Προς το περιεχόμενο

στενή ζαρντινιέρα. φτιάχτο μόνος σου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ επιμένω ότι αν δεν βάψεις τα ξύλα, δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις με νάυλον και τέτοια να τα κρατήσεις στεγνά και κάποια στιγμή θα χαλάσουν. Αλλά αυτό που θα γίνει γρήγορα θα είναι να χαλάσει η όψη των ξύλων

 

Πάρε το ένα από τα μικρά κομματάκια που έχεις και βάλτο μέσα σε ένα μπολ νερό για 10 λεπτά και θα δεις ότι η επιφάνειά του θα αγριέψει. Θα την τρίψεις με γυαλόχαρτο στα γρήγορα, θα γίνει οκ αλλά με το που ξαναβάλεις το ξύλο στο νερό θα γίνει το ίδιο. Κάντο και θα δεις

Εξωτερικά θα την βάψω σίγουρα, εσωτερικά ήθελα να βρω κάποια λύση υγιεινή για τα περιεχόμενα αλλά και προστατευτική για τα ξύλα, είτε αυτό είναι νάυλον είτε κάτι που να βάφει κ να προστατεύει και ταυτόχρονα να μην είναι ανθυγιεινό για το φυτά... ζητάω πολλά? ίσως!

Επίσης θέλω να πω πως εάν είναι χαλάσει σε 4-5 χρόνια δεν με πειράζει και τόσο και εαν χαλάσει τότε... θα δείξει!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζόραν μου σόρρυ κιόλας αλλά το βρίσκω πολύ χλωμό το όλο εγχείρημα. Η όλη κατασκευή πρέπει να έχει πολλές τρύπες για να στραγγίζουν τα νερά, αλλιώς τα φυτά θα σαπίζουν. Θα φύγει το νερό από την μιά άκρη στην άλλη, 4+ μέτρα απόσταση, περνώντας μέσα από το χώμα, επειδή έχει κλίση; Και πόση κλίση θα δώσεις; 5% αν δώσεις, που λίγο είναι, στα 4 μέτρα θα πρέπει η άλλη άκρη να είναι 20 εκ. ψηλότερα. Να το βλέπεις και να ξεκαρδίζεσαι στο γέλιο δηλαδή.

 

Μια σκέψη: κουτί σαν αυτό που έφτιαξες, αλλά με πάτο όχι συμπαγή αλλά με μεγάλα κενά. Περασμένο 3 χέρια συντηρητικό ξύλου. Από κάτω μικρά ποδαράκια, 1 εκ. ασπούμε, για να μην ακουμπάει όλο αυτό στο πάτωμα. Μέσα πολλές πλαστικές ζαρντινιέρες στην σειρά, καθεμία με το πιατάκι της, με μερικά εκατοστά χαλίκι κάτω από το χώμα. Ούτε κλίση ούτε τίποτα. Προσέχεις να μην παραποτίσεις και ξεχειλίσουν και τα πιατάκια. Αλλά και αν τυχόν ξεχειλίσουν, τα νερά δεν θα μείνουν μέσα στο κουτί, απλά θα χρειαστεί να πλένεις το μπαλκόνι σου. Αν δεν θες με τίποτα να συμβεί αυτό, δεν είναι τρομερά δύσκολο να κάνεις μια τρυπούλα σε κάθε πιατάκι και να τις συνδέσεις όλες με ένα σωλήνα (λάστιχο ή ποτίσματος) και μετά στο σιφώνι. Κάθε 2-3 χρόνια γυαλοχαρτάρεις και περνάς 1 ή 2 χέρια συντηρητικό το κουτί σου. Με γειά βρε!

- 4 μέτρα; Βρε φίλε 1.5 μέτρο είναι η συγκεκριμένη κ εάν όλα πάνε καλά θα βάλω και άλλη μία, δεν έχω άλλο χώρο!

- Όσο για την κλίση νομίζω ένας πόντος διαφορά ύψους, φτάνει, το νερό κινείται εύκολα, θα υπάρχει και χαλίκι κάτω.

- Καλή η πρότασή σου, εάν γίνει έτσι το μόνο πρόβλημα που θα έχω να αντιμετωπίσω θα είναι το κατά πόσο θα αντέξει το κπθ στη βροχή, αλλά με ένα βάψιμο ή βερνίκι αυτό μάλλον λύνεται.

thanx

Τελικα τι θα φυτεψεις ?

Μου πρότειναν τα παρακάτω και συμφωνώ...

Ρίγανη, θυμάρι, φασκόμηλο, δενδρολίβανο, μέντα, δυόσμος και γενικά βότανα που να είναι χρήσιμα στην κουζίνα και τη διατροφή. Σημαντικό για μένα είναι να έχουν φύλλα όλο το χρόνο, ώστε να έχω ταυτόχρονα, πρασινάδα, φράκτη και χρήσιμο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εσωτερικά ήθελα να βρω κάποια λύση υγιεινή για τα περιεχόμενα αλλά και προστατευτική για τα ξύλα, είτε αυτό είναι νάυλον είτε κάτι που να βάφει κ να προστατεύει και ταυτόχρονα να μην είναι ανθυγιεινό για το φυτά... ζητάω πολλά? ίσως!

 

 

Παντως αν αρχισεις να διαβαζεις για μονωτικα παρε μια μικρη ενημερωτικη  τζουρα  για διαφορες που για εναν αμαθη μπορει να ειναι ψιλα γραμματα 

 

http://stoupaspaintingonline.wordpress.com/2011/01/28/%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4/

- 4 μέτρα; Βρε φίλε 1.5 μέτρο είναι η συγκεκριμένη κ εάν όλα πάνε καλά θα βάλω και άλλη μία, δεν έχω άλλο χώρο!

 

 

1.5 μετρο ? Εσυ δεν ελεγες 4 μετρα ? Παρε μια πλαστικη re zoranb να τελειωνεις.Με την πιατελα της .Αυτο που εφτιαξες καντο ξερω γω σιντοθηκη η ντουλαπιτσα για στεκα μπιλιαρδου  :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5 μετρο ? Εσυ δεν ελεγες 4 μετρα ? Παρε μια πλαστικη re zoranb να τελειωνεις.Με την πιατελα της .Αυτο που εφτιαξες καντο ξερω γω σιντοθηκη η ντουλαπιτσα για στεκα μπιλιαρδου  :-D 

Ωχ ναι έχεις δίκιο, συγνώμη εάν σας μπέρδεψα παιδιά! Στην πορεία είδα πως ήταν υπερβολικά τα 4 μέτρα και επειδή υπάρχει τραπεζάκι είπα να το αφήσω να σπάει την τετράμετρη σε 2 πιό μικρές που τελικά βγαίνουν από 1.5μ η καθεμία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω προγραμματιστή!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον  , παρε πλαστικη.Με μονωτικα , βαψιματα το ιδιο θα σου παει.

 

Βεβαια....αλλη γλυκα η κουφαλα το ξυλο  :-)

 

http://www.a-mproumas.gr/index.php?page=zarntinieres

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είχα ιδέα για τις αυτοποτιζόμενες, πωπω με αυτή τη λύση γλιτώνω τόσο τη διοχέτευση των νερών του στραγγίσματος όσο και το πότισμα με προγραμματιστή... πω πω τώρα ξενέρωσα!  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και αυτοι εδω 

 

http://www.megatv.com/oikipouroi/default.asp?catid=24999#toppage

 

το συνδυασμο γεωυφασμα, ελαφροπετρα ,πλαστικο , τρυπες σωληνακια εχουν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και αυτοι εδω 

 

http://www.megatv.com/oikipouroi/default.asp?catid=24999#toppage

 

το συνδυασμο γεωυφασμα, ελαφροπετρα ,πλαστικο , τρυπες σωληνακια εχουν κανει

Μήπως εννοείς αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχουν οι αυτοποτιζόμενες γλάστρες λοιπόν, τότε δεν είναι βλακεία να χρησιμοποιεί κανείς προγραμματιστή για τις γλάστρες του μπαλκονιού του ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...