Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια 4890 1gb θα ηταν αρκετη? με 2gb ραμ θα εχω προβλημα? προσωπικα δεν εχω παιξει ποτε δοτα 2 γι αυτο ρωταω.

7 χρονών κάρτα δεν θα την εμπιστευόμουνα. Είναι δυνατή, αλλά...

 

Ποιό τροφοδοτικό έχεις.Budget;

Ενα tuvloX 550 απο το άλλο thread.

Του πρότεινα ή EVGA 430 ή 500Β.

 

Κάρτα 370 στα 140 ή 950 στα 180?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παλικάρια η κάρτα γραφικών (μια 4850 512MB) στο PC της αδερφής άρχισε να τα φτύνει καθώς παρουσιάζει κόκκινες κουκίδες σε χρωματιστά σημεία και βίντεο. Το κακό είναι μεγάλο και δεν παραβλέπεται. Αποφάσισα λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά κάρτας γραφικών για το PC της υπογραφής μου και απλά να παραχωρήσω τη τωρινή του κάρτα στο PC της αδερφής. 

 

Εχω ψιλοκαταλλήξει σε αυτή:

 

http://www.skroutz.gr/s/7315071/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-GV-N960OC-4GD.html

 

Είναι ήδη πάνω από το όριο μου αλλά έκανα μια μικρή υπέρβαση καθώς θεωρώ ότι αξίζει αυτό το κατιτίς παραπάνω για τα έξτρα 4GB Ram αντί για τα 2. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω; Κατά προτίμηση οικονομικότερο αλλά εξίσου καλό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω μια ερωτηση οταν πηγα στο καταστημα και παραγγιλα την r9 380 sta 2 gb  μ ειπε  ο τυπος οτι την εχει και στα 4 gb .To erωτημα μου ειναι τι διαφορα εχοθν τα 2 απο τα 4gb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παλικάρια η κάρτα γραφικών (μια 4850 512MB) στο PC της αδερφής άρχισε να τα φτύνει καθώς παρουσιάζει κόκκινες κουκίδες σε χρωματιστά σημεία και βίντεο. Το κακό είναι μεγάλο και δεν παραβλέπεται. Αποφάσισα λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά κάρτας γραφικών για το PC της υπογραφής μου και απλά να παραχωρήσω τη τωρινή του κάρτα στο PC της αδερφής. 

 

Εχω ψιλοκαταλλήξει σε αυτή:

 

http://www.skroutz.gr/s/7315071/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-GV-N960OC-4GD.html

 

Είναι ήδη πάνω από το όριο μου αλλά έκανα μια μικρή υπέρβαση καθώς θεωρώ ότι αξίζει αυτό το κατιτίς παραπάνω για τα έξτρα 4GB Ram αντί για τα 2. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω; Κατά προτίμηση οικονομικότερο αλλά εξίσου καλό.  

θα μπορούσες να δείς και την 380 4Gb.Είναι σε μερικά παιχνίδια λίγο καλύτερη αλλά καταναλώνει παραπάνω.Μια χαρά όμως είναι και η 960.

 

θελω να κανω μια ερωτηση οταν πηγα στο καταστημα και παραγγιλα την r9 380 sta 2 gb  μ ειπε  ο τυπος οτι την εχει και στα 4 gb .To erωτημα μου ειναι τι διαφορα εχοθν τα 2 απο τα 4gb ?

Σου είπε σε τι τιμή έχει την 4.? Αν είναι στην ίδια,που δεν νομίζω,πάρε την 4.Ακόμα και κάνα 20ρι μαξ παραπάνω να την έχει πάρε την 4Gb.

Η διαφορά είναι στην vram,με τα 4 να στο πω απλά απλά μπορείς να έχεις πεσσότερες ρυμίσεις στα γραφικά ενεργοποιημένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η διαφορά είναι στην vram,με τα 4 να στο πω απλά απλά μπορείς να έχεις πεσσότερες ρυμίσεις στα γραφικά ενεργοποιημένες.

 

Aμεεεεεέ.....με 4 γίγα ενεργοποιείς αβασάνιστα 8x multisampling έναντι 4x multisampling στα 2 γίγα γιατί τίποτα που προσαυξάνεται στο τρισδιάστατο δεν χρειάζεται επιπλέον ρυθμό πλήρωσης και επιπλέον εύρος μνήμης μεταξύ πολλών άλλων. Αν η διαφορά τιμής είναι τόσο μικρή όσο το 20-ευρω τότε ναι αξίζει να σκεφτεί ο χρήστης μια 380/960 με 4 γίγα. Με πολύ μεγαλύτερη διαφορά κόστους είναι αμφιλεγόμενη επένδυση και όχι δεν θα έχει περισσότερες ρυθμίσεις στα γραφικά ενεργοποιημένα γιατί η 4 γίγα έκδοση δεν έχει τίποτα άλλο παραπάνω παρά μόνο μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσες να δείς και την 380 4Gb.Είναι σε μερικά παιχνίδια λίγο καλύτερη αλλά καταναλώνει παραπάνω.Μια χαρά όμως είναι και η 960.

 

 

Δεν είναι τα παιχνίδια πρώτος στόχος αν και φυσικά παίζουν το ρόλο τους. Κατανάλωση, υποστήριξη, άλλα πρόσθετα (όπως το Cuda παράδειγμα) παίζουν μεγαλύτερο ρόλο. Δεν είμαι αριθμολάγνος ειδικά όταν μιλάμε για ουσιαστικά το ίδιο επίπεδο επιδόσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα παιχνίδια πρώτος στόχος αν και φυσικά παίζουν το ρόλο τους. Κατανάλωση, υποστήριξη, άλλα πρόσθετα (όπως το Cuda παράδειγμα) παίζουν μεγαλύτερο ρόλο. Δεν είμαι αριθμολάγνος ειδικά όταν μιλάμε για ουσιαστικά το ίδιο επίπεδο επιδόσεων. 

 

 

Εφόσον η ζυγαριά σου γέρνει προς την πράσινη η συγκεκριμένη 960 στα 230 ευρώ είναι μια πολύ καλή και ισορροπημένη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα πήγαινα σε έκδοση 2GB αν δεν είχαν μόνο 10-20 ευρώ διαφορά η μια έκδοση από την άλλη. Ακόμα και να μην χρειάζεται τα 4GB προφανώς και αισθάνεσαι καλύτερα ότι έχεις τουλάχιστον την έξτρα μνήμη για τόσο μικρή διαφορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμεεεεεέ.....με 4 γίγα ενεργοποιείς αβασάνιστα 8x multisampling έναντι 4x multisampling στα 2 γίγα γιατί τίποτα που προσαυξάνεται στο τρισδιάστατο δεν χρειάζεται επιπλέον ρυθμό πλήρωσης και επιπλέον εύρος μνήμης μεταξύ πολλών άλλων. Αν η διαφορά τιμής είναι τόσο μικρή όσο το 20-ευρω τότε ναι αξίζει να σκεφτεί ο χρήστης μια 380/960 με 4 γίγα. Με πολύ μεγαλύτερη διαφορά κόστους είναι αμφιλεγόμενη επένδυση και όχι δεν θα έχει περισσότερες ρυθμίσεις στα γραφικά ενεργοποιημένα γιατί η 4 γίγα έκδοση δεν έχει τίποτα άλλο παραπάνω παρά μόνο μνήμη.

το αρχικό μου σχόλιο ¨

Σου είπε σε τι τιμή έχει την 4.? Αν είναι στην ίδια,που δεν νομίζω,πάρε την 4.Ακόμα και κάνα 20ρι μαξ παραπάνω να την έχει πάρε την 4Gb.

Η διαφορά είναι στην vram,με τα 4 να στο πω απλά απλά μπορείς να έχεις πεσσότερες ρυμίσεις στα γραφικά ενεργοποιημένες¨

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επαναλαμβάνεις αυτό που είπα και μάλιστα σε μένα...

Επίσης εκεί που θα χρειαστούν πάνω απο 2 gb vram θα έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στα 4 καθώς θα έχεις on περισσότερες ρυθμίσεις.Eκτός και αν για σένα textures ultra με textures low είναι το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέθεσα την πρότασή σου στην οποία διαφωνώ κάθετα και υπάρχει και λεπτομερής εξήγηση γιατί. Εάν δεν θέλετε να υπάρχει αντίλογος να είστε λίγο πιο φειδωλοί με τις ανακρίβειες. Τώρα εάν δεν ξέρεις γιατί ΜΑΖΙ με την μνήμη μια μονάδα γραφικών καταναλώνει και άλλα πράγματα όπως ρυθμό πλήρωσης, εύρος κ.ο.κ δεν χρειάζεται καν να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ενδιαφέρει αυτή η κάρτα MSI hd 6950 προβληματίζομαι όμως για τα παρακάτω:

α. έχω τροφοδοτικό 550W

b. αναφέρει pci express 2.1 ενώ εμένα το board μου έχει 2.0 και είναι και σχετικά παλιό https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/Striker_II_Extreme/

c. Το θέμα του χώρου. Την βλέπω πολύ ογκώδης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ενδιαφέρει αυτή η κάρτα MSI hd 6950 προβληματίζομαι όμως για τα παρακάτω:

α. έχω τροφοδοτικό 550W

b. αναφέρει pci express 2.1 ενώ εμένα το board μου έχει 2.0 και είναι και σχετικά παλιό https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/Striker_II_Extreme/

c. Το θέμα του χώρου. Την βλέπω πολύ ογκώδης 

 

Σε τι τιμή την βρίσκεις την 6950;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ενδιαφέρει αυτή η κάρτα MSI hd 6950 προβληματίζομαι όμως για τα παρακάτω:

α. έχω τροφοδοτικό 550W

b. αναφέρει pci express 2.1 ενώ εμένα το board μου έχει 2.0 και είναι και σχετικά παλιό https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/Striker_II_Extreme/

c. Το θέμα του χώρου. Την βλέπω πολύ ογκώδης 

 

Σε τι τιμή την βρίσκεις την 6950;

90E. τι έχει να κάνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90E. τι έχει να κάνει αυτό?

Αν αξίζει σε σχέση με 370 πχ, που δεν αξίζει αφού έχει 140 καινούρια και είναι δυνατότερη!

 

Αλλά και τι τροφοδοτικό έχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ενδιαφέρει αυτή η κάρτα MSI hd 6950 προβληματίζομαι όμως για τα παρακάτω:

α. έχω τροφοδοτικό 550W

b. αναφέρει pci express 2.1 ενώ εμένα το board μου έχει 2.0 και είναι και σχετικά παλιό https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/Striker_II_Extreme/

c. Το θέμα του χώρου. Την βλέπω πολύ ογκώδης 

 

Αν αξίζει σε σχέση με 370 πχ, που δεν αξίζει αφού έχει 140 καινούρια και είναι δυνατότερη!

 

Αλλά και τι τροφοδοτικό έχεις?

 

Που την βλέπεις να την πουλάνε γιατι εγώ δεν  την βλέπω πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...