Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το tunein, και το hyper που δοκίμασα δουλεύουν με κλειστή οθόνη. Το πρόβλημα όμως είναι τι γίνεται με το WiFi. Προχθές το άφησα να αντιγράφω μέσω δικτύου μια ταινία μερικών γίγα και όταν επέστρεψα σπίτι είδα ότι είχε σταματήσει λίγο μετά από εκεί που το είχα αφήσει. Από ότι διάβασα, το WiFi κλείνει μετά από κάποια ώρα, άρα δεν νομίζω ότι έχει νόημα η λειτουργία του Skype σε sleep mode. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα torrents. Θα πρέπει σύντομα να βγει update που να επιτρέπει την συνεχή λειτουργία του WiFi.

 

Διορθώστε με αν κάνω κάπου λαθος

Δεν υποστηριζουν οι desktop εφαρμογες/προγραμματα το connected stand-by,οπως επισης ουτε ολες οι metro εφαρμογες(εξαρταται απο το developer αν θα εχει ή οχι αυτη την δυνατοτητα η εφαρμογη).Και οταν κλεισεις την οθονη το tablet πεφτει σε sleep και συνεχιζουν να δουλευουν μονο οσες εφαρμογες υποστηριζουν connected stand-by και ειναι ανοικτες.

 

Εγω παντος μια φορα που αφησα το tunein και αποκοιμηθικα,μετα απο 8-9ωρες που ξυπνησα συνεχιζε να παιζει,οποταν η συνδεση με το wifi,δε σταματησε!

Παίδες κάποια ταμπλέτα χαμηλού κόστους όπως το Transformer T100 που να έχει SIM module πρόκειται να βγει; Αν όχι μάλλον και μένα για T100 με βλέπω μαζί με stick για mobile Internet.

 

Από είναι τελικά καλύτερα να το τσιμπήσω;

Λογικα θα βγουν,αλλα το προβλημα ειναι οτι η 3G εκδοση να καθηστερισει και να ειναι πολυ πιο ακριβη.

Καλυτερη λυση για μενα ειναι κατι τετοιο,αλλα ειναι ακριβο σε σχεση με το usb,αλλα πιο φτηνο απο την διαφορα που θα δοσεις για την 3g εκδοση του tablet.Δουλευουν με μπαταρια και συνδαιεται με wifi με τις συσκευες! 

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Acer Iconia Tab 8W

 

atom bay trail Z3735G

1GB ram

32GB emmc

8" 1280x800p IPS panel

Windows 8.1 with bing (1year office 365 & 1TB on onedrive)

150€

 

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηριζουν οι desktop εφαρμογες/προγραμματα το connected stand-by,οπως επισης ουτε ολες οι metro εφαρμογες(εξαρταται απο το developer αν θα εχει ή οχι αυτη την δυνατοτητα η εφαρμογη).Και οταν κλεισεις την οθονη το tablet πεφτει σε sleep και συνεχιζουν να δουλευουν μονο οσες εφαρμογες υποστηριζουν connected stand-by και ειναι ανοικτες.

 

Εγω παντος μια φορα που αφησα το tunein και αποκοιμηθικα,μετα απο 8-9ωρες που ξυπνησα συνεχιζε να παιζει,οποταν η συνδεση με το wifi,δε σταματησε!

Είναι σαν τα windows phone στην αρχή, όπου το WiFi έσβηνε χωρίς να έχεις επιλογή, αλλά παρέμενε ανοιχτό μόνο όταν έτρεχαν κάποιες εφαρμογές. Δεν θα έπρεπε όμως να μπορείς να ρυθμίσεις τι θα κάνει το WiFi (και το λειτουργικό γενικά) ανεξάρτητα και όχι αναλόγως τα κέφια του κάθε developer; Αυτό δηλαδή που ζητάω είναι απλά να υπάρχει η επιλογή να σβήνει η οθόνη χωρίς να μπαίνει σε sleep ο υπολογιστής. Μιλάμε για full windows όπου μπορεί να θες να τρέξεις desktop εφαρμογές για πολύ ώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σαν τα windows phone στην αρχή, όπου το WiFi έσβηνε χωρίς να έχεις επιλογή, αλλά παρέμενε ανοιχτό μόνο όταν έτρεχαν κάποιες εφαρμογές. Δεν θα έπρεπε όμως να μπορείς να ρυθμίσεις τι θα κάνει το WiFi (και το λειτουργικό γενικά) ανεξάρτητα και όχι αναλόγως τα κέφια του κάθε developer; Αυτό δηλαδή που ζητάω είναι απλά να υπάρχει η επιλογή να σβήνει η οθόνη χωρίς να μπαίνει σε sleep ο υπολογιστής. Μιλάμε για full windows όπου μπορεί να θες να τρέξεις desktop εφαρμογές για πολύ ώρα... 

1.Το connected stand-by,ειναι μια δυνατοτητα που μας ηρθε απο την mobile πλατφορμα,γι'αυτο περιοριζεται στο mobile κομματι του λογισμικου aka metro ui.

2.Το wifi δεν κλεινει,γιατι στην περιπτωση μου,που δεν το εχω ρυθμησμενο να εννονεται αυτοματα με το router,καθε πρωι που θα ξυπνουσα θα επρεπε να το ξανασυνδεω,κατι που δεν συμβαινει.Αν εκλεινε το wifi,οταν θα το ξυπνουσα θα μου ζητουσε ξανα αδεια να το συνδεσω.

3.Οταν κλεισεις μια εφαρμογη που υποστηριζει connected stand-by,οταν μπαινει σε sleep το tablet,δεν τρεχει!

Αυτες που θα συνεχισουν να χρησιμοποιουν το wifi σε sleep mode ειτε ειναι ανοικτες,ειτε ειναι κλειστες πριν να μπει σε sleep το tablet,θα ειναι ΜΟΝΟ οι εφαρμογες που εχεις ορισει ΕΣΥ να ενημερονονται στην lock screen,οπως ειναι το email,fb,skype,ξυπνητηρι,ημερολογιο κ.α. παρομοια!

 

Τα tablet με atom soc,δεν εχουν τη δυνατοτητα να κλεινει η οθονη μονο και ΝΑΙ!!!,ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ.

Στα i-core tablets νομιζω οτι μπορεις να κλεινεις μονο την οθονη,οπου και να μην υπαρχει η ρυθμηση,υπαρχουν 3rd party apps που το κανου.Αλλα αυτα ΔΕΝ δουλευουν για τα atoms tablets.

Για το sp3 δεν ξερω,αλλα ας μας ενημερωσει ο alex,γι'αυτο!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το wifi δεν κλεινει,γιατι στην περιπτωση μου,που δεν το εχω ρυθμησμενο να εννονεται αυτοματα με το router,καθε πρωι που θα ξυπνουσα θα επρεπε να το ξανασυνδεω,κατι που δεν συμβαινει.Αν εκλεινε το wifi,οταν θα το ξυπνουσα θα μου ζητουσε ξανα αδεια να το συνδεσω.

Με έχει μπερδέψει λίγο η κατάσταση. Να σου πω δυο περιστατικά ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε τι κάνει και τι δεν κάνει το λειτουργικό.

 

1) Αντέγραφα ένα μεγάλο αρχείο γύρω στα 10γιγα από τον σταθερό υπολογιστή στην κάρτα SD του Asus T100 που έχω. Αυτά μέσω του οικιακού δικτύου που έχω στήσει. Το άφησα λοιπόν να αντιγράφει, και πάτησα το κουμπί για να μπει σε sleep. Το έβγαλα από sleep μετά από δέκα-δεκαπέντε  δεύτερα και όλα ήταν καλά. Το ξαναεβαλα σε sleep και πήγα supermarket. Όταν επέστρεψα το αρχείο είχε σταματήσει να αντιγράφεται διότι είχε διακοπεί η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών.

2) Όταν κατεβάζω κάτι μέσω της desktop εφαρμογής του uTorrent, αν το βάλω σε sleep το κατέβασμα παγώνει.

 

Τι συμβαίνει λοιπόν; Η διακοπή της αντιγραφής του αρχείου έγινε επειδή έκλεισε το WiFi ή επειδή σταμάτησε να εκτελείται η αντιγραφή; Το torrent σταματάει να κατεβαίνει επειδή κλείνει το WiFi ή επειδή παγώνει το uTorrent; Και επίσης, μετά από πόση ώρα γίνεται αυτό το πάγωμα;

 

Αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα, αν και όποτε "ξυπνάω" την ταμπλέτα βλέπω το WiFi να είναι ενεργό (δύσκολα να επανασυνδέεται τόσο γρήγορα) θεωρώ ότι απλά παγώνουν οι εργασίες στο desktop, κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι την γνώμη μου. 

Επεξ/σία από tsiouficto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έχει μπερδέψει λίγο η κατάσταση. Να σου πω δυο περιστατικά ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε τι κάνει και τι δεν κάνει το λειτουργικό.

 

1) Αντέγραφα ένα μεγάλο αρχείο γύρω στα 10γιγα από τον σταθερό υπολογιστή στην κάρτα SD του Asus T100 που έχω. Αυτά μέσω του οικιακού δικτύου που έχω στήσει. Το άφησα λοιπόν να αντιγράφει, και πάτησα το κουμπί για να μπει σε sleep. Το έβγαλα από sleep μετά από δέκα-δεκαπέντε  δεύτερα και όλα ήταν καλά. Το ξαναεβαλα σε sleep και πήγα supermarket. Όταν επέστρεψα το αρχείο είχε σταματήσει να αντιγράφεται διότι είχε διακοπεί η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών.

2) Όταν κατεβάζω κάτι μέσω της desktop εφαρμογής του uTorrent, αν το βάλω σε sleep το κατέβασμα παγώνει.

 

Τι συμβαίνει λοιπόν; Η διακοπή της αντιγραφής του αρχείου έγινε επειδή έκλεισε το WiFi ή επειδή σταμάτησε να εκτελείται η αντιγραφή; Το torrent σταματάει να κατεβαίνει επειδή κλείνει το WiFi ή επειδή παγώνει το uTorrent; Και επίσης, μετά από πόση ώρα γίνεται αυτό το πάγωμα;

 

Αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα, αν και όποτε "ξυπνάω" την ταμπλέτα βλέπω το WiFi να είναι ενεργό (δύσκολα να επανασυνδέεται τόσο γρήγορα) θεωρώ ότι απλά παγώνουν οι εργασίες στο desktop, κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι την γνώμη μου. 

Σταματησαν οι εφαρμογες και λειτουργιες να δουλευουν,γιατι μπηκε σε sleep(stand by),οπως συμβαινει σε ολα τα λαπτοπ και λοιπες συσκευες οταν μπαινουν σε sleep.

Δλδ ολα τα δεδομενα που τρεχουν φυλαγονται στην ram και σταματα η τροφοδοσια σε ολα,εκτος η ελαχιστη που χρειαζεται η ram&μητρικη για να διατηρουνται τα δεδομενα,που θα επανεφερει αμεσως μολις ξυπνησει το λαπτοπ.

 

Το connected standby κρατα  το wifi ανοιχτο,αλλα αν η ιδια η εφαρμογη σταματα να δουλευει με το που μπει σε sleep,λογικο να μην συνεχισει η διεργασια.

Το connected stand-by,δεν ειναι για να κρατα ΜΟΝΟ την συνδεση ανοικτη,αλλα και τις εφαρμογες/λειτουργιες που το υποστηριζουν ανοιχτες/ενεργες, κατα την διαρκεια που μπαινει σε sleep.

Αυτη η δυνατοτητα μιας εφαρμογης να παραμενει ενεργη κατα την διαρκεια του sleep mode,ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ειναι ΜΟΝΟ για το Metro UI και πρεπει η εφαρμογη οταν φτιαχνεται,ο developer να εχει περασει αυτη την δυνατοτητα στη metro εφαρμογη του.

Μερικοι developers οπως αυτοι που εφτιαξαν το torrex(metro torrent client),στις πρωτες εκδοσεις ειχαν προσθεσει αυτη την δυνατοτητα,αλλα επειδη αντιμετοπιζαν καποια θεματα,την εχουν αφαιρεσει προσορινα,μεχρι να τα λυσουν!

 

Περιμενουμε στην συνεχεια περισσοτερες δυνατοτητες απο το connected standby που ακομη θελει δουλεια.

 

Το πλεωνεκτημα να ακους για παραδειγμα ραδιοφωνο οταν ειναι σε sleep mode,απο το απλα να ειναι κλειστει η οθονη,ειναι οτι εχεις λιγοτερη καταναλωση σε επιπεδα 80+% εξοικονομισης,γιατι "ολα" ειναι κλειστα/ανενεργα και τρεχει μονο μια εφαρμογη,αυτη που ακους μουσικη.

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση πως είτε με Bay Trail είτε με Intel core αν έχουμε ορίσει μέσα από τα power option να σβήνει η οθόνη στην ουσία μπαίνει σε sleep mode η και το αντίστροφο.

Και στο ThinkPad 8 και το SP3 τι ίδιες ρυθμίσεις υπάρχουν στο power option.

Καμία απόλυτος διαφορά μεταξύ τους.

Όπως ανέφερε ο ektor7 το connected standby είναι προνόμιο που ξεκινησε σε mobile os και περασε στα windows άλλα μόνο στο metro ui.

Σε ντεσκτοπ περιβάλλον δεν γίνεται διότι εδώ και δεκαετίες μέ τα windows δεν υπήρχε αυτό το χαρακτηριστικό και ούτε οι εφαρμογές/προγράμματα φτιάχτηκαν να λειτουργούν με αυτό το τροπο.

Δεν γνωρίζω τι παίζει σε laptops/ultrabooks με ίδιο hardware configuration κάτω από λειτουργία windows 8.1.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση πως είτε με Bay Trail είτε με Intel core αν έχουμε ορίσει μέσα από τα power option να σβήνει η οθόνη στην ουσία μπαίνει σε sleep mode η και το αντίστροφο.

 

Υπαρχουν εφαρμογες που στους i-core μπορουν να σου κλεισουν μονο την οθονη,αλλα δεν μπορουν στα clover/bay trail!

Το μονο μη fan less που υποστηριζει connected stand-by ειναι το sp3,γι'αυτο στα λαπτοπς ουτε στις metro εφαρμογες δουλευει.

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν εφαρμογες που στους i-core μπορουν να σου κλεισουν μονο την οθονη,αλλα δεν μπορουν στα clover/bay trail!

Εννοείς να σβήσει η οθόνη άλλα να μην μπει σε sleep mode;

Εννοείς φαντάζομαι metro app και όχι exe σωστά.

Αν γνωρίζεις μια για πες μου να δοκιμάσω και στα 2 tablet.

Και αν συμβαίνει αυτό πως μπορώ εγώ να ξεχωρίσω αν σβήσει η οθόνη αν έχει σβήσει απλά και δεν έχει μπει παράλληλα σε sleep mode;

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε τα και ενημερωσε μας.

 

https://www.raymond.cc/blog/how-to-manually-turn-off-notebook-or-laptop-lcd-screen/

 

Βαλε κατι στο youtube να παιζει,απο τον ie desktop.Ετσι θα δεις αν κλεινει απλα η οθονη ή πεφτει σε sleep.


Πρεπει να συμπεριφερεται οπως σε ενα απλο λαπτοπ,που κλεινει μονο η οθονη,χωρις να μπαινει σε sleep mode.

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε τα και ενημερωσε μας.

 

https://www.raymond.cc/blog/how-to-manually-turn-off-notebook-or-laptop-lcd-screen/

 

Βαλε κατι στο youtube να παιζει,απο τον ie desktop.Ετσι θα δεις αν κλεινει απλα η οθονη ή πεφτει σε sleep.

Εσύ ποιο έχεις χρησιμοποιήσει στο Τ100 και δεν δουλεψε να δοκιμάσω το ίδιο και στα 2.

Φαντάζομαι να μην προκαλέσει καμία δυσλειτουργία,διοτι αυτά φτιάχτηκαν να δουλεύουν σε μη connected standby κατάσταση μηχανήματα.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ποιο έχεις χρησιμοποιήσει στο Τ100 και δεν δουλεψε να δοκιμάσω το ίδιο και στα 2.

Φαντάζομαι να μην προκαλέσει καμία δυσλειτουργία,διοτι αυτά φτιάχτηκαν να δουλεύουν σε μη connected standby κατάσταση μηχανήματα.

To δευτερο.

Εσυ απλα δοκιμασε το αν δουλευει και μετα διαγραψε το.Γιατι αν δουλευει μπορεις να το ψαξεις καλυτερα,για να βρεις καποιο που να ειναι πιο ασφαλες και να το χρησιμοποιουν και αλλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα την πρώτη τελικά στο Thinkpad και όντως δουλεύει με το να σβήνει η οθόνη άλλα παραλληλα σε sleep μπαίνει και σταματάει να τρέχει YouTube video από Firefox.

Άλλα με tunein δουλευε κανονικά και αφού έκλεισε η οθόνη!

Το ίδιο και στο SP3 και στις 2 ίδιες καταστάσεις!

Άρα καμία διαφορα μεταξύ τους στην πρώτη εφαρμογή τουλάχιστον που δοκίμασα.

Άρα με την πρώτη εφαρμογή δεν σβήνει απλά η οθόνη άλλα και σε sleep μπαίνει ταυτόχρονα διότι σταματάει η αναπαραγωγή YouTube στην αλεπού.

Μόνο με tunein συνεχίζει να παίζει κανονικά αφού έχει σβήσει η οθόνη.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα την πρώτη τελικά στο Thinkpad και όντως δουλεύει με το να σβήνει η οθόνη άλλα παραλληλα σε sleep μπαίνει και σταματάει να τρέχει YouTube video από Firefox.

Άλλα με tunein δουλευε κανονικά και αφού έκλεισε η οθόνη!

Το ίδιο και στο SP3 και στις 2 ίδιες καταστάσεις!

Άρα καμία διαφορα μεταξύ τους στην πρώτη εφαρμογή τουλάχιστον που δοκίμασα.

Επειδη σε καποιο φορουμ αναφερθηκε οτι καποιες εφαρμογες δουλευουν σε surface pro,αλλα οχι σε atom soc.

Ασε να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο και ισως να βρεθει λυση,εκτος αν το connected standby ειναι αυτο που δεν αφηνει να υπαρχει μια τετοια δυνατοτητα σε hardware βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη να περιμενουμε κανενα 2-3 μηνες μεχρι τα χριστουγεννα να παρουμε κατι της προκοπης με 500-600 ευρω?

Επεξ/σία από Amlet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...