Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, genious1 είπε

μπορείτε να μου προτείνεται bluetooth ηχεια γυρω στα 40-50 ευρω ?

https://www.gadget4you.gr/foreto-echeio-rebeltec-soundbox-400-20w-boombox-bt-fm-usb-mauro.html

https://www.gadget4you.gr/foreto-echeio-rebeltec-soundbox-420-30w-bt-fm-usb-mauro.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εννοουσα ηχεία υπολογιστή όχι φορητά (αν υπάρχει κάτι σε αυτήν την τιμή)

Επεξ/σία από genious1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κι από εμένα. (Αναλύω για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε). Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν βοηθήσει, διάβασα όσα περισσότερα γίνεται..

Προέρχομαι από τα παλαιολιθικά Cambridge Soundworks Creative FPS1600.. Μια χαρά δούλευαν για χρόνια, απλά ίσως είναι ιδέα μου, αλλά τελευταία ακούγεται έντονα κάποιος ήχος (hiss noise-απ' όσο διάβασα) όταν είναι πολύ χαμηλά η ένταση ή κλειστός ο υπολογιστής και τα έχω παροπλίσει.

Πλέον δε χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο, σίγουρα όχι πάλι 4.1, σκεφτόμουν κάτι σε 2.1 ή 2.0. Με τα 2.0 είμαι διστακτικός λόγω όγκου, με βόλευαν απίστευτα που ήταν συμμαζεμένα και δεν είχα 2 μεγάλους όγκους πάνω στο γραφείο μου. Από 2.0 σκεφτόμουν τα Presonus Eris E3.5 (αν και θα προτιμούσα κάτι σε λευκό) που έχουν προταθεί πολλάκις, απλά είμαι διστακτικός ακόμα στο να προχωρήσω, κυρίως λόγω όγκου.. Λόγω σχεδιασμού και μόνο σκεφτόμουν τα Logitech Z533, δεν έχω γνώσεις πάνω στον ήχο για να κρίνω, καλά ή όχι, απλά μου άρεσε ο σχεδιασμός τους. Απλά εδώ παρατηρώ ότι τα αποφεύγετε σαν το διάολο το λιβάνι.

Επίσης σημαντικό για μένα, να ρυθμίζεται η ένταση κατά προτίμηση μέσω κάποιου διακόπτη/ροοστάτη ο οποίος θα είναι συνδεδεμένος με καλώδιο. Στην περίπτωση των Presonus, με καλύπτει το ότι η ρύθμιση της έντασης γίνεται από μπροστά και όχι από το πλάι/πίσω όπως άλλα αντίστοιχα.

Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχω, μια μουσική την ώρα που δουλεύω ή χαζεύω κάτι. Μέχρι εκεί. Ούτε ταινίες, ούτε games, απλά θέλω ποιοτικό ήχο. Και με τα προηγούμενα ήμουν μια χαρά, αν δεν είχα το hiss noise. Απλά επί τη ευκαιρία, πάμε για κάτι καινούριο, τα έβγαλαν τα ψωμιά τους.

Ιδανικά το ποσό θα ήθελα να είναι ~100€ όπως και αυτά που προανέφερα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Επεξ/σία από watchd0g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, watchd0g είπε

Καλημέρα κι από εμένα. (Αναλύω για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε). Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν βοηθήσει, διάβασα όσα περισσότερα γίνεται..

Προέρχομαι από τα παλαιολιθικά Cambridge Soundworks Creative FPS1600.. Μια χαρά δούλευαν για χρόνια, απλά ίσως είναι ιδέα μου, αλλά τελευταία ακούγεται έντονα κάποιος ήχος (hiss noise-απ' όσο διάβασα) όταν είναι πολύ χαμηλά η ένταση ή κλειστός ο υπολογιστής και τα έχω παροπλίσει.

Πλέον δε χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο, σίγουρα όχι πάλι 4.1, σκεφτόμουν κάτι σε 2.1 ή 2.0. Με τα 2.0 είμαι διστακτικός λόγω όγκου, με βόλευαν απίστευτα που ήταν συμμαζεμένα και δεν είχα 2 μεγάλους όγκους πάνω στο γραφείο μου. Από 2.0 σκεφτόμουν τα Presonus Eris E3.5 (αν και θα προτιμούσα κάτι σε λευκό) που έχουν προταθεί πολλάκις, απλά είμαι διστακτικός ακόμα στο να προχωρήσω, κυρίως λόγω όγκου.. Λόγω σχεδιασμού και μόνο σκεφτόμουν τα Logitech Z533, δεν έχω γνώσεις πάνω στον ήχο για να κρίνω, καλά ή όχι, απλά μου άρεσε ο σχεδιασμός τους. Απλά εδώ παρατηρώ ότι τα αποφεύγετε σαν το διάολο το λιβάνι.

Επίσης σημαντικό για μένα, να ρυθμίζεται η ένταση κατά προτίμηση μέσω κάποιου διακόπτη/ροοστάτη ο οποίος θα είναι συνδεδεμένος με καλώδιο. Στην περίπτωση των Presonus, με καλύπτει το ότι η ρύθμιση της έντασης γίνεται από μπροστά και όχι από το πλάι/πίσω όπως άλλα αντίστοιχα.

Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχω, μια μουσική την ώρα που δουλεύω ή χαζεύω κάτι. Μέχρι εκεί. Ούτε ταινίες, ούτε games, απλά θέλω ποιοτικό ήχο. Και με τα προηγούμενα ήμουν μια χαρά, αν δεν είχα το hiss noise. Απλά επί τη ευκαιρία, πάμε για κάτι καινούριο, τα έβγαλαν τα ψωμιά τους.

Ιδανικά το ποσό θα ήθελα να είναι ~100€ όπως και αυτά που προανέφερα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Πολυ καλη επιλογη τα presonus με κλειστα ματια.

Αντιπροταση απο εμενα αυτα

Τα πηρα περυσι για ανηψιο μου φοιτητη και τα τεσταραμε μαζι.

Εχουν πολυ καλο ηχο βολευονται στο θεμα μεγεθους,και εχουν καποιες ευκολιες που μπορει να τις χρειαστεις (ρυθμιση μπασα-πριμα και τηλεχειρισμο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Πολυ καλη επιλογη τα presonus με κλειστα ματια.

Αντιπροταση απο εμενα αυτα

Τα πηρα περυσι για ανηψιο μου φοιτητη και τα τεσταραμε μαζι.

Εχουν πολυ καλο ηχο βολευονται στο θεμα μεγεθους,και εχουν καποιες ευκολιες που μπορει να τις χρειαστεις (ρυθμιση μπασα-πριμα και τηλεχειρισμο)

 

@JDROGAS ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είναι σίγουρα όχι για μένα, μιας και είναι ακόμα πιο ογκώδη από τα Presonus και επίσης δεν έχουν ρύθμιση έντασης μπροστά ή με ξεχωριστό καλώδιο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, watchd0g είπε

Καλημέρα κι από εμένα. (Αναλύω για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε). Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν βοηθήσει, διάβασα όσα περισσότερα γίνεται..

Προέρχομαι από τα παλαιολιθικά Cambridge Soundworks Creative FPS1600.. Μια χαρά δούλευαν για χρόνια, απλά ίσως είναι ιδέα μου, αλλά τελευταία ακούγεται έντονα κάποιος ήχος (hiss noise-απ' όσο διάβασα) όταν είναι πολύ χαμηλά η ένταση ή κλειστός ο υπολογιστής και τα έχω παροπλίσει.

Πλέον δε χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο, σίγουρα όχι πάλι 4.1, σκεφτόμουν κάτι σε 2.1 ή 2.0. Με τα 2.0 είμαι διστακτικός λόγω όγκου, με βόλευαν απίστευτα που ήταν συμμαζεμένα και δεν είχα 2 μεγάλους όγκους πάνω στο γραφείο μου. Από 2.0 σκεφτόμουν τα Presonus Eris E3.5 (αν και θα προτιμούσα κάτι σε λευκό) που έχουν προταθεί πολλάκις, απλά είμαι διστακτικός ακόμα στο να προχωρήσω, κυρίως λόγω όγκου.. Λόγω σχεδιασμού και μόνο σκεφτόμουν τα Logitech Z533, δεν έχω γνώσεις πάνω στον ήχο για να κρίνω, καλά ή όχι, απλά μου άρεσε ο σχεδιασμός τους. Απλά εδώ παρατηρώ ότι τα αποφεύγετε σαν το διάολο το λιβάνι.

Επίσης σημαντικό για μένα, να ρυθμίζεται η ένταση κατά προτίμηση μέσω κάποιου διακόπτη/ροοστάτη ο οποίος θα είναι συνδεδεμένος με καλώδιο. Στην περίπτωση των Presonus, με καλύπτει το ότι η ρύθμιση της έντασης γίνεται από μπροστά και όχι από το πλάι/πίσω όπως άλλα αντίστοιχα.

Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχω, μια μουσική την ώρα που δουλεύω ή χαζεύω κάτι. Μέχρι εκεί. Ούτε ταινίες, ούτε games, απλά θέλω ποιοτικό ήχο. Και με τα προηγούμενα ήμουν μια χαρά, αν δεν είχα το hiss noise. Απλά επί τη ευκαιρία, πάμε για κάτι καινούριο, τα έβγαλαν τα ψωμιά τους.

Ιδανικά το ποσό θα ήθελα να είναι ~100€ όπως και αυτά που προανέφερα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αν μπορείς / θέλεις να πας λίγο παραπάνω πας εδώ:

2.0

https://www.astrongameclub.gr/index.php?route=product/product&product_id=15519 (Woofer: 6.5")

https://www.karatzios.gr/default.aspx?Index=9&Id=12&CategoryId=2393&LangId=1&ItemId=45969 (Woofer: 5")

https://www.soundimage.gr/product/alesis-elevate-5-mkii-aytoenishyomena-iheia-studio-monitor-zeygari (Woofer: 5")

P.S:

2.1

https://www.astrongameclub.gr/index.php?route=product/product&product_id=15518

https://allaboutoffice.gr/product/microlab-ηχεία-fc530u-2-1ch-30w-2x-15w-usb-sd-card-fm-aux-μαύρα/

https://www.atrade.gr/product/tagaharmony-intone-2-1-mini-2-1-speaker-system-black-set/

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis1955 Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και γενικά όλη τη βοήθεια σου στο θέμα.

Αυτά που μου προτείνεις είναι αρκετά μεγάλα, αντίστοιχα με τα Presonus, για τα οποία είμαι διστακτικός λόγω του όγκου τους. Επίσης κανένα από αυτά δεν έχει χειριστήρια είτε μπροστά, είτε μέσω κάποιου καλωδίου, εκτός από τα Alesis Elevate.

Το να υπάρχει ο ρυθμιστής στο sub δε βοηθάει, λόγω του ότι δεν θα είναι τόσο κοντά. Ούτε με βοηθάει το χειριστήριο. Το θεωρώ χαζομάρα που ενώ θα έχω τα ηχεία στους 20 πόντους απτό χέρι μου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το χειριστήριο.

Στο θέμα του κόστους, αν και θα ήθελα να προχωρήσω με υψηλότερο προϋπολογισμό, το θεωρώ "χαζό" λόγω του ότι στον υπολογιστή δεν κάθομαι ούτε κάθε μέρα, ούτε με τις ώρες, ούτε εγώ αλλά ούτε κι η γυναίκα μου. Απλά αναζητώ κάτι οικονομικό και τίμιο, το λεγόμενο VFM.

Ερώτηση: Σε περίπτωση που μένουν ανοιχτά μόνιμα σε μια Χ ένταση (ας πούμε 20%) και η ρύθμιση της έντασης γίνεται μέσω του υπολογιστή, υπάρχει κάποιο θέμα ; Μιλάω για βάθος χρόνου κι όχι απαραίτητα άμεσα. Προφανώς αν δεν υπάρχει θέμα με αυτό, μου λύνει πολύ τα χέρια όσον αφορά στις επιλογές μου.

Ευχαριστώ και πάλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, watchd0g είπε

@zacharis1955 Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και γενικά όλη τη βοήθεια σου στο θέμα.

...

Ερώτηση: Σε περίπτωση που μένουν ανοιχτά μόνιμα σε μια Χ ένταση (ας πούμε 20%) και η ρύθμιση της έντασης γίνεται μέσω του υπολογιστή, υπάρχει κάποιο θέμα ; Μιλάω για βάθος χρόνου κι όχι απαραίτητα άμεσα. Προφανώς αν δεν υπάρχει θέμα με αυτό, μου λύνει πολύ τα χέρια όσον αφορά στις επιλογές μου.

Ευχαριστώ και πάλι !

Δεν υπάρχει θέμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα μάγκες, θα ήθελα λίγη βοήθεια για επιλογή ηχείων για τον gaming/video/music υπολογιστή μου.

Budget: εως και 300ε

Subwoofer: Μust!

Xρήση: Gaming, Music, Videos

 

Σκεφτόμουν το soundbar SoundBlasterX Katana, μιας και εχει καλες κριτικες κλπ, αλλα στο ίντερνετ απ' οτι ειδα το κράζανε πάρα πολύ οι "audiophiles", ιδιαίτερα στο reddit.

Moυ πρότειναν τα Edifier S350DB, αλλα δεν ειμαι καθόλου σίγουρος. Αξίζουν για gaming?

 

Θα εκτιμούσα προτάσεις και καθοδήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Katana επειδή την έχω, λέει τρελά για gaming και ταινίες και συνίσταται ειδικά αν έχεις έλλειψη χώρου για συμβατικά ηχεία (πχ αν έχεις πολλές οθόνες ή ultrawide όπως η αφεντιά μου). Για μουσική όντως έχουν δίκιο οι "audiophiles" σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερες λύσεις ειδικά αν δεν έχεις θέμα χώρου. Καλύτερα να σου προτείνει κάτι κάποιος πιο ψαγμένος από μένα, αν και μπορώ να σου πω από τώρα ότι τα Edifier S350DB μαμάνε και σίγουρα είναι καλύτερα από την katana σε θέμα ποιότητας ήχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...