Προς το περιεχόμενο

Tp-Link TD-W8970 και Hol Tv


tsotrilos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tsotrilos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα...

 

Αποφάσισα να βάλω hol tv και δε μπορω να κάνω τη δουλειά μου με το technicolor που μου έχουν στείλει. Έχω ενα netgear dgn2000 το οποίο παει άψογα με τη γραμμή, αλλά δε δουλεύει με το hol tv. Μπορω να το κάνω να δουλέψει ώστε να μην έχω τα προβλήματα του technicolor;

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, διάβασα το παραπάνω θέμα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Έχω το ρούτερ από hol και μου πάει αργά τα ζα... απ την στιγμή που μετακόμισα. Στο τηλ. μου λένε ότι πίάνει άνετα 11-12Mbs όπως και στο προηγούμενο σπίτι αλλά εγώ βλέπω μεγάλες διαφορές. Μου έκαναν ρυθμίσεις υποτίθεται που δεν γνωρίζω αλλά πάλι χάλια. Μου αποσυνδέεται το ρούτερ αρκετά συχνά, το hol tv πολλές φορές κόβεται το σήμα.

Και μπήκα στην σκέψη μήπως να άλλαζα ρούτερ, όμως είδα ό τι εκεί θα μπορούσε να μην έπαιζε καθόλου  η hol tv.

Οπότε για να καταλάβω λύση δώθηκε με το παραπάνω tp-link ή οχι; Υπάρχουν προτάσεις για ανάλογο ρούτερ;

Θέλω καλύτερη ταχύτητα, να παίζει ένα streaming της προκοπής και να βλέπω ανενόχλητα ξανά την hol tv.

 

υ.γ. Εγώ σκεφτόμουν για ένα προηγούμενο μάλλον μοντέλο του στο e-shop -->http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300n-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, διάβασα το παραπάνω θέμα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Έχω το ρούτερ από hol και μου πάει αργά τα ζα... απ την στιγμή που μετακόμισα. Στο τηλ. μου λένε ότι πίάνει άνετα 11-12Mbs όπως και στο προηγούμενο σπίτι αλλά εγώ βλέπω μεγάλες διαφορές. Μου έκαναν ρυθμίσεις υποτίθεται που δεν γνωρίζω αλλά πάλι χάλια. Μου αποσυνδέεται το ρούτερ αρκετά συχνά, το hol tv πολλές φορές κόβεται το σήμα.

Και μπήκα στην σκέψη μήπως να άλλαζα ρούτερ, όμως είδα ό τι εκεί θα μπορούσε να μην έπαιζε καθόλου  η hol tv.

Οπότε για να καταλάβω λύση δώθηκε με το παραπάνω tp-link ή οχι; Υπάρχουν προτάσεις για ανάλογο ρούτερ;

Θέλω καλύτερη ταχύτητα, να παίζει ένα streaming της προκοπής και να βλέπω ανενόχλητα ξανά την hol tv.

 

υ.γ. Εγώ σκεφτόμουν για ένα προηγούμενο μάλλον μοντέλο του στο e-shop -->http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300n-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412

 

Εγώ παίζω με το tplink td-w8951nd και το έχω σετάρει για hol tv. Παρότι μακριά από το αστικό κέντρο συγχρονίζω σχεδόν 2mbps πιο πάνω από αυτό της hol και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την τηλεόραση. Το σέταρα μέσω αυτής της σελίδας : http://www.tp-link.com/kz/article/?faqid=314. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα...

 

Αποφάσισα να βάλω hol tv και δε μπορω να κάνω τη δουλειά μου με το technicolor που μου έχουν στείλει. Έχω ενα netgear dgn2000 το οποίο παει άψογα με τη γραμμή, αλλά δε δουλεύει με το hol tv. Μπορω να το κάνω να δουλέψει ώστε να μην έχω τα προβλήματα του technicolor;

 

Ευχαριστώ...

μονο αν το Netgear υποστηριζει να φτιαξεις 2ο pvc 8/37 Και να το κανεις assign σε μια θυρα.

ποιο ειναι το θεμα σου με το Technicolor?αν ειναι το wireless τοτε βαλε το Netgear σαν ap πανω.επισης οταν θελουμε να αλλαξουμε ρουτερ τοτε δεν παμε σε εταιρειες με iptv και voip.ειδικα με voip.τo iptv ευτυχως ειναι καπως πιο ευκολο να το σεταρεις σε ενα χ ρουτερ.

Καλημέρα, διάβασα το παραπάνω θέμα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Έχω το ρούτερ από hol και μου πάει αργά τα ζα... απ την στιγμή που μετακόμισα. Στο τηλ. μου λένε ότι πίάνει άνετα 11-12Mbs όπως και στο προηγούμενο σπίτι αλλά εγώ βλέπω μεγάλες διαφορές. Μου έκαναν ρυθμίσεις υποτίθεται που δεν γνωρίζω αλλά πάλι χάλια. Μου αποσυνδέεται το ρούτερ αρκετά συχνά, το hol tv πολλές φορές κόβεται το σήμα.

Και μπήκα στην σκέψη μήπως να άλλαζα ρούτερ, όμως είδα ό τι εκεί θα μπορούσε να μην έπαιζε καθόλου  η hol tv.

Οπότε για να καταλάβω λύση δώθηκε με το παραπάνω tp-link ή οχι; Υπάρχουν προτάσεις για ανάλογο ρούτερ;

Θέλω καλύτερη ταχύτητα, να παίζει ένα streaming της προκοπής και να βλέπω ανενόχλητα ξανά την hol tv.

 

υ.γ. Εγώ σκεφτόμουν για ένα προηγούμενο μάλλον μοντέλο του στο e-shop -->http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300n-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412

Μπορει να ειναι και θεμα γραμμης οτι χανεις το Iptv>αν θες καλυτερο Ping ζητα fast path αν και θα σου μειωσουν την ταχυτητα.αν θς καλυτερη ταχυτητα και δεν εχεις αποσυνδεσεις ζητα 6 margin ή εστω 9 απο το 11 που δινει η Hol.αν στο αλλαξουν βεβαια λογω iptv και δεν σε αρχισουν στα διαφορα περι αποσυνδεσεων.χαρακτηριστικα γραμμης?οποτε δεν ειναι υποχρεωτικο οτι θα βελτιωθει η κατασταση.τι ρουτερ εχεις?ελπιζω οχι κανα zte.αν εχεις Technicolor κανονικα ειναι απο τα Πολυ stable router ειδικα σε χαλια γραμμες.επισης μην ζητας και iptv μαζι και streaming.αν δεν εχεις καλη ταχυτητα τοτε υπαρχει μικρο θεματακι.επισης fast path δινουν μονο με 11 Margin οσο ξερω δυστυχως.γενικως προτιμηστε παροχους με δορυφορικη τηλεοραση οχι iptv ειδικα αν δεν εχετε καλη ταχυτητα.χαρακτηριστικα γραμμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο αν το Netgear υποστηριζει να φτιαξεις 2ο pvc 8/37 Και να το κανεις assign σε μια θυρα.

ποιο ειναι το θεμα σου με το Technicolor?αν ειναι το wireless τοτε βαλε το Netgear σαν ap πανω.επισης οταν θελουμε να αλλαξουμε ρουτερ τοτε δεν παμε σε εταιρειες με iptv και voip.ειδικα με voip.τo iptv ευτυχως ειναι καπως πιο ευκολο να το σεταρεις σε ενα χ ρουτερ.

Μπορει να ειναι και θεμα γραμμης οτι χανεις το Iptv>αν θες καλυτερο Ping ζητα fast path αν και θα σου μειωσουν την ταχυτητα.αν θς καλυτερη ταχυτητα και δεν εχεις αποσυνδεσεις ζητα 6 margin ή εστω 9 απο το 11 που δινει η Hol.αν στο αλλαξουν βεβαια λογω iptv και δεν σε αρχισουν στα διαφορα περι αποσυνδεσεων.χαρακτηριστικα γραμμης?οποτε δεν ειναι υποχρεωτικο οτι θα βελτιωθει η κατασταση.τι ρουτερ εχεις?ελπιζω οχι κανα zte.αν εχεις Technicolor κανονικα ειναι απο τα Πολυ stable router ειδικα σε χαλια γραμμες.επισης μην ζητας και iptv μαζι και streaming.αν δεν εχεις καλη ταχυτητα τοτε υπαρχει μικρο θεματακι.επισης fast path δινουν μονο με 11 Margin οσο ξερω δυστυχως.γενικως προτιμηστε παροχους με δορυφορικη τηλεοραση οχι iptv ειδικα αν δεν εχετε καλη ταχυτητα.χαρακτηριστικα γραμμης?

Δεν θέλω να χάσω σε ταχύτητα κι άλλο. Όταν θέλω να δω euroleague αγώνες, κλείνω την iptv τελείως αλλά πάλι αργά πάει.

Έχω το alcatel cellpipe και ιδίως σε wifi τα πάει χάλια... έχω ζητήσει να μου το αντικαταστήσουν κιόλας(περιμένω απάντησή τους) γιατί μου κάνει συχνά επανεκινήσεις. Ζήτησα από 11 που έχω SRN να μου το κάνουν 9 και μου το αρνήθηκαν! Δεν μπορώ να το απαιτήσω;

 

*Δεν σκέφτομαι για forthnet ή κάτι άλλο, έχω συμβόλαιο για ένα χρόνο και θα μείνω εκεί, διότι προς το παρόν μου δίνει το καλύτερο πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με το tplink td-w8951nd και το έχω σετάρει για hol tv. Παρότι μακριά από το αστικό κέντρο συγχρονίζω σχεδόν 2mbps πιο πάνω από αυτό της hol και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την τηλεόραση. Το σέταρα μέσω αυτής της σελίδας : http://www.tp-link.com/kz/article/?faqid=314. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα.

Διάβασα σε σχόλια ότι δεν έχει καλό wifi, ισχύει αυτό και σε σένα; Σίγουρα είναι καλύτερο δλδ από της hol που μας δίνουν, έτσι; Γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω από public -->http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/tp-link-td-w8951nd-and-powerline-tp-link-tl-pa2010p-kit-asyrmato-modem-router-and-powerline-kit/prod5160770pp/

και ν' ακολουθήσω τις οδηγίες για το σετάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασα σε σχόλια ότι δεν έχει καλό wifi, ισχύει αυτό και σε σένα; Σίγουρα είναι καλύτερο δλδ από της hol που μας δίνουν, έτσι; Γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω από public -->http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/tp-link-td-w8951nd-and-powerline-tp-link-tl-pa2010p-kit-asyrmato-modem-router-and-powerline-kit/prod5160770pp/

και ν' ακολουθήσω τις οδηγίες για το σετάρισμα.

υπαρχει και το 8968,8970,8980,9980 με το τελευταιο να ειναι Dual band και vdsl.

 

Δεν θέλω να χάσω σε ταχύτητα κι άλλο. Όταν θέλω να δω euroleague αγώνες, κλείνω την iptv τελείως αλλά πάλι αργά πάει.

Έχω το alcatel cellpipe και ιδίως σε wifi τα πάει χάλια... έχω ζητήσει να μου το αντικαταστήσουν κιόλας(περιμένω απάντησή τους) γιατί μου κάνει συχνά επανεκινήσεις. Ζήτησα από 11 που έχω SRN να μου το κάνουν 9 και μου το αρνήθηκαν! Δεν μπορώ να το απαιτήσω;

 

*Δεν σκέφτομαι για forthnet ή κάτι άλλο, έχω συμβόλαιο για ένα χρόνο και θα μείνω εκεί, διότι προς το παρόν μου δίνει το καλύτερο πακέτο.

μαλον στο αρνηθηκαν λογω iptv.παρτους και πες οτι δεν χρησιμοποιεις το Iptv και οτι σε νοιαζει η ταχυτητα και να στο κανουν 9.σε καποιους το κανουν και 6.αλλιως στειλε email.δεν μπορουν να σου πουν οχι.σιγουρα θα σου πουν οτι μπορει να εχεις αποσυνδεσεις ή dc's στο Iptv αλλα εκει τους λες οκ αμα εχω θεμα θα σας ξαναπαρω να το βαλετε 9 ή 11.εκτος αν καποιο ρουτερ που παρεις εχει δυνατοτητα να πειραξεις εσυ το snr και να το χαμηλωσεις.νομιζω οτι καποια tp link το κανουν αλλα δεν το εχω ψαξει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα παιδια. να ρωτηησω αν τελικα λυθηκε το θεμα με όπου με tp-link (εχω το 8968 και εχει απο μονο του επιλογη για iptv) νετα απο καποια δευτερολεπτα χανοταν το σημα; εχω ακριβως το ιδιο θεμα... μου ειπαν απο την hol οτι πρεπει να εχω το δικοτους router γιατι λεει κανει ελεγχο στη mac address και εαν εχεις αλλο router και δεν ανιχνευσει τη mac που θα επρεπε δεν λειτουργει. αυτο μου το ειπαν στην αρχη που επρεπε να τσεκαρουν τη γραμμη για να δουν αν ειναι καλη ωστε να εχω hol tv και μου λεγαν οτι δεν περναω τα τεστ γιατι εχω αλλο router. βεβαια το οτι εχω αλλο router τους το ειπα εγω, δεν φανηκε να το καταλαβαν αυτοι. υπαρχει περιπτωση να παιζει αυτο με τη mac; αν ναι, γινεται να κανω το router μου να δειχνει ψευτικη mac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.μερικα ρουτερ ναι μπορουν να δειχνουν αλλη Mac.το εχω δει σε technicolor.

β.λογικα μπορουν να δουν αν εχεις αλλο ρουτερ.αν δεν μπορουν να μπουν Remotely στο router τοτε κατι τρεχει και το πιο πιθανο ειναι οτι το εχεις αλλαξει.γιατι κανονικα εχουν προσβαση στο ρουτερ που σου δινουν για να μπορουν να κανουν καποια αλλαγη αμα χρειαστει.δεν ξερω αν ισχυει αυτο με την mac.τελευταιο firmware περνα για το ρουτερ.απλα μου φαινεται παραξενο να ξεκιναει και μετα να σταματαει.μηπως κανουν ελεγχο για Mac Πιο μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ενω πολλα routers μπορουν να παιξουν Iptv επειδη δεν εχει δοκιμαστει με τα μηχανηματα της εκαστοτε εταιρειας δεν μπορεις να ξερεις οτι θα παιξει χωρις προβλημα.ακομα και με ενα πιο νεο Firmware μπορει να λυθει το θεμα.αλλα ναι στην ουσια κανεις δεν μπορει να εγγυηθει.για αυτο και η Hol δινει πχ το zte που ξερει οτι παιζει.απο εκει και περα εσυ παιρνεις το ρισκο και δοκιμαζεις με κατι διαφορετικο.μπορει ενα ρουτερ πχ να παιζει σε iptv ote και να μην παιζει σε Hol.

καλο ειναι να ξερουμε ποια εχουν δοκιμαστει και με ποιο Firmware και παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τελικά έχουμε ολοκληρωμένες ρυθμίσεις; Το ενεργοποίησα και εγώ αλλά δεν δουλεύει με το Router μας. Βασικά στην αρχή δούλευε η τηλεόραση χωρίς πρόβλημα αλλά όταν άρχισα τους πειραματισμούς σταμάτησε και αυτή. Το Video club δεν άνοιξε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά έχουμε ολοκληρωμένες ρυθμίσεις; Το ενεργοποίησα και εγώ αλλά δεν δουλεύει με το Router μας. Βασικά στην αρχή δούλευε η τηλεόραση χωρίς πρόβλημα αλλά όταν άρχισα τους πειραματισμούς σταμάτησε και αυτή. Το Video club δεν άνοιξε ποτέ.

εκανες οτι λεει στην πρωτη σελιδα?εφτιαξες αλλο vc και το εκανες assign πχ στην 4η ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παίδες καλημέρα!

 

Εγώ τα "έχω πάρει" πολύ άσχημα με Vodafone. Ήθελα κι εγώ να αγοράσω δικό μου modem/router για ευνόητους λόγους!Οπότε πάω σε ένα μαγαζί του λέω ότι θέλω το tp-link w9980 και για καλή μου τύχη μου λέει ο πωλητής να πάρω τηλέφωνο πρώτα τον πάροχό μου (Vodafone) να τους ρωτήσω αν θα "παίζει" το modem που έχω σκοπό να αγοράσω. Παίρνω τηλέφωνο, μιλάω με τεχνικό και μου λέει ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με το modem, αλλά δεν με ρωτάει αν έχω vodafone (hol) tv και εννοείται ότι και εμένα δεν μου "έκοψε" να τον ρωτήσω !!!

Οπότε πάω αγοράζω το modem, το σετάρω, σετάρω και τα 4 powerlines που έχω στο σπίτι και ένα άλλο παλιότερο router που έχω για αναμετάδοση wifi και δουλεύουν όλα σωστά, εκτός βέβαια από το κωλ.vodafone tv!!!!

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν εκ των υστέρων βέβαια ότι το tv τους δεν "παίζει" με άλλο modem εκτός από το δικό τους. Μου ήρθε να τους ρίξω τρελά βρισίδια, αλλά κρατήθηκα.

Προσπάθησα με το guide που έχετε εδώ του tsotrilo, αλλά δεν βρήκα "γιατρειά"! Με το bridge δεν μου δούλεψε καθόλου, με τον τρόπο του bakosm μου δούλευαν για δευτερόλεπτα τα κανάλια και μετά μαύρη οθόνη και το video club καθόλου.

Τελικά υπάρχει κάποιος από εδώ που να κατάφερε να κάνει το συγκεκριμένο modem tp-link w9980 να δουλέψει με vodafone (hol)tv; Κι αν ναι, πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Iptv δεν παιζει και σε διαφορετικο pvc δηλαδη πχ vpi 8 vci 36?δεν ειναι μονο το bridged οσο ξερω.τυπικα ριξε και το τελευταιο firmware update.αν ψαξεις για Hol tv θα βρεις αρκετα θεματα για ρουτερ και hol tv οπως και Ote tv που πανω κατω ειναι τα ιδια.επισης δεν ξερω αν μπορεις να δεις τι Ip παιρνει ο αποκωδικοποιητης μηπως τις εβαζες καρφωτα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...