Προς το περιεχόμενο

στενή ζαρντινιέρα. φτιάχτο μόνος σου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε από την 4η σελίδα και ύστερα, αλλά αν έχωνες τις πλαστικές ζαρντινιέρες που πε ο λέφτερ στο κουτί σου και απλώς του έβγαζες τον πάτο;

Νομίζω με περιορίζουν οι διαστάσεις, αλλά ακόμα κι αν βάλω, με το θέμα της αποστράγγισης τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι πλαστικές ζαρτνινιέρες έχουν τρύπες έτσι κι αλλιώς. Απλώς από κάτω δε θα έχεις πάτο ξύλινο, μόνο την υπόλοιπη επένδυση.

Αν δε σε παίρνει σε ύψος, μπορείς απλά να στηρίξεις τις εσωτερικές πλαστικές πάνω σε 2 τούβλα ξερωγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ροδάκια, έχει κανείς υπόψιν κάποια που να βιδώνονται στο σόκορο του 18mm κόντρα πλακέ θαλάσσης τη πλευράς ή να μην βάλω καθόλου και να βάλω μόνο βιδωτά ποδαράκια με ρεγουλατόρο;

Ροδάκια μικρά που να τσουλάνε όμως έχει κανείς υπόψιν του; Mάλλον πρέπει να είναι γαλβανιζέ ώστε να μην χαλάνε εφόσον θα βρίσκονται έξω! Έχει κανείς κάτι υπόψιν του ή ακόμα και το που μπορώ να βρώ μεγάλη γκάμα από ροδάκια για να επιλέξω;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ανοξείδωτα ή ειδικά για εξωτερικούς χώρους, αλλά ρόδα σε γλάστρα που θα βρέχεται με σκόνες χώματα κλπ είναι θέμα χρόνου να τα φτύσει.

 

Θέλει να το συντηρείς που και που, να του ρίχνεις σπρέυ και να του βάζεις κανα γράσσο να προστατεύεται αλλά καλό θα ήταν να τα τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε αν χρειαστεί να αντικατασταθούν εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζει να παθει τιποτα .Εγω εχω κατι στρογγυλα πλαστικα με ανοξειδωτο καπελαλι που σηκωνουν δυο επιπλα πολυ βαρια.Να σαπισει το πλαστικο απο τα νερα ? ψιλοδυσκολο μου φαινεται. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω τα μεταλλικά είναι μονόδρομος από θέμα αντοχής στο βάρος, τώρα εάν σκουριάσουν ίσως είναι πιθανόν αλλά θα το δούμε. Πάντως έχω δει τα πλαστικά να γίνονται ένα μάτσο χάλια σε μαγάλο βάρος. Πήρα 2 ροδάκια ελεύθερης γωνίας ώστε να "οδηγούν" και άλλα 2 απλώς για να τσουλάνε τον όγκο.

post-74587-0-33119900-1411752684_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζε λίγο λάδι/γράσσο στα κινούμενα μέρη κάθε πχ 5-6 μήνες για να τσουλάνε καλά και να διατηρούνται.

 

Θα βάλεις στον άξονα αλλά και στην περιστροφική βάση(έχει κάτι μπίλιες σαν ψευτορουλεμάν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε αρκετά τελικό στάδιο, αλλά με προβληματίζει το θέμα της αποστράγγισης ως προς το πως θα σφραγίζω την αναπνέουσα πάνω στα σωληνάκια (μπεκ) ώστε να μην βγαίνει. Θα ήθελα -εάν υπήρχε- κάποιο παξιμάδι το οποίο να έμπαινε στην άκρη του μπεκ, για να μην χωράει η αναπνέουσα να βγαίνει. Αντιλαμβάνεστε πως εάν βγεί από το σωληνάκι η αναπνέουσα, τότε το νερό δεν θα διοχετέυεται από το σωληνάκι στο σιφόνι αλλά θα λιμνάζει εκεί, κάτι που δεν το θέλω!

Καμιά ιδέα;  :unsure:

post-74587-0-53913700-1412517797_thumb.jpg

post-74587-0-37327500-1412517805_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τρύπα από την οποία το σωληνάκι περνά την αναπνέουσα την στεγανοποιείς κάπως;

Νομίζω πως ένα κομάτι πλαστικό, μια πλαστική ροδέλα πχ, με τρύπα μισό χιλιοστό στενότερη από την διάμετρο του σωληνακίου, μέσα από την οποία θα περάσεις το σωληνάκι (έχει ελαστικότητα, νομίζω θα μπορέσεις να το σφηνώσεις) θα κάνει δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τρύπα από την οποία το σωληνάκι περνά την αναπνέουσα την στεγανοποιείς κάπως;

 

Ήλπιζα πως θα στεγανοποιήτο κάνοντας μικρή τρύπα στην αναπνέουσα ώστε το σωληνάκι να περνάει σφηνωτά. Αλλά μάλλον χαλαρώνει τελικά και μια και το αναφέρεις φαίνεται πως θα ήθελα και εκεί καμιά πρόταση!  :-)

 

 

Νομίζω πως ένα κομάτι πλαστικό, μια πλαστική ροδέλα πχ, με τρύπα μισό χιλιοστό στενότερη από την διάμετρο του σωληνακίου, μέσα από την οποία θα περάσεις το σωληνάκι (έχει ελαστικότητα, νομίζω θα μπορέσεις να το σφηνώσεις) θα κάνει δουλειά.

Πολύ καλή ιδέα, αλλά πλαστικό τέτοιο που θα μπορούσα να βρω;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε Ζόραν, μην με απογοητεύεις. Κόψε σε κομμάτια οτιδήποτε πλαστικό σου περισσεύει. Ένα πλαστικό κουτί, ένα παλιό τάπερ, μια θήκη από σιντί. Και μάλλον λίγη σιλικόνη ανάμεσα στο πλαστικό και την μεμβράνη σου θα κάνει την δουλειά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...