Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα εγώ την έκανα την μαλακια,μαλιστα.Μαλακια του 100ευρου δεν είναι τίποτα,έχω κάνει και ζημιά χιλιαρικου.Δεν τα είχα και τα δύο ανοιχτά ταυτόχρονα αλλά μάλλον δεν παίζει ρόλο απ' ότι λες.Τεσπα,οπότε αν πάρω μια κάρτα ήχου θα είμαι κομπλέ.Θα πάρω και ένα rca switcher για να μην έχω πάλι τα ίδια θέματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Άρα εγώ την έκανα την μαλακια,μαλιστα.Μαλακια του 100ευρου δεν είναι τίποτα,έχω κάνει και ζημιά χιλιαρικου.Δεν τα είχα και τα δύο ανοιχτά ταυτόχρονα αλλά μάλλον δεν παίζει ρόλο απ' ότι λες.Τεσπα,οπότε αν πάρω μια κάρτα ήχου θα είμαι κομπλέ.Θα πάρω και ένα rca switcher για να μην έχω πάλι τα ίδια θέματα.

https://www.skroutz.gr/s/25199244/Sharkoon-Pro-S-V2-Εξωτερική-USB-Κάρτα-Ήχου-2-0.html

Μαζί με κάτι τέτοιο: https://www.skroutz.gr/s/25209134/Nedis-Analogue-Audio-Switch-ASWI2404BK-3-5mm-Female-3x-2x-RCA-Female-2x-RCA-Female.html

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Άρα εγώ την έκανα την μαλακια,μαλιστα.Μαλακια του 100ευρου δεν είναι τίποτα,έχω κάνει και ζημιά χιλιαρικου.Δεν τα είχα και τα δύο ανοιχτά ταυτόχρονα αλλά μάλλον δεν παίζει ρόλο απ' ότι λες.Τεσπα,οπότε αν πάρω μια κάρτα ήχου θα είμαι κομπλέ.Θα πάρω και ένα rca switcher για να μην έχω πάλι τα ίδια θέματα.

 

https://www.ebay.com/itm/265018956513  /  https://www.ebay.com/itm/144158295296 (https://rhoelect.gr/product/usb-sound-eksoteriki-karta-ichou-5-1-eisodo-eksodo-optikis-inas/)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 

4 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Συγνώμη, αλλά προτείνετε σε άνθρωπο που είχε την Asus Xonar DG να πάει σε κινέζικα σκουπίδια σαν αυτά;;; 

Προφανώς και πρέπει να κοιτάξει να πάρει ξανά Asus ή Creative, είτε εσωτερική είτε εξωτερική, αναλόγως τι τον βολεύει, έστω και μεταχειρισμένη αν δεν έχει τα χρήματα για καινούρια. 

Έχω την Xonar DX και δεν μπορώ να διανοηθώ καν πως θα ήταν να πάω σε κάτι σαν αυτά...   

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Θα κανουν δουλεια αυτα?Ελεγα να παω στην sound blaster z αλλα αν λετε οτι ειναι καλυτερα με εξωτερικη καρτα,σκεφτομαι την blasterx g6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1nsom-n1k είπε

 

Συγνώμη, αλλά προτείνετε σε άνθρωπο που είχε την Asus Xonar DG να πάει σε κινέζικα σκουπίδια σαν αυτά ;;; 

Προφανώς και πρέπει να κοιτάξει να πάρει ξανά Asus ή Creative, είτε εσωτερική είτε εξωτερική, αναλόγως τι τον βολεύει, έστω και μεταχειρισμένη αν δεν έχει τα χρήματα για καινούρια. 

Έχω την Xonar DX και δεν μπορώ να διανοηθώ καν πως θα ήταν να πάω σε κάτι σαν αυτά...   

Για το hardware που διαθέτει και για τον λόγο που τα θέλει αυτά που του προτείναμε αρκούν και περισσεύουν, τώρα αν εσύ αγόρασες την Ψωνάρ ή δεν ξέρω τι μόνο για να ακούς μουσική, θέμα αποκλειστικά δικό σου!

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Θα κανουν δουλεια αυτα?Ελεγα να παω στην sound blaster z αλλα αν λετε οτι ειναι καλυτερα με εξωτερικη καρτα,σκεφτομαι την blasterx g6.

Μια χαρά, αρκεί και περισσεύει για την δουλειά που τη θέλεις, με την κάρτα που αναφέρεις και τις παρόμοιες δεν θα κερδίσεις απολύτως τίποτα παραπάνω σε ποιότητα ήχου για απλή ακρόαση μουσικής, αυτές είναι για άλλες δουλειές πάνω στον ήχο...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Θα κανουν δουλεια αυτα?Ελεγα να παω στην sound blaster z αλλα αν λετε οτι ειναι καλυτερα με εξωτερικη καρτα,σκεφτομαι την blasterx g6.

Προφανώς και δεν έχουν καμία σχέση.

Συγκρίνεις εταιρίες σαν την creative και την asus που ασχολούνται χρόνια με τον ήχο, τόσο σε επίπεδο υλικών αλλά και σε επίπεδο λογισμικού για το πως θα δώσουν όσο γίνεται καλύτερο ήχο με κινέζικα μαραφέτια που απλά βγάζουν ήχο από πολλές πηγές.  

Να σύγκρινες τις creative ή asus με επαγγελματικές κάρτες ήχου https://www.skroutz.gr/c/2706/epagelmatikes-kartes-ichou.html να το καταλάβω. 

Δικά σου είναι τα λεφτά βέβαια, ότι θέλεις κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Προφανώς και δεν έχουν καμία σχέση.

Συγκρίνεις εταιρίες σαν την creative και την asus που ασχολούνται χρόνια με τον ήχο, τόσο σε επίπεδο υλικών αλλά και σε επίπεδο λογισμικού για το πως θα δώσουν όσο γίνεται καλύτερο ήχο με κινέζικα μαραφέτια που απλά βγάζουν ήχο από πολλές πηγές.  

Να σύγκρινες τις creative ή asus με επαγγελματικές κάρτες ήχου https://www.skroutz.gr/c/2706/epagelmatikes-kartes-ichou.html να το καταλάβω. 

Δικά σου είναι τα λεφτά βέβαια, ότι θέλεις κάνεις. 

Μάλλον εσύ δεν έχεις καμία σχέση γιατί μιλάμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Μάλλον εσύ δεν έχεις καμία σχέση γιατί μιλάμε!

Γράφεις πιο πριν "για το hardware που διαθέτει και για το λόγο που το θέλει, αρκούν και περισσεύουν".

Όπως μας λέει ο ίδιος έχει για ηχεία τα "Taga Harmony InTone 2.1 mini" των περίπου 200 ευρώ. Δεν θα ακούει ήχο από τενεκέδες του δεκάρικου από τίποτα jumbo ή lidl. Οπότε ποιο hardware υποτίθεται ότι του λείπει... 

Όσο για την ψωνάρ όπως την λες κοροϊδευτικά, ιδού τα χαρακτηριστικά της για να την συγκρίνετε με αυτές από το ebay https://www.e-shop.gr/sound-card-asus-xonar-dx-p-PER.522638 

Όπως είπα και πριν κουμάντο δεν κάνω στην τσέπη κανενός, αλλά όσο και να μην παίζεις παιχνίδια, να μην βλέπεις ταινίες ή να μην ακούς μουσική, ε όταν δίνεις τόσα λεφτά για ηχεία θες και την ανάλογη κάρτα ήχου. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Γράφεις πιο πριν "για το hardware που διαθέτει και για το λόγο που το θέλει, αρκούν και περισσεύουν".

Όπως μας λέει ο ίδιος έχει για ηχεία τα "Taga Harmony InTone 2.1 mini" των περίπου 200 ευρώ. Δεν θα ακούει ήχο από τενεκέδες του δεκάρικου από τίποτα jumbo ή lidl. Οπότε ποιο hardware υποτίθεται ότι του λείπει... 

Όσο για την ψωνάρ όπως την λες κοροϊδευτικά, ιδού τα χαρακτηριστικά της για να την συγκρίνεται με αυτές από το ebay https://www.e-shop.gr/sound-card-asus-xonar-dx-p-PER.522638 

Όπως είπα και πριν κουμάντο δεν κάνω στην τσέπη κανενός, αλλά όσο και να μην παίζεις παιχνίδια, να μην βλέπεις ταινίες ή να μην ακούς μουσική, ε όταν δίνεις τόσα λεφτά για ηχεία θες και την ανάλογη κάρτα ήχου. 

Γιατί τα Taga Harmony InTone 2.1  ή / και τα 200 € για ηχεία τι νομίζεις ότι είναι? Σύστημα και ποσό για ηχεία super WOW?

Είπαμε και ξαναλέμε: Με την κάρτα που αναφέρεις και τις παρόμοιες δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα παραπάνω σε ποιότητα ήχου για απλή ακρόαση μουσικής, ταινίες κλπ εν σχέσει με μία οποιαδήποτε νορμάλ κάρτα ήχου ενσωματωμένη στην μητρική ή ανεξάρτητη , αυτές οι κάρτες με το κατάλληλο λογισμικό που τις συνοδεύει χρησιμεύουν για άλλες δουλειές πάνω στον ήχο...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Γιατί τα Taga Harmony InTone 2.1  ή / και τα 200 € για ηχεία τι νομίζεις ότι είναι? Σύστημα και ποσό για ηχεία super WOW?

Είπαμε και ξαναλέμε: Με την κάρτα που αναφέρεις και τις παρόμοιες δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα παραπάνω σε ποιότητα ήχου για απλή ακρόαση μουσικής εν σχέσει με μία οποιαδήποτε κάρτα ήχου ενσωματωμένη στην μητρική ή εξωτερική , αυτές είναι για άλλες δουλειές πάνω στον ήχο...

Mην ασχολεισαι, τζαμπα κοπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,οι διαφωνίες δεν νομίζω ότι οδηγούν κάπου.Απο ήχο είμαι άσχετος,για αυτό και μπαίνω και ρωτάω.Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται κάπως δύσκολο ένα κινέζικο κουτί του 10ευρου να αποδίδει όπως μια επώνυμη κάρτα των 50€ ή των 100€.Ειχα πάρει μια φορά μια κάρτα ήχου pcie η οποία ήταν ακριβώς ίδια με την creative sound blaster audigy,ακόμα και το τσιπακι του ήχου που φόραγε,έγραφε creative.

Έπαιζε κανονικά είναι η αλήθεια,δεν είχα παρατηρήσει κάποια διαφορά από την κανονική creative που είχα,εκτός των οδηγών που είχε έναν απλό generic driver ίσα ίσα για να την βλέπουν τα windows.Δεν είχε τις λειτουργίες που είχαν οι οδηγοί της creative.Τεσπα,εχω ήδη παραγγείλει μια pcie creative αλλά και την εξωτερική που προτείνει ο zacharis1955,από περιέργεια και μόνο να δω αν υπάρχουν διάφορες και μολις έρθουν θα γράψω για ενημέρωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Γράφεις πιο πριν "για το hardware που διαθέτει και για το λόγο που το θέλει, αρκούν και περισσεύουν".

Όπως μας λέει ο ίδιος έχει για ηχεία τα "Taga Harmony InTone 2.1 mini" των περίπου 200 ευρώ. Δεν θα ακούει ήχο από τενεκέδες του δεκάρικου από τίποτα jumbo ή lidl. Οπότε ποιο hardware υποτίθεται ότι του λείπει... 

Όσο για την ψωνάρ όπως την λες κοροϊδευτικά, ιδού τα χαρακτηριστικά της για να την συγκρίνετε με αυτές από το ebay https://www.e-shop.gr/sound-card-asus-xonar-dx-p-PER.522638 

Όπως είπα και πριν κουμάντο δεν κάνω στην τσέπη κανενός, αλλά όσο και να μην παίζεις παιχνίδια, να μην βλέπεις ταινίες ή να μην ακούς μουσική, ε όταν δίνεις τόσα λεφτά για ηχεία θες και την ανάλογη κάρτα ήχου. 

Οι μετρήσεις διαφέρουν αρκετά από τα δοσμένα specs. Η κάρτα που δείχνεις είναι προς το low-end αλλά κάνει για τα Taga. Όπως και η Sharkoon που πρότεινα. Η συγκεκριμένη Sharkoon είναι από τα καλύτερα vfm με πραγματικά 2 Vrms στην έξοδό της.

Για καλύτερα πας σε soundblaster G6 ή κάποια επαγγελματική/audiophile εξωτερική. Δεν χρειάζεται όμως αν δεν έχεις παράλληλα και audiophile ακουστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα ηχεία. (Edifier G5000)
Ψάχνω μία φθηνότερη λύση από τα Edifier S3000Pro της ίδια εταιρίας κι έπεσε το μάτι μου σε αυτά.

100649649_fa51f180-e960-4582-a195-2767f05862fa.__CR00970600_PT0_SX970_V1___.jpg.78233f60af25f5e973a2de47eb3cdc1f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...