Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

eaton τα φτηνα τα ξεχνας.

 

Να ρωτήσω γιατί τα Small Office/Home Office ups της Eaton δεν θεωρούνται καλά; Πχ σκέφτομαι να πάρω κάτι σαν το Link.png Site: Eaton 5S 700i στα 105 ευρώ ή το Link.png Site: Eaton_Ellipse_Pro_650 στα 133 ευρώ, για απλή οικιακή χρήση. Πάνω στο ups θέλω να βάλω ένα Apple Mac mini, μοντέλο mid 2010 (μέγιστη κατανάλωση 85watt) και μια 24άρα led οθόνη (κατανάλωση λιγότερο από 30watt).

 

Ποιοι, συγκεκριμένα, λόγοι θα υπήρχαν για να προτιμήσω ένα άλλο ups, σε αυτή την κατηγορία τιμής; Εάν υπάρχει μία -στοιχειοθετημένα- καλύτερη επιλογή, θα με ενδιέφερε να την δω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω γιατί τα Small Office/Home Office ups της Eaton δεν θεωρούνται καλά; Πχ σκέφτομαι να πάρω κάτι σαν το Link.png Site: Eaton 5S 700i στα 105 ευρώ ή το Link.png Site: Eaton_Ellipse_Pro_650 στα 133 ευρώ, για απλή οικιακή χρήση. Πάνω στο ups θέλω να βάλω ένα Apple Mac mini, μοντέλο mid 2010 (μέγιστη κατανάλωση 85watt) και μια 24άρα led οθόνη (κατανάλωση λιγότερο από 30watt).

 

Ποιοι, συγκεκριμένα, λόγοι θα υπήρχαν για να προτιμήσω ένα άλλο ups, σε αυτή την κατηγορία τιμής; Εάν υπάρχει μία -στοιχειοθετημένα- καλύτερη επιλογή, θα με ενδιέφερε να την δω.

 

 

Τα eaton είναι καλά ups. Απλώς δεν είναι σχεδιασμένα για οικιακή χρήση. Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συνεχώς και είναι αρκετά θορυβώδεις, αυτό δεν πειράζει για μία αίθουσα server π.χ. αλλά δεν νομίζω ότι το θες στο υπνοδωμάτειο. Επίσης τα eaton έχουν ένα θέμα με τη θερμοκρασία ( για αυτό και ο ανεμιστήρας). Επίσης για ένα pure sine wave eaton ετοιμάσου να σκάσεις τουλάχιστον 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα eaton είναι καλά ups. Απλώς δεν είναι σχεδιασμένα για οικιακή χρήση. Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συνεχώς και είναι αρκετά θορυβώδεις, αυτό δεν πειράζει για μία αίθουσα server π.χ. αλλά δεν νομίζω ότι το θες στο υπνοδωμάτειο. Επίσης τα eaton έχουν ένα θέμα με τη θερμοκρασία ( για αυτό και ο ανεμιστήρας). Επίσης για ένα pure sine wave eaton ετοιμάσου να σκάσεις τουλάχιστον 300 ευρώ.

Γιατί να πάρει 1000αρι? Σου είπε τι θα συνδέσει πάνω και του προτείνεις 1000αρι? Από 188 ευρώ 750αρι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου! https://www.skroutz....hrase=EATON 5SC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα eaton είναι καλά ups. Απλώς δεν είναι σχεδιασμένα για οικιακή χρήση. Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συνεχώς και είναι αρκετά θορυβώδεις, αυτό δεν πειράζει για μία αίθουσα server π.χ. αλλά δεν νομίζω ότι το θες στο υπνοδωμάτειο. Επίσης τα eaton έχουν ένα θέμα με τη θερμοκρασία ( για αυτό και ο ανεμιστήρας). Επίσης για ένα pure sine wave eaton ετοιμάσου να σκάσεις τουλάχιστον 300 ευρώ.

 

Στις φωτογραφίες του Eaton Ellipse Pro 650 βλέπω γρίλιες στην μπροστινή πλευρά του κουτιού στο κάτω μέρος, οι οποίες θα μπορούσε να είναι για τον ανεμιστήρα (θέλω να αποφύγω τον θορυβώδη ανεμιστήρα). Το πιο απλό μοντέλο, το UPS Eaton 5S 700i, δεν φαίνεται να έχει αντίστοιχο άνοιγμα.

 

Κατέβασα τεχνικά χαρακτηριστικά και manual και των δύο μοντέλων από εδώ Link.png Site: Eaton , αλλά δεν υπήρχε αναφορά στην συγκεκριμένη λεπτομέρεια.

 

Ξέρω ότι και τα δύο αυτά μοντέλα δεν είναι pure sine wave. Για την απλή χρήση που τα θέλω, περιστασιακές διακοπές ρεύματος στο σπίτι και Automatic Voltage Regulating για καμία πτώση τάσης, νομίζω θα με καλύψουν.

 

Όλα τα μοντέλα που βγάζουν pure sine wave είναι κομματάκι αλμυρά στην τιμή (για μένα)!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε! Που προτείνω χιλιάρι;;;;;  :mellow:

Αν λες για το "300 ευρώ" εννοώ για ένα μέσο χρήστη, δεν αναφέρομαι στο παιδί. Επίσης καλό είναι να πέρνουμε ένα δυνατό UPS ώστε να είμαστε καλυμένοι σε αναβαθμίσεις ή σε τροφοδοσία επιπλέον συσκευών. 

 

Πάντως φίλε περιμένω και εγώ ένα cyberpower λογικά θα το έχω μέσα στην εβδομάδα. Περίμενε αν θέλεις να σου πω εντυπώσεις γιατί θα σου έρθει λίγο πιο οικονομικά (κανά 150άρι-160άρι) και είναι και πιο κατάλληλο για σπίτι. 

 

Τα mac είναι active PFC νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρει 1000αρι? Σου είπε τι θα συνδέσει πάνω και του προτείνεις 1000αρι? Από 188 ευρώ 750αρι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου! https://www.skroutz....hrase=EATON 5SC

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Το φορτίο θα είναι γύρω στα 100watt. Ακόμα και το 500άρι μοντέλο θα με κάλυπτε.

 

Στις φωτογραφίες του skroutz το Eaton 5S C750i φαίνεται να έχει ανεμιστήρα στο πίσω μέρος, ενώ το Eaton 5S C500i όχι. Επειδή το ups θα μπει σε υπνοδωμάτιο, ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα είναι μία σοβαρή παράμετρος και θα ήθελα να τον αποφύγω.

 

Δεν ξέρω εάν θα ήταν υπερβολή, για τα δικά μου δεδομένα, να δώσω σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για ένα pure sine wave μοντέλο (πχ Link.png Site: Eaton 5S C500i (180 ευρώ) έναντι Link.png Site: Eaton_5S_550i (90 ευρώ)). Ουσιαστικά μιλάμε για έναν υπολογιστή και μία οθόνη που χρησιμοποιούνται για οικιακή χρήση, με κάποια -περιστασιακά μόνο- προβλήματα στο ηλεκτρικό δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει με το τροφοδοτικό της συσκευής. Αν έχει σύστημα PFC πρέπει να είναι pure sine wave αλλά και το modified σπάνια προκαλεί προβλήματα

Ναι το ξέρω, απλά έλεγα μήπως ήξερε κανείς τι παίζει με τα τροφοδοτικά των LED TV σε σχέση με το active-passive. Γιατί η λογική λέει ότι το ίδιο θα ισχύει για όλα τα τροφοδοτικά όλων των LED TV, δε νομίζω να διαφέρουν μοντέλο με μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όλα PFC είναι. 


Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Το φορτίο θα είναι γύρω στα 100watt. Ακόμα και το 500άρι μοντέλο θα με κάλυπτε.

Στις φωτογραφίες του skroutz το Eaton 5S C750i φαίνεται να έχει ανεμιστήρα στο πίσω μέρος, ενώ το Eaton 5S C500i όχι. Επειδή το ups θα μπει σε υπνοδωμάτιο, ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα είναι μία σοβαρή παράμετρος και θα ήθελα να τον αποφύγω.

Δεν ξέρω εάν θα ήταν υπερβολή, για τα δικά μου δεδομένα, να δώσω σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για ένα pure sine wave μοντέλο (πχ Link.png Site: Eaton 5S C500i (180 ευρώ) έναντι Link.png Site: Eaton_5S_550i (90 ευρώ)). Ουσιαστικά μιλάμε για έναν υπολογιστή και μία οθόνη που χρησιμοποιούνται για οικιακή χρήση, με κάποια -περιστασιακά μόνο- προβλήματα στο ηλεκτρικό δίκτυο.

 

Δεν έχει σημασία η χρήση. Αν είναι active PFC που 99% είναι, χρειάζεσαι pure sine wave. Στείλε ένα mail στην apple. Πάντως καλύτερα πάρε APC για να μην έχεις προβλήματα συμβατότητας του software με τα mac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω γιατί τα Small Office/Home Office ups της Eaton δεν θεωρούνται καλά; Πχ σκέφτομαι να πάρω κάτι σαν το Link.png Site: Eaton 5S 700i στα 105 ευρώ ή το Link.png Site: Eaton_Ellipse_Pro_650 στα 133 ευρώ, για απλή οικιακή χρήση. Πάνω στο ups θέλω να βάλω ένα Apple Mac mini, μοντέλο mid 2010 (μέγιστη κατανάλωση 85watt) και μια 24άρα led οθόνη (κατανάλωση λιγότερο από 30watt).

 

Ποιοι, συγκεκριμένα, λόγοι θα υπήρχαν για να προτιμήσω ένα άλλο ups, σε αυτή την κατηγορία τιμής; Εάν υπάρχει μία -στοιχειοθετημένα- καλύτερη επιλογή, θα με ενδιέφερε να την δω.

 

http://www.skroutz.gr/s/420849/APC-BR900G-GR.html με λιγα λεφτα παραπανω.προσωπικη αποψη.υπαρχει και πιο μικρο μοντελο απο το 900

http://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html

 

 

Από την σειρά 5SC και μετά είναι pure sine wave τελικά τα Eaton!

https://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?keyphrase=EATON+5SC Από 178 ευρώ για το 500

κοινως ΣΧΕΔΟΝ βγαινουν σε τιμη οσο τα apc αφου το 1000αρι εχει 310 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καλύψουν το οικονομικό κενό και να τσιμπήσουν ανυποψίαστους πελάτες. όλες οι εταιρείς αυτό δεν κάνουν. 

καλα ναι πρεπει να υπαρχουν μοντελα για ολα.και απο το απλο το 900 αρι μεχρι το smart το ενδιαμεσο ειναι το sc

 

Τα eaton είναι καλά ups. Απλώς δεν είναι σχεδιασμένα για οικιακή χρήση. Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συνεχώς και είναι αρκετά θορυβώδεις, αυτό δεν πειράζει για μία αίθουσα server π.χ. αλλά δεν νομίζω ότι το θες στο υπνοδωμάτειο. Επίσης τα eaton έχουν ένα θέμα με τη θερμοκρασία ( για αυτό και ο ανεμιστήρας). Επίσης για ένα pure sine wave eaton ετοιμάσου να σκάσεις τουλάχιστον 300 ευρώ.

Και στα Nova το φαν ηταν ενα 4αρι το οποιο εκανε θορυβο και παρολα αυτα το Ups Παλι κιτρινιζε το πλαστικο απο θερμοκρασια.μονο το 500 κατι δεν ειχε fan>τα πιο μεγαλα ειχαν ολα.στα apc δεν υπαρχει fan στα μικρα σειρα back up κτλ .στα smart μεχρι το 2200 σιγουρα το fan ειναι 8αρι και δουλευει μονο οταν παει στην μπαταρια.

 

Στις φωτογραφίες του Eaton Ellipse Pro 650 βλέπω γρίλιες στην μπροστινή πλευρά του κουτιού στο κάτω μέρος, οι οποίες θα μπορούσε να είναι για τον ανεμιστήρα (θέλω να αποφύγω τον θορυβώδη ανεμιστήρα). Το πιο απλό μοντέλο, το UPS Eaton 5S 700i, δεν φαίνεται να έχει αντίστοιχο άνοιγμα.

 

Κατέβασα τεχνικά χαρακτηριστικά και manual και των δύο μοντέλων από εδώ Link.png Site: Eaton , αλλά δεν υπήρχε αναφορά στην συγκεκριμένη λεπτομέρεια.

 

Ξέρω ότι και τα δύο αυτά μοντέλα δεν είναι pure sine wave. Για την απλή χρήση που τα θέλω, περιστασιακές διακοπές ρεύματος στο σπίτι και Automatic Voltage Regulating για καμία πτώση τάσης, νομίζω θα με καλύψουν.

 

Όλα τα μοντέλα που βγάζουν pure sine wave είναι κομματάκι αλμυρά στην τιμή (για μένα)!

 

 

αντι να παρω το εlite pro 650 θα επαιρνα ενα apc Με αυτα τα λεφτα.προσεχε μην εχει φανακι στην πισω μερια το eaton οπως ειχαν τα παλια.που ηταν και 4αρι και αστα να πανε.αν δεν γραφουν τιποτα στο manual ε απλα ελεος.ουτε αν ειναι sinewave ουτε κατι αλλο ενταξει ωραια εταιρεια.

Γιατί να πάρει 1000αρι? Σου είπε τι θα συνδέσει πάνω και του προτείνεις 1000αρι? Από 188 ευρώ 750αρι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου! https://www.skroutz....hrase=EATON 5SC

σε αυτα τα λεφτα θα πηγαινα σε smart η σε smart sc απλα σε λιγοτερα va

 

Ε! Που προτείνω χιλιάρι;;;;;  :mellow:

Αν λες για το "300 ευρώ" εννοώ για ένα μέσο χρήστη, δεν αναφέρομαι στο παιδί. Επίσης καλό είναι να πέρνουμε ένα δυνατό UPS ώστε να είμαστε καλυμένοι σε αναβαθμίσεις ή σε τροφοδοσία επιπλέον συσκευών. 

 

Πάντως φίλε περιμένω και εγώ ένα cyberpower λογικά θα το έχω μέσα στην εβδομάδα. Περίμενε αν θέλεις να σου πω εντυπώσεις γιατί θα σου έρθει λίγο πιο οικονομικά (κανά 150άρι-160άρι) και είναι και πιο κατάλληλο για σπίτι. 

 

Τα mac είναι active PFC νομίζω. 

λογικα σχεδον τα παντα απο σοβαρες εταιρειες ειναι active pfc

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Το φορτίο θα είναι γύρω στα 100watt. Ακόμα και το 500άρι μοντέλο θα με κάλυπτε.

 

Στις φωτογραφίες του skroutz το Eaton 5S C750i φαίνεται να έχει ανεμιστήρα στο πίσω μέρος, ενώ το Eaton 5S C500i όχι. Επειδή το ups θα μπει σε υπνοδωμάτιο, ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα είναι μία σοβαρή παράμετρος και θα ήθελα να τον αποφύγω.

 

Δεν ξέρω εάν θα ήταν υπερβολή, για τα δικά μου δεδομένα, να δώσω σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για ένα pure sine wave μοντέλο (πχ Link.png Site: Eaton 5S C500i (180 ευρώ) έναντι Link.png Site: Eaton_5S_550i (90 ευρώ)). Ουσιαστικά μιλάμε για έναν υπολογιστή και μία οθόνη που χρησιμοποιούνται για οικιακή χρήση, με κάποια -περιστασιακά μόνο- προβλήματα στο ηλεκτρικό δίκτυο.

αν ηταν σε sinewave θα πηγαινα σε smart 620 εκτος αν βρεις και κανα 420.αν ηταν για near sine wave θα πηγαινα σto apc 550.

 

Ναι το ξέρω, απλά έλεγα μήπως ήξερε κανείς τι παίζει με τα τροφοδοτικά των LED TV σε σχέση με το active-passive. Γιατί η λογική λέει ότι το ίδιο θα ισχύει για όλα τα τροφοδοτικά όλων των LED TV, δε νομίζω να διαφέρουν μοντέλο με μοντέλο.

λογικα ναι ολα πρεπει να ειναι πλεον active pfc.

Μα και η APC τη σειρά sine wave δεν την προωθεί για οικιακή χρήση. 

αυτο δνε σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να την παρει.την θεωρει για small servers,small business.

παντως στις περισσοτερες εταιρειες apc βλεπω να πω την αληθεια παρα eaton η κατι αλλο.apc smart συγκεκριμενα ειτε κανονικα ειτε rack mounted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/420849/APC-BR900G-GR.html με λιγα λεφτα παραπανω.προσωπικη αποψη.υπαρχει και πιο μικρο μοντελο απο το 900

http://www.skroutz.gr/s/293934/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550.html

 

 

κοινως ΣΧΕΔΟΝ βγαινουν σε τιμη οσο τα apc αφου το 1000αρι εχει 310 ευρω.

 

Πολύ ενδιαφέρον. Για την σειρά Back-UPS Pro της APC είχα την λάθος εντύπωση ότι περιλαμβάνει μόνο μοντέλα τύπου standby. Οπως βλέπω εδώ όμως Link.png Site: http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR550GI όλα τα μοντέλα είναι κανονικά line-interactive, και το Back-UPS Pro 550 συγκεκριμένα έχει Automatic Voltage Regulation.

 

Σε ευχαριστώ poulinos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον. Για την σειρά Back-UPS Pro της APC είχα την λάθος εντύπωση ότι περιλαμβάνει μόνο μοντέλα τύπου standby. Οπως βλέπω εδώ όμως Link.png Site: http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR550GI όλα τα μοντέλα είναι κανονικά line-interactive, και το Back-UPS Pro 550 συγκεκριμένα έχει Automatic Voltage Regulation.

 

Σε ευχαριστώ poulinos.

δυστυχως ξεχασα να το πω οτι το ονομα ξεγελαει και σε κανει να νομιζεις οτι ειναι stand by Ups χωρις avr.δεν ξερω για ποιο λογο κρατησαν ετσι το ονομα αλλα ειναι Line interactive κανονικα με avr.δεν εχουν μεινει και πολλα μοντελα να μην εχουν avr και απλα να ειναι battery backup.και δινει και surge εξοδους επισης.3 χρονια αντικατασταση Ups.στο φερνουν στο σπιτι.ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ AVR ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΟΧΙ .υπαρχουν πολλες σειρες.η backup η απλη η rs η back up pro.τα pro οσο θυμαμαι ακομα και το πιο μικρο το 550 νομιζω πως εχει κανονικα.για αυτο ενα ματι στο site της apc πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...