Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά την βοήθεια σας  εχω τωρα την gtx 460 και θελω να την αλλάξω σε ποια να πάω ?

θέλω την καλύτερη δυνατή  μέχρι 200 230 ευρώ το τροφοδοτικό με καλύπτει νομίζω  ειναι ενα coolmaster 750w

αυτο που θελω ειναι  next gen gaming

 

http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο πολυ τααλαιπωρια με την asus gtx 770 που γυρισα μια φορα πισω ως ελαττωματικη και αυριο ισως ξαναγινει γιατι παλι μου εχει θεμα, πρεπει να ζητησω απο το καταστημα αντιστοιχη amd και οχι την ιδια καλου κακου για 3η φορα.....
αν το δεχτουν ειναι απο το msystems, και εχουν μονο asus στην αντιστοιχη amd r9 280x.
και διαβασα πολλα αρνητικα για την asus με bios και ιστοριες? τι να κανω? τι λετε?


μετα απο πολυ τααλαιπωρια με την asus gtx 770 που γυρισα μια φορα πισω ως ελαττωματικη και αυριο ισως ξαναγινει γιατι παλι μου εχει θεμα, πρεπει να ζητησω απο το καταστημα αντιστοιχη amd και οχι την ιδια καλου κακου για 3η φορα.....
αν το δεχτουν ειναι απο το msystems, και εχουν μονο asus στην αντιστοιχη amd r9 280x.
και διαβασα πολλα αρνητικα για την asus με bios και ιστοριες? τι να κανω? τι λετε?

κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απανταει κανεις γιατι δεν διαβασες το αρχικο ποστ. πες απο τι αποτελειται το συστημα σου και τι ακριβως επαθες και το πας παλι για αντικατασταση αν καταλαβα καλα.... μπορει να εχεις θεμα αλλου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απανταει κανεις γιατι δεν διαβασες το αρχικο ποστ. πες απο τι αποτελειται το συστημα σου και τι ακριβως επαθες και το πας παλι για αντικατασταση αν καταλαβα καλα.... μπορει να εχεις θεμα αλλου....

M/b: Asus gryphon z87

Cpu: i5 4670K

psu: corsair rm 750

ram: Kingston hyperx 8gb

Gpu: Asus gtX 770 2gb

Η πρώτη μου έβγαζε μαύρη οθόνη και την πήγα στο σέρβις και μ παν ότι δεν έδινε σήμα και πήρα καινούρια ίδια και αυτή αρχικά είχε κολλήματα και έπαιζε και σε χαμηλά fps και πιστεύω ότι είναι από τους drivers της και κολλάει το σύμπαν μέχρι να της σβήσω τον driver. Οπότε η λογική λέει ότι είναι θέμα κάρτας και για να γίνε 2 φορές θέμα drivers προφανώς.... από κει και πέρα αυτό που με φοβίζει είναι ότι αν έπαιρνα την αντίστοιχη του msystems της AMD θα είναι Asus και αυτή και διάβασα ότι έχει θέματα με bios η Asus.ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M/b: Asus gryphon z87

Cpu: i5 4670K

psu: corsair rm 750

ram: Kingston hyperx 8gb

Gpu: Asus gtX 770 2gb

Η πρώτη μου έβγαζε μαύρη οθόνη και την πήγα στο σέρβις και μ παν ότι δεν έδινε σήμα και πήρα καινούρια ίδια και αυτή αρχικά είχε κολλήματα και έπαιζε και σε χαμηλά fps και πιστεύω ότι είναι από τους drivers της και κολλάει το σύμπαν μέχρι να της σβήσω τον driver. Οπότε η λογική λέει ότι είναι θέμα κάρτας και για να γίνε 2 φορές θέμα drivers προφανώς.... από κει και πέρα αυτό που με φοβίζει είναι ότι αν έπαιρνα την αντίστοιχη του msystems της AMD θα είναι Asus και αυτή και διάβασα ότι έχει θέματα με bios η Asus.ισχύει?

τιποτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είπα να κανω ένα upgrade το pc, έβαλα την R9 270 http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-R9-270-2GB-BST-OC-D-X-11220-00-20G.htm και αλλαξα την GTX N650Ti που είχα.

Θέλω να βάλω τώρα ένα CPU i5 4670k μαι MB μάλον MSI Z87 G45 και έναν SSD.Τώρα για την R9 270 που έβαλα καλά έκανα ? είναι καλή? θέλω να βάλω και μία ακομα , τι θα βάλω? για να την κάνω crosfire, πρέπει να ειναι ίδιες καρτες η οποια θέλω αλλα να ειναι R9 270? Και αν μετράει να το κάνω αυτό ?

 

Y.E. Την καρτούλα την πηρα 160 ευρο με on sale.

Επεξ/σία από glxakias1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/asus-r9-280x-r9280x-dc2t-3gd5-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513655

γιατι οταν παιζω warface με κανει σκατο artifacts re παιδια....οχι παντα αλλα μια φορα τν μερα θα μου κανει....εχει καμια βδομαδα που το κανει....αλλα σε αλλα παινωιδια δεν παρατηρησα κατι...

fx 8350

8 gb ram

mboard gigagyte 990 fx ud3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/asus-r9-280x-r9280x-dc2t-3gd5-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513655

γιατι οταν παιζω warface με κανει σκατο artifacts re παιδια....οχι παντα αλλα μια φορα τν μερα θα μου κανει....εχει καμια βδομαδα που το κανει....αλλα σε αλλα παινωιδια δεν παρατηρησα κατι...

fx 8350

8 gb ram

mboard gigagyte 990 fx ud3

 

Kαι έχει σχέση με την ενότητα εδώ γιατί ακριβώς; ΄Ανοιξε μια ξεχωριστή ενότητα περιγράφοντας αναλυτικά το πρόβλημά σου.

Καλησπέρα είπα να κανω ένα upgrade το pc, έβαλα την R9 270 http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-R9-270-2GB-BST-OC-D-X-11220-00-20G.htm και αλλαξα την GTX N650Ti που είχα.

Θέλω να βάλω τώρα ένα CPU i5 4670k μαι MB μάλον MSI Z87 G45 και έναν SSD.Τώρα για την R9 270 που έβαλα καλά έκανα ? είναι καλή? θέλω να βάλω και μία ακομα , τι θα βάλω? για να την κάνω crosfire, πρέπει να ειναι ίδιες καρτες η οποια θέλω αλλα να ειναι R9 270? Και αν μετράει να το κάνω αυτό ?

 

Y.E. Την καρτούλα την πηρα 160 ευρο με on sale.

 

 

Θα βάλεις προφανώς άλλη μία 270 αν θέλεις crossfire. Για τα υπόλοιπα υπάρχει subforum για αναβαθμίσεις κάθε άλλου είδους.

τιποτα??

 

Ναι τίποτα γιατί η ενότητα είναι για βοήθεια αναβαθμίσεων κάρτας γραφικών και όχι για τεχνική υποστήριξη σκόρδα κρεμμύδια ή ότι άλλη θυμηθεί ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους παιδια ηρθε η ωρα και για μενα να παρω κσρτα γραφικων μεχρι πριν μερες ειχα κλεισει σε 770 αλλα χτες επεσα σε R9 290 στα 290 μεταχειρισμενη και σκεφτομαι να την χτυπησω αλλα εχω τις αμφιβολιες μου γιατι ολο nvidia ειχα.Το μπατζετ ειναι μεχρι 300 ευρω και το συστημα μου αποτελειτε απο:

 

Intel I5 3570K 4.8 GhZ Watercooling

Corsair Vengeance 8 Gb 2133 MhZ O

Msi Z77 GD55

600 Watt Psu Corsair Silent Pro

 

Φυσικα στην καρτουλα θα πεσει και νερο τι μου προτεινε με αυτα τα δεδομενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case : corsair 450d


PSU :thermaltake smart se 730 modular


Motherboard : asus sabertooth 990 fx 


CPU : AMD fx6300


RAM : corsair 8gb 1333


GPU : saphire 270x dual x


Monitor/Resolution : lg e2441 1980x1020


ΟS : Windows 7 64 bit Ultimate


Για σας παιδια.Σκεφτομαι να αλαξω την καρτα μου σε asus 280x matrix.Aξιζει σαν καρτα?Το ξερω πως ειναι για overclock kai εγω δεν εχω σκοπο να το κανω τωρα.Μου αρεσει πολυ σαν εμφανιση.κ σαν δυνατοτητες που εχει.Αν την εχει κανενας ας πει την γνωμη του.Και τα καλα κ τα κακα.


 


Οθονη σκεφτομαι να παρω την lg 29um65.και ειναι σε αναλυση  2560 x1080.


Παιζω battlefild 4 κ μονο αυτο.


 


Καμια βοηθεια για την 280Χ.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους παιδια ηρθε η ωρα και για μενα να παρω κσρτα γραφικων μεχρι πριν μερες ειχα κλεισει σε 770 αλλα χτες επεσα σε R9 290 στα 290 μεταχειρισμενη και σκεφτομαι να την χτυπησω αλλα εχω τις αμφιβολιες μου γιατι ολο nvidia ειχα.Το μπατζετ ειναι μεχρι 300 ευρω και το συστημα μου αποτελειτε απο:

 

Intel I5 3570K 4.8 GhZ Watercooling

Corsair Vengeance 8 Gb 2133 MhZ O

Msi Z77 GD55

600 Watt Psu Corsair Silent Pro

 

Φυσικα στην καρτουλα θα πεσει και νερο τι μου προτεινε με αυτα τα δεδομενα??

 

Εγώ για μια 290 δεν θα έβαζα κάτω από 650-άρι τροφοδοτικό, αλλά είμαι και υποχόνδριος με το υλικό μου.

 

Case : corsair 450d

PSU :thermaltake smart se 730 modular

Motherboard : asus sabertooth 990 fx 

CPU : AMD fx6300

RAM : corsair 8gb 1333

GPU : saphire 270x dual x

Monitor/Resolution : lg e2441 1980x1020

ΟS : Windows 7 64 bit Ultimate

Για σας παιδια.Σκεφτομαι να αλαξω την καρτα μου σε asus 280x matrix.Aξιζει σαν καρτα?Το ξερω πως ειναι για overclock kai εγω δεν εχω σκοπο να το κανω τωρα.Μου αρεσει πολυ σαν εμφανιση.κ σαν δυνατοτητες που εχει.Αν την εχει κανενας ας πει την γνωμη του.Και τα καλα κ τα κακα.

 

Οθονη σκεφτομαι να παρω την lg 29um65.και ειναι σε αναλυση  2560 x1080.

Παιζω battlefild 4 κ μονο αυτο.

 

Καμια βοηθεια για την 280Χ.

 

 

Κοίτα να δεις που η συμμετοχή κάτι μου θύμιζε. Σου έχουν ήδη απαντήσει εν μέρη εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/page-126

 

Mια χαρά είναι η 280Χ. Τι ακριβώς θέλεις να σου πούμε για την συγκεκριμένη κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

280X πολλες.Μatrix μονο μια.Ακουω κ διαβαζω πολλα κακα για την συγγεκριμενη καρτα.Αrtifacts,κακο cooling και τετοια.Αξιζει να δωσω 350 euro?H να κοιταξω σε αλλη υλοποιηση?πχ sapphire,xfx,gigabyte.Σαν καρτα ειναι μοναδικη.3 σλοτς στην μητρικη.Ευκολο overclock.Aπιστευτες δυνατοτητες.Αν την εχει καποιος ας πει την γνωμη του.Πιο μετα σιγουρα θα παω σε crossfire.Θα εχω δηλαδη αυτο που λεμε ''futerproof''.Aν βρω την 7970 ματριχ.Ειναι το ιδιο με την 280χ?Γενκα θελω να μαθω αν η καρτα αξιζει?Κ οχι να λεω με 50euro πιο πανω η πιο κατω επερνα καλυτερη.
Αυτα.Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...