Προς το περιεχόμενο

Η Apple υπόσχεται να διορθώσει σύντομα bug του iOS 7 που οδηγεί σε επανεκκινήσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η αλήθεια πάντως είναι πως όσα προβληματάκια είχα με το 5S και το ios7, δεν τα είχα τόσα χρόνια με καμία συσκευή της Apple.

Στο Air πάντως δεν έχω κανένα τέτοιο θέμα μεχρι στιγμής. Για το 5s δεν ξέρω τί γίνεται.

Ούτε μία φορά δεν μου έχει κάνει επανεκκίνηση το iPhone 5, για τι μιλάνε ακριβώς;

Όσο για τις μπαταρίες, τα iPhone έχουν την καλύτερη αυτονομία σε σχέση με αυτά που σου προσφέρουν. Στα υπόλοιπα κλείνει η οθόνη μετά από 10seconds και 3g, gps, κλπ κλειστά με ενεργοποιημένα όταν τα χρειαστεί ο χρήστης.

Τα Smartphones χρειάζονται συνεχόμενη σύνδεση στο internet, διαφοερετικά παίρνεις NOKIA 3210.

Δε θα συμφωνήσω δυστυχώς, το 5άρι μου με συνεχή χρήση ήθελε δυο φορές τη μέρα φόρτισμα. Το S4 με ίδια χρήση ακριβώς, με πάει μέχρι το βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Lumia 1520

LG G2

Lumia 1020

Galaxy Note 3

iphone 5s

iPhone 5c

 

Για την ταπεινή οθονούλα των iphone, η μπαταριά τους είναι για κλάματα...

 

Το πρόβλημα στο Android  είναι πως στην πράξη η κατανάλωση της μπαταρίας διαφέρει κατά πολύ απο τις επίσημες μετρήσεις. Ποτέ δε ξέρεις τι θα σου ρουφηξει την μπαταρία (ακόμη και τα services της ιδιας της Google που πολλές φορές καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία από την ίδια την τεράστια οθόνη!). Βάλε και τη διαχείριση της μνήμης και εντοπίζεις εύκολα τις βασικές αδυναμίες του λειτουργικού! Έχεις 3gb ram σε κινητό και ξεμένεις πανεύκολα και έχεις απο την άλλη ένα ταπεινό iphone με 1gb που δεν καταλαβαίνει τίποτα...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στο Android  είναι πως στην πράξη η κατανάλωση της μπαταρίας διαφέρει κατά πολύ απο τις επίσημες μετρήσεις. Ποτέ δε ξέρεις τι θα σου ρουφηξει την μπαταρία (ακόμη και τα services της ιδιας της Google που πολλές φορές καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία από την ίδια την τεράστια οθόνη!). Βάλε και τη διαχείριση της μνήμης και εντοπίζεις εύκολα τις βασικές αδυναμίες του λειτουργικού! Έχεις 3gb ram σε κινητό και ξεμένεις πανεύκολα και έχεις απο την άλλη ένα ταπεινό iphone με 1gb που δεν καταλαβαίνει τίποτα...

 

:)

Ναι αλλά δεν ξέρεις αν καταλαβαίνει ή δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόνο αν έχεις τζέιλμπρεικ και έχεις το BatteryDoctor με το widget στο notification center (που είχα στο 5άρι). Τότε έβλεπα τη μνήμη που και πού να βαράει κόκκινο στα 94 τοις εκατό, και 80 κατι κλπ. Αλλιώς δεν το βλέπεις. Όχι οτι διαφωνώ στο ότι η διαχείρηση μνήμης είναι πολύ καλύτερη στο άειφον, απλά λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αλλά δεν ξέρεις αν καταλαβαίνει ή δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόνο αν έχεις τζέιλμπρεικ και έχεις το BatteryDoctor με το widget στο notification center (που είχα στο 5άρι). Τότε έβλεπα τη μνήμη που και πού να βαράει κόκκινο στα 94 τοις εκατό, και 80 κατι κλπ. Αλλιώς δεν το βλέπεις. Όχι οτι διαφωνώ στο ότι η διαχείρηση μνήμης είναι πολύ καλύτερη στο άειφον, απλά λέω. 

 

Εσύ αναφέρεσαι σε "ψυχολογικό" θέμα! Δεν με ενδιαφέρει με πόση μνήμη δουλεύει, αρκεί που δουλεύει άψογα. Στο android όταν συμβαίνει αυτό σέρνεται το σύμπαν! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αναφέρεσαι σε "ψυχολογικό" θέμα! Δεν με ενδιαφέρει με πόση μνήμη δουλεύει, αρκεί που δουλεύει άψογα. Στο android όταν συμβαίνει αυτό σέρνεται το σύμπαν! 

Γι'αυτό είπα ότι δε διαφωνώ. Πάντως γενικά μπορώ να πω ότι με έχει εκπλήξει σχετικά ευχάριστα το αντρόιντ, γιατί μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο σκάλωμα όπως αυτά που περιγράφονται δεξιά αριστερά. Συνεχίζει βέβαια να μην είναι iOS αλλά είναι μια χαρά γενικώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στο Android  είναι πως στην πράξη η κατανάλωση της μπαταρίας διαφέρει κατά πολύ απο τις επίσημες μετρήσεις. Ποτέ δε ξέρεις τι θα σου ρουφηξει την μπαταρία (ακόμη και τα services της ιδιας της Google που πολλές φορές καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία από την ίδια την τεράστια οθόνη!). Βάλε και τη διαχείριση της μνήμης και εντοπίζεις εύκολα τις βασικές αδυναμίες του λειτουργικού! Έχεις 3gb ram σε κινητό και ξεμένεις πανεύκολα και έχεις απο την άλλη ένα ταπεινό iphone με 1gb που δεν καταλαβαίνει τίποτα...

 

:)

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η μπαταριά κρατάει όσο και στις μετρήσεις. Το αν τώρα κάποιος περνάει με ευκολία ότι εφαρμογή βρει, η οποια μπορεί να ξεζουμίσει την μπαταρία, είναι και αυτό μέρος της ελευθερίας του λειτουργικού.

Τα υπόλοιπα που προσπαθείς να περάσεις (οχι μόνο εδώ) ότι το note 3 κολλάει, λαγκαρει, κρασαρει, με χάλια μπαταρία... κλπ... δεν θυμάμαι και τι δεν έχεις πει, είναι αστεία το λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η μπαταριά κρατάει όσο και στις μετρήσεις. Το αν τώρα κάποιος περνάει με ευκολία ότι εφαρμογή βρει, η οποια μπορεί να ξεζουμίσει την μπαταρία, είναι και αυτό μέρος της ελευθερίας του λειτουργικού.

Τα υπόλοιπα που προσπαθείς να περάσεις (οχι μόνο εδώ) ότι το note 3 κολλάει, λαγκαρει, κρασαρει, με χάλια μπαταρία... κλπ... δεν θυμάμαι και τι δεν έχεις πει, είναι αστεία το λιγότερο.

 

Αυτο που ίσως δεν πρόσεξες είναι πως τα γράφω αυτά γιατί την έχω τη συσκευή και τη διάλεξα επειδή την ξεχώρισα απο τις άλλες! Δεν γράφω θεωρίες για να σπάσω τα νεύρα στους φίλους του android! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι να σου πω εσυ ειπες οτι θα μας πεις ποσα πραγματα κανει χειροτερα το note 3 και το μονο που μας ειπες ειναι οτι η μπαταρια του ειναι ιση με του apple...ουτε καν χειροτερη...εγω περιμενα να το ξεφτιλησεις το Note τουλαχιστον :)

 

Περιέγραψα απλά πως η κατανάλωση της μπαταρίας στο android συμπεριφέρεται με περισσότερη αστάθεια από ότι στο ios. Κατά τα άλλα ναι υπάρχουν αρκετά χαζα bugs στο note3 που δεν ξέρω αν οφείλονται στο android ή στις παρεμβάσεις της samsung. Η συσκευή "σκαλώνει" ανά διαστήματα, σε κάποια reboots που εχει αφαιρεθεί προηγουμένως η μπαταρία μπαίνει σε loop boot mode (ειδικά αν έχεις εγκατεστημένη sd κάρτα), οι αισθητήρες κίνησης δεν λειτουργούν ομαλά και πάντα (δεν μιλάω καν για τις αστειότητες με το scroll του κεφαλιού ή την παύση video όταν δεν το κοιτάς...), στην αναπαραγωγή μουσικής έχει θέματα σε σχέση με την απρόσκοπτη λειτουργία του Iphone και πολλά άλλα!

 

Η συσκευή είναι super απο τεχνικά χαρακτηριστικά και απο ποιότητα οθόνης (δεν αναφέρομαι στο μη βολικό μέγεθος στο  καθημερινό κουβάλημα) αλλά το λειτουργικό φαίνεται να μην την υποστηρίζει απόλυτα. Κάτι που δεν βλέπεις να γίνεται με το iphone και το ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα που προσπαθείς να περάσεις (οχι μόνο εδώ) ότι το note 3 κολλάει, λαγκαρει, κρασαρει, με χάλια μπαταρία... κλπ... δεν θυμάμαι και τι δεν έχεις πει, είναι αστεία το λιγότερο.

Για το note δε ξερω, παντως το s3 αποδειχτηκε μακραν το χειροτερο τηλεφωνο που εχω αγορασει στην αναλογια τιμης-αποδοσης-προβληματων. Ειναι η πρωτη φορα που εφτασα στο σημειο να θελω να πεταξω το κινητο μου στον τοιχο. Ουτε το ταπεινο xperia mini δε μου τα κανε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διορθώσουν καλύτερα την μ@@@@@ που δεν επιτρέπει την φόρτιση του iPhone με μη original φορτιστές και μετά τα λέμε. Χάλασε το καλώδιο του iPhone 5 της ξαδέρφης μου,πήρε ένα άλλο από Plaisio και όλη μέρα :

 

iOS-7-Unauthorized-Lightning-cable-promp

 

Κι έπειτα όταν λέμε ότι τα Android είναι αρκετά καλύτερα μερικοί λένε ότι τα iPhone είναι καλύτερα...not! Προτιμώ καλύτερο από όλες τις απόψεις παρά OS Optimization & Build Quality!

 

Επίσης,για Android ΔΕΝ εννοώ και τα Samsung Galaxy. Εκείνα είναι iPhone σε price tag,restrictions (πχ μη-original S-Covers) αλλά σαν πυρήνα Android. Με λίγα λόγια σκατά.

 

Μετά όταν βγαίνουν ειδήσεις "Ψήθηκε από φορτιστή" άντε να μάσεις τα σπασμένα όμως. Για αυτό βάζουν το μήνυμα, για να είναι καλυμένοι νομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά όταν βγαίνουν ειδήσεις "Ψήθηκε από φορτιστή" άντε να μάσεις τα σπασμένα όμως. Για αυτό βάζουν το μήνυμα, για να είναι καλυμένοι νομικά.

έχει βγει και είδηση ότι κάηκε iphone με γνήσιο φορτιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διορθώσουν καλύτερα την μ@@@@@ που δεν επιτρέπει την φόρτιση του iPhone με μη original φορτιστές και μετά τα λέμε. Χάλασε το καλώδιο του iPhone 5 της ξαδέρφης μου,πήρε ένα άλλο από Plaisio και όλη μέρα :

 

iOS-7-Unauthorized-Lightning-cable-promp

 

 

παντως με το kitkat το ιδιο συμβαινει και με το galaxy κι εχουν ηδη αρχισει τα μπινελικια προς την samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...