται εκτός κι αν θες να διαβάσεις κι άλλες κάρτες.

-HDMI καλώδιο αν έχεις σκοπό να το συνδέσεις σε οθόνη και δεν έχεις ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παίδες... Από που παραγγέλνετε αξεσουάρ και ηλεκτρονικά για το Pi σας; Το robotstore έχει μεγάλη γκάμα (adafruit) αλλά οι τιμές είναι υψηλές και τα περισσότερα δεν είναι άμεσα διαθέσιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netop πάντως έχει αρκετά πράγματα αλλιώς amazon αλλά θα πρέπει να περιμένεις αρκετά μέχρι να έρθουν ενώ αυτό είναι ελλάδα και φαντάζομαι θα έρχονται γρήγορα

 

http://www.nettop.gr/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Card reader έχει ενσωματωμένο για SD καρτούλα (Model B 512MB) αρα δε χρειάζεται εκτός κι αν θες να διαβάσεις κι άλλες κάρτες.

-HDMI καλώδιο αν έχεις σκοπό να το συνδέσεις σε οθόνη και δεν έχεις ήδη.

To card reader το θέλω για να περάσω το OS κτλ. από το PC μιας και δεν έχω.

Hdmi όλο και κάπου θα έχω πεταμένο  :confused:.

Το μόνο θέμα μου είναι ποια SD κάρτα να πάρω.Σίγουρα θα πάρω 16gb class 10 αλλά δεν ξέρω ποια μιας και και όλες διαφέρουν αρκετά σε read/write.

Εσείς ποια χρησιμοποιείται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 3 transcend 8gβ class 10.

Δουλευουν κανονικα, αλλα αν βγαλω καποια απο το πι, ενω ειναι συνδεμενη στο ρευμα,

τοτε κατι χαλαει και βγαζει σφαλμα.

Αυτο ομως μαλλον το εχουν ολες οι sd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μια trancend 16αρα class 10 εχω , εδω και 5 6 μήνες που το εχω συνέχεια online δεν εχει παρουσιάσει ποτε θέμα. Τωρα εκτος απο ssh που χρησιμοποιώ μιας και το εχω χωρίς οθόνη φυσικά εχω ανοίξει και ενα vnc και βλέπω κανονικα gui του pi απο windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να χρεισημοποιήσω το pi ως DVR?

δηλαδή να πάρω την ir camera του και με κάποιο software να καταγράφει σε δίσκο πχ ή usb μόλις ανιχνεύσει κίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόσθετο ανιχνευτή κίνησης και κάμερα σίγουρα θα μπορείς και με κάτι δικό σου. 

sweet! θα το ψάξω και ελπίζω να το υλοποιήσω σύντομα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sweet! θα το ψάξω και ελπίζω να το υλοποιήσω σύντομα :D

 

Για δες κ αυτο για εμπνευση

http://makezine.com/projects/pilarm-portable-raspberry-pi-room-alarm/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες πειραματίζομαι με ένα 512ΜΒ Raspberry Pi.

 

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα για να μαζευτούμε να ανταλλάζουμε ιδέες για κατασκευές, απορίες κλπ.

 

Το πρώτο Project που θέλω να φτιάξω είναι αυτοματισμός με φωνητικές εντολές.

 

https://github.com/StevenHickson/PiAUISuite/

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι ρελέ να χρησιμοποιήσω για να συνδέσω απευθείας 220-240VAC (σκέπτομαι να συνδέσω τα ρελέ παράλληλα με τους διακόπτες φωτισμού του σπιτιού).

 

Υπάρχουν διάφορες επιλογές (Coil Relays, Solid State Relays) και επειδή οι απόψεις διίστανται για το ποιος είναι καλύτερος θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει.

 

Γράψτε και εσείς τις ιδέες / κατασκευές σας!

Για rasbbery δεν ξερω (αν ημουν 25 χρονια νεοτερος θα ηξερα) :-D Παμε στα ρελε τωρα.

Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο.Υπαρχει για τι χρηση το θελει κανεις.

Τα ρελε υμιαγωγων εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εναντι των μηχανικων.Για παραδειγμα:

Μπορουν να αλαξουν κατασταση παρα πολυ γρηγορα, σε 1ms.. και να κανουν παρα πολλα ανοιγοκλεισιματα το λεπτο

Τα μηχανικα απλα δεν μπορουν.

Δεν καταναλωνουν ενεργεια

Συνηθος ειναι πιο μικρα σε ογκο απο τα μηχανικα.

Χρησιμοποιουνται συνηθος σε τυποποιημενες κατασκευες pcb ( εδω μετραει το μεγεθος,κοστος ,αξιοπιστία,θορυβος κτλ)

Ναι ειναι αθορυβα και

Δεν κανουν arc τον σπινθυρισμο δηλ στις επαφες.

 

Δεν αντεχουν σε μεγαλα φορτια και σε πολλες περιπτωσεις θελουν ψυξη

Εχουν πιο πολυπλοκο σχεδιασμο για σωστη και ασφαλη χρηση, (απομονομενη τροφοδοσια κτλ)

Στην ουσια μιας και ειναι triacs υσχυει οτι και για αυτα spurius,ηλεκρομαγνητικες παρεμβολες κτλ.

 

Εν ολιγοις αυτα.

Τωρα για καποιον που τωρα ξεκιναει με αυτα θα προτεινα τι αλλο? τα μηχανικα ρελε.

 

Εινα πιο ευκολα στη χρηση και πιο ασφαλη για καποιον ερασιτεχνη που ξερει τι κανει, και θελει μεγαλη προσπαθεια για να δει τα 220 να περανε μεσα στα rasbbery του :-D  .

Ελέγχεις πανευκολα τις επαφες με ενα απλο πολυμετρο και εχεις τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις ρελε με πανω απο εναν διακοπτη και να κανεις επεκταση και συνδυασμο εντολων

Ακους το τσακα τσουκα και καλαβαινεις αν δουλευει.

Αν αναβοσβυνεις τα φωτα σου με συχνοτητα > 50 φορες το λεπτο μη βαλεις μηχανικα ρελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστησα το raspberry σαν NAS το έβαλα χθες να δουλέψει και σήμερα το πρωί ενώ έκανα Ping , δεν μπορούσα να κάνω ssh και να δω το samba share.

 

:(

 

Το πράσινο φως αναβόσβηνε σταθερά, και επειδή δεν μπορούσα να περιμένω το έκανα hard reset :( Και από τότε δεν ανάβει ! :S

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι? Η να περιμένω το polyfuse να γίνει reset?:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστησα το raspberry σαν NAS το έβαλα χθες να δουλέψει και σήμερα το πρωί ενώ έκανα Ping , δεν μπορούσα να κάνω ssh και να δω το samba share.

 

:(

 

Το πράσινο φως αναβόσβηνε σταθερά, και επειδή δεν μπορούσα να περιμένω το έκανα hard reset :( Και από τότε δεν ανάβει ! :S

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι? Η να περιμένω το polyfuse να γίνει reset? :(

 

Ποιον οδηγό ακολούθησες για να στήσεις το NAS? να δούμε μήπως κάτι ήταν λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...