Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

w8qc93.png    Να την συνδεσω με αυτη την υποδοχη ηθελα αλλα δεν εχει η οθονη μου παρομοιο βυσμα οποτε θα αρκεστω στο d-sub μετα απο πολυ ψαξιμο διαβασα οτι χρειαζεται http://www.startech.com/AV/Converters/Video/DVI-D-to-VGA-Active-Adapter-Converter-Cable-1920x1200~DVI2VGAE κατι τετοιο .Ευχαριστω παντως 

 

Τι οθονη εχεις?

 

Γενικα η ψηφιακη συνδεση ειναι καλυτερη απο την αναλογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαση των απαντησεων σας σε προηγουμενο μηνυμα,εχω καταλληξει στις 750τι και την ρ7 265.

Εχουν διαφορα 20 ευρω και απο οτι διαβασα η 265 ειναι καλυτερη σχεδον σε ολα τα παιχνιδια.Αλλα διαβασα επισης οτι αν κανεις overclock την 750τι φτανεις σε επιδοσεις την 265.Ισχυει κατι τετοιο?και αν ναι παιζει ρολο την εκδοση της καρτας?

 

εγω σκεφτομαι αυτη την εκδοση http://www.skroutz.gr/s/4529743/Gainward-GeForce-GTX750-Ti-2GB-3088.html

 

την πιο φτηνη με 2 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μια γρηγορη ερωτησω, φιλος θελει να αναβαθμισει την καρτα γραφικων.Το συστημα του αποτελειται απο:

8gb ram1600mhz

coolermaster elite 430

intel i5 2320

gigabyte GA-P67X UD3-B3

collemaster 600watt δεν θιυμαμαι πιο συγκεκριμενα

windows 7 64bit sp1

και οθονη θα αναβαθμισει σε καποια με 2560χ1440

Θα παιζει κυριως παιχνιδια

Ποσο που διαθετει μεχρι 280 ευρω,αλλα αν ενδεχομενως να αυξηθει,αν δεν βρουμε κατι

Μεχρι στιγμης αυτες που εχω βρει εγω ειναι η R9 380 4gb και gtx960 4gb,Υπαρχει καποια αλλη καλυτερη επιλογη?Θα τον καλυψει στα βαρια παιχνιδια που θα θελει να παιξει σε βαθος χρονου τουλαχιστον 2 ετη?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μια γρηγορη ερωτησω, φιλος θελει να αναβαθμισει την καρτα γραφικων.Το συστημα του αποτελειται απο:

8gb ram1600mhz

coolermaster elite 430

intel i5 2320

gigabyte GA-P67X UD3-B3

collemaster 600watt δεν θιυμαμαι πιο συγκεκριμενα

windows 7 64bit sp1

και οθονη θα αναβαθμισει σε καποια με 2560χ1440

Θα παιζει κυριως παιχνιδια

Ποσο που διαθετει μεχρι 280 ευρω,αλλα αν ενδεχομενως να αυξηθει,αν δεν βρουμε κατι

Μεχρι στιγμης αυτες που εχω βρει εγω ειναι η R9 380 4gb και gtx960 4gb,Υπαρχει καποια αλλη καλυτερη επιλογη?Θα τον καλυψει στα βαρια παιχνιδια που θα θελει να παιξει σε βαθος χρονου τουλαχιστον 2 ετη?

ευχαριστω εκ των προτερων

Για ανάλυση 1440p όχι δεν θα τον καλύψει καμία απο τις 380-960,θα πρέπει να δει ή 390 ή 970 και πάνω.Επίσης θα χρειαστεί και άλλο επεξεργαστή.Με λίγα λόγια θέλει σχεδόν άλλο pc.Τέλος για βαρυα παιχνίδια στα 1440 ακόμα και με 970 ή 390 δεν θα τρέχει στα ultra custom.

 

Oi 380-960 θα τον καλύψουν στα 1080 για 2 χρόνια που θέλει αλλά και πάλι με υποχωρήσεις στα settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανάλυση 1440p όχι δεν θα τον καλύψει καμία απο τις 380-960,θα πρέπει να δει ή 390 ή 970 και πάνω.Επίσης θα χρειαστεί και άλλο επεξεργαστή.Με λίγα λόγια θέλει σχεδόν άλλο pc.Τέλος για βαρυα παιχνίδια στα 1440 ακόμα και με 970 ή 390 δεν θα τρέχει στα ultra custom.

 

Αρα το ξεχναμε για αυτες τις αναλυσεις,κατι τελευταιο μεχρι 300 ευρω ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?Επισης εχω παρατηρησει στο ινσομνια αρκετα  θεματα με τις R9 και προβληματα που παρουσιαζουν κλπ.Εχουν ψιλομεγαλο fail rate ή η ιδεα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το ξεχναμε για αυτες τις αναλυσεις,κατι τελευταιο μεχρι 300 ευρω ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?Επισης εχω παρατηρησει στο ινσομνια αρκετα  θεματα με τις R9 και προβληματα που παρουσιαζουν κλπ.Εχουν ψιλομεγαλο fail rate ή η ιδεα μου?

300 για νέα κάρτα είσαι κάπου στην μέση στα χρήματα καθώς οι 390-970 έχουν κοντά στα 350-370 ευρώ ενώ η πιο κάτω κατηγορία 380-960 έχουν 200-250.Για μένα ή να πάρει μια 380 στα 200 ευρώ ή να δώσει το έξτρα 50ρι για να πάει πιο ψηλά στις 390-970.Ούτος ή άλλως για να έπερνε μόνιτορ 1440 θα ήθελε κάνα 400ευρω οπότε μπορεί άνετα να πάει σε κάρτα γραφικών των 350 ευρώ κρατώντας το παλιο του μόνιτορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ηρθε η ωρα να αφσησω την saphire 4870 και να ανβαθμιστω....θελω μια καλη καρτα με budget εωσ 170 εχω 8gb ram επεξεργαστη intel i5 3570 3.4ghz  εχω κατι στο νου μου αλλα θα ηθελα να μου προτινετε και εσεις.....

 

 

Link.png Site: 1

 

Link.png Site: 2

 

Link.png Site: 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μια γρηγορη ερωτησω, φιλος θελει να αναβαθμισει την καρτα γραφικων.Το συστημα του αποτελειται απο:

8gb ram1600mhz

coolermaster elite 430

intel i5 2320

gigabyte GA-P67X UD3-B3

collemaster 600watt δεν θιυμαμαι πιο συγκεκριμενα

windows 7 64bit sp1

και οθονη θα αναβαθμισει σε καποια με 2560χ1440

Θα παιζει κυριως παιχνιδια

Ποσο που διαθετει μεχρι 280 ευρω,αλλα αν ενδεχομενως να αυξηθει,αν δεν βρουμε κατι

Μεχρι στιγμης αυτες που εχω βρει εγω ειναι η R9 380 4gb και gtx960 4gb,Υπαρχει καποια αλλη καλυτερη επιλογη?Θα τον καλυψει στα βαρια παιχνιδια που θα θελει να παιξει σε βαθος χρονου τουλαχιστον 2 ετη?

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Σε αυτά τα χρήματα και για τέτοια ανάλυση κοιτάει είτε σε 290 από Eu είτε σε 390 με παραπάνω αν παίζει αρκετά απαιτητικά παιχνίδια.

Bαση των απαντησεων σας σε προηγουμενο μηνυμα,εχω καταλληξει στις 750τι και την ρ7 265.

Εχουν διαφορα 20 ευρω και απο οτι διαβασα η 265 ειναι καλυτερη σχεδον σε ολα τα παιχνιδια.Αλλα διαβασα επισης οτι αν κανεις overclock την 750τι φτανεις σε επιδοσεις την 265.Ισχυει κατι τετοιο?και αν ναι παιζει ρολο την εκδοση της καρτας?

 

 

΄Εχουν όμως και μια υπολογίσιμη διαφορά στις επιδόσεις και τα μεγάλα oc συνήθως συνοδεύονται από αστάθεια.Oc μπορείς να κάνεις και στην 265.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας για την αναβάθμιση της κάρτας γραφικών σε PC ενός φίλου.


Πρόκειται για ένα σύστημα με τα εξής χαρακτηριστικά


 


CPU  AMD Athlon 64 X2 Dual Core Proccessor 6000+   3.1Ghz


RAM 4 GB DRR2


M/B   MSI K9A2 Platinum 


         Chipset AMD 790Fx


         PCI XPress (1x/4x/16x)  + ATI Crossfire X Technology


         Επέκταση RAM μέχρι 8 GB


 


MONITOR ASUS 19' Ανάλυση 1280 x 1024


PSU 450W ή 550W


 


Η προηγούμενη κάρτα γραφικών ήταν μια Nvidia GeForce 9600 GT 512 DDR3 


 


Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν νομίζω ότι χρειάζονται.....

 


Ο φίλος μου απ' ότι μου είπε θέλει να παίζει


  Pro Evolution Soccer 2016 (medium γραφικά)


  Call of Duty Black Ops 3 (low γραφικά)


  GTA V (low γραφικά)


  Football Manager 2015 (low-medium γραφικά)


 


Αρχικά πήγε σε ένα εγχώριο μαγαζί πληροφορικής και πήρε μια Nvidia GeForce 210 της ASUS με 512 ή 1024 DDR3 (δεν θυμάμαι ακριβώς) την έβαλε στο Pc του και δεν έπαιζε το PES 2014 ούτε σε low graphics.


 


Την επόμενη μέρα από την αγορά της συγκεκριμένης κάρτας πήγαμε στο μαγαζί τους είπαμε τι συμβαίνει και ευτυχώς δέχθηκαν να την πάρουν πίσω την κάρτα και να πάρουμε μια άλλη με επιπλέον χρήματα.


 


Του πρότειναν από το μαγαζί να πάρει μια Nvidia GeForce 730 με 2 GDRR3 της GIGABYTE και να δώσει 40 ευρώ


Eγώ του πρότεινα να αγοράσει μια Nvidia GeForce GTX 750 με 2 GDRR5 της ίδιας εταιρείας και να δώσει 90 ευρώ ώστε αργότερα να διαθέσει λεφτά για αναβάθμιση RAM + CPU.


 


Ποια είναι η δική σας γνώμη?


Στην περίπτωση της Nvidia GTX 750 σε ποιο ποσοστό μπορούμε να αξιοποιήσουμε τις δυνατότητες της στο συγκεκριμένο σύστημα?


Ευπρόσδεκτες άλλες προτάσεις για κάρτα γραφικών.


 


 Ευχαριστώ........... 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει κ ραμ...

μιλαμε για συστημα του 2005?

ας παρει την 750 αλλα...με τετοιο συστημα μου μοιαζει σαν το βαρκακι του σπυρου στο χωριο που καποτε ελεγε οτι φτανει κ για ειρηνικο ωκεανο.βυθιστηκε απο μια νεροποντη την εποχη του επεξεργαστη του φιλου σου.

ας σοβαρευτω λοιπον, ο φιλος σου αν θελει να παιζει παιχνιδια κ μαλιστα τελευταιας εποχης πρεπει να ριξει χρημα...Ολικη αλλαγη...κουτι οθονη κτλ.

στο μαγαζι δλδ του ειπαν οτι θα παιζει με την 730 το bo3 & gtaV?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TASOS S_L_ON

 

για ανάλυση τόσο χαμηλη (1280χ1024) αν παρει 750ΤΙ/2GB θα παίζει με μεσσαιες ρυθμίσεις. Μην πάρει κάρτα που τραβαει ρεύμα γιατί δεν ξέρουμε τι "κουμασι" είναι το τροφοδοτικό

 

130ευρώ στο σκρουτζ λοιπον , αντε να δωσει 10ευρώ παραπανω στο μαγαζί που πήρε την λάθος κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ηρθε η ωρα να αφσησω την saphire 4870 και να ανβαθμιστω....θελω μια καλη καρτα με budget εωσ 170 εχω 8gb ram επεξεργαστη intel i5 3570 3.4ghz  εχω κατι στο νου μου αλλα θα ηθελα να μου προτινετε και εσεις.....

 

 

Link.png Site: 1

 

Link.png Site: 2

 

Link.png Site: 3

Καλημέρα.Αφού μπορείς να δώσεις τα 170 θα σου έλεγα να πας καλύτερα σε GTX 950 αντι της 370.

https://www.skroutz.gr/s/7387927/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950OC-2GD.html

 

Αν μπορούσες να δώσεις και κάτι παραπάνω στα 195 https://www.skroutz.gr/s/7097142/MSI-Radeon-R9-380-2GB-R9-380-2GD5T-OC.htmlτο θεωρώ ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει κ ραμ...

μιλαμε για συστημα του 2005?

ας παρει την 750 αλλα...με τετοιο συστημα μου μοιαζει σαν το βαρκακι του σπυρου στο χωριο που καποτε ελεγε οτι φτανει κ για ειρηνικο ωκεανο.βυθιστηκε απο μια νεροποντη την εποχη του επεξεργαστη του φιλου σου.

ας σοβαρευτω λοιπον, ο φιλος σου αν θελει να παιζει παιχνιδια κ μαλιστα τελευταιας εποχης πρεπει να ριξει χρημα...Ολικη αλλαγη...κουτι οθονη κτλ.

στο μαγαζι δλδ του ειπαν οτι θα παιζει με την 730 το bo3 & gtaV?

Κοίτα, το GTA V παίζει και σε Pentium 4 με GT210. Καμιά σχέση με το optimisation του GTA IV.

 

Σε Low μια χαρά θα τον κρατήσει σε χαμηλή ανάλυση ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...