Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, οι διαφορές μεταξύ 280Χ και 7970 GHZ είναι τόσο μικρές, που είναι καθαρά θέμα κόστους το ποια σε συμφέρει να αγοράσεις. Πάρε όποια βρεις πιο φθηνή ή όποια έχει καλύτερο σύστημα ψύξης για εμένα...

νομιζω πως εχεις δικαιο...κ μαλλον συγκλινω προς 7970 ghz διοτι τν εχω βρει μεταχειρισμενη μεν αλλα υπολυπωντε 2 χρονια εγγυηση..και σε πολυ καλη τιμη πανω απ ολα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα! Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μια καλη καρτα γραφικων με μνη 1Gb ή 2GB αλλα να ειναι low profile!

 

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι αναμεσα σε δυο καρτες γραφικων r9 280x gtx 770 4 gb

το pc ειναι intel q 6600 2,9

gigabyte g41 gombo

gts450 2gb

ssd vertex 3

8gb ram ddr3 sta 1600

τροφοδοτικο 620w

αργοτερα θελω να κανω αυτη την αναβαθμιση amd 8320 or 8350

Asrock Fatal1ty 990FX Killer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και ισχύει το ανάποδο...εκτός και αν πετύχεις κανα oem reference μοντέλο 280Χ, που ήταν ελαφρώς πίσω - πράγμα δύσκολο...

 

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση και ναι φυσικά έχεις δίκιο.

Παιδια καλησπερα! Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μια καλη καρτα γραφικων με μνη 1Gb ή 2GB αλλα να ειναι low profile!

 

Ευχαριστω!!

 

Nα μας έλεγες και μέχρι πόσα θέλεις να διαθέσεις θα βοηθούσε.

 

καλησπερα ειμαι αναμεσα σε δυο καρτες γραφικων r9 280x gtx 770 4 gb

το pc ειναι intel q 6600 2,9

gigabyte g41 gombo

gts450 2gb

ssd vertex 3

8gb ram ddr3 sta 1600

τροφοδοτικο 620w

αργοτερα θελω να κανω αυτη την αναβαθμιση amd 8320 or 8350

Asrock Fatal1ty 990FX Killer

 

 

Tα 4 γίγα στην 770 σου ανεβάζουν αδικαιολόγητα την τιμή. Η απόφαση δική σου αν 280Χ ή GTX770.

 

Επειδή και προηγούμενος χρήστης αναφέρει "τροφοδοτικό XXXw" αν είναι μάρκα μ' έκαψες ουδεμία ευθύνη δεν φέρει κανείς εδώ αν αντιμετωπίσετε προβλήματα τροφοδοσίας με τις κάρτες γραφικών που σκοπεύετε να πάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και ισχύει το ανάποδο...εκτός και αν πετύχεις κανα oem reference μοντέλο 280Χ, που ήταν ελαφρώς πίσω - πράγμα δύσκολο...

Για την ιστορία και μόνο, η 280Χ δεν βγήκε σε reference αλλά κυκλοφόρησε εξ'αρχής με custom υλοποιήσεις απ'τους board partners (Asus/GB/MSI/Sapphire κτλ).

 

@salto Αν όντως σκοπεύεις να πας σε 8350/8320 σύντομα, ίσως έχει κάποιο νόημα το SLI, αλλά θα χρειαστείς και τροφοδοτικό πιθανότατα. Μια 770 ή 280Χ θα σε κρατήσει αρκετά καλά πάντως στα 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω αν χρειαστει θα αλλαξω τροφοδοτικο.σκεφτομε μηπωσ ειναι καλιτερα να παρω μια 760 να κανο και την επομενη αναβαθμιση και να επερνα και τιν δεφτερη gtx 760???εχει διαφορα η gtx760 2GBμε gtx 760 4gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω αν χρειαστει θα αλλαξω τροφοδοτικο.σκεφτομε μηπωσ ειναι καλιτερα να παρω μια 760 να κανο και την επομενη αναβαθμιση και να επερνα και τιν δεφτερη gtx 760???εχει διαφορα η gtx760 2GBμε gtx 760 4gb?

 

Και στην 760 τα 4 γίγα είναι πεταμένα λεφτά. Ούτε για mGPU θα σε συμβούλευα, ειδικά αν έχεις οθόνη που δεν ξεπερνά τα 1080p σε ανάλυση.

\

Εχεις δικιο φιλε αν αναφερεσαι σε μενα με την καρτα γραφικων low profile και μνημη 1gb ή 2gb! Μεχρι 100 ευρω

 

Tα 2 γίγα σε αυτή την κατηγορία είναι εξίσου διακοσμητικά όσο και τα 4 στην μεσαία κατηγορία παραπάνω.

 

https://www.skroutz.gr/s/2348363/Asus-Radeon-HD7770-1GB.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4529738/Gainward-GeForce-GTX750-1GB.html

 

Τώρα αν θές κάτι φθηνότερο και χωρίς ανεμιστήρα:

 

https://www.skroutz.gr/s/4682208/Asus-Radeon-HD6450-1GB-Silent-LP-90-C1CQ04-L0UAN0YZ.html

https://www.skroutz.gr/s/4365663/Gigabyte-GeForce-GT610-1GB-LP-GV-N610-1GI.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα desktop με μητρική Gigabyte p55m-ud2, στην οποία πάνω υπάρχει η μητρική Ati Radeon HD 4650 ή αλλιώς AMD Radeon HD 4650, δεν ξέρω ποιο απο τα δύο είναι το σωστό, αν χρειάζεστε περαιτέρω πληροφορίες ρωτήστε με. Θέλω να τη βγάλω και να βάλω την Asus GT640-1GD5-L ή αλλιώς Asus GeForce GT640 1GB GDDR5 LP, και θέλω να μου πείτε αν είναι συμβατή με τη μητρική μου, και πως το βρήκατε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων icon_e_wink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ASUSTeK COMPUTER INC. P8H61-M LX
  Intel Sandy Bridge
 Intel Core i5 @ 2900MHz
 8192MB (2 x 4096 DDR3-SDRAM )
   AMD Radeon HD 6800 Series
   Seagate ST500DM002-1BC142 ATA Device (500GB)

 

windos 7 64 bit.

 

Καλησπερα!Αυτο ειναι το συστημα μου.Μπηκα εδω για να ρωτησω το εξης.Περιμενω αγωνιωδως το watchdogs.Το ξερω οτι ειναι ακομα νωρις αλλα θα ηθελα μια γνωμη  για το αν το πιο πανω συστημα μπορει να τρεξει το  παιχνιδι.Θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας.Σε περιπτωση που  πρεπει να αλλαξω τη καρτα γραφικων θα ηθελα σας παρακαλω πολυ να μου κανετε εσεις προτασεις για το ποιες θα μπορουσα να αγορασω και επειδη  προς το παρον μιλαμε υποθετικα ας μη βαλουμε το κοστος σαν προυποθεση,απλα να πουμε τι χρειαζεται ο τιτλος για να τρεξει.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εχεις την μητρική (motherboard) Gigabyte p55m-ud2 με την κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4650 και θέλεις να βάλεις την GeForce GT640 , μπορεις να την βάλεις κανονικά εφόσον και οι 2 κάρτες γραφικών ειναι pci express και η motherboard σου υποστηρίζει pci express.

 

Το να το βρεις δεν ειναι δύσκολο , βλέπει αν η μητρική σου υποστηρίζει pci express (υποστηρίζει) και βλέπεις και η κάρτα γραφικών που θέλεις να βάλεις αν ειναι pci express (που ειναι) οποτε μπαίνει κανονικα

Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση.Μονο 2 ερωστησεις θελω να κανω.Πρωτον απο επεξεργαστη ειμαι ενταξει;Και δευτερον η καρτα που μου προτεινεις ποσο παει;

 

Με συγχωρείς πολυ σε αλλο φίλο πήγαινε το μήνυμα :P

 

Όσο αφορά το δικό σου ερώτημα μια χαρα το βλέπω το σύστημα σου θα το τρέχει το watch dogs αφου για αυτο ρωτάς , τωρα αν θέλεις να βάλεις μια καλύτερη καρτούλα ειναι αλλο θέμα  και πρέπει να πεις ποσα χρήματα διαθέτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα desktop με μητρική Gigabyte p55m-ud2, στην οποία πάνω υπάρχει η μητρική Ati Radeon HD 4650 ή αλλιώς AMD Radeon HD 4650, δεν ξέρω ποιο απο τα δύο είναι το σωστό, αν χρειάζεστε περαιτέρω πληροφορίες ρωτήστε με. Θέλω να τη βγάλω και να βάλω την Asus GT640-1GD5-L ή αλλιώς Asus GeForce GT640 1GB GDDR5 LP, και θέλω να μου πείτε αν είναι συμβατή με τη μητρική μου, και πως το βρήκατε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Βασικά εχεις την μητρική (motherboard) Gigabyte p55m-ud2 με την κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4650 και θέλεις να βάλεις την GeForce GT640 , μπορεις να την βάλεις κανονικά εφόσον και οι 2 κάρτες γραφικών ειναι pci express και η motherboard σου υποστηρίζει pci express.

 

Το να το βρεις δεν ειναι δύσκολο , βλέπει αν η μητρική σου υποστηρίζει pci express (υποστηρίζει) και βλέπεις και η κάρτα γραφικών που θέλεις να βάλεις αν ειναι pci express (που ειναι) οποτε μπαίνει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση.Μονο 2 ερωστησεις θελω να κανω.Πρωτον απο επεξεργαστη ειμαι ενταξει;Και δευτερον η καρτα που μου προτεινεις ποσο παει;

 

Με συγχωρείς πολυ σε αλλο φίλο πήγαινε το μήνυμα :P

 

Όσο αφορά το δικό σου ερώτημα μια χαρα το βλέπω το σύστημα σου θα το τρέχει το watch dogs αφου για αυτο ρωτάς , τωρα αν θέλεις να βάλεις μια καλύτερη καρτούλα ειναι αλλο θέμα  και πρέπει να πεις ποσα χρήματα διαθέτεις

Χαχαχα συγγνωμη ρε παιδια.Απροσεξια μου.

Λοιπον αν υποθεσουμε οτι διαθετω κανα 200αρι παιρνω καμια καρτα της προκοπης;Απ οτι μου ειπαν αυτη που εχω ειναι καπως ξεπερασμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...