Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gigabyte R9 380 4gb στα 280ε ή  Asus GTX 960 strix 2gb στη ίδια τιμή;

 

Ξέρω πως υπάρχει και η 280X στην ίδια τιμή ή κι ακόμη φθηνότερη με έκπτωση(μέχρι σήμερα; ) αλλά μάλλον δεν θα τη σηκώνει το τροφοδοτικό μου και δεν θέλω ούτε να το ρισκάρω..

 

Απο e-shop είναι οι τιμές και δεν μπορώ να ψωνίσω απο άλλο μαγαζί ενώ δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμένη.

 

Το τροφοδοτικό μου είναι το Cooler Master B600 ver 2.0 600w. Ναι ξέρω έκανα βλακεία που το πήρα.

 

Παίζω τα πάντα σε 1080p ανάλυση αλλά ενδιαφέρομαι να παίξω όμως το Skyrim με κάποιο καλό mod pack(ίσως το Revisited : Legendary edition) γι αυτό κι έβαλα στο μάτι την 380...

 

Γνωρίζεται γιατί είναι ακόμη τόσο ακριβές οι 960 με 4gb η κι ακόμη οι κανονικές των 2gb?

 

Σε βάθος χρόνου θα κρατήσει περισσότερο η 380 νομίζετε μόνο και μόνο λόγω της vRam παρά τον μικρότερο χρονισμό της σε σχέση με την 960;

 

Αν μπορούσα να σηκώσω την 280X σε βάθος χρόνου πιστεύετε  θα έχανα λόγω της μη υποστήριξης direct 12 αλλά και της χειρότερης υποστήριξης απο drivers;

 

Έψαξα κι πριν απο λίγες μέρες και είχα κατασταλάξει στην 750ti αλλά αποφάσισα να αυξήσω το μπάτζετ μου για να κρατηθώ στην επιφάνεια για τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

 

Πρέπει να σημειώσω ότι έχω πολύ παλιό επεξεργαστή(Athlon II X4 620 @2.6 ghz) και έτσι ενδέχεται σε αρκετά παιχνίδια να τρώω bottle neck  και έτσι οι διαφορές στις παραπάνω κάρτες να είναι ασήμαντες. Γι αυτό ίσως η υποστήριξη direct 12 και η έμφαση του σε μεγαλύτερη αξιοποίηση πολυπύρηνων CPU να μου βγει σε καλό στο μέλλον μιας και δεν ψήνομαι να δώσω έξτρα 200ευρώ για αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή.

 

Το μπάτζετ μου αν δεν το καταλάβατε είναι τα 280 ευρώ. Δεν πάει ούτε λεπτό πιο πάνω...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μπάτζετ μου αν δεν το καταλάβατε είναι τα 280 ευρώ. Δεν πάει ούτε λεπτό πιο πάνω...

 

Τι θα ελεγες για την R9 290 απο e-shop στα 285 ευρω για λιγες ωρες ακομα πριν ληξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα ελεγες για την R9 290 απο e-shop στα 285 ευρω για λιγες ωρες ακομα πριν ληξει;

Σε 450 τροφοδοτικό? Μπααα με τίποτα!!

 

Το Β600 είναι 450 με τα χίλια ζόρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 450 τροφοδοτικό? Μπααα με τίποτα!!

 

Το Β600 είναι 450 με τα χίλια ζόρια...

Σορυ δεν το πρόσεξα αυτό, έδωσα βάση στα χρήματα και στις κάρτες που αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτό θα σου έγραφα. Βέβαια η 290 θα ήταν υπερτούμπανο για τόσο παλιό σύστημα έτσι κι αλλιώς. Θα την κράταγε πάρα πολύ πίσω ο Athlon X4 μου.

 

Για το τροφοδοτικό μου το μέγιστο που θα μπορούσα να δοκιμάσω θα ήταν η 380 κι αυτό γιατί το σύστημά μου είναι εντελώς στεγνό απο έξτρα. Μόνο έναν σκληρό έχω.

 

Χωρίς κάρτα γραφικών σε αδρανή κατάσταση καίει 62w και σε loaded 145w άρα αν είναι στη πραγματικότητα τροφοδοτικό 450w το πολύ όπως λέει ο φίλος Sheogorath τότε με μια 380 και τα 200w μέγιστη κατανάλωσή που έχει θα είμαι αρκετά κάτω απο το όριο και θα είμαι ασφαλής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτό θα σου έγραφα. Βέβαια η 290 θα ήταν υπερτούμπανο για τόσο παλιό σύστημα έτσι κι αλλιώς. Θα την κράταγε πάρα πολύ πίσω ο Athlon X4 μου.

 

Για το τροφοδοτικό μου το μέγιστο που θα μπορούσα να δοκιμάσω θα ήταν η 380 κι αυτό γιατί το σύστημά μου είναι εντελώς στεγνό απο έξτρα. Μόνο έναν σκληρό έχω.

 

Χωρίς κάρτα γραφικών σε αδρανή κατάσταση καίει 62w και σε loaded 145w άρα αν είναι στη πραγματικότητα τροφοδοτικό 450w το πολύ όπως λέει ο φίλος Sheogorath τότε με μια 380 και τα 200w μέγιστη κατανάλωσή που έχει θα είμαι αρκετά κάτω απο το όριο για να είμαι ασφαλής...

 

Θεωρητικά και 290 βάζεις αλλά θα είσαι πολύ κοντά! Δεν στο συνιστώ

 

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-r9-290-and-290x,3728-4.html

http://www.techspot.com/review/736-amd-radeon-r9-290/page8.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτό θα σου έγραφα. Βέβαια η 290 θα ήταν υπερτούμπανο για τόσο παλιό σύστημα έτσι κι αλλιώς. Θα την κράταγε πάρα πολύ πίσω ο Athlon X4 μου.

 

Για το τροφοδοτικό μου το μέγιστο που θα μπορούσα να δοκιμάσω θα ήταν η 380 κι αυτό γιατί το σύστημά μου είναι εντελώς στεγνό απο έξτρα. Μόνο έναν σκληρό έχω.

 

Χωρίς κάρτα γραφικών σε αδρανή κατάσταση καίει 62w και σε loaded 145w άρα αν είναι στη πραγματικότητα τροφοδοτικό 450w το πολύ όπως λέει ο φίλος Sheogorath τότε με μια 380 και τα 200w μέγιστη κατανάλωσή που έχει θα είμαι αρκετά κάτω απο το όριο και θα είμαι ασφαλής...

 

290 με τετοιο επεξεργαστη ειναι πεταμενα λεφτα,εμενα ο Phenom 955 στα 4.0Ghz δεν μπορουσε ουτε να την γαργαλησει,φαντασου ο Athlon.Και οι 380-960 παλι υπερβολη ειναι,εκτος και αν εχεις σκοπο να αναβαθμισεις επεξεργαστη συντομα.Μην κοιτας χρονισμους αναμεσα σε 380-960,εντελως διαφορετικα πραγματα,καμια σχεση.Ποια καρτα εχεις τωρα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω την Ati Radeon HD 5770 1gb...

Πολύ τίμια καρτούλα. Την πήρα το 2010-11 και μέχρι σήμερα κατάφερε να παίξει σχεδόν τα πάντα. Αλλά στο GTA V έπιασε το ταβάνι ακόμη και σε 720p ανάλυση και τα χαμηλότερα options.

Δεν πάει άλλο και το 1gb μνήμης θα είναι η καταδίκη της το 2016...

 

Νομίζω είτε με την 960 είτε με την 380 θα δω τεράστια διαφορά στη απόδοση και για πρώτη φορά στα τελευταία 3-4 χρόνια θα έχω την δυνατότητα να παίξω κάποια παιχνίδια στη μέγιστη ποιότητα γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε πως αντεξες απο το 2010 μεχρι σημερα με την 5770,εγω ειχα την 5870 απο το 2010 και τελος του '14 που την αλλαξα ενιωσα ηρωας.Καλα απο την 5770 οτι και να παρεις θα δεις τρομερη διαφορα.Εγω θα διαλεγα την 960,ουτε το τροφοδοτικο σου θα ζορισει και νομιζω(ισως να κανω και λαθος) οτι οι nvidia απαιτουν λιγοτερους πορους απο τον επεξεργαστη σε σχεση με τις AMD,βγαινει και ελαχιστα φθηνοτερη η 960.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στα μνημόνια τα τελευταία χρόνια για μένα υπήρχε και ο όρος less than 30 FPS και γραφικά επιπέδου Fifa 2000 ακόμη και εν έτη 2015.

Ε είπα ΟΧΙ άλλο πια!  :-D

 

Αυτό που έγραψες στο τέλος μου φαίνεται πολύ σημαντικό και δεν είχα ιδέα μέχρι σήμερα ότι ο αριθμός των πόρων του επεξεργαστή που χρησιμοποιεί κάθε κάρτα διαφέρει διαφέρει ανα brand. Ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος για τις 380 και 960; Υπάρχει περίπτωση η 380 να συνεργάζεται καλύτερα με τον επεξεργαστή μου επειδή είναι εταιρίας AMD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ psof

 

Ισως θα μπορούσες να κοιτάξεις και για κανένα μεταχειρισμένο επεξεργαστη phenom ii 965 ή phenom ii x6 με κανένα 50άρι ευρώ. Απο την άλλη βλεπω οτι οι τιμές στο eshop στις 960 είναι απαράδεκτες. Πρέπει να αγοράσεις οποσδήποτε απο εκεί ?

 

Τώρα αυτό με τους πόρους του επεξεργαστη σε σχέση με gtx 960/380 δεν το γνωρίζω αλλά να συνεργάζεται καλύτερα επειδή εχεις amd επεξεργαστή δεν ισχύει. Πάντως η 380 είναι λίγο πιο δυνατή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@psof   το τροφοδοτικό σου σηκώνει το σύστημα σου με 290 (ο caution τέσταρε το αντίστοιχο 700 με 2x480) αν και δεν είναι και το ποιοτικότερο και θες και επεξεργαστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ psof

 

Ισως θα μπορούσες να κοιτάξεις και για κανένα μεταχειρισμένο επεξεργαστη phenom ii 965 ή phenom ii x6 με κανένα 50άρι ευρώ. Απο την άλλη βλεπω οτι οι τιμές στο eshop στις 960 είναι απαράδεκτες. Πρέπει να αγοράσεις οποσδήποτε απο εκεί ?

 

Τώρα αυτό με τους πόρους του επεξεργαστη σε σχέση με gtx 960/380 δεν το γνωρίζω αλλά να συνεργάζεται καλύτερα επειδή εχεις amd επεξεργαστή δεν ισχύει. Πάντως η 380 είναι λίγο πιο δυνατή.

Το κοίταξα αυτό με τον επεξεργαστή και σύμφωνα με τα benchmark η διαφορά θα είναι αμελητέα στο μάτι (3-4 fps) και έτσι δεν αξίζουν τα 50 ευρώ. Καλύτερα θα είναι να μαζέψω κανένα 200αρι( ;; ) για καινούργιο επεξεργαστή και μητρική στο μέλλον. 

Αυτή τη στιγμή όμως το μεγαλύτερο boost θα το πάρω όπως και νά χει με μια μοντέρνα GPU με CPU bottle neck ή χωρίς..

Απλά θα ήθελα να πάρω την καλύτερη δυνατή αυτή τη στιγμή έτσι ώστε να μου κρατήσει 2-3 χρόνια άνετα..

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερες τιμές σε άλλα μαγαζιά αλλά εδώ που μένω (επαρχία) έχει υποκατάστημα το eshop και ψωνίζω για χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και έτσι είμαι διατεθειμένος να πληρώσω και κάτι παραπάνω...

 

Και μένα με ψήνει περισσότερο η 380 ειδικά με τα 2gb έξτρα vram σε βάθος χρόνου.

 

@psof   το τροφοδοτικό σου σηκώνει το σύστημα σου με 290 (ο caution τέσταρε το αντίστοιχο 700 με 2x480) αν και δεν είναι και το ποιοτικότερο και θες και επεξεργαστή.

 

Σοβαρά; Τώρα θα μου πει κάποιος άλλος "ναι αλλά σε 1-2 μήνες μπορεί να κλατάρει απο την πίεση ή να αρχίσει τυχαία restarts". Παίζει να είναι το πρώτο καλό νέο για αυτό το PSU απο τότε που το πήρα. Στο tomhardware's πάντως ακόμη βρίσκεται στα untested...

 

Δηλαδή να το ρισκάρω λέτε με μια 280x 3gb;;

χμμ...

Τελείωσε και πριν απο μία ώρα η τρελή προσφορά στα 215 ευρώ. Αλλά και πάλι η VTX3D είναι στην ίδια τιμή με την GTX 960...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά; Τώρα θα μου πει κάποιος άλλος "ναι αλλά σε 1-2 μήνες μπορεί να κλατάρει απο την πίεση ή να αρχίσει τυχαία restarts". Παίζει να είναι το πρώτο καλό νέο για αυτό το PSU απο τότε που το πήρα. Στο tomhardware's πάντως ακόμη βρίσκεται στα untested...

 

Δηλαδή να το ρισκάρω λέτε με μια 280x 3gb;;

χμμ...

 

Δεν προτείνεται για τέτοια gaming συστήματα αλλά δεν είναι και για πέταμα ακριβώς  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προτείνεται για τέτοια gaming συστήματα αλλά δεν είναι και για πέταμα ακριβώς  :P

 

Εννοείς ότι θα είναι σαν να βάζω ένα κινητήρα της Ferrari στο fiat punto;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...