Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεγα να κανω δωρακι στον εαυτο μου τωρα τις γιορτες....οσα comparison βλεπω ολοι λενε για την 380x ...Ναι παντα μιλαμε για 4Gb.Μου φενεται οτι πανε ψηλα οι 970 και η 390

Το θέμα με την 380ti είναι ότι ή εμπειρία που προσφέρει δεν είναι διαφορετική από την απλή 380. Δίνει ένα 10% με το ζορι παραπάνω από μια ακλοκαριστη 380, ενώ αρχίζει από τα 285 περίπου στην Ελλάδα, όταν βρίσκεις κλοκαρισμενη 380 με 250 περίπου. Αντίθετα οι 390 / 970 είναι αρκετά πιο δυνατές από τις χειρότερες τους ώστε να προσφέρουν σημαντικά καλύτερη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδες θελω να αναβαθμισω το pc μου και συγκεκριμενα την καρτα γραφικων μου.Θα χρειαστω μια μικρω βοηθεια...ετσι για να παρω ιδεες!Το PC μου ειναι :

 

Intel i5-4570 3.2 Ghz

8 Gb RAM

VGA ASUS RADEON R7 260x OC 2Gb

650W PSU

Motherboard Gigabyte H81M-S2P

 

Βασικα ειμαι αναμεσα στο να παρω μια GTX 960 η R9 380x .Η 380 ειναι λιγο πιο ακριβη αλλα βρηκα μια προσφορα καλη....Θελω να δωσω γυρω στα 300 Ε .Πειτε καμια γνωμη μπας και αποφασισω....thanks!!

 

Κοίτα και σε 290 από Eu αν δίνεις το max των χρημάτων.Αν δίνεις λιγότερα κοιτάς σε 380Χ από Eu ή από Ελλάδα όταν εξομαλυνθούν οι τιμές.

Μετά τι, πάμε σε R9 Nano/Fury X?

 

Σε R9 Nano αν μιλάς για αυτό το form factor αλλά είναι ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και σε 290 από Eu αν δίνεις το max των χρημάτων.Αν δίνεις λιγότερα κοιτάς σε 380Χ από Eu ή από Ελλάδα όταν εξομαλυνθούν οι τιμές.

 

Αυτη αξιζει σε σχεση με μια 380; Προφανως ειναι κατα πολυ δυνατοτερη, αλλα ειναι και 2 χρονια πιο παλια. Δεν ξερω τι διαφορες παιζουν στα χαρακτηριστικα τους οσον αφορα την αντοχη χρονου, ομως,  για αυτο ρωταω. Επισης, θα τη σηκωνει ενα XFX 550w τροφοδοτικο, με i5-3470;

 

Μπορω να τη παρω στα λεφτα που ειναι, γιατι εχω ατομο στην Αμερικη να το παραλαβει. Εναλλακτικα, μεχρι τα 280 ευρω σε καταστημα Αμερικης, τι μου προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτη https://www.skroutz.gr/s/7073330/Gigabyte-Radeon-R9-380-2GB-WindForce-2X-OC-GV-R938WF2OC-2GD.html

 κ ας ειναι 2gb και +3ευρω.Στα λεφτα που βαζεις οριο στα 4gb θα πάρεις χειρότερη από τη 380 2gb.

Κ εχει κ αμεση παράδοση πραγμα σπανιο αυτό το καιρό.

μα και αυτη που ειναι 4gb ειναι η 380 γτ δλδ να παρω 2gb και οχι 4 για να παιζω πιο ανετα τα gamez?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και αυτη που ειναι 4gb ειναι η 380 γτ δλδ να παρω 2gb και οχι 4 για να παιζω πιο ανετα τα gamez?

Γιατι έθεσες αυστηρό όριο τα 200 ευρώ.Σε αυτά τα λεφτα οποια 4gb καρτα κ να πάρεις θα ειναι κατώτερη απο τη 380 στα 2gb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη αξιζει σε σχεση με μια 380; Προφανως ειναι κατα πολυ δυνατοτερη, αλλα ειναι και 2 χρονια πιο παλια. Δεν ξερω τι διαφορες παιζουν στα χαρακτηριστικα τους οσον αφορα την αντοχη χρονου, ομως, για αυτο ρωταω. Επισης, θα τη σηκωνει ενα XFX 550w τροφοδοτικο, με i5-3470;

 

Μπορω να τη παρω στα λεφτα που ειναι, γιατι εχω ατομο στην Αμερικη να το παραλαβει. Εναλλακτικα, μεχρι τα 280 ευρω σε καταστημα Αμερικης, τι μου προτεινετε;

390>=970> 290>>>380

 

Παρε οποία αντέχεις οικονομικά. Θα την σηκώνει εφόσον δεν εχεις ένα ασυνήθιστα ενεργοβορο σύστημα, ας πούμε με πολύ κλοκαρισμενη amd cpu κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

390>=970> 290>>>380

 

Παρε οποία αντέχεις οικονομικά.

 

Αν παρω την 290, ειναι 2 χρονων καρτα, θα εχω καποιο προβλημα μελλοντικα με συμβατικοτητες;

Δηλαδη, η 390 που ειναι rebrand της 290, εχει καποια τεχνολογια ερπιπλεον, που μπορει να ειναι απαραιτητη μελλοντικα και που θα ριξει την επιδοση της 290 κατα πολυ; 

 

Επισης οσο αναφορα το τροφοδοτικο, μπορει να τη σηκωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρω την 290, ειναι 2 χρονων καρτα, θα εχω καποιο προβλημα μελλοντικα με συμβατικοτητες;

Δηλαδη, η 390 που ειναι rebrand της 290, εχει καποια τεχνολογια ερπιπλεον, που μπορει να ειναι απαραιτητη μελλοντικα και που θα ριξει την επιδοση της 290 κατα πολυ;

 

Επισης οσο αναφορα το τροφοδοτικο, μπορει να τη σηκωσει;

Πώς γίνεται να αποκαλείται μια κάρτα rebrand όταν έχουν αλλάξει πολλά πάνω, ακόμη και την ραμ μόνο να άλλαζαν δεν θα ήταν Rebrand. Η 390 αξίζει περισσότερο από την 290. Πάντα ανάλογα με τις τιμές που τις βρισκεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε, μπορω να παω μεχρι αυτες τις 970. Evga SSC η Gigabyte G1

Και αυτη r9 390 Gigabyte G1

Σε 970 η καλύτερη είναι η Gigabyte G1. Σε 390 διάλεξε ανάμεσα σε MSI και Sapphire. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 970 η καλύτερη είναι η Gigabyte G1. Σε 390 διάλεξε ανάμεσα σε MSI και Sapphire. 

Msi (εχει και μια με LE στο τελος, δε ξερω τι διαφορα εχουν). H sapphire ειναι πολυ ακριβη, δε ξερω αν αξιζει τα παραπανω χρηματα.

 

Ξερει κανεις καποιο αλλο μαγαζι απο αμερικη με καλυτερες τιμες; Το κονε που εχω μενει στο Τεξας, αλλα δε ξερω που ακριβως.

 

Ειναι και αυτο, πιο φτηνα η MSI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αγορασω απο amazon?.Το σκεφτομαι απο μεριας εγγυησεων κλπ.Μην μπλεξω και τρεχω μετα αν παθει τιποτα η παρουσιαση κανενα προβλημα


Επισης θα εχω κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο κουτι    http://www.skroutz.gr/s/2850554/Powertech-CP-626.html   αν παω σε καρτες 970 κλπ?Απο θεμα χωρου παντα μιλαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Msi (εχει και μια με LE στο τελος, δε ξερω τι διαφορα εχουν). H sapphire ειναι πολυ ακριβη, δε ξερω αν αξιζει τα παραπανω χρηματα.

 

Ξερει κανεις καποιο αλλο μαγαζι απο αμερικη με καλυτερες τιμες; Το κονε που εχω μενει στο Τεξας, αλλα δε ξερω που ακριβως.

 

Ειναι και αυτο, πιο φτηνα η MSI.

 

Και η MSI 390 Gaming καλή είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αξίζει ν ανέβω από 580 σε 780 (πάντα μεταχειρισμένη);

Πόσα πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω για μια 780 σήμερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αξίζει ν ανέβω από 580 σε 780 (πάντα μεταχειρισμένη);

Πόσα πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω για μια 780 σήμερα; 

Γύρω στα 230-260 αξίζει.

 

Ναι θα δεις διαφορά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...