Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, HardwareZone said:

Τα dB δεν είναι στραγάλια παίδες.
Το νου σας, γιατί οι στάθμες έχουν και παρενέργειες... που δεν γυρνάνε πίσω.

Προσοχή στις στάθμες και την διάρκεια ακροάσεων σε αυτές ανά ημέρα (google: NHO hearing loss safe pressure levels (volume) dB).

 

Τωωωρα,...

Εδω είμαστε κ εμεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 O αγοραστης ηχειων που θελει να "πιασουν τοπο" τα χρηματα του, πρεπει να εχει υποψην του 5 πραγματακια. Ηχειο που σεβεται το ονομα του αλλα και τα χρηματα του αγοραστη του, θα εχει πληρη στοιχεια και χαρακτηριστικα στα σαιτ του κατασκευαστη και του πωλητη. Ας παρουμε για παραδειγμα τα Wharedale Linton Walnut Veneer που αναφερθηκαν εδω. Στο σαιτ του Νακα θα δειτε: υλικο κατασκευης καμπινας, κωνων μεγαφωνων, αν ειναι μαγνητικα θορακισμενα η οχι, ευαισθησια 90db και SPL 110db. Eδω γινεται και μια λαμογιοποστια. απο πολλους λαμογιοκατασκευαστες. Αναφερουν ευαισθησια SPL 110db προβαλοντας το μεγαλυτερο νουμερο (110). Αλλο το sensitivity κι αλλο το SPL, oπως "αλλο το πουλι του ναυτη κι αλλο του καντηλαναφτη". Αποκριση συχνοτητας (κατεβαινουν αρκετα χαμηλα και ισως να μην χρειαστουν γουφερ), Watt RMS και πολλες ακομα λεπτομεριες που εμενα κερδιζουν την εμπιστοσυνη μου και θα με κανουν να παω να τα ακουσω. Βεβαια μεγαλο μεγεθος και δυσκολα θα ταιριαξουν σε γραφειο. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ενα καλο ηχειο δειχνει ολα τα χαρακτηριστικα του φορα παρτιδα και δεν τα κριβει.

 Να αναφερω και κατι ακομα. Πηρα καποια στιγμη ενα σετ 2.1 ηχειακια edifier M1360, 35E. OK πολλοι θα πουν "της πλακας" μπορει! Εκεινο που μου εκανε εντυποση και προς τιμην της η Edifier στο σαιτ της αναφερει πληρη στοιχεια για αυτα τα ηχειακια (δεν το εχω δει σε αλλους κα;τασευαστες) και σου λεει κυριε αυτα ειναι, σου κανουν τα περνεις, δεν σου κανουν δεν τα περνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμμετέχοντας στην κουβέντα σας και διαβάζοντας τις απόψεις σας, για τα Adam t7v τι άποψη έχετε; Για γραφείο, για χρήση αποκλειστικά για μουσική. Τα παρουσιάζουν σαν μια αρκετά αξιόπιστη λύση. Μου τα πρότεινε φίλος μαζί με μια focusrite Scarlett solo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Chris2756 said:

. Αναφερουν ευαισθησια SPL 110db προβαλοντας το μεγαλυτερο νουμερο (110). Αλλο το sensitivity κι αλλο το SPL, oπως "αλλο το πουλι του ναυτη κι αλλο του καντηλαναφτη".

Ποια ειναι η διαφορα απο το SPL απο τπ sensitivity φιλε μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilios_n είπε

Ποια ειναι η διαφορα απο το SPL απο τπ sensitivity φιλε μου ;

Sound Pressure Level | SPL Meaning, Measurement & Examples

 Αν βαριεσαι να ψαχνεις στο ιντερνετ κοιταξε σχετικα και στο AVclub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα και καλό Σάββατο σε όλους! Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας. Έχω 8 ηχεία οροφής ( B&W CCM 50 ) τα οποία τα 4 θα τοποθετηθούν στο σαλόνι και τα υπόλοιπα 4 ένα σε κάθε χώρο ( κουζίνα, μπάνιο, δωμάτιο Α και δωμάτιο Β ). Αυτό που επιθυμώ είναι έναν ενισχυτή και ότι άλλο χρειάζεται ετσι ωστε να μπορώ να λειτουργώ τα 4 του σαλονιού μαζί είτε ακούγοντας μουσική από πηγή που θα είναι συνδεμένη, είτε από την τηλεόραση, είτε από το κινητό. 

Τα υπόλοιπα που θα είναι ένα σε κάθε δωμάτιο θέλω να παίζουν μεμονωμένα ανάλογα πια θα επιλέγω να λειτουργούν.

Όλα τα καλώδια των ηχείων καταλήγουν στο ίδιο σημείο όπου υπάρχει και καλώδιο cat6 για σύνδεση στο κεντρικό hub του modem για να υπάρχει και σύνδεση στο δίκτυο, καθώς επιθυμώ να μπορώ να λειτουργώ τα πάντα από το κινητό με εφαρμογή εφόσον υπάρχει η δυνατότητα στον ενισχυτή.

Σας επισυνάπτω και φωτογραφία των ηχείων.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο σε όλους σας!

IMG_7796.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aka69 είπε

Καλημέρα στην παρέα και καλό Σάββατο σε όλους! Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας. Έχω 8 ηχεία οροφής ( B&W CCM 50 ) τα οποία τα 4 θα τοποθετηθούν στο σαλόνι και τα υπόλοιπα 4 ένα σε κάθε χώρο ( κουζίνα, μπάνιο, δωμάτιο Α και δωμάτιο Β ). Αυτό που επιθυμώ είναι έναν ενισχυτή και ότι άλλο χρειάζεται ετσι ωστε να μπορώ να λειτουργώ τα 4 του σαλονιού μαζί είτε ακούγοντας μουσική από πηγή που θα είναι συνδεμένη, είτε από την τηλεόραση, είτε από το κινητό. 

Τα υπόλοιπα που θα είναι ένα σε κάθε δωμάτιο θέλω να παίζουν μεμονωμένα ανάλογα πια θα επιλέγω να λειτουργούν.

Όλα τα καλώδια των ηχείων καταλήγουν στο ίδιο σημείο όπου υπάρχει και καλώδιο cat6 για σύνδεση στο κεντρικό hub του modem για να υπάρχει και σύνδεση στο δίκτυο, καθώς επιθυμώ να μπορώ να λειτουργώ τα πάντα από το κινητό με εφαρμογή εφόσον υπάρχει η δυνατότητα στον ενισχυτή.

Σας επισυνάπτω και φωτογραφία των ηχείων.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο σε όλους σας!

IMG_7796.jpg

Ερώτηση:

Τι σημαίνει να παίζουν μεμονωμένα? Το κάθε ένα δωματίου να παίζει διαφορετικό κομμάτι ή όλη η γραμμή των δωματίων να παίζει το ίδιο και εσύ επιλέγεις ποια θα ακούγονται?

Δεν ειναι καθόλου απλό αυτό που ζητάς πάντως.

Θα χρειαστείς πολλά κομμάτια

Η κάθε γραμμή θέλει διαφορετική ενίσχυση και διαφορετικές εισόδους και εξόδους ηχου.

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο πλήρως επαγγελματικό μηχάνημα που να στα κάνει όλα σε ένα αλλά φθηνό δεν θα είναι εάν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Να μπορώ να απομονώνω τον κάθε χώρο εννοούσα, όχι να παίζω διαφορετικά! Στην ουσία ή θα παίζουν τα 4 μαζί στο σαλόνι, ή θα παίζει ένα ηχείο στον χώρο που θα έχω επιλέξει ανάλογα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/04/2024 at 17:55, HardwareZone said:

Τα dB δεν είναι στραγάλια παίδες.
Το νου σας, γιατί οι στάθμες έχουν και παρενέργειες... που δεν γυρνάνε πίσω.

Προσοχή στις στάθμες και την διάρκεια ακροάσεων σε αυτές ανά ημέρα (google: NHO hearing loss safe pressure levels (volume) dB).

Μην κοιτάτε μόνο την ευαισθησία... γιατί πέραν της ανακρίβειας των κατασκευαστών, υπάρχουν και τα τρικ (μετράμε και δίνουμε βαρύτητα στο εύρος που μας συμφέρει και όχι στα χαμηλά Hz που το ηχείο μας είναι ρουφήχτρα), και φυσικά sensitivity =! > dB γιατί η μέγιστη στάθμη του ηχείου εξαρτάται και από το power handling του αλλά και από το αν αυτή έρχεται δίχως ακουστή παραμόρφωση και compression σε κάποιο εύρος.

Από 4αρι οδηγό, αν ζητήσεις 85dB @ 1.5m δίχως να το έχεις crossαρισμένο ψηλά (120Hz) θα πάρεις της παραμόρφωσης το κάγκελο :D (και αν ο ενισχυτής σου είναι και αυτός στα όρια, πιθανότατα και το μεγάφωνο στο χέρι).

Όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις, η απόσταση ακρόασης, κλπ, ανεβαίνουν και τα κοστολόγια (όχι απαραιτήτως στον ίδιο βαθμό).

Παιζει να κανει κλιπινγκ τα ηχεια ο ενυσχυτης αν γεμισει σκόνη ;

Εδω και εναν μηνα εχει τυχαίνει και κανει ενα ΄΄πικ δυνατο΄΄ 2 φορες

Επεξ/σία από vasilios_n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, vasilios_n said:

Παιζει να κανει κλιπινγκ τα ηχεια ο ενυσχυτης αν γεμισει σκόνη ;

Εδω και εναν μηνα εχει τυχαίνει και κανει ενα ΄΄πικ δυνατο΄΄ 2 φορες

Σε οποιαδήποτε στάθμη (ένταση) ?
Η σκόνη δεν βοηθάει όσον αφορά την θερμοκρασία και την μακροζωία του μηχανήματος γενικότερα, οπότε καλό είναι να αφαιρείται τακτικά για να μην προκύπτει παραπάνω καταπόνηση στην λειτουργία λόγω ανεβασμέων θερμοκρασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμια φορα το κανουν το βραδι που , που κ που δεν παιζει κατι το pc, τα εχω συνδεδεμένα με εναν sony 6.1 ενισχυτή , δεν του εκανα ποτε σερβις και τις περισσοτερες φορες τον αφήνω αναμενο το βραδι και λεω μηπως φταιει αυτο.

Θα του κανω σερβις χτες

Επεξ/σία από vasilios_n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2024 στις 11:36 ΠΜ, dimtech είπε

Συμμετέχοντας στην κουβέντα σας και διαβάζοντας τις απόψεις σας, για τα Adam t7v τι άποψη έχετε; Για γραφείο, για χρήση αποκλειστικά για μουσική. Τα παρουσιάζουν σαν μια αρκετά αξιόπιστη λύση. Μου τα πρότεινε φίλος μαζί με μια focusrite Scarlett solo.

Εξαιρετική λύση κατά την γνώμη μου, από τα καλύτερα σε αυτά τα λεφτά .Γενικά μιλώντας θεωρώ ότι τα ενεργά ηχεία από σοβαρές εταιρίες όπως ADAM,NEUMANN,GENELEC,DYNAUDIO κλπ είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς για κάθε συνθήκη και κάθε κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/04/2024 at 20:31, vasilios_n said:
On 24/04/2024 at 17:55, HardwareZone said:

Τα dB δεν είναι στραγάλια παίδες.
Το νου σας, γιατί οι στάθμες έχουν και παρενέργειες... που δεν γυρνάνε πίσω.

Προσοχή στις στάθμες και την διάρκεια ακροάσεων σε αυτές ανά ημέρα (google: NHO hearing loss safe pressure levels (volume) dB).

 

Τωωωρα,...

Εδω είμαστε κ εμεις

 

Expand  

Δεν θα ειναι καλο αυτο να δουλέψω τα A1 με το OPPO EQ για να κατεβάσει τα 1000-2000 khz που ''νομιζω'' παιζουν με πολλα db ; παιζουν δυνατα γιατι δεν ειναι για nearfield , νομιζω το μονο τα Α2+ κανουν για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μετρήσεις nearfield ή quasi-anechoic των A1 για να μπορώ να πω αν θέλουν κατέβασμα ή όχι εκεί δυστυχώς. Αλλά αν έχουν τόνωση εκεί, μπορείς να δώσεις ένα attenuation 2-3dB δίχως να δημιουργήσεις άλλο θέμα (τουλάχιστον όχι για την θέση ακρόασης σου, σε αρκετά εκτός της κεντρικής θέσης μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2024 στις 10:03 ΠΜ, Chris2756 είπε

 Παρασυρομαστε και προσπαθουμε να συγκρινουμε ηχεια αυτοενισχυομενα υπολογιστη, με ηχεια ηχοσυστηματος. Δεν μπορει να γινει τετοια συγκριση, η δευτερη κατηγορια ειναι πολυ πιο πανω απο την πρωτη. Μην περιμενουμε λοιπον να εχουμε τον ιδιο ποιοτικο ηχο απο τις δυο αυτες κατηγοριες. Ενας ενισχυτης class D δεν θα δωσει τον ιδιο ηχο με εναν class A-B. Mια πλαστικη καμπινα δεν μπορει να αποδωσει τον ζεστο μελωδικο ηχο μιας ξυλινης. Επισης με ευαισθησια 85db, ου εχουν στανταρτ τα περισσοτερα PC speekers, δεν θα ακουστουν τοσο δυνατα οπως ηχεια 92db. Οσο για τον σχεδιασμο και ποιοτητα κατασκευης παλι η διαφορα ειναι τεραστεια. Αν για ηχεια υπολογιστη ειναι να δωσω καποια 800-1000Ε, βαζω εναν ενισχυτη με 2 παθητικα ηχεια κι εχω καλυτερο αποτελεσμα. Ηi Fi ηχειο δεν ειναι αυτο που με ξεκουφαινει η μου γκρεμιζει τους τοιχους με το ανεξελεκτο μπαπα μπουπα μπασο, αλλα εκεινο που αποδιδει πιο σωστα αυτο που ηχογραφηθηκε.

Σε 2.1 ηχεία για η/υ και για μουσική και για παιχνίδια και για ταινίες μέχρι 150€ πανω-κατω, έχεις να προτείνεις κάποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...