Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

@zacharis1955,

 

Δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση, στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως καταλαβαίνεις, είχα και την Onboard και την D1 και την focusrite τώρα, τις άκουσα ο ίδιος για πολλές ώρες, δεν συγκρίνουμε μια κάρτα που κάνει 2000€ με μια άλλη που κάνει 2500€ αλλά μια βασική (σχεδόν ανύπαρκτη) με μια ειδικευμένη που είναι value for money, επίσης είναι κάτι που θα το έχει χρόνια ακόμα και αν αναβαθμίσει το pc του.

 

Ο μόνος λόγος που δεν του λέω αγόρασε είναι για λόγους budget, όταν θες φτηνά ηχεία είναι κάπως να σου πω ξηλώσου άλλα τόσα, δεν μπορώ να ξέρω αν το «10%, 20%, όση διαφορά ακούσει», που θα ακούσει και ο ίδιος, θα μπορεί να δικαιολογήσει το 100% παραπάνω κόστος σε σχέση με τα ηχεία.

 

Για να απαντήσω προσωπικά για εμένα, ναι εγώ πιστεύω ότι αξίζει, αν ήμουν στο δίλλημα onboard ή dedicated ξανά με τα z506 όπως ήμουν τότε, τότε κάθε φορά θα την επέλεγα, εξάλλου ο λόγος που την αγόρασα είναι ότι η Onboard με την οποία ήμουν ένα χρόνο σχεδόν δεν με κάλυπτε και έβγαζε κακό ήχο (πιο μικρή ένταση, χάλια μπάσο, παραμορφωμένες ψιλές) έτσι αποφάσισα να αναβαθμισώ και πήγα στην D1 και όντως βελτιώθηκε η κατάσταση.

 

---------------

 

Στον Navu δεν ξέρω αν ήταν ηθελημένο, ίσως το παρεξήγησα εγώ αλλά το post του είναι κάπως «περίεργο», ναι όλοι γνώμες λέμε και στο τέλος ο ενδιαφερόμενος καλείτε να αποφασίσει, αν θα κάνει ή όχι αυτό που του πρότεινα δεν είναι λόγος για να παρεξηγηθώ.

 

------------

 

Ρωτάμε συνήθως γνώμη για πράγματα που θα αγοράσουμε και δεν έχουμε δυνατότητα να τα συγκρίνουμε οι ίδιοι ή θέλουμε εμπειρίες από ανθρώπου που ήρθαν σε επαφή το εκάστοτε αντικείμενο και έχουν άποψη (τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ) και ελπίζω αυτά που προτείνει ο καθένας μας γενικά να έχει προσωπική άποψή και όχι κάτι που διάβασε ή αυθαίρετα πιστεύει (αλλιώς άλλα λόγια να αγαπιόμαστε).

 

 

 

 

Σου λέω πάλι, ότι κάρτες και να δοκιμάσεις αποκλείεται ν' ακούσεις στ' αλήθεια ουσιαστικές διαφορές σε τέτοια ηχεία γιατί απλώς δεν είναι δυνατόν για καθαρά τεχνικούς λόγους! έχω δοκιμάσει πολλές κάρτες ήχου αρχίζοντας απ' αυτές: Creative-Labs-Sound-Blaster-AWE32.jpg   Creative-Labs-Sound-Blaster-AWE64-Gold.j

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω ξαναγράψει ότι είδα σαφή διαφορά όταν πήγα από Audigy SE σε Xonar DG, ούτε καν από onboard σε dedicated.

 

Σύστημα ήχου το Sony CMT-CPX1 που B&W δεν το λες, αλλά νομίζω ούτε και πλαστικό ηχειάκι.

 

Επίσης κάπου το 2010, μια φίλη συνέδεσε για πρώτη φορά τα Logitech X-530 στην onboard της Asus P5Q, που τόσο καιρό τα είχε στην onboard ενός AMD laptop του 2003. Λογικά τρελό placebo η διαφορά που αντιλήφθηκε.

 

Αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρουν zacharis1955 και Navu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το καταθέσω κι αυτό κι ας πέσει κάτω: προ μηνός σχεδόν βρέθηκα για πολλοστή φορά τα τελευταία 4 χρόνια σε μια μονοκατοικία (στο Περιστέρι αυτή τη φορά), της οποίος ο πρώτος όροφος λειτουργούσε ουσιαστικά ως χώρος ακρόασης καθώς φιλοξενούσε οικιακά audio componets των πολλών 10άδων χιλιάδων € το καθένα. Είχαν μαζευτεί εκεί 4-5 τρελαμένοι highendάδες της γνωστής αθηναϊκής κοινότητας για να ακούσουν και να συγκρίνουν έναν κτηνώδη οικιακό τάξης Α (των 30.000€ προ μετατροπών) με ένα νεοφώτιστο μηχανάκι τάξης Α/Β των 2.000€. ΔΕΝ γνωρίζω λεπτομέρειες για όλα τα μηχανήματα, αλλά επί 5 ώρες ακούσαμε από cd, βινύλιο και ασυμπίεστο ψηφιακό αρχείο σχεδόν τα πάντα. Ο οικιακός βάσει απόλυτης ισχύος και μόνο, ήταν ο νικητής της βραδυάς (πάνω από 3πλάσια σε σχέσης με τον Α/Β η ισχύς τους ανά κανάλι), κατά τα άλλα οι ουσιαστικές ηχητικές διαφορές, κατά ομόφωνη "απόφαση" ήταν από μηδαμινές ως ανύπαρκτες, αλλά πάντα ο class A είχε το (έστω και ελαφρύ) προβάδισμα.

 

Προς το κλείσιμο της βραδυάς, ένας κύριος Γιώργος, 50άρης τρελαμένος και προφανώς πολύ καταρτισμένος, μας ζήτησε να καθίσουμε με την πλάτη γυρισμένη προς τα ηχεία και να καταγράψουμε τις ακουστικές εντυπώσεις μας ή διαφορές στην αναπαραγωγή, ενόσο ο ίδιος θα έκανε εναλλαγές μεταξύ 2 ψηφιακών player (ο ένας εξ αυτών είχε για σηματάκι ένα κεφάλι τύπου alien).

 

Ρεζουμέ; ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ σημειώσαμε ΣΚΕΤΕΣ placebo μπαρούφες, εφόσον οι εναλλαγές δεν έγιναν ποτέ, ο dj έπαιξε όλα τα προεπιλεγμένα κομμάτια με έναν και μοναδικό player σε φάση back2back... Γελούσαμε μεταξύ μας, οι πρεσβύτεροι της παρέας μεταξύ σοβαρού και αστείου παρακάλεσαν να "μην βγει παραέξω"...

 

Τα παραπάνω για μένα σίγουρα δεν αποτελούν απόδειξη για ο,τιδήποτε, αλλά σίγουρα αποτελούν σοβαρή ένδειξη πως συχνά ακούμε και αισθανόμαστε αυτά που θέλουμε.

 

Καλό ΣΚ, φίλοι μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναγράψει ότι είδα σαφή διαφορά όταν πήγα από Audigy SE σε Xonar DG, ούτε καν από onboard σε dedicated.

 

Σύστημα ήχου το Sony CMT-CPX1 που B&W δεν το λες, αλλά νομίζω ούτε και πλαστικό ηχειάκι.

 

Επίσης κάπου το 2010, μια φίλη συνέδεσε για πρώτη φορά τα Logitech X-530 στην onboard της Asus P5Q, που τόσο καιρό τα είχε στην onboard ενός AMD laptop του 2003. Λογικά τρελό placebo η διαφορά που αντιλήφθηκε.

 

Αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρουν zacharis1955 και Navu.

Προφανώς δεν έχουμε όλοι τα ίδια αυτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανένας άλλος, από τη εμπειρία του, αν τα ηχεία GENIUS είναι καλά και ανθεκτικά ηχεία?

Αυτό περιμένω να μάθω κι εγώ, ειδικά στο θέμα της ανθεκτικότητας, είναι ποιοτικά στο hardware ή είναι κινέζικα της σειράς, που θα χαλάσουν μόλις λήξει η εγγύηση?. Όσο κι αν έψαξα για reviews, δεν βρήκα ούτε ένα της προκοπής γι' αυτά τα συγκεκριμένα, μόνο σε ρουμάνικες σελίδες βρήκα!

Είμουν έτοιμος να πάρω τα edifier r980t, και τώρα προέκυψαν κι αυτά. Τι να κάνω? Ποια προτείνετε?

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημουν κατοχος creative p5800 5.1 παντα ειχα της μητρικής για οδηγο του ηχου, Ενας φιλος μου κι αυτος με p5800 αλλα με Creative SB Zx για καρτα ηχου τα ηχεια ακούγονταν πεντακάθαρα, δυνατότερα μπορουσες να καταλαβεις την διαφορα κ μιλαμε για κάρτα ηχου των 115ευρω σχετικα φτηνη. Βέβαια δεν ξερω τα αποτελέσματα σε 2.0 ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να σας βάλει και μια onboard να μας λυθεί η απορία :P , είναι διαφορετικές κατηγορίες τιμών, παρεμπίπτοντος είχα βρεθεί και εγώ φέτος στην έκθεση εικόνα και ήχος, γέλαγα λίγο με τους προενισχυτές των προενισχυτών του ενισχυτή,  τεσπα το placebo υπάρχει συμφωνώ αλλά αν συγκρίνεις μια μητρική με ένα που κάνει 10000€ λες να μην έχει διαφορά? Τόσο θύματα πια? Τεσπα ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας κλείσει εδώ, τουλάχιστον μέχρι να ξαναρωτήσει κάποιος για κάρτα ήχου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συσκευασία έχει τέτοιο καλώδιο (Jack 3.5mm αρσενικό σε 2 x RCA αρσενικό):

6588057-orig.jpg

 

Αρα θέλει μετατροπέα rca to jack ;

Μπορεις να προτεινεις καποιο απο το eshop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θέλει μετατροπέα rca to jack ;

Μπορεις να προτεινεις καποιο απο το eshop;

Δεν χρειάζεσαι κανένα μετατροπέα, το Jack 3.5mm αρσενικό μπαίνει στην θηλυκή Jack 3.5mm έξοδο ήχου του pc / laptop και τα δύο RCA L-R αρσενικό στις δύο θηλυκές RCA L-R εισόδους ήχου του ηχείου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το καλώδιο (Jack 3.5mm αρσενικό σε 2 x RCA αρσενικό) υπάρχει ήδη στη συσκευασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zacharis(ή κάποιος άλλος γνώστης), λίγη βοήθεια. Θέλω τα ηχεία για μουσική και ταινίες. Μεταξύ των genius της προσφοράς και των edifier r980t, πιο θα πρότεινες και γιατί? Θέλω τη γνώμη σου άσχετα με την τιμή, απλά για το ποια είναι πιο ποιοτικά στην απόδοση του ήχου και στο χρόνο. Thanks, προκαταβολικά!

Edit: προσωπικά γέρνω προς edifier(λόγω ποιότητας και πολλών καλών κριτικών σε αξιόπιστα sites), και ήμουν έτοιμος να τα πάρω, αλλά αν μου πείτε κάτι που να γέρνει την πλάστιγγα προς genius μεριά...

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zacharis(ή κάποιος άλλος γνώστης), λίγη βοήθεια. Θέλω τα ηχεία για μουσική και ταινίες. Μεταξύ των genius της προσφοράς και των edifier r980t, πιο θα πρότεινες και γιατί? Θέλω τη γνώμη σου άσχετα με την τιμή, απλά για το ποια είναι πιο ποιοτικά στην απόδοση του ήχου και στο χρόνο. Thanks, προκαταβολικά!

Edit: προσωπικά γέρνω προς edifier(λόγω ποιότητας και πολλών καλών κριτικών σε αξιόπιστα sites), και ήμουν έτοιμος να τα πάρω, αλλά αν μου πείτε κάτι που να γέρνει την πλάστιγγα προς genius μεριά...

Δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα 2.0 με 2.1, για βασικά μουσική Edifier Studio 980T, για βασικά ταινίες & παιχνίδια Genius SW-HF2.1 1205...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα 2.0 με 2.1, για μουσική Edifier Studio 980T, για ταινίες & παιχνίδια Genius SW-HF2.1 1205...

Λόγω sub το λες αυτό, έτσι? Οπότε, επειδή πρώτη προτεραιότητα δίνω στη μουσική, πάω για τα edifier και ελπίζω να έχουν και ένα αξιοπρεπές μπάσο και για ταινίες-παιχνίδια. Συμφωνείς με το σκεπτικό? (Αν δεν το κατάλαβες, σε έχω σε μεγάλη εκτίμηση και περιμένω την τελική σου άποψη για να πάρω τα ηχεία που θα μου κάνουν την "δουλειά" μου).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...