Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@TopicStrarter Εδω μέσα φίλε,οι περισσότεροι έχουμε κάνει και delid ,πολλοι έχουν και custom loops ,και κορυφαίες ψύξεις ,και εσύ μας λές για κάτι που δεν υπάρχει καν στο "λεγιλόγιό" μας.. το throttling.😶

 

Ποιο throttling ρε φίλε?? Σόρυ κιολας αλλά ενω δείχνεις να μην είσαι και "ειδικός" στο oc,(αφού μιλάς για oc από software....) μπήκες να μας κάνεις και μάθημα. 

Και εκτός των άλλων ,το topic δεν λέει 5ghz stable 24/7 (άν και πολλοί ,ανάμεσά τους και εγώ είμαστε 24/7) ,αλλά anway ...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

@TopicStrarter Εδω μέσα φίλε,οι περισσότεροι έχουμε κάνει και delid ,πολλοι έχουν και custom loops ,και κορυφαίες ψύξεις ,και εσύ μας λές για κάτι που δεν υπάρχει καν στο "λεγιλόγιό" μας.. το throttling.😶

Ποιο throttling ρε φίλε?? Σόρυ κιολας αλλά ενω δείχνεις να μην είσαι και "ειδικός" στο oc,(αφού μιλάς για oc από software....) μπήκες να μας κάνεις και μάθημα. 

Και εκτός των άλλων ,το topic δεν λέει 5ghz stable 24/7 (άν και πολλοί ,ανάμεσά τους και εγώ είμαστε 24/7) ,αλλά anway ...

24/7???........μην μιλάς Κινέζικα bro..........:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά βγάλτε τα ψυχολογικά σας δεν με αφορά εγώ απλά την αλήθεια είπα το να δείξεις screenshot με το ρολοι δεν λέει κάτι, δεν κατηγόρησα ούτε έκρινα κανένα η χαμηλή σας αυτοεκτίμηση το κάνει αυτό.. μάλιστα στον babis που μου την βγήκε και στην ειρωνεία είπα ίσα και με 3 φορές ότι δεν αμφισβητώ το αν το σύστημα του πάει καλά απλά αυτό που μου δείχνει δεν αποδείκνυε τίποτα δηλαδή ψέματα να πω;  και ξεκίνησα να αναφέρομαι για throttle γιατί είδα ποστ που όντως είχε τέτοιο θέμα κρίνοντας απο τα αποτελέσματα του bench και των ρολογιών δηλαδή αν δεν θέλετε να το συνειδητοποιήσετε ότι δεν το καταλαβαίνουν όλοι αυτό συμπεριλαμβανομένων αυτών που ειναι "εδω μέσα" μιας και εδώ είδα τα ποστ τότε δικό σας πρόβλημα... δικό σας πρόβλημα επίσης το να  γίνεστε φουλ άμυνα ενώ εγώ απλά είπα την γνώμη μου.

 

καθίστε τώρα και γεμίστε με στο flame την κάνω γιατί πολύ τοξυκίλα ρε παιδάκι μου... καλό σας βραδύ παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα ίχνος ειρωνείας δεν πούλησα....μίλησες για stability και σου πόσταρα realbench stress test......μετά μίλησες για throttling και "1000ρες μηχανές" και σου πόσταρα το αντίστοιχο aida που ήθελες........Καλό θα ήταν να παραδεχτείς το λάθος σου μιας και όλοι έχουμε κάνει λάθη εδώ μέσα (και εγώ τα παραδέχομαι σε άλλες περιπτώσεις) και να μην είσαι κατηγοραματικός με εκφράσεις του τύπου

7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Εγώ θα ήθελα να κατεβάσεις αυτό το trial την extreme έκδοση https://www.aida64.com/downloads και να πας στο μενού>tools>system stability test και πάτα σταρτ και τρέξτο για λιγα λεπτά πες πχ 5 και δείξε σε παρακαλώ ένα print screen απο tab "temperatures" και "statistics" 

 

6 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό που δείχνεις δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο το ότι δεν κρεμάνε τα windows όταν το έχεις στα 5GHz.... Δεν ειναι ότι δεν πιστεύω πως μπορείς να έχεις όντως 5GHz pc αλλά μάλλον ούτε εσύ ξέρεις γιατί με τον τρόπο που απαντάς μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να έχεις επεξεργαστή στα 5GHz...πιο απλά ειναι σαν να έχεις μια 600άρα μηχανή και μετά να αγοράζεις μια 1000άρα που όμως μετά πχ απο 5 χιλιόμετρα να βάζει κόφτη και να τρέχει σαν μια 600άρα... τα αυτοκόλλητα το σχήμα κτλ όλα ίδια με την 1000άρα αλλά στην πραγματικότητα ειναι σαν να καβαλάς την παλιά σου 600άρα...

Αν μου λές για ειρωνεία για τα " κινέζικα " και τους " judges" που είπα παραπάνω.....άλλος μίλησε πιο πρίν για 1000ρες μηχανές και

7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Δεν αμφιβάλω αλλά απο την άλλη είσαι σίγουρος;

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                     

Δεν μπορείς να μου μιλάς για ειρωνεία έχωντας 4500 posts και χωρίς να έχω θείξει ποτέ κανέναν μέχρι τώρα.........

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BabisTs είπε

Κανένα ίχνος ειρωνείας δεν πούλησα....μίλησες για stability και σου πόσταρα realbench stress test......μετά μίλησες για throttling και "1000ρες μηχανές" και σου πόσταρα το αντίστοιχο aida που ήθελες........Καλό θα ήταν να παραδεχτείς το λάθος σου μιας και όλοι έχουμε κάνει λάθη εδώ μέσα (και εγώ τα παραδέχομαι σε άλλες περιπτώσεις) και να μην είσαι κατηγοραματικός με εκφράσεις του τύπου

Αν μου λές για ειρωνεία για τα " κινέζικα " και τους " judges" που είπα παραπάνω.....άλλος μίλησε πιο πρίν για 1000ρες μηχανές και

                                                                                                                                                                                                                                                                     

Δεν μπορείς να μου μιλάς για ειρωνεία έχωντας 4500 posts και χωρίς να έχω θείξει ποτέ κανέναν μέχρι τώρα.........

 

Ρε φίλε πραγματικά τι χαμηλή αυτοεκτίμηση ειναι αυτή;;;  μου βγάζεις και τα Poscount τώρα να τα μετρήσουμε λες και ειναι επιχείρημα για κάτι;;; μήπως έχεις και μεγάλο αμάξι να το συγκρίνουμε και αυτό; (καλά το τελευταίο ήταν λιγάκι ειρωνεία αλλά με αθώα χιουμοριστική διάθεση :P) 

 

σύνελθε λίγο Ελληνικά ξέρεις να διαβάζεις; μόνος σου βάζεις ποστ (και παίρνεις και like απο την παρέα αυτό ειναι το πιο αστείο -buddy mentality- ) που αποδεικνύουν ότι έχεις άδικο!!!! ελεος

Στο πρωτο quote σου γράφω και "Σεπαρακαλώ" δηλαδή πόσο ποιο ευγενικός ;; είχα απορία και σε παρακάλεσα να κάνεις κάτι λολ  (και στην τελική δεν είχα καμία υποχρέωση να σε παρακαλέσω υπόψιν ) 

12 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Εγώ θα ήθελα να κατεβάσεις αυτό το trial την extreme έκδοση https://www.aida64.com/downloads και να πας στο μενού>tools>system stability test και πάτα σταρτ και τρέξτο για λιγα λεπτά πες πχ 5 και δείξε σε παρακαλώ ένα print screen απο tab "temperatures" και "statistics" 


Στο τρίτο μάλιστα μισή γραμμή ερώτηση ειναι που την είδες την ειρωνεία;; και μάλιστα  αρχίζω με "ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ" (τους ισχυρισμούς σου πιο πίσω) 

 

13 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Δεν αμφιβάλω αλλά απο την άλλη είσαι σίγουρος;  διάβασε πιο πάνω για να καταλάβεις τι εννοώ. 

 

Και δικαίως σε ρωτώ μιας και μιλούσα για throttling και εσύ μου έδειξες ότι πέρασες ένα stresstest που έτρεξες επιτυχώς που δεν αποδεικνύει τίποτα σχετικό με το throttling δηλαδή τι να κάνω αφού έδειχνες να μην καταλαβαίνεις τι λέω και σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος και μάλιστα σου είπα να διαβάσεις τι εννοώ πιο πάνω που έδωσα εξήγηση!!! 

Την ειρωνεία και εδώ που την βλέπεις προσπαθώ να κάνω απλό πολιτισμένο διάλογο!!


 πετάχτηκε και ένας άλλος θιγμένος μιλώντας για το δικό του ρολόι στα 5.5  ενώ δεν απευθυνόμουν καν σε αυτόν και του το είπα (όποιος έχει την μύγα )

 

και τέλος το δεύτερο ποστ μου που κάνεις quote είναι αυτό 

 

12 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό που δείχνεις δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο το ότι δεν κρεμάνε τα windows όταν το έχεις στα 5GHz.... Δεν ειναι ότι δεν πιστεύω πως μπορείς να έχεις όντως 5GHz pc αλλά μάλλον ούτε εσύ ξέρεις γιατί με τον τρόπο που απαντάς μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να έχεις επεξεργαστή στα 5GHz...Για να σου αποδείξω το Point μου 

Έτσι στα γρήγορα χωρίς να πειράξω πολλά με ένα click σήκωσα τον 8700κ (με καπάκι και με αέρα) στα 5Ghz 

NQU5yw.jpg

Τώρα κάνω αυτό το σύστημα δεν τελείωσε και όπως βλέπεις έτρεξε το ίδιο stress me to αυτό που έβαλες εσύ στο link (ναι 15 λεπτά και γιαυτό άργησα να στείλω αν το έβαζα 30 θα περιμενα άλλο τόσο :P ) και όπως βλέπεις όλα καλά... το CPU-z δείχνει 5Ghz όλα δείχνουν 5 GHz!!!!!



ΑΛΛΑ ΔΕΝ EINAI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 5GHz!!!!(<-The Point)



με αέρα το έχω προς το παρόν και επειδή έχει και τρομερή ζέστη κάνει τρομερό throttling στα 5 GHz!!! παρότι δεν πρόκειται να βγάλει μπλε οθόνη ΠΟΤΕ (ούτε στα 5,1!) 

αλλά οι επιδόσεις του είναι εφάμιλλες με 4,7 GHz!!! (4.6 απότι βλέπω τώρα γιατί έσβησα το AC :P 

JvTeHq.jpg

Παρατήρησε ότι στην αρχή η κόκκινη γραμμή ειναι στο 0 χωρίς βουναλάκια όσο ειναι έτσι τόσο ο επεξεργαστής ήταν καρφωτά 5Ghz όσ μεγαλώνει μετά το βουναλάκι τόσο πέφτει το ρολόι λόγω thermal throttle 

Εγώ ήδη "προθέρμανα" το σύστημα μου γιαυτό δεν χρειάστηκε και πολύ για να αρχίσει να χτυπάει το throttle εσύ (εφόσον έχεις γιατί είπαμε δεν ειναι ότι αποκλείω να ειναι όλα κομπλέ στο σύστημα σου) ενδεχομένως να χρειαστεί να τρέξεις το ίδιο τεστ (aida64 extreme stress test) για κάνα 10λεπτο ή και 20λεπτο 

BCchwq.jpg

Για να μπορέσω να πω ότι τρέχω το PC 5Ghz εκτός του ότι πρέπει να ειναι σταθερό (που ένα απλό stress test στο realbench δεν φτάνει, αυτό που κάνω εγώ ειναι να τρέχω παράλληλα 2,3 bench και και κανένα για την κάρτα γραφικών γιατί έτσι συνδυάζονται όλες οι λειτουργίες τα σκορ ειναι χάλια βέβαια αλλά όταν τα τρέχω μαζί δεν τα τρέχω για τα score αλλά για να τσεκάρω την σταθερότητα) 

Εκτός απο σταθερό θα πρέπει να αποδίδει πάντα στα 5Ghz χωρίς throttling 

πιο απλά ειναι σαν να έχεις μια 600άρα μηχανή και μετά να αγοράζεις μια 1000άρα που όμως μετά πχ απο 5 χιλιόμετρα να βάζει κόφτη και να τρέχει σαν μια 600άρα... τα αυτοκόλλητα το σχήμα κτλ όλα ίδια με την 1000άρα αλλά στην πραγματικότητα ειναι σαν να καβαλάς την παλιά σου 600άρα... 



 



στο οποίο απο την αρχή του ποστ ξεκαθαρίζω  δεν αμφιβάλω τις δηλώσεις σου..

 

10 ώρες πριν, BabisTs είπε

Αυτό που δείχνεις δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο το ότι δεν κρεμάνε τα windows όταν το έχεις στα 5GHz.... Δεν ειναι ότι δεν πιστεύω πως μπορείς να έχεις όντως 5GHz pc αλλά μάλλον ούτε εσύ ξέρεις γιατί με τον τρόπο που απαντάς μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να έχεις επεξεργαστή στα 5GHz...Για να σου αποδείξω το Point μου 

λέω βέβαια ότι ΜΑΛΛΟΝ (<--δηλαδή όχι 100%)  δεν καταλαβαίνεις γιατί όπως γράφω  κατέληξα σε αυτό γιατί τόσο εσύ όσο και άλλοι προτού δείξω το παράδειγμα στο κατεβατό μου, μου απαντούσατε με άσχετα πράματα πχ δείχνοντας μου ποστ με stress test  κτλ ... άρα λογικό συμπέρασμα δεν έβγαλα;

όταν μιλάω για το Α και εσεις συνεχίζετε να μιλάτε για το Β (εν το μεταξύ πετάχτηκαν κανα 2 άλλοι μαζί με εσένα όλοι επι προσωπικού ενώ εγώ δεν μιλούσα σε κανέναν και ξεκίνησα να μιλάω γενικά.. και αυτό κάτι δείχνει ούτε σε εσένα απευθύνθηκα πρώτα εσύ απάντησες επι προσωπικού και μετά ξεκίνησα να σου απαντάω επι προσωπικού και εγώ... ) 


και τέλος πάντων πέρα ότι δεν σε αμφισβήτησα και ότι ήμουν ευγενέστατος κάθισα και έστησα ολόκληρο σενάριο για να κάνω ένα πρακτικό/οπτικό παράδειγμα μιας και έως τότε δεν νιώθατε (το λέω αυτό μιας και μου απαντούσατε με πράματα που δεν έχουν σχέση με το throttle άρα φαινόταν ότι δεν καταλαβαίνατε τι λέω οπότε κάθισα να σας εξηγήσω τι εννοώ.. ) 

 

Δηλαδή ο ορισμός του πολιτισμένου διαλόγου με επιχειρηματολογία!!!


Και εσύ με κάποιο μαγικό τρόπο βλέπεις ειρωνεία!!! (γιαυτό έγραψα εκ των υστέρων και αυτό αφού μου επιτιτεθήκατε ειρωνικά κάνα δύο τρεις γιατί ναι εσέις ήσασταν ειρωνικοί απέναντι μου χωρίς λόγο και αιτία και χωρίς να μιλάω επι προσωπικού) και έγραψα αυτό

 

8 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

καλά βγάλτε τα ψυχολογικά σας δεν με αφορά εγώ απλά την αλήθεια είπα το να δείξεις screenshot με το ρολοι δεν λέει κάτι, δεν κατηγόρησα ούτε έκρινα κανένα η χαμηλή σας αυτοεκτίμηση το κάνει αυτό..

και όντως έτσι ειναι γιατί την ευγένεια και τον πολιτισμένο διάλογο με επιχειρήματα τον εκλαμβάνετε ως ειρωνεία.. ήμαρτον δηλαδή... 

 

 

Και για να τελειώνω επειδή δείξανε όλοι 5λεπτα screenshot με το aida  πάλι δεν ειναι αρκετό γιατί όπως ξεκαθάρισα πρέπει να θερμανθεί το κούτι πρώτα και μετά θα φανεί το throttle... άρα πρέπει να τρέξεις παράλληλα και την κάρτα γραφικών (πχ με furmark x8AΑ Gpu stresstest ) ενω το κάνεις αυτό και να περιμένεις μέχρι να σταθεροποιηθούν οι θερμοκρασίες σε ένα max ) έτσι απλά για 5 λεπτά και χαλασμένη τρόμπα να είχατε το νερό απο μόνο του ίσα που θα προλάβαινε να κρατήσει την θερμοκρασία.... 

Ο σκοπός ειναι να ζεσταθούν τα πάντα στο κουτί (thermally soaked/τα παθητικά στοιχεία του κουτιού να έχουν ρουφήξει την μεγίστη θερμοκρασία που μπορούν ) τότε θα φανεί αν υπάρχει throttle (και στην πράξη έτσι και αλλιώς αυτό συμβαίνει γιατί πχ δεν παίζεις για 5 λεπτά αλλά για 3 ώρες οπότε ήδη έχει φτάσει προ πολού αυτό το σημείο στην πρώτη ώρα παιχνιδιού)

Απλά (επειδή είμαι σίγουρος πάλι θα το αλλοιώσετε) ενδεικτικά να πω ότι εσύ bill φαίνεται να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες οπότε και να ανεβούν με την πιο εκτεταμένη χρήση δεν πιστεύω να φτάσεις σε throttle ποτέ δεν θα το ξέρεις αυτό όμως με σιγουριά αν πειραματικά δεν το δοκιμάσεις... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8700k non delid! Είχε γίνει oc με aio μονή(x42) το χειμώνα στα 1.37v 5.2ghz χωρίς τοπ of the line Z370 μητρικη! Τα mosfets και τα vrm αναστεναζαν λίγο!😜 Θερμοκρασίες peak στα 81 περίπου!

Θα γίνει δοκιμή πλέον σε full custom watercooled σύστημα που φαίνεται παρακάτω για τα ίδια και παραπάνω αποτελέσματα και ίσως πέσει delid αν και γενικά πέτυχα πολύ καλό τσιπ.

Πάντως στο νερό ή κάρτα ήδη κλοκαρισε παραπάνω κοντά στα 2075-80 Και θα πάω για 2100 πιστεύω ενώ έπιανε ταβάνι τα 2062-65 στο unigine με τη στοκ ψύξη!

Στιγμιότυπο οθόνης (48).png

Στιγμιότυπο οθόνης (46).png

20180727_164034-1-1.jpg

Επεξ/σία από IoannisLp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Ρε φίλε πραγματικά τι χαμηλή αυτοεκτίμηση ειναι αυτή;;;  μου βγάζεις και τα Poscount τώρα να τα μετρήσουμε λες και ειναι επιχείρημα για κάτι;;; μήπως έχεις και μεγάλο αμάξι να το συγκρίνουμε και αυτό; (καλά το τελευταίο ήταν λιγάκι ειρωνεία αλλά με αθώα χιουμοριστική διάθεση :P) 

σύνελθε λίγο Ελληνικά ξέρεις να διαβάζεις; μόνος σου βάζεις ποστ (και παίρνεις και like απο την παρέα αυτό ειναι το πιο αστείο -buddy mentality- ) που αποδεικνύουν ότι έχεις άδικο!!!! ελεος

Στο πρωτο quote σου γράφω και "Σεπαρακαλώ" δηλαδή πόσο ποιο ευγενικός ;; είχα απορία και σε παρακάλεσα να κάνεις κάτι λολ  (και στην τελική δεν είχα καμία υποχρέωση να σε παρακαλέσω υπόψιν ) 


Στο τρίτο μάλιστα μισή γραμμή ερώτηση ειναι που την είδες την ειρωνεία;; και μάλιστα  αρχίζω με "ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ" (τους ισχυρισμούς σου πιο πίσω) 

Και δικαίως σε ρωτώ μιας και μιλούσα για throttling και εσύ μου έδειξες ότι πέρασες ένα stresstest που έτρεξες επιτυχώς που δεν αποδεικνύει τίποτα σχετικό με το throttling δηλαδή τι να κάνω αφού έδειχνες να μην καταλαβαίνεις τι λέω και σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος και μάλιστα σου είπα να διαβάσεις τι εννοώ πιο πάνω που έδωσα εξήγηση!!! 

Την ειρωνεία και εδώ που την βλέπεις προσπαθώ να κάνω απλό πολιτισμένο διάλογο!!


 πετάχτηκε και ένας άλλος θιγμένος μιλώντας για το δικό του ρολόι στα 5.5  ενώ δεν απευθυνόμουν καν σε αυτόν και του το είπα (όποιος έχει την μύγα )

και τέλος το δεύτερο ποστ μου που κάνεις quote είναι αυτό 



στο οποίο απο την αρχή του ποστ ξεκαθαρίζω  δεν αμφιβάλω τις δηλώσεις σου..

λέω βέβαια ότι ΜΑΛΛΟΝ (<--δηλαδή όχι 100%)  δεν καταλαβαίνεις γιατί όπως γράφω  κατέληξα σε αυτό γιατί τόσο εσύ όσο και άλλοι προτού δείξω το παράδειγμα στο κατεβατό μου, μου απαντούσατε με άσχετα πράματα πχ δείχνοντας μου ποστ με stress test  κτλ ... άρα λογικό συμπέρασμα δεν έβγαλα;

όταν μιλάω για το Α και εσεις συνεχίζετε να μιλάτε για το Β (εν το μεταξύ πετάχτηκαν κανα 2 άλλοι μαζί με εσένα όλοι επι προσωπικού ενώ εγώ δεν μιλούσα σε κανέναν και ξεκίνησα να μιλάω γενικά.. και αυτό κάτι δείχνει ούτε σε εσένα απευθύνθηκα πρώτα εσύ απάντησες επι προσωπικού και μετά ξεκίνησα να σου απαντάω επι προσωπικού και εγώ... ) 


και τέλος πάντων πέρα ότι δεν σε αμφισβήτησα και ότι ήμουν ευγενέστατος κάθισα και έστησα ολόκληρο σενάριο για να κάνω ένα πρακτικό/οπτικό παράδειγμα μιας και έως τότε δεν νιώθατε (το λέω αυτό μιας και μου απαντούσατε με πράματα που δεν έχουν σχέση με το throttle άρα φαινόταν ότι δεν καταλαβαίνατε τι λέω οπότε κάθισα να σας εξηγήσω τι εννοώ.. ) 

Δηλαδή ο ορισμός του πολιτισμένου διαλόγου με επιχειρηματολογία!!!


Και εσύ με κάποιο μαγικό τρόπο βλέπεις ειρωνεία!!! (γιαυτό έγραψα εκ των υστέρων και αυτό αφού μου επιτιτεθήκατε ειρωνικά κάνα δύο τρεις γιατί ναι εσέις ήσασταν ειρωνικοί απέναντι μου χωρίς λόγο και αιτία και χωρίς να μιλάω επι προσωπικού) και έγραψα αυτό

 

και όντως έτσι ειναι γιατί την ευγένεια και τον πολιτισμένο διάλογο με επιχειρήματα τον εκλαμβάνετε ως ειρωνεία.. ήμαρτον δηλαδή... 

Και για να τελειώνω επειδή δείξανε όλοι 5λεπτα screenshot με το aida  πάλι δεν ειναι αρκετό γιατί όπως ξεκαθάρισα πρέπει να θερμανθεί το κούτι πρώτα και μετά θα φανεί το throttle... άρα πρέπει να τρέξεις παράλληλα και την κάρτα γραφικών (πχ με furmark x8AΑ Gpu stresstest ) ενω το κάνεις αυτό και να περιμένεις μέχρι να σταθεροποιηθούν οι θερμοκρασίες σε ένα max ) έτσι απλά για 5 λεπτά και χαλασμένη τρόμπα να είχατε το νερό απο μόνο του ίσα που θα προλάβαινε να κρατήσει την θερμοκρασία.... 

Ο σκοπός ειναι να ζεσταθούν τα πάντα στο κουτί (thermally soaked/τα παθητικά στοιχεία του κουτιού να έχουν ρουφήξει την μεγίστη θερμοκρασία που μπορούν ) τότε θα φανεί αν υπάρχει throttle (και στην πράξη έτσι και αλλιώς αυτό συμβαίνει γιατί πχ δεν παίζεις για 5 λεπτά αλλά για 3 ώρες οπότε ήδη έχει φτάσει προ πολού αυτό το σημείο στην πρώτη ώρα παιχνιδιού)

Απλά (επειδή είμαι σίγουρος πάλι θα το αλλοιώσετε) ενδεικτικά να πω ότι εσύ bill φαίνεται να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες οπότε και να ανεβούν με την πιο εκτεταμένη χρήση δεν πιστεύω να φτάσεις σε throttle ποτέ δεν θα το ξέρεις αυτό όμως με σιγουριά αν πειραματικά δεν το δοκιμάσεις... 

 

Με ξέρεις και από χτές και μιλάς για χαμηλή αυτοεκτίμηση...κόψε τους χαρακτηρισμούς ....Κάτσε με το throtlarisma και με τα "δύο κλίκ ανέβασμα στα 5,0ghz των 8700Κ σου" ..........  όχι τίποτα άλλο γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε τόσα χρόνια και άσε τους χαρακτηρισμούς κύριε.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Με ξέρεις και από χτές και μιλάς για χαμηλή αυτοεκτίμηση...κόψε τους χαρακτηρισμούς ....Κάτσε με το throtlarisma και με τα "δύο κλίκ ανέβασμα στα 5,0ghz των 8700Κ σου" ..........  όχι τίποτα άλλο γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε τόσα χρόνια και άσε τους χαρακτηρισμούς κύριε.....

Δεν σε ξέρω  απο χθες και δεν χρειάζεται να σε ξέρω απο χτές. 

ΟΤΑΝ  ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ και μου την μπαίνεις...

ΟΤΑΝ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΠΕΙΣ ΕΓΩ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΩΡΑΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ  ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΑ

 

Με ειρωνεύεσαι και μάλιστα με κατηγορείς ότι σε ειρωνεύομαι εγώ δείχνοντας ποστ όπου πραγματικά ήταν ο ορισμός της ευγένειας και μου μιλάς για τα νούμερα σου κτλ κτλ τότε χωρίς να σε ξέρω απο χθες μπορώ να καταλάβω ότι έχεις την μύγα και μυγιάζεσαι! και συνεχίζεις την ειρωνεία ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ; ξέρεις εγώ τι pc έχω ας πούμε και με ειρωνεύεσαι για το throttle που το έστειλα απλά μπας και καταλάβεις; 
 

δηλαδή πιο ορισμός δεν γίνεται! πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; 
 

 

^-- Ακριβώς αυτές τις συμπεριφορές καρμπόν. 


Αν αυτά που ξέρετε ειναι το ότι το throttle το βρίσκεις με αν περνάς stress τεστ και το "σε παρακαλώ"/"δεν σε αμφισβητώ" = ειρωνεία τότε καλύτερα να τα ξεχάσετε γιατί δεν τα ξέρετε σωστά.

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράκληση !! Μη ποσταρετε εδώ μέσα διάφορα όπως cinebench valey κλπ

Υπάρχουν κατηγορίες με τα συγκεκριμένα για όποιον θέλει να συγκρίνει νούμερα ειναι κρίμα να χανοντε εδώ μέσα και τα συγκεκριμένα θέματα να είναι άδεια 

Πιστευω εδώ  Ένα σκρινακι στα 5.0 και πάνω είναι αρκετό με cpuz

Τώρα όποιος θέλει να γράψει  το πώς το πέτυχε και τι θερμοκρασίες έχει κλπ ας ανοίξει ένα θέμα και να μας πει εντυπωσεις

Ευχαριστώ!!

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, ultraex2003 said:

Παράκληση !! Μη ποσταρετε εδώ μέσα διάφορα όπως cinebench valey κλπ

Υπάρχουν κατηγορίες με τα συγκεκριμένα για όποιον θέλει να συγκρίνει νούμερα ειναι κρίμα να χανοντε εδώ μέσα και τα συγκεκριμένα θέματα να είναι άδεια 

Πιστευω εδώ  Ένα σκρινακι στα 5.0 και πάνω είναι αρκετό με cpuz

Τώρα όποιος θέλει να γράψει  το πώς το πέτυχε και τι θερμοκρασίες έχει κλπ ας ανοίξει ένα θέμα και να μας πει εντυπωσεις

Ευχαριστώ!!

Σωστός αν και τα συγκεκριμένα εγώ προσωπικά τα έχω αναρτήσει και στα αντίστοιχα thread των benchmarks!😉

Απλά προς απόδειξη των λεγόμενων μου αυτά τα σκριν είχα πρόχειρα αυτή τη στιγμή😛

Επεξ/σία από IoannisLp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/08/2018 at 18:49, wilde said:

Άσχετο

πιο όμορφο Pc  δεν έχω δει.

Ζήλεψα 

Σε ευχαριστώ φίλε μου!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...