Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@bbullet59. Σιγά-σιγά σκέψου και την αγορά νέου συστήματος πάντως.

 

καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο, απλα δε μπορει να γινει πριν το Σεπτεμβρη και θα πρεπει να βολευτω με κατι μεχρι τοτε.

 

@Ailuros

ευχαριστω για την απαντηση και τις προτασεις. Γενικα μεχρι τωρα ειχα την τυχη να εχω μονο επιτυχημενες συναλλαγες οσον αφορα τα μεταχειρισμενα και η εμπειρια μου ειναι πολυ καλη. Αυτος ειναι ο βασικοτερος λογος που κοιταω μεταχειρισμενα. Επισης, το κανω πανω στο σκεπτικο οτι μπορεις με λιγοτερα χρηματα να παρεις κατι το οποιο καινουριο ειναι αρκετα πιο ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 280 αξιζει ειδικοτερα αν ασχοληθεις και με overclocking (βλεπω οτι εχεις κανει σε cpu αρα δεν εισαι απειρος) εναντι της 270Χ. Στο ιδιο κοστος περιπου μπορεις να βρεις μια 760, που ειναι η εναλλακτικη που ζητησες. Αναλογα το παιχνιδι μπορει να σε κοβει λιγακι ο επεξεργαστης, οποια κι αν επιλεξεις, αλλα δεν θα το φοβομουν ιδιαιτερα. Αν φοβασαι το overclock (μη φανταστεις τιποτα τρελο, 100-150Mhz), 270Χ/760 ειναι οι επιλογες σου καθως η 280 δεν πολυ-αξιζει stock με την παρουσα τιμολογηση. Φαντασου οτι ειναι μια τριχα μπροστα απο 270Χ toxic με παρομοιο κοστος. Η toxic ομως δεν εχει πολλα περιθωρια για overclock...

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα την overclockάρω μην με προσβάλεις έτσι :P. Αυτό είναι και εν μέρει το θέμα μου. Θα την παλέψει το τροφοδοτικό μου με o/c cpu και gpu? Ήδη απ' ότι βλέπω χρειάζομαι δύο 8πινά που δεν έχω (εκτός και αν είμαι στραβός) οπότε θα χρειαστώ και σχετικά καλωδιάκια/ανταπτοράκια (δεν νομίζω να περιλαμβάνονται στη συσκευασία). H cpu θέλω να πιστεύω ότι στα 3,9ghz δεν θα έχει (ιδιαίτερο) θέμα. Του φούστη, πόση επεξεργαστική ισχύ να θέλουν τα καινούρια παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκειται για pc φιλου . τα κομματια που εχει ειναι ι5 4670 , μια gigabyte μητρικη (νομιζω gigabyte h87 δεν θυμαμαι ακριβες μοντελο) 8GB ram , το βασικοτερο που με ρωταει αλλα δεν μπορω να του πω με βεβαιοτητα ειναι αν το τροφοδοτικο του (αυτο http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html ) σηκωνει gtx770 η' 280Χ . δεν ασχολειται με OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπολογιστης HP Pro 3500 Microtower PC

Μητρική : Foxconn 2ABF

Chipset : Intel Ivy Bridge

Επεξεργαστής : Intel Pentium G2020 @ 2900   MHz

Φυσική Μνήμη : 4096  MB  (1 x 4096 DDR3-SDRAM )

Κάρτα Γραφικών : Intel® HD Graphics

Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD5000AAKX-60U6AA0 (500GB)

Συσκευή DVD-Rom : Hewlett-Packard CDDVDW SH-216BB

Τύπος Οθόνης : Samsung T23C350 - 23 ίντσες

Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter

Λειτουργικό Σύστημα : Windows 8 Home Edition 6.02.9200 (64-bit)

DirectX : Έκδοση 11.00

Windows Performance Index : 4.5 στο 7.9

Power supply 300W standard efficiency, active PFC

 

ο υπολογιστης ειναι φιλου και ψαχνει μια καρτα γραφικων γυρω στις 70-80 ευρω αντε μαχ 100 για να παιζει αξιοπρεπως παιχνιδια στον υπολογιστη 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Yπολογιστης HP Pro 3500 Microtower PC
Μητρική : Foxconn 2ABF
Chipset : Intel Ivy Bridge
Επεξεργαστής : Intel Pentium G2020 @ 2900   MHz
Φυσική Μνήμη : 4096  MB  (1 x 4096 DDR3-SDRAM )
Κάρτα Γραφικών : Intel® HD Graphics
Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD5000AAKX-60U6AA0 (500GB)
Συσκευή DVD-Rom : Hewlett-Packard CDDVDW SH-216BB
Τύπος Οθόνης : Samsung T23C350 - 23 ίντσες
Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter
Λειτουργικό Σύστημα : Windows 8 Home Edition 6.02.9200 (64-bit)
DirectX : Έκδοση 11.00
Windows Performance Index : 4.5 στο 7.9
Power supply 300W standard efficiency, active PFC
 
ο υπολογιστης ειναι φιλου και ψαχνει μια καρτα γραφικων γυρω στις 70-80 ευρω αντε μαχ 100 για να παιζει αξιοπρεπως παιχνιδια στον υπολογιστη 

 

μαρκα τροφοδοτικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Yπολογιστης HP Pro 3500 Microtower PC
Μητρική : Foxconn 2ABF
Chipset : Intel Ivy Bridge
Επεξεργαστής : Intel Pentium G2020 @ 2900   MHz
Φυσική Μνήμη : 4096  MB  (1 x 4096 DDR3-SDRAM )
Κάρτα Γραφικών : Intel® HD Graphics
Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD5000AAKX-60U6AA0 (500GB)
Συσκευή DVD-Rom : Hewlett-Packard CDDVDW SH-216BB
Τύπος Οθόνης : Samsung T23C350 - 23 ίντσες
Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter
Λειτουργικό Σύστημα : Windows 8 Home Edition 6.02.9200 (64-bit)
DirectX : Έκδοση 11.00
Windows Performance Index : 4.5 στο 7.9
Power supply 300W standard efficiency, active PFC
 
ο υπολογιστης ειναι φιλου και ψαχνει μια καρτα γραφικων γυρω στις 70-80 ευρω αντε μαχ 100 για να παιζει αξιοπρεπως παιχνιδια στον υπολογιστη 

 

 

Βάλε πρώτα ένα τροφοδοτικό της προκοπής τουλάχιστον 450W και μετά το ξανασυζητάμε.

προκειται για pc φιλου . τα κομματια που εχει ειναι ι5 4670 , μια gigabyte μητρικη (νομιζω gigabyte h87 δεν θυμαμαι ακριβες μοντελο) 8GB ram , το βασικοτερο που με ρωταει αλλα δεν μπορω να του πω με βεβαιοτητα ειναι αν το τροφοδοτικο του (αυτο http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html ) σηκωνει gtx770 η' 280Χ . δεν ασχολειται με OC

 

Φτάνει και περισσεύει.

 

https://www.skroutz.gr/s/4822079/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-2X-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Yπολογιστης HP Pro 3500 Microtower PC
Μητρική : Foxconn 2ABF
Chipset : Intel Ivy Bridge
Επεξεργαστής : Intel Pentium G2020 @ 2900   MHz
Φυσική Μνήμη : 4096  MB  (1 x 4096 DDR3-SDRAM )
Κάρτα Γραφικών : Intel® HD Graphics
Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD5000AAKX-60U6AA0 (500GB)
Συσκευή DVD-Rom : Hewlett-Packard CDDVDW SH-216BB
Τύπος Οθόνης : Samsung T23C350 - 23 ίντσες
Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter
Λειτουργικό Σύστημα : Windows 8 Home Edition 6.02.9200 (64-bit)
DirectX : Έκδοση 11.00
Windows Performance Index : 4.5 στο 7.9
Power supply 300W standard efficiency, active PFC
 
ο υπολογιστης ειναι φιλου και ψαχνει μια καρτα γραφικων γυρω στις 70-80 ευρω αντε μαχ 100 για να παιζει αξιοπρεπως παιχνιδια στον υπολογιστη 

 

Τα τροφοδοτικά της HP είναι σχετικά καλά οπότε με μία GTX650 ή R7 250X νομίζω θα είσαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τροφοδοτικά της HP είναι σχετικά καλά οπότε με μία GTX650 ή R7 250X νομίζω θα είσαι κομπλέ!

 

Εφόσον ‘νομίζεις‘ ελπίζω ότι αν το κάνει ο διάολος και πάθει κάτι το υλικό του εσύ θα αναλάβεις την ευθύνη για αυτό. Πρώτον είναι 100W κάτω από τις ελάχιστα συνιστώμενες προδιαγραφές των κατασκευαστών GPU και δεύτερον το τροφοδοτικό του εν λόγω Dell κάθε άλλο παρά στα τρελλά του νιάτα είναι.

Σκέφτομαι την αγορα μιας nvidia 770oc λέτε να εχω κανενα πρόβλημα τυπου bottleneck με τον ι7 950 που φοραω ?

Edit : Τροφοδοτικο Chieftec 750w

 

Xλωμό το βλέπω να έχεις bottleneck. Θα περιορίζει παραπάνω ο επεξεργαστής στην περίπτωσή σου αν η οθόνη έχει πολύ χαμηλότερη ανάλυση από 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ‘νομίζεις‘ ελπίζω ότι αν το κάνει ο διάολος και πάθει κάτι το υλικό του εσύ θα αναλάβεις την ευθύνη για αυτό. Πρώτον είναι 100W κάτω από τις ελάχιστα συνιστώμενες προδιαγραφές των κατασκευαστών GPU και δεύτερον το τροφοδοτικό του εν λόγω Dell κάθε άλλο παρά στα τρελλά του νιάτα είναι.

 

Xλωμό το βλέπω να έχεις bottleneck. Θα περιορίζει παραπάνω ο επεξεργαστής στην περίπτωσή σου αν η οθόνη έχει πολύ χαμηλότερη ανάλυση από 1080p.

Το dell που το είδες;Επίσης οι συγκεκριμένες κάρτας καταναλώνουν max 70 watt οπότε ακόμα και 250watt ποιοτικό τροφοδοτικό θα τις σήκωνε.Επίσης γενικά τα τροφοδοτικά της HP είναι αρκετά καλής ποιότητας (πολύ καλύτερα από τις περισσότερα no-name) και κατά 99% δεν θα έχουν πρόβλημα.Εγώ ο ίδιος με ένα 240watt PSU της HP έτρεχα κανονικά core 2 duo,3gb ram και 200Gb hdd και την GT430 oced που είναι στα ίδια επίπεδα (σε θέμα κατανάλωσης) με τις 650 και 250x χωρίς πρόβλημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dell που το είδες;Επίσης οι συγκεκριμένες κάρτας καταναλώνουν max 70 watt οπότε ακόμα και 250watt ποιοτικό τροφοδοτικό θα τις σήκωνε.Επίσης γενικά τα τροφοδοτικά της HP είναι αρκετά καλής ποιότητας (πολύ καλύτερα από τις περισσότερα no-name) και κατά 99% δεν θα έχουν πρόβλημα.Εγώ ο ίδιος με ένα 240watt PSU της HP έτρεχα κανονικά core 2 duo,3gb ram και 200Gb hdd και την GT430 oced που είναι στα ίδια επίπεδα (σε θέμα κατανάλωσης) με τις 650 και 250x χωρίς πρόβλημα! 

 

Γράψε λάθος για το Dell και καντο HP. Δεν αλλάζει ωστόσο κάτι στα προηγούμενα ούτε για την φθορά. Το τι κάνεις εσύ είναι δικαίωμά σου και δεν αφορά. Επειδή έχουμε ένα σχετικό αίσθημα ευθύνης εδώ θέλουμε να καλύπτουμε ει το δυνατόν και το 100% και επειδή έγκειται σε θέματα συντονισμού μην θεωρήσεις ότι θα το συζητήσω ιδιαίτερα περαιτέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε λάθος για το Dell και καντο HP. Δεν αλλάζει ωστόσο κάτι στα προηγούμενα ούτε για την φθορά. Το τι κάνεις εσύ είναι δικαίωμά σου και δεν αφορά. Επειδή έχουμε ένα σχετικό αίσθημα ευθύνης εδώ θέλουμε να καλύπτουμε ει το δυνατόν και το 100% και επειδή έγκειται σε θέματα συντονισμού μην θεωρήσεις ότι θα το συζητήσω ιδιαίτερα περαιτέρω.

Οκ,εγώ απλά την άποψη μου είπα,δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου.Απλά επειδή είχα δοκιμάσει για αρκετό χρονικό διάστημα κάτι το οποίο σχετίζεται με αυτό που ρώτησε ο φίλος πιο πάνω,είπα να κάνω μία απόπειρα να τον βοηθήσω αλλά τελικά μόνο μπελάδες έφερα οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

monitor μεχρι 200 ευρω...και εχει διαφορα ενα monitor 2 ms με 5ms? 24 η 27''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...