Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είχα nova, είχα το powerware 9112 9120 κάτι τέτοιο. Τα guard δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Βγάζουν πολλά μοντέλα ιδίως οικονομικά. Τώρα προσωπικά τα eaton δεν μου γεμίζουν το μάτι στα οικιακά μοντέλα, τα βγάζουν για να τα βγάζουν μου φαίνεται. Κοιτάζω προς cyberpower μεριά περισσότερο παρά στην APC για το γνωστό λόγο της οικονομίας. Διπλή τιμή που κατά τη γνώμη μου είναι κάτι παραπάνω από υπερβολική.

To 9120 που ειχες τι το κανες?Το παροπλισες επειδη εκανε θορυβο ο ανεμιστηρας του?

Μιλαμε για ενα ups που βαζει κατω πολλα APC.

Να πεταμε φτηνιαρικα ups ,ναι το εχουμε ακουσει,να πεταμε ομως σκυλια ups,κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω δουλέψει ποτέ APC αλλά από γνωστούς άκουγα πάντα καλά λόγια, αλλά δυστυχώς το μοντέλο που χρειάζομαι κάνει 400 ευρώ.

 

To 9120 το πούλησα προ πολλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα nova, είχα το powerware 9112 9120 κάτι τέτοιο. Τα guard δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Βγάζουν πολλά μοντέλα ιδίως οικονομικά. Τώρα προσωπικά τα eaton δεν μου γεμίζουν το μάτι στα οικιακά μοντέλα, τα βγάζουν για να τα βγάζουν μου φαίνεται. Κοιτάζω προς cyberpower μεριά περισσότερο παρά στην APC για το γνωστό λόγο της οικονομίας. Διπλή τιμή που κατά τη γνώμη μου είναι κάτι παραπάνω από υπερβολική.

inform ειναι τα καλα και σε νορμαλ τιμες.τα eaton για οικιακα ναι μακρυα.απλα βγαινουν για να παιδευουν τον κοσμο.

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ APC αλλά από γνωστούς άκουγα πάντα καλά λόγια, αλλά δυστυχώς το μοντέλο που χρειάζομαι κάνει 400 ευρώ.

 

To 9120 το πούλησα προ πολλού.

ναι δυστυχως ενα 1000αρι smart apc εχει σχεδον 350 ευρω.σιγουρα μπορει να αντεξει πολλα χρονια αλλα το κοστος αποκτησης ποναει.η apc απλα πονταρει σε 2 πραγματα.και στο ονομα της αλλα και οτι ειναι αμερικανακια.οκ βαζει καλα υλικα κανεις δεν θα πει οχι και φαινεται οτι και σε πολλα datacenter παιζουν apc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apc σίγουρα ποντάρει στην ποιότητα κατασκευής, δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό πιστεύω. Έπειτα στο service που είναι υποδειγματικό και φυσικά στο όνομα καθώς για χρόνια αποτελούσε μονοπώλειο στα οικιακά ups. Αλλά πλέον έχουν βγει δειλά δειλά πολύ αξιόλογες εταιρείες.

 

Τα αμερικάνικά προϊόντα για να πω την αλήθεια ποτέ δεν με έπεισαν για την υπεροχή τους.

 

Αγοράζοντας ένα APC που έχει και ακριβές μπατααρίες ουσιαστικά κάνω μια επισφαλή επένδυση γιατί ίσως δεν προλάβω να κάνω απόσβεση με την εξέλιξη της τεχνολογίας που απαιτεί όχι περισσότερα watt αλλά νέους τύπους συσκευών.

 

Όταν είχα πάρει το trust τροφοδοτούσε ένα ταπινό απλό τροφοδοτικό switching ή passice PFC. Έμεινα πολύ ικανοποημένος για την τιμή του (ίσως κάτω από 50 ευρώ). Δεν θυμάμαι γιατί άλλαξα computer. Πάντως από τη σελίδα της δείχνει σοβαρή εταιρεία με πολλές πληροφορίες και μεγάλη εγγύηση.

 

Επίσης τα mustek είναι καλά από ότι ακούω και τα fortron επίσης αλλά φθηνότερες κατασκευές. Αυτό το μονοπώλειο της APC έξω έχει αρχίσει να σπάει αισθητά.

 

Τελικά παρήγγειλα το cyberpower sine wave 1300VA, 780 watt δίνει η εταιρεία (μάλλον κρατάει πισινή και δεν δίνει 800).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apc σίγουρα ποντάρει στην ποιότητα κατασκευής, δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό πιστεύω. Έπειτα στο service που είναι υποδειγματικό και φυσικά στο όνομα καθώς για χρόνια αποτελούσε μονοπώλειο στα οικιακά ups. Αλλά πλέον έχουν βγει δειλά δειλά πολύ αξιόλογες εταιρείες.

 

Τα αμερικάνικά προϊόντα για να πω την αλήθεια ποτέ δεν με έπεισαν για την υπεροχή τους.

 

Αγοράζοντας ένα APC που έχει και ακριβές μπατααρίες ουσιαστικά κάνω μια επισφαλή επένδυση γιατί ίσως δεν προλάβω να κάνω απόσβεση με την εξέλιξη της τεχνολογίας που απαιτεί όχι περισσότερα watt αλλά νέους τύπους συσκευών.

 

Όταν είχα πάρει το trust τροφοδοτούσε ένα ταπινό απλό τροφοδοτικό switching ή passice PFC. Έμεινα πολύ ικανοποημένος για την τιμή του (ίσως κάτω από 50 ευρώ). Δεν θυμάμαι γιατί άλλαξα computer. Πάντως από τη σελίδα της δείχνει σοβαρή εταιρεία με πολλές πληροφορίες και μεγάλη εγγύηση.

 

Επίσης τα mustek είναι καλά από ότι ακούω και τα fortron επίσης αλλά φθηνότερες κατασκευές. Αυτό το μονοπώλειο της APC έξω έχει αρχίσει να σπάει αισθητά.

 

Τελικά παρήγγειλα το cyberpower sine wave 1300VA, 780 watt δίνει η εταιρεία (μάλλον κρατάει πισινή και δεν δίνει 800).

τωρα τι 780 τι 800 μικρη διαφορα.αλλα ναιεχω δει διαφορες στα πραγματικα watt μεταξυ διαφορετικων μοντελων ιδιων εταιρειων.πχ αναμεσα σε smart apc και απλα apc.και νομιζω υπηρχαν διαφορες.το καλο με τα ups ειναι οτι οι τεχνολογιες δεν αλλαζουν πολυ.απειροι εχουν nea sine wave σε active pfc.και ομως αμερικανικες εταιρειες βγαζουν καλα προιοντα.οπως και σε wifi Το εχω δει μεχρι και σε κλιματιστικα.

μπαταριες δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις τις αυθεντικες τις apc ειδικα για τα απλα μοντελα που δεν εχουν παραξενουν connectores.και το λεω διοτι η μπαταρια που γραφει apc αμα βγαλεις το αυτοκολλητο θα δεις απο κατω να ειναι μπαταρια csb που απλα την εχει εγκρινει η apc.csb μπαταριες βρισκεις παντου.τωρα πλεον δεν φορανε csb αλλα κατι αλλες δεν θυμαμε.κατι με Light Νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τις τεχνολογίες τροφοδοτικών. Μέσα σε μερικά χρόνια περάσαμε από 4 τεχνολογίες. Βέβαια ένα τροφοδοτικό υπολογιστή που ο κατασκευαστής θέλει να σέβεται τον εαυτό του δουλεύει με όλες τις κυματομορφές, το πρόβλημα έγγειται περισσότερο σε άλλες συσκευές. Το θέμα έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις περισσότερο από κάποιο μοντέλο της APC. Ας πούμε μια τηλεόραση με μετασχηματιστή στην τροφοδοσία της δεν θα την έβαζα ποτέ σε φθηνιάρικο UPS ούτε καν απλό APC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τις τεχνολογίες τροφοδοτικών. Μέσα σε μερικά χρόνια περάσαμε από 4 τεχνολογίες. Βέβαια ένα τροφοδοτικό υπολογιστή που ο κατασκευαστής θέλει να σέβεται τον εαυτό του δουλεύει με όλες τις κυματομορφές, το πρόβλημα έγγειται περισσότερο σε άλλες συσκευές. Το θέμα έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις περισσότερο από κάποιο μοντέλο της APC. Ας πούμε μια τηλεόραση με μετασχηματιστή στην τροφοδοσία της δεν θα την έβαζα ποτέ σε φθηνιάρικο UPS ούτε καν απλό APC.

δεν ξερω τι προβλημα μπορει να κανει σε μια συσκευη η μη παροχη sine wave.καποιοι λενε οτι απλα κανει ενα παραξενο θορυβο αλλοι λενε οτι μπορει να χαλασει.βεβαια ενω ειναι τοσα ατομα με near sine wave δεν εχω πετυχει καποιο να πει οτι του κανε ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τροφοδοτικό pc πολύ σπάνια σε άλλες συσκευές όμως προτζέκτορες κ.α. καταπονεί πολύ και μειώνει τρομερά το χρόνο ζωής τους.

το καλο ειναι οτι το pc συνηθως βαζεις πανω στο Ups.την τηλεοραση μπορεις να την συνδεσεις στο surge αφου δεν σε νοιαζει να δωσεις απο τις μπαταριες αμα κοπει το ρευμα.τα apc τουλαχιστον δινουν surge εξοδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δινει και surge τοτε καλη φαση.γιατι μερικα Ups δεν δινουν οποτε τις αλλες συσκευες πρεπει να τις βαλεις σε πολυπριζο ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ειναι κατι που αξιζει να εχει ενα ups γιατι μπορεις να βαλεις πανω ολα τα υπολοιπα.απο εναν εκτυπωτη,μια τηλεοραση τα ηχεια σου το scanner σου και παει λεγοντας.αλλα ναι αλλιως πας και παιρνεις ενα πολυπριζακι ασφαλειας και τα ριχνεις εκειπανω τουλαχιστον να εχουν μια υποτυπωδη προστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει πολύ καλό χαρακτηριστικό η προστασία από σκαμπανευάσματα τάσης. Δεν νομίζω ότι κάνει να συνδέεται πολύμπριζο ασφαλείας σε UPS. ίσως πριν το UPS να μην υπάρχει θέμα. 

 

Κάποτε είχα και μία πρίζα ασφαλείας, δεν με πολύ έπειθε για τις δυνατότητές της, αλλά τέτοια μέσα δεν θα τα πρότεινα για ακριβές συσκευές. Καλύτερα ένα καλό UPS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει πολύ καλό χαρακτηριστικό η προστασία από σκαμπανευάσματα τάσης. Δεν νομίζω ότι κάνει να συνδέεται πολύμπριζο ασφαλείας σε UPS. ίσως πριν το UPS να μην υπάρχει θέμα. 

 

Κάποτε είχα και μία πρίζα ασφαλείας, δεν με πολύ έπειθε για τις δυνατότητές της, αλλά τέτοια μέσα δεν θα τα πρότεινα για ακριβές συσκευές. Καλύτερα ένα καλό UPS. 

να βαλεις το πολυπριζο ασφαλειας μετα το Ups δεν εχει νοημα αλλωστε.μιλαμε για πριν το Ups.εχω ετσι το ειχα ωστε να εχω μια πρωτη προστασια απο το πολυπριζο και μετα εδινα στο Ups και απο το Ups επαιζα απο τις surge για τις ενεργοβορες πχ εκτυπωτη Laser ,ηχεια κτλ και απο τις battery για το pc.αν δεν ειχε surge Το Ups θα επαιζα απο το πολυπριζο.

υπαρχει πολυπριζο με 5 ευρω και υπαρχουν και τα πολυπριζα πχ της apc που εχουν απο 10 ενα απλο μεχρι 35 το surge performance που θεωρειται το καλυτερο της.απαραιτητη προυποθεση για να παιξει σωστα και το ups αλλα και το πολυπριζο ασφαλειας ειναι να παιζει η γειωση μας.το πολυπριζο ασφαλειας τουλαχιστon της apc εχει λαμπακι πανω που σου λεει αν λειτουργει η γειωση η οχι.χωρις γειωση το εχεις η οχι = same thing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...