Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πάντως φίλε περιμένω και εγώ ένα cyberpower λογικά θα το έχω μέσα στην εβδομάδα. Περίμενε αν θέλεις να σου πω εντυπώσεις γιατί θα σου έρθει λίγο πιο οικονομικά (κανά 150άρι-160άρι) και είναι και πιο κατάλληλο για σπίτι. 

 

 

Πως ξερεις οτι αυτο το cyberpower που περιμενεις δεν δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας?

Δεν δουλευει σε ολα τα eaton συνεχεια ο ανεμιστηρας,σε καποια μοντελα.

Πωλητης της eaton δεν ειμαι,αλλα ειναι κορυφαια μηχανηματα οπως και να ΄χει.

Αν θελετε και τεχνικη αποψη,χαλανε πολυ λιγοτερο απο τα apc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω cyberpower και επιβεβαιώνω ότι ο ανεμιστήρας δουλεύει μόνο αν πέσει το ρεύμα και πάρει μπρος το ups. αλλιώς δεν βγάζει άχνα. χαχαχα

σούπερ μηχάνημα με λιγότερα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξερεις οτι αυτο το cyberpower που περιμενεις δεν δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας?

Δεν δουλευει σε ολα τα eaton συνεχεια ο ανεμιστηρας,σε καποια μοντελα.

Πωλητης της eaton δεν ειμαι,αλλα ειναι κορυφαια μηχανηματα οπως και να ΄χει.

Αν θελετε και τεχνικη αποψη,χαλανε πολυ λιγοτερο απο τα apc.

παντως τα eaton τα nova και Mge nova καιγοντουσαν στην σειρα.

σε apc παντως ειχα πετυχει νομιζω μονο ενα χαλασμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξερεις οτι αυτο το cyberpower που περιμενεις δεν δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας?

Δεν δουλευει σε ολα τα eaton συνεχεια ο ανεμιστηρας,σε καποια μοντελα.

Πωλητης της eaton δεν ειμαι,αλλα ειναι κορυφαια μηχανηματα οπως και να ΄χει.

Αν θελετε και τεχνικη αποψη,χαλανε πολυ λιγοτερο απο τα apc.

 

Πολύ απλά γιατί...δεν έχει ανεμιστήρα  ;)

Επίσης είναι 75% πιο οικονομικό. Βέβαια αυτό θα το δούμε και στην πράξη. Στο εξωτερικό κερδίζουν συνεχώς έδαφος και αυτό μου τράβηξε το ενδιαφέρον

 

Εγώ το παρείγγειλα γιατί ξεφεύγει από το μοτίβο των sine wave που είναι καθαρά σχεδιαμσένα για επιχειρήσεις και συχνά είναι και online για αυτό και τόσο τσιμπημένα. Επίσης σίγουρα αρκετά ενεργοβόρα, μην ξεχνάμε ότι και το UPS μηχάνημα είναι, ρέυμα καταναλώνει. 

 

Τα eaton έχουν πεθάνει εδώ και χρόνια. Φαίνεται άλλωστε. Πριν καμιά 10 ετία που η eaton και η APC είχαν ουσιαστικά το μονοπώλειο, παλεύονταν λόγω ανταγωνισμού αλλά ως δέυτερη επιλογή. Οι εταιρείες με μειοδοτικούς διαγωνισμούς αγοράζουν, όχι με γνώμονα της ποιότητα. Πάντως αν θέλεις να βάλεις ένα eaton στο server room σου δεν θα απογοητευτείς (αυτά της σειράς powerware), τα nova και άλλα παρόμοια άστα καλύτερα αν θέλεις τα αυτιά σου.

 

Τα apc κάνουν θόρυβο μόνο όταν τροφοδοτούν από μπαταρία ή φτάσουν σε κάποια θερμοκρασία, όχι όλη την ώρα. Επίσης είναι λογικό να γνωρίζουμε πολύ περισσότερα ελλατωματικά apc γιατί πουλάνε πολύ περισσότερο από τα eaton. Αν από τα 200 ups βγουν ελλατωματικά τα 5 δεν λέει και κάτι. Από τα eaton μπορεί να βγήκαν ελλατωματικά 4 αλλά αγοράστηκαν 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενας λεει οτι τα cyberpower δεν εχουν ανεμιστηρα,ο αλλος λεει οτι παιρνει μπροστα μονο οταν κοπει η παροχη.whatever

Στα παλια τα χρονια ,καθε εταιρεια ειχε ενα powerware 3κva και πανω,(εγω τα συντηρουσα,εγω αλλαζα μπαταριες)και φυσικα πουλαγαν πολυ παραπανω απο apc,και φυσικα δεν χαλαγαν,αργοτερα οι εταιρειες τα αλλαξαν για θεμα χωρου με ρακατα ups και προτιμησαν apc

Και επισης αν χαλασει ενα apc μετα την εγγυηση πειτε μου που θα το πατε για επισκευη.Τα powerware τα αναλαμβανει   η Lexis η οποια εχει και πολυ καλα μαστορια και πολυ καλα παιδια.

 

Στο θεμα οτι σε καποια μοντελα δουλευει σαν τρελος ο ανεμιστηρας,ναι ειναι κακο τουλαχιστον για ενα σπιτι ,στην εταιρεια θα κλεισει το computer room και τελος.Περαν ομως του θορυβου,εχουν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης στα ηλεκτρονικα τους.

Αν καποιος δεν εχει επεξεργαστει τις πλακετες,φυσικα δεν μπορει να γνωριζει το συγκεκριμενο θεμα.

Τεραστιο ρολο λοιπον παιζει και η μετα επισκευη,το ποσο φιλικο ειναι στον τεχνικο να το επισκευασει απο το να μην μπορει να βρει μασκαρεμενα ολοκληρωμενα smd που εχει κατα κορον η apc.

Ποιος θελει να δωσει 300€ για ups και οταν χαλασει να του πουν δεν επισκευαζεται και θα χρειαστει αλλαγη πλακετας με ενα τρελο κοστος?Κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι υποχρεωτικα τα sine wave να πουμε οτι ειναι για επιχειρησεις.αν εχεις επενδυση 1000-1500 ευρω για pc και κανα χιλιαρικο για οθονη tv δεν το θεωρω οτι τo pc σου ειναι σε κοστος home use πλεον.δηλαδη οταν ειχα φτιαξει Pc Πιο παλια που ξεκινουσες Mobo 350 ευρω cpu 350 ευρω 6 δισκοι 6 χ 120 ευρω ε ναι δεν θα εβαζα κατι λιγοτερο απο sine wave.Μονο η οθονη τοτε eizo 27αρα εκανε 1450 ευρω.Home use θεωρητικα το Pc αλλα στην πραξη τα σκας για να παρεις ενα καλυτερο Ups να προστατευσεις τον εξοπλισμο σου.αυτο ισχυει και για ατομα που κανουν Mining και τα λεφτα σε καρτες ειναι πολλα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως poulinos δεν λέγεται μέσος οικιακός χρήστης, λέγεται απαιτιτικότατος εξιδικευμένος χρήστης. Τα sine wave δεν είναι αποκλειστικά για επιχειρήσης και κανονικά αφού όλα τα τροφδοτικά είναι πλέον PFC απορώ γιατί μας δουλεύουνε οι εταιρείες κανονικά. Απλώς τα περισσότερα μοντέλα sine wave απευθύνονται σε επαγγελματίες, λίγα θα δεις να πλασάρονται ως οικιακά, συνήθως είναι ογκώδη, θορυβώδη, ενεργοβόρα και φυσικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από αυτά που πουλάνε 100 ευρώ.    B)

 

Roger μια εταιρεία δεν έχει μόνο ένα μοντέλο κάποια έχουν ανεμιστήρα κάποια δεν έχουν. Επίσης η APC όσο είσαι εντός εγγύησης δεν στο φτειάχνει ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ! και από ότι έχω διαβάσει είναι υποδειγματική στην εξυπηρέτηση του πελάτη (Αυτό έλειπε που το UPS κάνει σχεδόν όσο το pc). Η eaton πέρα από τα powerware δεν ξεχώρισε πουθενά αλλού. Τώρα γιατί δεν βρίσκουν ανταλακτικά, μήπως δεν ψάχνουν στο σωστό μέρος. Γιατί δεν ρωτάνε την αντιπροσωπεία της APC ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως poulinos δεν λέγεται μέσος οικιακός χρήστης, λέγεται απαιτιτικότατος εξιδικευμένος χρήστης. Τα sine wave δεν είναι αποκλειστικά για επιχειρήσης και κανονικά αφού όλα τα τροφδοτικά είναι πλέον PFC απορώ γιατί μας δουλεύουνε οι εταιρείες κανονικά. Απλώς τα περισσότερα μοντέλα sine wave απευθύνονται σε επαγγελματίες, λίγα θα δεις να πλασάρονται ως οικιακά, συνήθως είναι ογκώδη, θορυβώδη, ενεργοβόρα και φυσικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από αυτά που πουλάνε 100 ευρώ.    B)

 

Roger μια εταιρεία δεν έχει μόνο ένα μοντέλο κάποια έχουν ανεμιστήρα κάποια δεν έχουν. Επίσης η APC όσο είσαι εντός εγγύησης δεν στο φτειάχνει ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ! και από ότι έχω διαβάσει είναι υποδειγματική στην εξυπηρέτηση του πελάτη (Αυτό έλειπε που το UPS κάνει σχεδόν όσο το pc). Η eaton πέρα από τα powerware δεν ξεχώρισε πουθενά αλλού. Τώρα γιατί δεν βρίσκουν ανταλακτικά, μήπως δεν ψάχνουν στο σωστό μέρος. Γιατί δεν ρωτάνε την αντιπροσωπεία της APC ας πούμε;

απο την μια σου λενε παρε sine wave γιατι εχεις active pfc απο την αλλη οι τιμες ειναι ακριβες και σου λενε κατηγορια για small business κτλ.ναι σου φερνουν αλλο apc και σου παιρνουν πισω το παλιο μετα απο καποιες μερες.ισως να γινεται και χερι με χερι.το εχα δει στην παλια δουλεια που δουλευα που ετυχε να δω ενα χαλασμενο.του λεω δεν ξεκιναει  δεν κανει τιποτα οκ μου λεει και εστειλαν νεο.so simple>βεβαια παω στοιχημα οτι θα τα φτιαχνουν και θα τα ξαναδινουν σε καποιον αλλον μετα που του χαλασε.τωρα για ανταλλακτικα δεν ξερω τι παιζει και δεν ξερω αν τους το πας αν θα στο φτιαξουν.σιγουρα θα υπαρχει καποιος εκει εξω που θα τα φτιαχνει και σιγουρα απο Ebay πιστευω θα βρεις και ανταλλακτικα.βεβαια αμα ψαξεις στο ebay θα δεις οτι δινουν απειρα Ups χωρις μπαταριες σε τιμη χωμα.τωρα στην apc Οσα εχω δει παντως η δεν εχουν ανεμηστηρακι η παιρνει μπροστα οταν ειναι στις μπαταριες.ακομα και στο 1500 που ειχα επαιρνε μπροστα μονο οταν επαιρνε απο μπαταρια και επειδη ηταν 8αρι δεν εκανε θορυβο.σε 2200 εχω δει να ξεκιναει και χωρις να ειναι battery αλλα ισως να ηταν λογω Temp επειδη ειχαν δυο τρια apc το ενα διπλα στο αλλο.και δεν μπορω  να ειμαι σιγουρος οτι ηταν απο αυτο.φιλος που ειχε 2200 δεν θυμαμαι να μου ειχε πει οτι ακουσε ποτε το fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάνε και όταν ζεστένοτναι σαν τα fan της corsair. Αλλά γενικά από 12mm και πάνω τα fan είναι ήσυχα σε λογικές στροφές. 4mm και 8mm σαν να κάνουνε κόντρα κάγκουρες ενώ φυσάνε βουβουζέλες. 

 

Οι μεγάλες εταιρείες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΛΙΚΑ! Όταν παίρνουν κάτι χαλάσμένο, είτε το επισκευάζουν για χρήση μέσα στην εταιρεία, είτε για προσωρινή αντικατάσταση ή και αντικατάσταση. Πάντως το προϊόν δεν πηγαίνει στο ράφι. Αυτά είναι κόλπα καταστημάτων, όχι εταιρειών. Γιατί να θέλει να κάνει κόλπα και να δυσφημιστεί μια εταιρεία με το όνομα της APC, τους λείπουν τα λεφτά ή είναι μαλάκες; Έχω βαρεθεί να ακούω την κλαούνα του Ελληνάρα ότι όλοι τον κοροϊδεύουνε επειδή πάει και ψωνίζει ηλεκτρονικά απ' το "ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ ΚΥΡ ΜΗΤΣΟΥ"

 

Αληθινή ιστορία: Αντί να παέι ένα φίλος σε γνωσ΄το μαγαζί με μουσικά όργανα να αγοράσει ένα κουρδιστίρι πάει και το παίρνει από το "Μποέμ και μπουζουκτζής"(π.χ.). Ε! Ήταν χαλασμένο, εννοείται εγγυήσεις και τέτοια δεν υπάρχουν απάντηση καταστήματος "Δεν το πήρες από 'μένα".

 

Γιατί να μπλέξει με το ebay;

Τεχνικός: Καλημέρα είναι τεχνικός, θα μπορούσα να σας κάνω μια ερώτηση;

APC:Βεβαίως

Τεχνικός: Από που μπορώ να προμηθευτώ ανταλακτικό για το τάδε μοντέλο σας;

APC:Από εμάς φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάνε και όταν ζεστένοτναι σαν τα fan της corsair. Αλλά γενικά από 12mm και πάνω τα fan είναι ήσυχα σε λογικές στροφές. 4mm και 8mm σαν να κάνουνε κόντρα κάγκουρες ενώ φυσάνε βουβουζέλες. 

 

Οι μεγάλες εταιρείες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΛΙΚΑ! Όταν παίρνουν κάτι χαλάσμένο, είτε το επισκευάζουν για χρήση μέσα στην εταιρεία, είτε για προσωρινή αντικατάσταση ή και αντικατάσταση. Πάντως το προϊόν δεν πηγαίνει στο ράφι. Αυτά είναι κόλπα καταστημάτων, όχι εταιρειών. Γιατί να θέλει να κάνει κόλπα και να δυσφημιστεί μια εταιρεία με το όνομα της APC, τους λείπουν τα λεφτά ή είναι μαλάκες;

τοτε μαλλον αυτο στην εταιρεια ζεστενοταν επειδη ηταν ολα μεσα σε ενα computer room λιγο της κακιας συμφορας.και ηταν 3 χ 2200 ψιλοκολλητα το ενα στο αλλο πανω σε ενα ραφι ψηλα που ος γνωστο η ζεστη παει πανω.αυτο σου λεω.

μπορει να μην τα δινει για καινουρια η apc αλλα αμα εσενα σου χαλασει και σου στειλουν αντικατασταση δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν νεο.με καποιο τροπο πρεπει και αυτα να ανακυκλωνονται.μπορει να βαζουν νεες μπαταριες και απλα να αλλαζουν ολη την πλακετα και brand new για να στο στειλουν που χαλασε το δικο σου.για αυτους η πλακετα δεν θα ειναι κατι ακριβο.εκτος αν την φτιαχνουν.να το πουλησουν σαν νεο οχι .αλλα φαντασου οτι απο ολο το Ups μπορει απλα να εχει χαλασει κατι απλο.

αλλα το καλο ειναι οτι οτι και να σου ξαναδωσουν βλεπεις πανω το κλασσικο χαρτακι απο τον τεχνικο οτι εχει κανει Pass ολα τα τεστς.πολυ καλοι σε αυτο το θεμα.οχι απλα παιζει και παρτο και αμα παιζει παιζει.οσα εχω παρει ολα χαρτακι με την αναφορα του τεχνικου.τσεκαρισμενα ενα προς ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους εμας ρε φιλαρακο?Αυτο ειναι που ρωταω.Ανταλλακτικα δεν θα σου δωσει καμμια αντιπροσωπεια,αλλα ασ'το αυτο,δεν θελω ανταλλακτικα.

Θελω να  παω το apc στην αντιπροσωπεια ή σε επισημο εξουσιοδοτημενο να μου το φτιαξουνε και να μην μου πουνε αλλαγη board 300€,που?ποιος?

Κανενας.Η lexis ομως που προανεφερα θα το επισκευασει.

ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ μιλαω,μεσα στην εγγυηση χαιρω πολυ οτι θα μου το αντικαταστησει.

Ετσι λοιπον,εβγαλα τα ματια μου με τον παλμογραφο με ξενυχτια και τις επισκευαζω τουλαχιστον τις επισκευασιμες βλαβες στα apc.Κατα τα αλλα,απο service αντιπροσωπειας δραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα το θεμα επισκευης το ξερεις οτι ειναι πονεμενο παντου.οχι μονο σε Ups αλλα στα παντα.απο εναν Printer που τον πας για φτιαξιμο μεχρι ενα Mobo η μια καρτα γραφικων.παιρνεις καρτα 500 ευρω χαλαει εκτος εγγυησης παει για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ποιο είναι δηλαδή; ότι η APC είναι ακριβή, χαίρω πολύ. Προσωπικά δεν γνώρισα αντιπροσωπεία που να μου αρνήθηκε το service εκτός εγγύησης με πληρωμή φυσικά. Η lexis δηλάδή δεν θα πληρωθεί, τσάμπα θα στο φτειάξει εκτός εγγύησης. Υπάρχει λόγος που η μία θα σου πει π.χ.100 και η άλλη 300. Ότι πληρώνεις παίρνεις και από άποψη υλικού και από άποψη υπηρεσιών. Νόμος.

 

Τα APC είναι υπερκοστολογημένα; ΝΑΙ. Είναι όμως και κορυφή στο χώρο με ατράνταχτες αποδείξεις! ΝΑΙ!

 

Δράμα το service της APC;;; 

 

Το θέμα ρε poulinos είναι ότι και η APC τι θα σου πει; Έλα να σου κάνω μια πατέντα και θα δουλεύει μια χαρά; Δεν είναι μηχανάκι να τραβάς το φρένο με σύρμα και να κολλάς τη σέλα με ταινία. Όταν κάτι προστατέυει εξοπλισμό δεκάδων χιλιάδων ευρώ αντικαθιστάς το ελατωματικό κομμάτι δεν το ... επισκευάζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα στα περισσοτερα πραγματα δεν φτιαχνουν μικροβλαβες.ακομα και σε ψυγεια κτλ.σου λενε ολη την πλακετα με τιμη που πολλες φορες ναι κανει οσο κανει η συσκευη.δεν ειναι μονο της apc αυτο αλλα σε παρα πολλες εταιρειες.


απλα η Lexis μπορει εσενα να σου φτιαξει πχ την βλαβη και να μην σου πει αλλαγη ολο το ανταλλακτικο με τα συν και τα πλην που εχει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κανενα πλην,συν μονο στην τσεπη του καθενος εχει.

Αλλα και παλι,αλλο ρωταω,ΠΟΙΟ ειναι το service της apc να διαγνωσει την βλαβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...