Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση, μεταφορά, backup, restore games σε άλλο δίσκο ή partition (Steam, Origin, Uplay κλπ)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ubishop σε αυτό το θέμα από πλευράς ευελιξίας είναι ΤΡΑΓΙΚΟ σε σχεση πχ με το steam. Στο steam οποιοδήποτε παιχνίδι γίνεται backup + restore ακόμα και αυτά που απαιτούν uplay xD. Στο ubishop όταν ενεργοποίησα το κλειδί από το farcry 3 του never settle bundle μου δώσαν ένα link το οποίο θα ηταν valid μόνο για 15 μέρες με τον installer του παιχνιδιού (και δε διέφερε σε τίποτα από τα αντίστοιχα torrents πλην των cr@cks). Βέβαια μπορείς ανά πάσα στιγμή να κατεβάσεις το παιχνίδι από το uplay library αλλά η διαδικασία είναι πολύ αφερέγγυα (πολλές φορές κολλάει και δεν έχει pause + resume download όπως στο steam). Γενικά ΜΑΚΡΙΑ από nubishop (και μην ξεχνάμε το φιάσκο με τα hacked και καλά accounts για να καλύψουν δικές τους αδυναμίες από exploiters).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Backup σε παιχνίδια για επαναφορά μετά από format - Diablo, LoL, Hearthstone, CS: GO

 

Θελω να κανω format και εχω τα εξης παιχνιδια εγκατεστημενα : lol, diablo, Hearthstone, Cs GO.

 

Ολα λογικα κρατανε σε servers την μεχρι στιγμης προοδο μου. Απλα για να μη τα ξανακατεβαζω, θα μπορουσα να κρατησω backup ολοκληρους τους φακελους και μετα να κανω copy-paste; Πχ το diablo και το lol θελουν αρκετη ωρα για να ξανακατεβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω format και εχω τα εξης παιχνιδια εγκατεστημενα : lol, diablo, Hearthstone, Cs GO.

 

Ολα λογικα κρατανε σε servers την μεχρι στιγμης προοδο μου. Απλα για να μη τα ξανακατεβαζω, θα μπορουσα να κρατησω backup ολοκληρους τους φακελους και μετα να κανω copy-paste; Πχ το diablo και το lol θελουν αρκετη ωρα για να ξανακατεβουν.

 

Για το CS GO (αν ειναι legit) μπορεις μεσω steam, εχει επιλογη. Το LoL ισχυει οτι ειναι λιγο ζορι αν δε κρατας τον installer του client (~2.2gb). Για τα αλλα δυο, δεν εχω ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε τον εχεις κρατησει, πουθενα.

Το LoL δε κατεβαζει εναν installer κανεις εγκατασταση και gg, κατεβαζει εναν ανενημερωτο installer που λογικα κατεβαζει ολα τα updates.

Αυτα ειναι τα αρχεια του:

cCXjvOn.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα μου δεν ειναι ο installer. Ειναι μικρος σε μεγεθος. Αλλα οταν ξεκιναει ο installer την πρωτη φορα κατεβαζει αρκετα gb απο το παιχνιδι..

 

Λογικα θα κανω copy-paste ολο τον φακελο και ειδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και δέκα τουλάχιστον χρόνια έχω ξεχωριστό partition για τα παιχνίδια και μετά από φορμάτ δε θυμάμαι να έχω εγκαταστήσει πολλά παιχνίδια εκ νέου.Το lol είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι με μια απλή αντιγραφή δουλεύει.<br><br>

Αποστολή από το Insomnia App εξετελέσθη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κράτα τους φακέλους και είσαι οκ. Απο d3 / hs / riot όλα είνια ένα copy paste (στο battlenet όταν το ανοίξεις μετά το format θα δείς στο εκάστοτε παιχνίδι δίπλα στην επιλογή "install" που θα λέει "already installed? browse for the game location" ή κατι αντίστοιχο. το LoL ένα copy paste και run κανονικά, ουτε install ούτε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε εχεις παλιο δισκο κλασικο, ειτε νεο δηλαδη SSD ο κανονας ειναι ενας

 

1) windows sto c μεχρι 60 GB

2) παιχνιδια στο D (η αλλο γραμμα) to υπολοιπο του δισκου ειδικα αν προκειται για SSD.

3) GHOST backup αν και πλεον καλυτερα ACRONIS BACKUP ΟΛΟ το C μολις το στησουμε σωστα με ολους

τους drivers και κανουμε και ολα τα update.

 

τα στουκαρε το C? επαναφορα με acronis kai ολα οπως πριν. Τα παιχνιδια μενουν κανονικα αφου ειναι σε αλλο partition!

 

Αν αλλαξεις SSD σε μεγαλυτερο κτλ νομιζω ενα απλο copy-paste για τα παιχνιδιαειναι αρκετο,σπανια θα αντιμετωπισεις προβλημα. Oso gia to C θα κανεις επαναφορα απλα σε μεγαλυτερο δισκο. Τα windows

δεν μεταφερονται ποτε με copy-paste.

Αλιμονο να αποθηκευεις τοσα γιγα παιχνιδιων στο c μετα δε θα μπορεις να κανεις backup σε 1 αρχειο αφου θα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ και δεν εχει νοημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωριστο SSD partition; Γιατι σε απλο δισκο δε λεει..

Δεν καταλαβαίνω τον ενδοιασμό σου.Ό,τι λέει ο πρασινομάτης θεωρώ κι εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση.Απλά προσωπικά επειδή δεν έχω βρει μέχρι στιγμής καλό δωρεάν πρόγραμμα για back up δεν το τηρώ.Τα υπόλοιπα όμως εδώ και τόσα χρόνια τα θεωρώ απαραίτητα για να μην ταλαιπωρούμαι άνευ λόγου.Δοκίμασε κι εσύ ένα partition ξεχωριστά για το λειτουργικό ή εαν έχεις ssd να κρατάς τα παιχνίδια σου στο μηχανικό και να μην ξαναεγκαθιστάς/κατεβάζεις ένα σκασμό πράγματα χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πως μεταφέρω τα παιχνίδια μου από Steam, Uplay, Origin χωρίς να τα ξανακατεβάζω;

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως να μεταφερω τα παιχνδια μου απο steam,uplay,origin χωρις να τα ξανακατεβαζω! θα κανω φορματ το pc μου και θα χαθουν ολα, εχω τα saves αλλα βαριεμαι να ξανακατεβαζω ολα τα παιχνιδια ΞΑΝΑ! οποιος ξερει κανα προγραμμα ή καποιο κολπο ας γραψειι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το steam πατώντας στο menu πάνω αριστερά και πηγαίνοντας στο Back-up and Restore games μπορείς να κρατήσεις back up των παιχνιδιών σου και να τα ξαναπεράσεις μετά από φορμάτ χωρίς να τα ξανακατεβάζεις. Για origin και uplay δεν ξέρω τι παίζει. Ας πει κάποιος άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Steam σου παρέχει την δυνατότητα να κάνεις backup.

Uplay αντιγραφή τον κατάλογο C:\Program Files (x86)\Ubisoft\Ubisoft Game Launcher

Origin πήγαινε στο Settings > Advanced, δες σε ποιόν κατάλογο βάζει τα παιχνίδια και κάντον αντιγραφή επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για τα saves σε παιχνιδια που δεν υποστηριζουν cloud saves, κατεβασε το game save manager και παιρνει backup τα saves και profiles απ τα παιχνιδια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...