Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Για να ακούς καθαρά τις νότες των οργάνων σε πολύπλοκη metal πιο πολύ μετράει ο χώρος και η ισοστάθμιση βάσει του χώρου.

Η επιφάνεια του γραφείου ενισχύει τις μεσαίες προς χαμηλές συχνότητες ρίχνοντας κατακόρυφα την ευκρίνεια και την αντιληπτή ποιότητα του μπάσου. Για γραφεία καλά είναι τα monitor που έχουν ήχο προσαρμοσμένο για τέτοιες συνθήκες αναπαραγωγής. Δηλαδή πτώση στις μεσοχαμηλές. Τα presonus φαίνεται να ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Μα φυσικά ο χώρος έχει παντού σημασία, με τον χειρότερο "εχθρό" να είναι οι αντανακλάσεις (και για αυτό είμαι αρνητικός στο dolby atmos μέσω των αντανακλάσεων).

Ενας υφασμάτινος καναπές, ένα χαλί και κουρτίνα συσκότισης βοηθάει πολύ στον ήχο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Μα φυσικά ο χώρος έχει παντού σημασία, με τον χειρότερο "εχθρό" να είναι οι αντανακλάσεις (και για αυτό είμαι αρνητικός στο dolby atmos μέσω των αντανακλάσεων).

Ενας υφασμάτινος καναπές, ένα χαλί και κουρτίνα συσκότισης βοηθάει πολύ στον ήχο.

Εγώ είδα μεγάλη διαφορά όταν ισοστάθμισα τα μέτρια pc speakers που έχω για να παίζουν όπως κάτι reference ακουστικά που έχω. Με συγκεκριμένη τεχνική. Από τότε άρχισα να ακούω μουσική και από τα ηχειάκια που μέχρι πρότινος τα είχα απλά για να παρακολουθω εκπομπές μέσω youtube και δεν τα άντεχα σε οτιδήποτε άλλο.

Κόλλησα το front firing woofer δίπλα στο case για να το "μετατρέψω" κατά κάποιον τρόπο σε downfiring(με το case σε ρόλο τοίχου) και να πάρω bass impact. Μετά, στη διορθωτική καμπύλη που έβγαλα, έφτασα να κόψω μέχρι και 8db στις μεσοχαμηλές. Καμία επαφή bass, midbass και διαχωρισμός οργάνων πριν και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τελείως οριζόντια φαντάζομαι, πρέπει να έχει μια μικρή κλίση το woofer διαφορετικά θα αυτοαναιρείται.

Ναι ρε συ θέλει πειραματισμούς ο ήχος, είναι καλό να μπορείς να βγάζεις τα μέγιστα από αυτά που έχεις. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 9:21 ΜΜ, zacharis1955 είπε

Αγοράστηκαν τα Microlab FC330.

Απίστευτη ποιότητα ήχου.

Σε Netflix δίνει αίσθηση ότι βρίσκεσαι στο cinema.

Έχω ακούσει τα Logitech Z333 και τα Z533. Καμία σχέση, πολύ ανώτερα τα Microlab.

Ευχαριστώ για την πρόταση Ζαχάρη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα παραγγελία σήμερα από τον Νάκα τα ALESIS Elevate-3-MKII 

ALESIS Elevate-3-MKII Aυτοενισχυόμενα Ηχεία Studio Monitor (Ζευγάρι) - eNakas Music

Επεξ/σία από gaspari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, gaspari είπε

Έκανα παραγγελία σήμερα από τον Νάκα τα ALESIS Elevate-3-MKII 

ALESIS Elevate-3-MKII Aυτοενισχυόμενα Ηχεία Studio Monitor (Ζευγάρι) - eNakas Music

Εγώ σ΄ αυτή την κατηγορία τιμής θ' αγόραζα αυτά: https://djmania.gr/el/?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=13975, ελάχιστα ακριβότερα και κλάσεις καλυτερα!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gaspari είπε

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες τα αγόρασα στα 79 ευρώ.

Σιγά την χρηματική διαφορά! Δεν αλλάζει τίποτα  στη ζωή σου τσιγκουνευόμενος 16 € και μάλιστα για κάτι πολύ καλύτερο!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Σιγά την χρηματική διαφορά! Δεν αλλάζει τίποτα  στη ζωή σου τσιγκουνευόμενος 16 € και μάλιστα για κάτι πολύ καλύτερο!

Όλα τα μόνιτορ αυτής της κατηγορίας είναι τίγκα στην παραμόρφωση αν ξεπεράσεις τα ~85db. Κοιτάζοντας μετρήσεις από το audiosciencereview και σε αρκετά ακριβότερα μοντέλα ακόμα. Θέλω να πω ότι ο απαιτητικός δεν κινείται σε αυτή την κατηγορία τιμής ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.

Μολις παρελαβα τα Presonus Eris e3.5 (απο αγγελια συμφορουμιτη) και φυσικα εχω μεινει αφωνος ακομα και με την onboard καρτα ηχου. 

Για αρχη για να μην μπω σε πολλα εξοδα θα παω σε μια απλη Behringer Uca222 εξωτερικη usb και αργοτερα θα παω ειτε σε focusrite solo ειτε σε ifi zen dac , θα δουμε.

Ευχαριστω πολυ για την προταση lnwolfgr μιας και εψαξα μολις τα προτεινες και τα βρηκα στην αγγελια και ειναι οντως εκπληκτικα (και στην τιμη που ειχα θεσει οριο, κουτι μου ηρθε).

Σ'ευχαριστω κι εσενα zacharis1955 για τη βοηθεια. Ειδα οτι κι εσυ τα ιδια προτεινες αργοτερα σε αλλο συμφορουμιτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Καλησπερα παιδες.

Μολις παρελαβα τα Presonus Eris e3.5 (απο αγγελια συμφορουμιτη) και φυσικα εχω μεινει αφωνος ακομα και με την onboard καρτα ηχου. 

Για αρχη για να μην μπω σε πολλα εξοδα θα παω σε μια απλη Behringer Uca222 εξωτερικη usb και αργοτερα θα παω ειτε σε focusrite solo ειτε σε ifi zen dac , θα δουμε.

Ευχαριστω πολυ για την προταση lnwolfgr μιας και εψαξα μολις τα προτεινες και τα βρηκα στην αγγελια και ειναι οντως εκπληκτικα (και στην τιμη που ειχα θεσει οριο, κουτι μου ηρθε).

Σ'ευχαριστω κι εσενα zacharis1955 για τη βοηθεια. Ειδα οτι κι εσυ τα ιδια προτεινες αργοτερα σε αλλο συμφορουμιτη.

H εξωτερικές κάρτες ήχου δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην αναπαραγωγή του ήχου, αξίζουν μόνο αν έχεις σκοπό να εκμεταλλευτείς την μεγαλύτερη γκάμα δυνατοτήτων που έχουν εν σχέσει με τις onboard...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

H εξωτερικές κάρτες ήχου δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην αναπαραγωγή του ήχου, αξίζουν μόνο αν έχεις σκοπό να εκμεταλλευτείς την μεγαλύτερη γκάμα δυνατοτήτων που έχουν εν σχέσει με τις ενσωματωμένες στην μητρική...

Χμμμ, σε αλλο φορουμ ανεφεραν οτι η διαφορα στην αποδοση (ποιοτητα κυριως αλλα και ενταση) ειναι αισθητη με μια εξωτερικη καρτα ηχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2021 στις 2:44 ΜΜ, Ashaman είπε

Χμμμ, σε αλλο φορουμ ανεφεραν οτι η διαφορα στην αποδοση (ποιοτητα κυριως αλλα και ενταση) ειναι αισθητη με μια εξωτερικη καρτα ηχου. 

Στη φαντασία μας / τους ίσως, οι onboard κάρτες είναι πλέον τέλειες για αναπαραγωγή ήχου, απλώς έχουν μικρότερη γκάμα άλλων δυνατοτήτων εν σχέσει με τις εξωτερικές, σε ποιότητα ήχου καμία απολύτως διαφορά και ειδικά σε τέτοια φθηνά ηχεία...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ashaman είπε

Χμμμ, σε αλλο φορουμ ανεφεραν οτι η διαφορα στην αποδοση (ποιοτητα κυριως αλλα και ενταση) ειναι αισθητη με μια εξωτερικη καρτα ηχου. 

Ισχύει, έχω δει κι εγώ διαφορά τόσο ανάμεσα σε onboard και dedicated κάρτες ήχου, όσο και ανάμεσα σε διαφορετικές dedicated (Sound Blaster vs Xonar), ακόμα και της ίδιας εταιρείας (διαφορετικά μοντέλα Asus Xonar).

Δεν ξέρω πώς ορίζεται η «ποιότητα», πάντως το τελικό αποτέλεσμα ήταν εμφανώς διαφορετικό κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, phanispal είπε

Ισχύει, έχω δει κι εγώ διαφορά τόσο ανάμεσα σε onboard και dedicated κάρτες ήχου, όσο και ανάμεσα σε διαφορετικές dedicated (Sound Blaster vs Xonar), ακόμα και της ίδιας εταιρείας (διαφορετικά μοντέλα Asus Xonar).

Δεν ξέρω πώς ορίζεται η «ποιότητα», πάντως το τελικό αποτέλεσμα ήταν εμφανώς διαφορετικό κάθε φορά.

Στη φαντασία σου...

https://www.iatronet.gr/ygeia/psyxiki-ygeia/article/15929/fainomeno-placebo-einai-i-pisti-to-pio-isxyro-farmako.html

https://el.wikipedia.org/wiki/Εικονικό_φάρμακο

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...