Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πρώτα επίσημα benchmarks των Intel Core M δείχνουν τα δόντια τους!

Αν αναλογιστούμε και την αυξημένη αυτονομία που θα παρέχουν στα αντίστοιχα προϊόντα σε fan-less,μιλάμε για σημαντική πρόοδο.

http://www.anandtech.com/show/8515/quick-look-at-core-m-5y70-and-llama-mountain

http://hothardware.com/News/First-Actual-Intel-Broadwell-Tablet-Benchmarks-From-IDF-2014/

 

67603.png

 

 

67604.png

 

Αλλά η Intel δεν εφησυχάζει και στο δεύτερο εξάμηνο του 15 θα κάνει την εμφάνιση του η "Skylake" αρχιτεκτονική

Intel’s next-next gen “Skylake” chips coming in 2015

http://liliputing.com/2014/09/intels-next-next-gen-skylake-chips-coming-2015.html

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχισαμε σιγα σιγα να προχωραμε σε καλυτερο optimized στα desktop προγραματα,χωρις την αναγκη οι devopers να βγαζουν ξεχωριστα,metro(mobile) και desktop apps,για χρηση tablet κανοντα και πιο ευκολη τη χρηση παραμενοντας οι παρα πολλες δυνατοτητες που σου προσφερει μια desktop εφαρμογη!

Αυτο που μενει,ειναι η δυνατοτητα το store,να μπορει να κατεβαζει και να εγκαθηστα αυτοματα και τις desktop εφαρμογες και προγραμματα.

 

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας εχω εγκαταστησει τον εκτυπωτη μου hp 3515 στο MS Surface μου με windows 8.1 RT και δεν μ τον εμφανιζει στις συσκευες και εκτυπωτες ομως οταν παω στο word να γραψω κατι και να το τυπωσω εκει εμφανιζεται μια χαρα καμια λυση ; ο εκτυπωτης ειναι πανω στον επιτραπεζιον υπολογιστη μου dell με windows 7 home premium 64-bit wih sp1 και ειναι ασυρματος χωρις καλωδιο USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πρώτα επίσημα benchmarks των Intel Core M δείχνουν τα δόντια τους!

Αν αναλογιστούμε και την αυξημένη αυτονομία που θα παρέχουν στα αντίστοιχα προϊόντα σε fan-less,μιλάμε για σημαντική πρόοδο.

http://www.anandtech.com/show/8515/quick-look-at-core-m-5y70-and-llama-mountain

http://hothardware.com/News/First-Actual-Intel-Broadwell-Tablet-Benchmarks-From-IDF-2014/

 

5 φορές πιο γρήγορο από το καημένο το T100. :huh:

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 φορές πιο γρήγορο από το καημένο το T100. :huh:

Κατσε να δουμε τα κανονικα benchmarks για pc και μπορει να αυξηθει η διαφορα,οσο αφορα την επεξεργαστικη ισχυη!

Γιατι τα benchmarks των browser κ.τ.λ δεν ειναι για σοβαρες μετρησεις!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Storage Sense coming to Windows 9 in PC Settings

 

an other feature that has been add to Microsoft new OS is Storage Sense that people who use windows phone know about it,With Storage Sense, it becomes easy to move apps that are already installed on the phone over to micro SD in a group, rather than individually. Similarly, if you want to uninstall several apps at once, you can use Storage Sense to do that as well.

Και απ'οτι φαινεται τα interactive tiles ειναι στα σκαρια για τα windows 9,αν και χλωμο να τα δουμε στην πρωτη preview!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να δουμε τα κανονικα benchmarks για pc και μπορει να αυξηθει η διαφορα,οσο αφορα την επεξεργαστικη ισχυη!

Γιατι τα benchmarks των browser κ.τ.λ δεν ειναι για σοβαρες μετρησεις!

Έχει benchmark Cinebench για CPU,gpu και 3d mark, όποτε μπορούμε να βγάλουμε καλά συμπερασματα για την αποδοση VGA,gpu.. Όχι τέλεια αλλα δείχνουν τη δυναμική..(σε cinebench είναι ελαφρώς πιο αργο από surface pro 3)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel Atom “Cherry Trail” 14nm chips coming in 2015

http://liliputing.com/2014/09/intel-atom-cherry-trail-14nm-chips-coming-2015.html

 

Intel provides guidelines for thin, fanless systems with Core M chips

http://liliputing.com/2014/09/intel-provides-guidelines-thin-fanless-systems-core-m-chips.html

post-235346-0-32852800-1410607908_thumb.jpg

post-235346-0-47486500-1410607929.jpg

post-235346-0-39415800-1410607943.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε στα χέρια μου ενα Asus transformer Τ100 που έδωσαν στην γυναίκα μου για να κανει μια δουλεια. Εγώ έχω χρονια iPad. Εντάξει, είναι εντυπωσιακό που τρέχουν φουλ windows σε μια συσκευή τετοιου μεγέθους. Και από αυτονομία καλό δείχνει.

 

Από εργονομία πάντως η πρώτη εντύπωση είναι πολυ κακή. Ο χειρισμος του modern ui μου φαίνεται εντελως αντιεργονομικος.

 

Πράγματα που με ξενισαν άμεσα:

-όταν είμαι σε μια απλή εφαρμογή όπως ο browser δεν μπορώ να δω ωρα και ποσοστο μπαταρίας.

-στον browser πάλι (ΙΕ για modern) αλλα και σε κάποια αλλα σημεία δεν μου εμφανίζει αυτόματα το πληκτρολογιο όταν πατάω να γράψω κάπου. Για να μου βγει όταν πατάω να γράψω απάντηση στο insomnia πχ πρέπει να βγάλω την δεξιά μπαρα--ρυθμισεις--πληκτρολογιο.

-η εναλλαγή ελληνικά αγγλικά στο πληκτρολογιο είναι πολυ κουραστική.

-το UI στις εφαρμογές δεν είναι και το απλούστερο..

 

Εντάξει, αρχή είναι ακόμα αλλα το θέμα είναι στο ταμπλετ ο χειρισμος να είναι οσο το δυνατόν πιο εύκολος για χρήση ξαπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσε στα χέρια μου ενα Asus transformer Τ100 που έδωσαν στην γυναίκα μου για να κανει μια δουλεια. Εγώ έχω χρονια iPad. Εντάξει, είναι εντυπωσιακό που τρέχουν φουλ windows σε μια συσκευή τετοιου μεγέθους. Και από αυτονομία καλό δείχνει.

 

Από εργονομία πάντως η πρώτη εντύπωση είναι πολυ κακή. Ο χειρισμος του modern ui μου φαίνεται εντελως αντιεργονομικος.

 

Πράγματα που με ξενισαν άμεσα:

-όταν είμαι σε μια απλή εφαρμογή όπως ο browser δεν μπορώ να δω ωρα και ποσοστο μπαταρίας.

-στον browser πάλι (ΙΕ για modern) αλλα και σε κάποια αλλα σημεία δεν μου εμφανίζει αυτόματα το πληκτρολογιο όταν πατάω να γράψω κάπου. Για να μου βγει όταν πατάω να γράψω απάντηση στο insomnia πχ πρέπει να βγάλω την δεξιά μπαρα--ρυθμισεις--πληκτρολογιο.

-η εναλλαγή ελληνικά αγγλικά στο πληκτρολογιο είναι πολυ κουραστική.

-το UI στις εφαρμογές δεν είναι και το απλούστερο..

 

Εντάξει, αρχή είναι ακόμα αλλα το θέμα είναι στο ταμπλετ ο χειρισμος να είναι οσο το δυνατόν πιο εύκολος για χρήση ξαπλα.

Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να παντρευεις δυο UI σε ενα λογισμικο,με διαφορετικες φιλοσοφιες και χρηση.Θελει πολλη δουλεια και αρκετες διορθωσεις,γι'αυτο εχουμε συχνες αναβαθμησεις!

Μην ανησυχεις το t100 εχει μπροστα του,τουλαχιστον αλλα 4 χρονια να αναβαθμιζεται απ'ευθειας απο την ms,σε καποια φαση θα στρωσει! :P

Μη ξεχνα οτι το metro UI στα pc,ειναι μολις 2χρονων(απο το σεπτεμβρη του 2012).

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια "παράπονα" που εκφράστηκαν τα έχω αναφέρει από την αρχή της γνωριμίας μου με windows tablet,αλλά από τη στιγμή που φροντίζει η Apple με τον δικό της τρόπο μέσω των iPad όλα μέλι γάλα και αλληλοσυμπληρώνονται ιδανικά με τις 2 πλατφόρμες παράλληλα και ταυτόχρονα,αφου μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν :-D

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε στα χέρια μου ενα Asus transformer Τ100 που έδωσαν στην γυναίκα μου για να κανει μια δουλεια. Εγώ έχω χρονια iPad. Εντάξει, είναι εντυπωσιακό που τρέχουν φουλ windows σε μια συσκευή τετοιου μεγέθους. Και από αυτονομία καλό δείχνει.

 

Από εργονομία πάντως η πρώτη εντύπωση είναι πολυ κακή. Ο χειρισμος του modern ui μου φαίνεται εντελως αντιεργονομικος.

 

Πράγματα που με ξενισαν άμεσα:

-όταν είμαι σε μια απλή εφαρμογή όπως ο browser δεν μπορώ να δω ωρα και ποσοστο μπαταρίας.

-στον browser πάλι (ΙΕ για modern) αλλα και σε κάποια αλλα σημεία δεν μου εμφανίζει αυτόματα το πληκτρολογιο όταν πατάω να γράψω κάπου. Για να μου βγει όταν πατάω να γράψω απάντηση στο insomnia πχ πρέπει να βγάλω την δεξιά μπαρα--ρυθμισεις--πληκτρολογιο.

-η εναλλαγή ελληνικά αγγλικά στο πληκτρολογιο είναι πολυ κουραστική.

-το UI στις εφαρμογές δεν είναι και το απλούστερο..

 

Εντάξει, αρχή είναι ακόμα αλλα το θέμα είναι στο ταμπλετ ο χειρισμος να είναι οσο το δυνατόν πιο εύκολος για χρήση ξαπλα.

 

1) Αυτό με την μπαταρία ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί ο κόσμος είναι τόσο φοβισμένος με το ποσοστό. Δηλαδή τώρα εγώ που γράφω το διαφορά έχει αν έχω 99% ή 10%; Στην τελική, άμα θέλεις να κάνεις σημαντικά πράγματα, αλλάζεις τη προειδοποίηση και την βάζεις όσο θες. Αν από την άλλη κάνεις κάτι τρελά σημαντικό, θα σε σώσει να ξέρεις να κάθε δευτερόλεπτο αν έχεις 3% ή 2%; Αν δηλαδή είσαι στον δρόμο το θα αλλάξει αν ξέρεις ποσό ποσοστό έχεις με ακρίβεια δεκαδικού;

2) Αυτό με το πληκτρολόγιο στο insomnia το έχω παρατηρήσει και εγώ και πιστεύω ότι είναι θέμα του site διότι δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού.

3) Η εναλλαγή στις γλώσσες όντως γίνεται πιο εύχρηστα στο iPad

4) Το UI είναι λίγο υποκειμενικό. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο και με τον συνδυασμό της charm bar πολύ πιο εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας εχω εγκαταστησει τον εκτυπωτη μου hp 3515 στο MS Surface μου με windows 8.1 RT και δεν μ τον εμφανιζει στις συσκευες και εκτυπωτες ομως οταν παω στο word να γραψω κατι και να το τυπωσω εκει εμφανιζεται μια χαρα καμια λυση ; ο εκτυπωτης ειναι πανω στον επιτραπεζιον υπολογιστη μου dell με windows 7 home premium 64-bit wih sp1 και ειναι ασυρματος χωρις καλωδιο USB.

 

Κανεις να με βοηθησει ρε παιδια να μαθω τι συμβαινει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις να με βοηθησει ρε παιδια να μαθω τι συμβαινει........

Εκτυπωνει?

 

Δε  στον εμφανιζει,προφανως γιατι δεν εχει περασμενους τους drivers του,αλλα σε wireless χρηση δεν τους χρειαζεται και οταν πας να τυπωσεις κατι,στο βγαζει σαν διαθεσιμο μηχανημα που μπορει να εκτελεσει αυτη την πραξη!

Κανονικα ομως θα επρεπε οποτε ο εκτυπωτης ειναι ανοικτος να τον βλεπει,εστω και χωρις περασμενους τους drvers.Ειναι λιγο περιεργο που δε στον εμφανιζει.

Προσπαθησε να τον ξαναπερασεις εκει που γραφει να προσθεσεις συσκευη. 

 

Δοκιμασε αυτο.

 

2) Αυτό με το πληκτρολόγιο στο insomnia το έχω παρατηρήσει και εγώ και πιστεύω ότι είναι θέμα του site διότι δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού.

Εμενα μου το εμφανιζει αυτοματα το πληκτρολογιο στο insomnia.Δε ξερω τι συμβαινει σε σας.

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...