Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nogutsnonuts είπε

Ευχαριστώ πολύ!
Έχουν κάποια διαφορά με C2XD ?

https://www.e-shop.gr/edifier-c2xd-black-optical-p-PER.505626

Ποια να προτιμησω απο τα δυο?

To Edifier C2X δεν έχει optical digital input...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/18/2018 στις 3:22 ΜΜ, zacharis1955 είπε

Επειδή τλκ δεν έκανα την αγορά τότε, λόγω οικονομικών, και μάλλον ήρθε η ώρα, αλλά για ανισχυτή σκέφτομαι τον https://www.skroutz.gr/s/9003821/Pioneer-VSX-330.html
πως σου φαίνεται ο συγκεκριμένος?
είναι κάλύτερος και ίσως πιο future proof?

Επεξ/σία από nikos16717
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Επειδή τλκ δεν έκανα την αγορά τότε, λόγω οικονομικών, και μάλλον ήρθε η ώρα, αλλά για ανισχυτή σκέφτομαι τον https://www.skroutz.gr/s/9003821/Pioneer-VSX-330.html
πως σου φαίνεται ο συγκεκριμένος?
είναι κάλύτερος και ίσως πιο future proof?

https://www.soundimage.gr/product/yamaha-s201-b-olokliromenos-enishytis / https://www.soundimage.gr/product/yamaha-s201-s-olokliromenos-enishytis

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Ο συγκεκριμένος όμως ειναι στεραιο, σωστά?
εγώ θα ήθελα να υποστηρίζει  και woofer

εκτός και αν κάνω κάπου λάθος

Επεξ/σία από nikos16717
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Ο συγκεκριμένος όμος ειναι στεραιο, σωστά?
εγώ θα ήθελα να υποστηρίζει  και woofer

εκτός και αν κάνω κάπου λάθος

https://www.soundimage.gr/product/yamaha-htr-2071-bl-padioenishytis

 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, suffocater είπε

Aνάμεσα σε edifier r1700 και r1800,ποια?
Η τιμη μου φαινεται ίδια,τα specs παραπλήσια..
Παω στα 1800 απλά ως νεότερα?

Εγω θα επαιρνα τα 1700 που εχουν και bluetooth και για μενα βασικο ειναι τα χειριστηρια ηχου να ειναι στα πλαγια. Τα 1800 το εχουν στο πισω μερος. Επισης δεν εχουν μεγαλη διαφορα στα watt.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ktikti είπε

Εγω θα επαιρνα τα 1700 που εχουν και bluetooth και για μενα βασικο ειναι τα χειριστηρια ηχου να ειναι στα πλαγια. Τα 1800 το εχουν στο πισω μερος. Επισης δεν εχουν μεγαλη διαφορα στα watt.

Γι αυτούς τους 2 λόγους τα προτίμησα κ γω + ότι δε μου άρεσε το glossy look των 1800

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2018 στις 11:38 ΜΜ, ktikti είπε

ta z333 τα ειχα.απλο καθημερινο ηχειο με μπασα...μαλλον μπασα δεν ειχε και το σπαστικο ειναι οτι σβηνανε.καθε 1 περιπου μπαινανε σε αναμονη.εκει δηλαδη που ακουγες ξαπλα μουσικη...ξαφνικα..εκλεινε...και αναρωτιοσουνα τι εγινε???  για μενα πας καρφι σε Edifier R1280T η σε καποιο αλλο καλυτερο της edifier με περισσοτερα watt.

 

Έχω το Edifier 1280DB που έχει οπτική είσοδο και φυσικά DAC.  Αλλα σαν ηχείο ειναι το ίδιο με το 1280Τ

Το συνδέω με τηλεόραση, με υπολογιστή (με το Ifi nano idsd) και με την πεταλιέρα της κιθάρας. Δεν θα έλεγα οτι τα κάνει όλα...  Δεν έχει είσοδο USB!

 

Σε αυτή την τιμή μου φαίνεται οτι δύσκολα βρίσκεις κάτι αντίστοιχο για μουσική. Βάζεις ενα flac, ή κανένα 320 CBR αρχείο και την ακούς στερεοφωνικά. Κυριολεκτικά. (reviewer έπρεπε να γίνω)

Εαν θέλεις παραπάνω μπάσο πας στο 1700Τ. Βέβαια πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.

Δεν γίνεται να έχεις και ωραία μπάσα και μεσαία ταυτόχρονα απο ενα τόσο μικρό μεγάφωνο.

 

Όσο αφορά τήν ένταση δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Έκτος αν είσαι πάνω απο 3-4 μέτρα μακριά και θέλεις να ακούς πολύ δυνατά.

Κάποια reviews τα βάζουν δίπλα σε πολύ καλύτερα ηχεία.

https://hometheaterhifi.com/reviews/speaker/bookshelf/edifier-rt1280t-powered-bookshelf-speaker-review/

 
Προσωπικά λέω μήπως πάρω και ενα 2ο ζευγάρι να το έχω καβάτζα.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1280Τ ειναι απλα ηχεια.τα 1700 που αναφερθηκα ειναι Rms.μεγαλη ιδιαιτεροτητα και ακουστικοτητα να εχεις ηχεια Rms και σε λιγα watt.δηλαδη τα 30 ευρο παραπανω χρηματα απο τα 1280Τ αξιζει και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, suffocater είπε

Aνάμεσα σε edifier r1700 και r1800,ποια?
Η τιμη μου φαινεται ίδια,τα specs παραπλήσια..
Παω στα 1800 απλά ως νεότερα?

1800

38 λεπτά πριν, ktikti είπε

Τα 1280Τ ειναι απλα ηχεια.τα 1700 που αναφερθηκα ειναι Rms.μεγαλη ιδιαιτεροτητα και ακουστικοτητα να εχεις ηχεια Rms και σε λιγα watt.δηλαδη τα 30 ευρο παραπανω χρηματα απο τα 1280Τ αξιζει και με το παραπανω.

Tι είναι τα ηχεία RMS?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ktikti είπε

Τα 1280Τ ειναι απλα ηχεια.τα 1700 που αναφερθηκα ειναι Rms.μεγαλη ιδιαιτεροτητα και ακουστικοτητα να εχεις ηχεια Rms και σε λιγα watt.δηλαδη τα 30 ευρο παραπανω χρηματα απο τα 1280Τ αξιζει και με το παραπανω.

Κάπου μπερδεύτηκες ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι λες, όλα τα ηχεία απλά είναι, το RMS, Peak power, Total power, μουσική ισχύ κτλ μετράνε με διαφορετικούς τρόπους την «δύναμη» του ηχείου.

Το γιατί σου δίνουν διαφορετική μέτρηση οι εταιρίες είναι καθαρά θέμα μαρκετινκ, αντί να σου πει 5w RMS σου λέει 10w Total power επειδή σαν νούμερο φαίνεται μεγαλύτερο.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

1800

Tι είναι τα ηχεία RMS?

Oκ,γιατι όμως?
Βλέπω ελαχιστα περισσότερα watt,αλλα στα 1700 εχω το bt για συνδεσιμότητα.
Μου διαφεύγει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

1800

Tι είναι τα ηχεία RMS?

Το RMS επιστημονικα δεν μπορω να το εξηγησω.παντως ακους καλυτερα μουσικη απο ηχειο RMS.γι'αυτο τα ηχεια και σε ιδια watt με την τεχνολογια αυτη ειναι ακριβοτερα.και δεν συμφωνω οτι τα 1800 ειναι καλυτερα απο τα 1700.αν εξαιρεσεις το 1watt + 1 watt Rms που υπερεχουν.τa αλλα εχουν καλυτερη συνδεσιμοτητα.και απο  ηχο ακριβως το ιδιο.

2 ώρες πριν, Havik είπε

Κάπου μπερδεύτηκες ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι λες, όλα τα ηχεία απλά είναι, το RMS, Peak power, Total power, μουσική ισχύ κτλ μετράνε με διαφορετικούς τρόπους την «δύναμη» του ηχείου.

Το γιατί σου δίνουν διαφορετική μέτρηση οι εταιρίες είναι καθαρά θέμα μαρκετινκ, αντί να σου πει 5w RMS σου λέει 10w Total power επειδή σαν νούμερο φαίνεται μεγαλύτερο.

φιλε δεν ειναι θεμα marketing.θα στο πω απλα..οτι ενα ηχειο απλο ο ηχος θα φτανει μονοδιαστατα.με rms θα ακους και παραδιπλα.ετσι το λαμβανω εγω.γενικοτερα εχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα ηχου,ειδικα σε μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ktikti είπε

φιλε δεν ειναι θεμα marketing.θα στο πω απλα..οτι ενα ηχειο απλο ο ηχος θα φτανει μονοδιαστατα.με rms θα ακους και παραδιπλα.ετσι το λαμβανω εγω.γενικοτερα εχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα ηχου,ειδικα σε μουσικη.

Είναι μονάδα μέτρησης, όχι χαρακτηριστικό/τύπος! πως λέμε ίντσες, εκατοστά πόδια? Ε το αντίστοιχο στον ήχο, μετράν διαφορετικό πράγμα βέβαια αλλά στο περίπου για να το καταλάβεις, π.χ. ένα ηχείο με 40w RMS μπορεί να βγάλει στιγμιαία Pick 80w ξέρω γω, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες το peak είναι η μέγιστη ενέργεια που μπορεί να διαχειριστή το μεγάφωνο, παραπάνω καίγετε, το RMS είναι η συνεχόμενη ενέργεια, κάτι σαν "μέγιστη ασφαλή στάθμη" για συνεχόμενη χρήση, όλα τα ηχεία έχουν όλες αυτά τα χαρακτηριστικά, είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ ότι η κάθε εταιρία δίνει το μεγαλύτερο απόλυτο νούμερο (δλδ συνήθως ένα απο τα Peak power,μουσική ισχύ, PMPO) και όχι τις μετρήσεις για την κάθε κατηγορία ξεχωριστά ούτε RMS.

images?q=tbn:ANd9GcQW0x2wNvlcCUiXGiLJEiQ

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...