Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βλέπω πολλά αποτελέσματα λίγα όμως έχουν πραγματικό ρολόι... 

πραγματικό ρολόι ειναι αυτό που κρατάει όταν ο επεξεργαστής ειναι 100% και το κουτί έχει "ρουφήξει" όλη την θερμοκρασία που μπορεί. 

 

Πολλές φορές έχεις βάλει ρυθμίσεις πχ 5GHz τρέχει μια χαρά το τεστ που κάνεις, αλλά το αποτέλεσμα ειναι μικρότερο απόσο θα έπρεπε αυτό συμβαίνει λόγω του thermal throttling η μητρική στιγμιαία μειώνει την ταχύτητα για να διατηρήσει την θερμοκρασία κάτω απο το επιτρεπτό επίπεδο. 



Δεν έχει νόημα να φτάσεις ένα ρολόι αν δεν μπορεί αν τρέχει ο επεξεργαστής στο 100% συνεχόμενα σε αυτό το ρολόι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

56 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

βλέπω πολλά αποτελέσματα λίγα όμως έχουν πραγματικό ρολόι... 

πραγματικό ρολόι ειναι αυτό που κρατάει όταν ο επεξεργαστής ειναι 100% και το κουτί έχει "ρουφήξει" όλη την θερμοκρασία που μπορεί. 

Πολλές φορές έχεις βάλει ρυθμίσεις πχ 5GHz τρέχει μια χαρά το τεστ που κάνεις, αλλά το αποτέλεσμα ειναι μικρότερο απόσο θα έπρεπε αυτό συμβαίνει λόγω του thermal throttling η μητρική στιγμιαία μειώνει την ταχύτητα για να διατηρήσει την θερμοκρασία κάτω απο το επιτρεπτό επίπεδο. 



Δεν έχει νόημα να φτάσεις ένα ρολόι αν δεν μπορεί αν τρέχει ο επεξεργαστής στο 100% συνεχόμενα σε αυτό το ρολόι. 

Ναι μόνο που το νήμα αφορά 5.0ghz club.......δεν μιλά κανένας για 100% συνεχόμενο run στην συχνότητα που ποστάρει ο καθένας......

για φαντάσου :shock: να ήμουν σταθερός στο παρακάτω screen που έχω από παλαιότερο run μου......

https://www.insomnia.gr/forums/topic/515795-5ghz-club-έλα-να-μαζευόμαστε/?do=findComment&comment=56471828

1.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ναι μόνο που το νήμα αφορά 5.0ghz club..

και ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να θεωρείς ότι ανήκεις αν δεν πληρείς τις προϋποθέσεις.... τι δεν καταλαβαίνεις;

 

είναι σαν να μιλάμε για club 2μετρων και κάποιος να ειναι δύο μέτρα αν σηκωθεί στις μύτες ... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

και ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να θεωρείς ότι ανήκεις αν δεν πληρεί τις προϋποθέσεις.... τι δεν καταλαβαίνεις;

είναι σαν να μιλάμε για club 2μετρων και κάποιος να ειναι δύο μέτρα αν σηκωθεί στις μύτες... 

μα 24/7 στα 5 τα τρεχουμε..απλα βαζουμε για τον χαβαλε μας και μερικα screens με παραπανω συχνοτητα εχεις προβλημα με αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Έχεις να σηκώσεις κάποιο νούμερο?......γιατί μάλλον είμαστε off topic και οι δύο......

μπορώ τώρα να σηκώσω 8700k άνετα κάτι πάνω απο 5 GHz δυο τρια click στο bios θα κάνω.. αλλά θα μπουτάρει μόνο το θέμα ειναι και να παίζει απροβλημάτιστα κρατώντας το ρολόι

Γιατί το να μπορεί να ακουμπάει τα 5 όταν ειναι κρύο το PC για κάνα 10λεπτο πάλι εύκολο ειναι βασικά δεν χρειάζεσαι το bios μιας και έxεις ίδια μητρική με την δική μου απλά σηκώνεις το multiplier sto Asrock tuning utility.... 

 

άλλο το ένα και άλλο το άλλο screenshot me aida64 stresstest furmark κτλ να τρέχουν απο πίσω για κάνα μισάωρο αλλιώς θα πρέπει να ειναι άκυρο :) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

μπορώ τώρα να σηκώσω 8700k άνετα κάτι πάνω απο 5 GHz δυο τρια click στο bios θα κάνω.. αλλά θα μπουτάρει μόνο το θέμα ειναι και να παίζει απροβλημάτιστα κρατώντας το ρολόι

Γιατί το να μπορεί να ακουμπάει τα 5 όταν ειναι κρύο το PC για κάνα 10λεπτο πάλι εύκολο ειναι βασικά δεν χρειάζεσαι το bios μιας και έxεις ίδια μητρική με την δική μου απλά σηκώνεις το multiplier sto Asrock tuning utility.... 

άλλο το ένα και άλλο το άλλο screenshot me aida64 stresstest furmark κτλ να τρέχουν απο πίσω για κάνα μισάωρο αλλιώς θα πρέπει να ειναι άκυρο :) 

Μια χαρά stability έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα (και εγώ παρέα μιας και το αναφέρω στην υπογραφή μου) στα 5,0ghz......το post που πόσταρα ήταν στα 5,6ghz cold start ........

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

μα 24/7 στα 5 τα τρεχουμε..απλα βαζουμε για τον χαβαλε μας και μερικα screens με παραπανω συχνοτητα εχεις προβλημα με αυτο???

Καταρχήν δεν μίλησα προσωπικά μαζί σου και δεν είδα όλα τα ποστ σε 52 καρτέλες. 

Απλά έτυχε πχ να δώ έναν 8350 sta 4.9 και καλά αλλά να έχει cinebenchscore 770... 760 είχε ο 8320 μου στα 4,4 = ο 8350 είχε thermal throttle και άρα δεν ήταν πετυχημένο overclock.

το overclock δεν ειναι πετυχημένο μόνο αν δεν βγάλει μπλε οθόνη το PC θα πρέπει και να κρατάς το ρολόι στο max όταν είσαι συνεχόμενα σε max load αλλιώς δεν έχει ουσία. 

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Μια χαρά stability έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα (και εγώ παρέα μιας και το αναφέρω στην υπογραφή μου) στα 5,0ghz......το post που πόσταρα ήταν στα 5,6ghz cold start ........

Δεν αμφιβάλω αλλά απο την άλλη είσαι σίγουρος; διάβασε πιο πάνω για να καταλάβεις τι εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν αμφιβάλω αλλά απο την άλλη είσαι σίγουρος;

 

Για μένα ναί.....

https://www.insomnia.gr/forums/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/?do=findComment&comment=56465495

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Αυτό που δείχνεις δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο το ότι δεν κρεμάνε τα windows όταν το έχεις στα 5GHz.... Δεν ειναι ότι δεν πιστεύω πως μπορείς να έχεις όντως 5GHz pc αλλά μάλλον ούτε εσύ ξέρεις γιατί με τον τρόπο που απαντάς μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να έχεις επεξεργαστή στα 5GHz...Για να σου αποδείξω το Point μου 

Έτσι στα γρήγορα χωρίς να πειράξω πολλά με ένα click σήκωσα τον 8700κ (με καπάκι και με αέρα) στα 5Ghz 

 

NQU5yw.jpg

 

 

Τώρα κάνω αυτό το σύστημα δεν τελείωσε και όπως βλέπεις έτρεξε το ίδιο stress me to αυτό που έβαλες εσύ στο link (ναι 15 λεπτά και γιαυτό άργησα να στείλω αν το έβαζα 30 θα περιμενα άλλο τόσο :P ) και όπως βλέπεις όλα καλά... το CPU-z δείχνει 5Ghz όλα δείχνουν 5 GHz!!!!!



ΑΛΛΑ ΔΕΝ EINAI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 5GHz!!!!(<-The Point)



με αέρα το έχω προς το παρόν και επειδή έχει και τρομερή ζέστη κάνει τρομερό throttling στα 5 GHz!!! παρότι δεν πρόκειται να βγάλει μπλε οθόνη ΠΟΤΕ (ούτε στα 5,1!) 

 

 

αλλά οι επιδόσεις του είναι εφάμιλλες με 4,7 GHz!!! (4.6 απότι βλέπω τώρα γιατί έσβησα το AC :P 

 

 

 

JvTeHq.jpg

 

Παρατήρησε ότι στην αρχή η κόκκινη γραμμή ειναι στο 0 χωρίς βουναλάκια όσο ειναι έτσι τόσο ο επεξεργαστής ήταν καρφωτά 5Ghz όσ μεγαλώνει μετά το βουναλάκι τόσο πέφτει το ρολόι λόγω thermal throttle 

Εγώ ήδη "προθέρμανα" το σύστημα μου γιαυτό δεν χρειάστηκε και πολύ για να αρχίσει να χτυπάει το throttle εσύ (εφόσον έχεις γιατί είπαμε δεν ειναι ότι αποκλείω να ειναι όλα κομπλέ στο σύστημα σου) ενδεχομένως να χρειαστεί να τρέξεις το ίδιο τεστ (aida64 extreme stress test) για κάνα 10λεπτο ή και 20λεπτο 

 

 

BCchwq.jpg

 

 

 

Για να μπορέσω να πω ότι τρέχω το PC 5Ghz εκτός του ότι πρέπει να ειναι σταθερό (που ένα απλό stress test στο realbench δεν φτάνει, αυτό που κάνω εγώ ειναι να τρέχω παράλληλα 2,3 bench και και κανένα για την κάρτα γραφικών γιατί έτσι συνδυάζονται όλες οι λειτουργίες τα σκορ ειναι χάλια βέβαια αλλά όταν τα τρέχω μαζί δεν τα τρέχω για τα score αλλά για να τσεκάρω την σταθερότητα) 

 

Εκτός απο σταθερό θα πρέπει να αποδίδει πάντα στα 5Ghz χωρίς throttling 

πιο απλά ειναι σαν να έχεις μια 600άρα μηχανή και μετά να αγοράζεις μια 1000άρα που όμως μετά πχ απο 5 χιλιόμετρα να βάζει κόφτη και να τρέχει σαν μια 600άρα... τα αυτοκόλλητα το σχήμα κτλ όλα ίδια με την 1000άρα αλλά στην πραγματικότητα ειναι σαν να καβαλάς την παλιά σου 600άρα... 

 

 

 

 



 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα σου κάνει στο aida throtle φίλε μου που να τρέξεις και κάνα ibt στο very high , άλλα λογικό με 1.36 που δίνει το auto και την οδοντόπαστα μέσα..

ανέβασε και την cache λίγο αμαρτία..5ghz o επεξεργαστής  και 3.7 cache

 

το point δεν έχω καταλάβει ? λες όσοι ποσταρουν εδώ μέσα να μην τα γνωρίζουν αυτά

το χειρότερο δεν ειναι να εχεις 1000αρα που μπαίνει  κοφτής και πάει σαν 600 άλλα να έχεις 1000 και να μην ξέρεις ούτε από παπάκι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό που δείχνεις δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο το ότι δεν κρεμάνε τα windows όταν το έχεις στα 5GHz.... Δεν ειναι ότι δεν πιστεύω πως μπορείς να έχεις όντως 5GHz pc αλλά μάλλον ούτε εσύ ξέρεις γιατί με τον τρόπο που απαντάς μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να έχεις επεξεργαστή στα 5GHz...Για να σου αποδείξω το Point μου 

Έτσι στα γρήγορα χωρίς να πειράξω πολλά με ένα click σήκωσα τον 8700κ (με καπάκι και με αέρα) στα 5Ghz 

NQU5yw.jpg

Τώρα κάνω αυτό το σύστημα δεν τελείωσε και όπως βλέπεις έτρεξε το ίδιο stress me to αυτό που έβαλες εσύ στο link (ναι 15 λεπτά και γιαυτό άργησα να στείλω αν το έβαζα 30 θα περιμενα άλλο τόσο :P ) και όπως βλέπεις όλα καλά... το CPU-z δείχνει 5Ghz όλα δείχνουν 5 GHz!!!!!



ΑΛΛΑ ΔΕΝ EINAI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 5GHz!!!!(<-The Point)



με αέρα το έχω προς το παρόν και επειδή έχει και τρομερή ζέστη κάνει τρομερό throttling στα 5 GHz!!! παρότι δεν πρόκειται να βγάλει μπλε οθόνη ΠΟΤΕ (ούτε στα 5,1!) 

αλλά οι επιδόσεις του είναι εφάμιλλες με 4,7 GHz!!! (4.6 απότι βλέπω τώρα γιατί έσβησα το AC :P 

JvTeHq.jpg

Παρατήρησε ότι στην αρχή η κόκκινη γραμμή ειναι στο 0 χωρίς βουναλάκια όσο ειναι έτσι τόσο ο επεξεργαστής ήταν καρφωτά 5Ghz όσ μεγαλώνει μετά το βουναλάκι τόσο πέφτει το ρολόι λόγω thermal throttle 

Εγώ ήδη "προθέρμανα" το σύστημα μου γιαυτό δεν χρειάστηκε και πολύ για να αρχίσει να χτυπάει το throttle εσύ (εφόσον έχεις γιατί είπαμε δεν ειναι ότι αποκλείω να ειναι όλα κομπλέ στο σύστημα σου) ενδεχομένως να χρειαστεί να τρέξεις το ίδιο τεστ (aida64 extreme stress test) για κάνα 10λεπτο ή και 20λεπτο 

BCchwq.jpg

Για να μπορέσω να πω ότι τρέχω το PC 5Ghz εκτός του ότι πρέπει να ειναι σταθερό (που ένα απλό stress test στο realbench δεν φτάνει, αυτό που κάνω εγώ ειναι να τρέχω παράλληλα 2,3 bench και και κανένα για την κάρτα γραφικών γιατί έτσι συνδυάζονται όλες οι λειτουργίες τα σκορ ειναι χάλια βέβαια αλλά όταν τα τρέχω μαζί δεν τα τρέχω για τα score αλλά για να τσεκάρω την σταθερότητα) 

Εκτός απο σταθερό θα πρέπει να αποδίδει πάντα στα 5Ghz χωρίς throttling 

πιο απλά ειναι σαν να έχεις μια 600άρα μηχανή και μετά να αγοράζεις μια 1000άρα που όμως μετά πχ απο 5 χιλιόμετρα να βάζει κόφτη και να τρέχει σαν μια 600άρα... τα αυτοκόλλητα το σχήμα κτλ όλα ίδια με την 1000άρα αλλά στην πραγματικότητα ειναι σαν να καβαλάς την παλιά σου 600άρα... 



 

 

5λεπτό ζήτησες με 5λεπτό ασχολήθηκα και με cache στα 4,7ghz!!!

Αν και με 30 βαθμούς δωματίου με την phanteks στο πλευρό μου......throttle τι πάει να πεί φίλε μου.......η 1000ρα μηχανή είναι χιλιάρα!!!!!Πολύ ασχολήθηκα με τους judges εδώ μέσα......

 

Χωρίς τίτλο 2.png

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...