Προς το περιεχόμενο

"Δεν θα ενωθεί το OS X και το iOS" λέει η Apple


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

OMG no, δαχτυλιές στο iMac; Αnything but that.

 

Αυτό ακριβώς το attitude εννοώ.

Τουλαχιστον με το δικό μου attitude δεν πιάνονται τα χέρια μου ,ούτε με πονάει η μεση μου καθισμένος εργονομικά μπροστά στον desktop ή laptop μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά, έχεις μόνο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα από την απίστευτη εργονομία του Magic Mouse.

 

Έλα τώρα.

 

Και, σε περίπτωση που δεν το έχω πει αρκετές φορές:

ΕΧΩ mac, το χρησιμοποιώ καθημερινά, κάνει κάποια πράγματα που το pc μου δεν μπορεί με τίποτε να κανει, αλλά δενμπορώ να διαβάζω μπούρδες σαν αυτά που λένε στην apple για να δικαιλογήσουν την πολιτική τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει, δεν είναι ακόμα η εποχή. Θα έρθει μάλλον, αλλά όχι ακόμα. Και εξηγώ χρησιμοποιώντας το παράδειγμα της MS.

 

Η Apple δεν έκανε την πατάτα της Microsoft που πήγε το 2012 να βγάλει ένα (ίδιο) λειτουργικό (το windows 8) για όλα, ταμπλέτες και desktop, καταργώντας μάλιστα πραξικοπιματικά το desktop UI.

 

Σήμερα βέβαια τα μαζεύει με τα windows 9 και λέει ότι θα "επιτρέπει" να επιλέγεις τι θες ως UI. Έτσι θα επαναφέρουν το Desktop στις δόξες του win 7 επαναφέροντας το παλιό καλό start και επιτρέποντας να μπουτάρεις σε desktop (το κάνουν από το 8.1 αυτό). 

 

Η MS πήρε το "μάθημά της". Το φυσάει και δεν κρυώνει με την παταγώδη αποτυχία της τόσο στα desktops (τι βρίσιμο έχουν φάει τα 8.0 8.1 χωρίς classic shell, μέχρι η HP θα επανακυκλοφορήσει μηχανήματα με win 7) όσο και στις Tableτες. Αλήθεια ξέρετε κανέναν να έχει windows ταμπλέτα? Και αν ξέρετε μήπως έχει εκείνα τα RT τα δόλια που.. αποφάσισε επίσης η MS να "καταργήσει" (τι άδοξο τέλος). 

 

Σε μία φάση είπε η MS αυτό που κάνει η Apple, αποφάσισε να έχει τελικά δύο λειτουργικά (windows, WP).

 

Όμως κάτι βγήκε από την ιστορία της απόπειρας να καταργήσει το desktop. Το desktop τελικά έρχεται στην ταμπλέτα!!! Ναι καλά ακούσατε. Ta windows 9.0 φαίνεται θα επιτρέπουν παγματικά υβριδικό UI και όταν θα το έχεις docked (ταμπλέτα με πληκτρολόγιο ή σε TV συνδεδεμένο) θα μπορείς να το χρησιμοποιείς με ποντίκι ως desktop. Όταν το κρατάς ως ταμπλέτα θα έχεις ένα πιο tablet oriented UI (το metro). Κοινώς 2 σε 1. Ακόμα περισσότερο για να μην σου λείπουν οι ταμπλετ εφαρμογές σου (full screen, finger friently) όταν το κάνεις desktop ή όταν κάθεσε στο desktop, θα επιτρέπει αυτές να τρέχουν σε.. windows!!! Μπράβο MS! Ξανα-ανακάλυψες πόσο φοβερή έννοια είναι η έννοια των παραθύρων που πήγες να "εξαφανίσεις" με το έκτρωμα του Metro (έκτρωμα για desktop).

Με άλλα λόγια αν το μέλλον είναι αυτό, χρειάζονται υβριδικά λειτουργικά και προς το παρόν τέτοιο δείχνει να είναι το windows 9.0. Τότε θα το ξανασκεφτεί και η apple.

AsusPadfone.jpg

 

 

Μάλιστα προβλέπω το IOS να ενσωματώνεται στο OSX κάπως και όχι το ανάποδο.

 

Υ.Γ. Τις προάλλες δουλευα android σε docking και με ποντίκι και ήταν εκεί που έβλεπες ότι μπορούν να ενωθούν οι δύο χώροι. Ήθελα να είχα, παράθυρα καθώς ταίριαζε τόσο πολύ με το ποντίκι που δούλευα αλλά δεν.. Με τα windows 9 νομίζω θα γεφυρωθεί αυτή η διαφορά.

 

Αν πετύχει τεχνικά (σηκώνουν τα tablets, desktop λειτουργικό) θα έχουμε πραγματική πρόοδο. Υπό αυτή την έννοια το Desktop (δλδ οι windowed applications & UI) θα έχει εισβάλει στην ταμπλέτα περισσότερο από ότι η ταμπλέτα στα desktops. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνει η apple,ο υπολογιστής δεν είναι για να παίζει παιχνίδια,αλλά για να κάνει δουλειά,απλά τα παιχνίδια είναι μια απο τις δυνατότητες του,επομένως ένα κινητό δεν θα μπορέσει ποτέ να τον φτάσει στην δουλειά,όσες κάρτες γραφικών και ότι cpu να φορέσει το ταμπλετ/κινητό δεν θα κάνει ποτέ για να σχεδιάζεις σε inventor/autocad,να γράφεις στο word,να προγραμματίζεις και ότι μπορεί να κάνει ο καθένας στην δουλειά του,απλά επειδή οι περισσότεροι παίζουν παιχνίδια και facebook και λίγο youtube,νομίζουν πως αυτή είναι η βασική χρήση του υπολογιστή και λένε α τα κάνω και με το tablet άρα το tablet είναι pc και το παίρνω παντού........

απλά δεν γίνεται να συγχωνεύσεις δύο ανόμοια πράγματα σαν τα tablet με τα pc.

 

Και η ιστορία ξεκινάει ως εξής...

Κάποτε κάποιοι έλεγαν το ίδιο για τα παραδοσιακά κινητά.  "Το κινητό είναι για κανένα τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης, δεν είναι για βασικός τρόπος επικοινωνίας" Χμμμ....

 

μετά είπαν: "Το κινητό είναι για να παίρνεις τηλέφωνο, άντε και κανα φιδάκι, δεν είναι pc για να στέλνεις mail και να μπαίνεις στο internet" Και βγήκαν τα blackberry.

 

Μετά είπαν "Το κινητό είναι για κανά τηλέφωνο άντε και κανένα mail το πολύ πολύ.... δεν είναι pc για να μπαίνεις σοβαρά στο internet" Και βγήκε το iphone...

 

και ιστορία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.

 

Το γεγονός ότι κάποιοι δεν μπορούμε να οραματιστούμε, ευτυχώς δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν όλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 30 χρονια, ακομα να ξεπερασουν το 10-12 %.

Η Mercedes δεν διάλεξε το δρόμο της Hundai. Πολύ καλά αυτοκίνητα τα τελευταία βεβαίως, αλλά δεν είναι Mercedes. :)

 

Αν πάρουμε το παράδειγμα Windows 8 και Windows Phone, φαίνεται να έχει δίκιο ο Phil Schiller. Ποιος ο λόγος ύπαρξης Metro Interface από τη στιγμή που δεν υπάρχουν touch οθόνες; Ακόμα και να υπήρχαν θα ήταν άβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι στο  desktop  λογο  μεγέθους θα έχω περισσότερη επεξεργαστική ισχύ και κατανάλωση απο ότι σε ένα tablet. Aν το λειτουργικό καταφέρνει και προσαρμόζεται και χρησιμοποιεί με τον καλυτερο τρόπο της δυνατότητες τις κάθε συσκευής τότε ας γίνει η  εννοποιηση ή καλυτερα ενα καινούργιο λειτουργικό που θα είναι hardware adaptive αλλά μέχρι τότε δεν βλέπω τον λογω να μην χρησιμοποιώ ξεχωριστό λειτουργικό και interface. Τα περι touchscreens και μέλλοντος τα ακούω βερεσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Mercedes δεν διάλεξε το δρόμο της Hundai. Πολύ καλά αυτοκίνητα τα τελευταία βεβαίως, αλλά δεν είναι Mercedes. :)

 

Αν πάρουμε το παράδειγμα Windows 8 και Windows Phone, φαίνεται να έχει δίκιο ο Phil Schiller. Ποιος ο λόγος ύπαρξης Metro Interface από τη στιγμή που δεν υπάρχουν touch οθόνες; Ακόμα και να υπήρχαν θα ήταν άβολο.

Tα windows tablet να υποθεσω οτι τα χειριζονται με τα ματια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Είναι διαφορετικά επειδή το να χρησιμοποιείς ένα ποντίκι κι ένα πληκτρολόγιο δεν είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιείς το δάκτυλό σου στην οθόνη.

 

Ξεπερασμένο...ας είναι καλά το magic trackpad....

 

Το οποίο χρησιμοποιείς με τα δάχτυλα

 

Δηλαδή, ακριβώς όπως το είπες, δεν έχει να κάνει καθόλου με την "λογική του λειτουργικού" όπως λέει η Apple, αλλά με τις δαχτυλιές στην οθόνη. 

Ακριβώς ό,τι είπα δηλαδή.  Η Apple σου πουλάει desktop το οποίο λες πόσο ωραία λειτουργεί με δάχτυλα (και φυσικά σου δίνει και το απαραίτητο hardware με το αζημίωτο), αλλά η ίδια εταιρία σου λέει ότι δεν κάνει για δάχτυλα.

 

Εν ολίγοις, έχεις ένα λειτουργικό με ομολογουμένως απίστευτα gestures (τα καλύτερα που υπάρχουν είναι αλήθεια), αλλά το χέρι σου που είναι το φυσικό εργαλείο για αυτά τα gestures μένει ένα μέτρο μακριά από την εικόνα.

 

Oh wait, again...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο χρησιμοποιείς με τα δάχτυλα

 

Δηλαδή, ακριβώς όπως το είπες, δεν έχει να κάνει καθόλου με την "λογική του λειτουργικού" όπως λέει η Apple, αλλά με τις δαχτυλιές στην οθόνη. 

Ακριβώς ό,τι είπα δηλαδή.  Η Apple σου πουλάει desktop το οποίο λες πόσο ωραία λειτουργεί με δάχτυλα (και φυσικά σου δίνει και το απαραίτητο hardware με το αζημίωτο), αλλά η ίδια εταιρία σου λέει ότι δεν κάνει για δάχτυλα.

 

Εν ολίγοις, έχεις ένα λειτουργικό με ομολογουμένως απίστευτα gestures (τα καλύτερα που υπάρχουν είναι αλήθεια), αλλά το χέρι σου που είναι το φυσικό εργαλείο για αυτά τα gestures μένει ένα μέτρο μακριά από την εικόνα.  Αν είναι τόσο γαμάτος ο σχεδιασμός έτσι ώστε να μην πιάνεσαι, ας βγάλουν ένα magic trackpad και για το iPad, και να καταργήσουν την οθόνη αφης.

 

Oh wait, again...

Νομίζω οτι τσάμπα για σενα φτιαχτήκανε τα γραφεία και τα ανατομικά καθίσματα....

Πάλι καλα που είναι μετρο μακριά, αν ήταν πιο κοντά θα είχα ζαλιστεί. Αν μεγάλωνε η οθόνη στο ipad και γινοταν 27" ναι τότε καλο θα ήταν το track pad, αλλα τότε θα ηταν άχρηστο τοtouchscreen....

Αν σου φαίνονται πολύπλοκα όλα αυτά που λέω, θα κάνω υπομονή μέχρι να τα καταλάβεις.....

 

ΥΓ. Στην δικιά σου εταιρεια μπορεί να είναι όπως τα λές.....αλλά εγώ δεν ανήκω σε καμιά εταιρεία.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα ουτε το θεμα ουτε η συζητηση!

Οτα μια εταιρεια ξερει οτι οι πελατες της θα δεχτουν και θα συμφωνισουν οτι τους πει και οτι του πλασαρει,γιατι να μπει σε τετοια ταλεπωρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κενή ειρωνία είναι κλασικούρα που την έχω φάει στην μάπα από κολλημένους μακάδες, και κυρίως από τεχνικούς.  Εξευτελίζεται έτσι ένα κατά τα άλλα καταπληκτικό λειτουργικό, αρνούμενοι να (παρα)δεχτούν έστω κι ένα ελάττωμα ή λάθος της εταιρίας.   

 

Βλέπεις την γενική αντίφαση που βγάζει μάτι και μένεις σε αυτό που ενδεχομένως εσύ έχεις στο δικό σου γραφείο.  Λες και το σύνολο των Mac είναι 27άρια. Και κάνεις και quote σε μέρος του μηνύματος που έσβησα νωρίτερα.  Για τα άλλα δεν βλέπω γνώμη.  Εν πάσει περιπτώσει, το Air δεν έχει ουσιαστικά διαφορά από το iPad σε μέγεθος οθόνης, αλλά έχεις δίκιο, δεν θα βόλευε ούτε εκεί touch. 

 

Οπότε στην ίδια γλώσσα, μπορώ να σου υποσχεθώ ότι μέχρι να φτάσει στη Γη το σήμα που στέλνεις από τον πλανήτη Μήλο θα έχω ωριμάσει και θα το καταλάβω. Σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα ουτε το θεμα ουτε η συζητηση!

Οτα μια εταιρεια ξερει οτι οι πελατες της θα δεχτουν και θα συμφωνισουν οτι τους πει και οτι του πλασαρει,γιατι να μπει σε τετοια ταλεπωρια!

 Σωστά αυτό το κάνει μόνο η  microsoft....

Η κενή ειρωνία είναι κλασικούρα που την έχω φάει στην μάπα από κολλημένους μακάδες, και κυρίως από τεχνικούς.  Εξευτελίζεται έτσι ένα κατά τα άλλα καταπληκτικό λειτουργικό, αρνούμενοι να (παρα)δεχτούν έστω κι ένα ελάττωμα ή λάθος της εταιρίας.   

 

Βλέπεις την γενική αντίφαση που βγάζει μάτι και μένεις σε αυτό που εσύ έχεις στο δικό σου γραφείο.  Λες και το σύνολο των Mac είναι 27άρια.

 

Οπότε στην ίδια γλώσσα, μπορώ να σου υποσχεθώ ότι μέχρι να φτάσει στη Γη το σήμα που στέλνεις από τον πλανήτη Μήλο θα έχω ωριμάσει και θα το καταλάβω. Σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια.

Kαλά δεν περίμενα να συμφωνήσεις όσο για την ειρωνία oh whait....μου το έχουν πει και άλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...