Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχα συγνωμη για τα κεφαλαια αλλα το εχω συνηθεια. κακη αλλα το εχω.

αν θες πες μου μια γνωμη και για τροφοδοτικο. 

(οθονη 19'' ξεχασα να το γραψω)

 

Τροφοδοτικό θες οπωσδήποτε καινούργιο κατά την ταπεινή μου άποψη και ας είναι και μόνο 450-άρι.

 

https://www.skroutz.gr/s/2614891/Corsair-VS-Series-VS450.html

https://www.skroutz.gr/s/4529564/MSI-GeForce-GTX750-1GB-OC-V809-871R.html

 

Φτηνά φτηνά τη γλύτωσες.... ;)

Καλησπέρα παιδιά,

 

χτίζω νέο σύστημα k θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στο θέμα τις κάρτας γραφικών. Μέχρις στιγμής τα πράματα που έχω αγοράσει είναι τα εξής, (επίσης παραθέτω k τα εξαρτήματα που σκοπεύω να αγοράσω/αν έχει κάποιος κάποια καλύτερη πρόταση-εναλλακτική είναι καλοδεχούμενη).Το pc το φτιάχνω αποκλειστικά για games, να μπορώ να παίζω τα πάντα σε high settings, από παλιά μέχρι k τα πιο πρόσφατα.

 

CASE: IN WIN GrOne (αγορασμένο)

 

PSU: seasonic 850W (προς αγορά)

 

Motherboard: Gigabyte z87 (αγορασμένη)

 

CPU: Intel i5 4670k (προς αγορά)

 

RAM: Kingston 8GB 1866 hyperx (προς αγορά)

 

GPU: Gigabyte gtx 770 4GB (προς αγορά)  επειδή είναι το επόμενο πράμα που θα πάρω, είναι επιτακτική ανάγκη να παρθεί μια απόφαση για να αγοράσω την gpu. επίσης σκεφτόμουν για r280x. τι προτείνουν οι sumforumites? επίσης ίσως στο μέλλον κάνω sli, αν πάρω την 280x να φανταστώ δεν είναι εφικτό σωστά? (euros τιμής γύρω στα 350)

 

Monitor: Δεν έχω ιδέα λογικά κάποια 23' αν έχετε να προτείνεται κάτι θα βοηθούσε πολύ (euros τιμής γύρω στα 150-160)

 

OS: Windows 7

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας k καλο απόγευμα

 

 

Κάνε στον εαυτό σου και στην τσέπη σου την χάρη και πάρε ή μια GTX770 2GB ή μια 280Χ. Για οθόνες, χαρτί υγείας η λαδόκολλες στο τμήμα με τα κουζινικά σε παρακαλώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τροφοδοτικό θες οπωσδήποτε καινούργιο κατά την ταπεινή μου άποψη και ας είναι και μόνο 450-άρι.

 

https://www.skroutz.gr/s/2614891/Corsair-VS-Series-VS450.html

https://www.skroutz.gr/s/4529564/MSI-GeForce-GTX750-1GB-OC-V809-871R.html

 

Φτηνά φτηνά τη γλύτωσες.... ;)

 

Κάνε στον εαυτό σου και στην τσέπη σου την χάρη και πάρε ή μια GTX770 2GB ή μια 280Χ. Για οθόνες, χαρτί υγείας η λαδόκολλες στο τμήμα με τα κουζινικά σε παρακαλώ ;)

Έγινε αίλουρε σε ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό θες οπωσδήποτε καινούργιο κατά την ταπεινή μου άποψη και ας είναι και μόνο 450-άρι.

 

https://www.skroutz.gr/s/2614891/Corsair-VS-Series-VS450.html

https://www.skroutz.gr/s/4529564/MSI-GeForce-GTX750-1GB-OC-V809-871R.html

 

Φτηνά φτηνά τη γλύτωσες.... ;)

 

 

το τροφοδοτικο το ειχα υπ'οψιν. νομιζω εχω καπου εχω μεγαλυτερο απο εναν φιλο που μου ειχε δωσει. γι'αυτο δεν το ανεφερα ωστοσο θα αλλαχτει και αυτο συντομα. (συγνωμη που σε πρηζω φιλε μου αλλα εχω πολλα χρονια να ασχοληθω προσωπικα με αυτα τα θεματα και ειμαι λιγο εκτος θεματος.)

 τι εχεις να πεις για αυτο????

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=58083&pcode=SHOW_PROD58083

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο το ειχα υπ'οψιν. νομιζω εχω καπου εχω μεγαλυτερο απο εναν φιλο που μου ειχε δωσει. γι'αυτο δεν το ανεφερα ωστοσο θα αλλαχτει και αυτο συντομα. (συγνωμη που σε πρηζω φιλε μου αλλα εχω πολλα χρονια να ασχοληθω προσωπικα με αυτα τα θεματα και ειμαι λιγο εκτος θεματος.)

 τι εχεις να πεις για αυτο????

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=58083&pcode=SHOW_PROD58083

 

Mπλιαχ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Είχα ρωτήσει πρίν καιρό για το ποια κάρτα να πάρω για το σύστημα της υπογραφής μου. Μου προτάθηκε η 270Χ αλλά τώρα είδα και τις τιμές των 280 (των απλών) και είναι πάνω κάτω ίδιες με αυτές των 270Χ. Ερώτηση λοιπόν, αξίζει να πάρω τη Sapphire R9 280 αντί μιας Asus 270X; Όποια και από τις δύο να επιλέξω θα γίνει και λίγο OC. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημέρα σε όλους. Είχα ρωτήσει πρίν καιρό για το ποια κάρτα να πάρω για το σύστημα της υπογραφής μου. Μου προτάθηκε η 270Χ αλλά τώρα είδα και τις τιμές των 280 (των απλών) και είναι πάνω κάτω ίδιες με αυτές των 270Χ. Ερώτηση λοιπόν, αξίζει να πάρω τη <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html'>Sapphire R9 280</a> αντί μιας Asus 270X; Όποια και από τις δύο να επιλέξω θα γίνει και λίγο OC. Ευχαριστώ.</p>

 

Αφού θα κάνεις και oc προχώρα σε 280.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Είχα ρωτήσει πρίν καιρό για το ποια κάρτα να πάρω για το σύστημα της υπογραφής μου. Μου προτάθηκε η 270Χ αλλά τώρα είδα και τις τιμές των 280 (των απλών) και είναι πάνω κάτω ίδιες με αυτές των 270Χ. Ερώτηση λοιπόν, αξίζει να πάρω τη Sapphire R9 280 αντί μιας Asus 270X; Όποια και από τις δύο να επιλέξω θα γίνει και λίγο OC. Ευχαριστώ.

η 280 ειναι σαν μια 7950, στις επιδώσεις ειναι καλύτερη απ την 270Χ και 760.

 

σε καποια παιχνιδια βγαζουν ακριβώς ιδια καρέ σε αλλα η 280 ειναι μπροστά αλλα μην φανταστεις τρελά πραγματα.

 

σε γενικο επιπεδο ομως η 280 ειναι αρκετα καλη καρτα, 384bit, 3GB ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 280 ειναι σαν μια 7950, στις επιδώσεις ειναι καλύτερη απ την 270Χ και 760.

 

σε καποια παιχνιδια βγαζουν ακριβώς ιδια καρέ σε αλλα η 280 ειναι μπροστά αλλα μην φανταστεις τρελά πραγματα.

 

σε γενικο επιπεδο ομως η 280 ειναι αρκετα καλη καρτα, 384bit, 3GB ram.

και η 7950 έχει 384bit, 3GB ram.

η 280 είναι ίδια ίσως και δυνατότερη από τη 7950!

οι 2 λόγοι όμως που πας για 280 είναι ότι κοστίζει 100 ευρώ φθηνότερα (μπορείς να πας δηλαδή και για 280Χ στα ίδια λεφτά) και είναι πιο πρόσφατη (DirectX 11.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Παιδια εχω εναν υπολογιστη περιπου απο το 2008 αγορασμενο.. και εχει τα εξεις χαρακτηριστικα  

 

WIndows 7 32-bit sp1

cpu:     intel core duo e7200 @ 2.53 GHz

 

Ram:     3:gb Dual-channel DDR2   @    399 Mhz

 

Pegatron >  motherboard

 

465 GB Seagate ST3500620AS (SATA)   >  ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

 

hipro   model name: HP_ D3057F3P   300 W MAx Outp  >  Τροφοδοτικο

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ :     512 MB NVIDIA GEFORCE  9500 GS  (MSI)

ΟΘΟΝΗ   :HP 2007 1680X 1050 analisi..........

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ο ανεμιστηρας (ΤΗΣ) δεν λειτουργει

 

και δεν εχω και καλες ψυκτρες 1 απο δικο του και συνεπως καλο κουτι  και ανεβαζει θερμοκρασιες 101 βαθμοι κελσιου ενα μικρο καθαρισμα για σκονη εχει γινει

 

Τιμη και απαιτηση:  Να ναι απο 40-50 αντε 55 να παρω μια κανουργια  και αυτη με το καλο να ναι  τυπου παιχνιδιων με αρκετα καλα γραφικα(απο οσο ξερω η saphire einai kales p.x) οσο γινεται γιαυτη την τιμη που σας παρουσιαζω γιαυτο τη θελω να σηκωνει ενα καινουργιο παιχνιδι 2013-2014 εστω στιλ f1 2013 η assassins creed IV π.χ  Ευχαριστω!! και ακουω αποψεις τι νομιζετε εσεις για ποιο λογο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Παιδια εχω εναν υπολογιστη περιπου απο το 2008 αγορασμενο.. και εχει τα εξεις χαρακτηριστικα  

 

WIndows 7 32-bit sp1

cpu:     intel core duo e7200 @ 2.53 GHz

 

Ram:     3:gb Dual-channel DDR2   @    399 Mhz

 

Pegatron >  motherboard

 

465 GB Seagate ST3500620AS (SATA)   >  ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

 

hipro   model name: HP_ D3057F3P   300 W MAx Outp  >  Τροφοδοτικο

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ :     512 MB NVIDIA GEFORCE  9500 GS  (MSI)

ΟΘΟΝΗ   :HP 2007 1680X 1050 analisi..........

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ο ανεμιστηρας (ΤΗΣ) δεν λειτουργει

 

και δεν εχω και καλες ψυκτρες 1 απο δικο του και συνεπως καλο κουτι  και ανεβαζει θερμοκρασιες 101 βαθμοι κελσιου ενα μικρο καθαρισμα για σκονη εχει γινει

 

Τιμη και απαιτηση:  Να ναι απο 40-50 αντε 55 να παρω μια κανουργια  και αυτη με το καλο να ναι  τυπου παιχνιδιων με αρκετα καλα γραφικα(απο οσο ξερω η saphire einai kales p.x) οσο γινεται γιαυτη την τιμη που σας παρουσιαζω γιαυτο τη θελω να σηκωνει ενα καινουργιο παιχνιδι 2013-2014 εστω στιλ f1 2013 η assassins creed IV π.χ  Ευχαριστω!! και ακουω αποψεις τι νομιζετε εσεις για ποιο λογο κλπ

 

΄Οσο ταπεινό κι αν είναι αυτό που θα σου πρότεινα θέλεις τροφοδοτικό μάρκας τουλάχιστον 400-άρι. Το δικό σου και λόγω ηλικίας θα ήταν πείραμα στο οποίο δεν θα ήθελα να μετέχω ούτε καν έμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Παιδια εχω εναν υπολογιστη περιπου απο το 2008 αγορασμενο.. και εχει τα εξεις χαρακτηριστικα  

 

WIndows 7 32-bit sp1

cpu:     intel core duo e7200 @ 2.53 GHz

 

Ram:     3:gb Dual-channel DDR2   @    399 Mhz

 

Pegatron >  motherboard

 

465 GB Seagate ST3500620AS (SATA)   >  ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

 

hipro   model name: HP_ D3057F3P   300 W MAx Outp  >  Τροφοδοτικο

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ :     512 MB NVIDIA GEFORCE  9500 GS  (MSI)

ΟΘΟΝΗ   :HP 2007 1680X 1050 analisi..........

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ο ανεμιστηρας (ΤΗΣ) δεν λειτουργει

 

και δεν εχω και καλες ψυκτρες 1 απο δικο του και συνεπως καλο κουτι  και ανεβαζει θερμοκρασιες 101 βαθμοι κελσιου ενα μικρο καθαρισμα για σκονη εχει γινει

 

Τιμη και απαιτηση:  Να ναι απο 40-50 αντε 55 να παρω μια κανουργια  και αυτη με το καλο να ναι  τυπου παιχνιδιων με αρκετα καλα γραφικα(απο οσο ξερω η saphire einai kales p.x) οσο γινεται γιαυτη την τιμη που σας παρουσιαζω γιαυτο τη θελω να σηκωνει ενα καινουργιο παιχνιδι 2013-2014 εστω στιλ f1 2013 η assassins creed IV π.χ  Ευχαριστω!! και ακουω αποψεις τι νομιζετε εσεις για ποιο λογο κλπ

 

 

΄Οσο ταπεινό κι αν είναι αυτό που θα σου πρότεινα θέλεις τροφοδοτικό μάρκας τουλάχιστον 400-άρι. Το δικό σου και λόγω ηλικίας θα ήταν πείραμα στο οποίο δεν θα ήθελα να μετέχω ούτε καν έμμεσα.

+ 1 από εμένα. Το μόνο που ίσως θα μπορούσες να κάνεις είναι αυτό

http://www.skroutz.gr/s/2261836/Asus-GeForce-210-Turbo-Cashe-1GB-DDR3.html

και πάλι με επιφύλαξη λόγω του τροφοδοτικού σου και φυσικά ως προσωρινή λύση εφόσον σε ενδιαφέρει και το gaming.

Το καλύτερο θα ήταν, αν μπορέσεις φυσικά, να πας για μια ολοκληρωτική αναβάθμιση, οικονομική η οποία θα έχει και μεγαλύτερη αντοχή   στο χρόνο από το υπάρχων σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο "πρόσφατο" παιχνίδι που μια 210 παίζει με απόλυτη άνεση είναι το Doom3 :P

και αυτό όχι στα max  :-D .Η 210 θα τον καλύψει μόνο για την βασική χρήση του pc όχι το gaming, μέχρι να μπορέσει να κάνει κάτι καλύτερο. Από την άλλη αν δεν μπορεί για κάτι καλύτερο..... σκούρα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...