Προς το περιεχόμενο

Tp-Link TD-W8970 και Hol Tv


tsotrilos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tsotrilos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/10/2015 στις 8:07 ΠΜ, dr_papas είπε

Εμένα πάντως το w8970 v3 που έχει και αυτό επιλογή για iptv παίζει κανονικά χωρίς διακοπές.

Καλησπέρα Μπορώ να έχω κάποια printscreen από τα setting σου ?

Εχω δοκιμάσει τα πάντα και Bridge και Dynamic και μαζι Dynamic & Bridge αλλα μαλλιά ... Παλιά που είχα το W8970 v1 ειχα παίξει αλλα και με παλαιότερο Modem της HOL ενωμένο σε σειρά. Δλδ TD-W8970 v1 DialUp -> DHCP Closed στο HOL Modem -> Motorola STB ισα για να διαβάζει την MAC Address γιατι αυτη η υπηρεσία δουλέυει με MER (MAC Enscapulated Routing).

Τωρα με ZTE 108N μπροστά & PPPoE από το TD-W8970 v3 παίζει το Internet από το TPLink και η TV από το ZTE καρφί στο STB.

Εχω δοκιμάσει τα πάντα να καταφέρω να κάνω να παίξει μόνο το TD-W8970 v3 με ή χωρις συνδεσμολογια του ZTE (στο ίδιο LAN) αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Help Please !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, dvampoulis είπε

Καλησπέρα Μπορώ να έχω κάποια printscreen από τα setting σου ?

Εχω δοκιμάσει τα πάντα και Bridge και Dynamic και μαζι Dynamic & Bridge αλλα μαλλιά ... Παλιά που είχα το W8970 v1 ειχα παίξει αλλα και με παλαιότερο Modem της HOL ενωμένο σε σειρά. Δλδ TD-W8970 v1 DialUp -> DHCP Closed στο HOL Modem -> Motorola STB ισα για να διαβάζει την MAC Address γιατι αυτη η υπηρεσία δουλέυει με MER (MAC Enscapulated Routing).

Τωρα με ZTE 108N μπροστά & PPPoE από το TD-W8970 v3 παίζει το Internet από το TPLink και η TV από το ZTE καρφί στο STB.

Εχω δοκιμάσει τα πάντα να καταφέρω να κάνω να παίξει μόνο το TD-W8970 v3 με ή χωρις συνδεσμολογια του ZTE (στο ίδιο LAN) αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Help Please !!!

Λυπάμαι αλλά δεν το έχω πλέον το ρούτερ αυτό ούτε και ΗΟL TV!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8_35.png.f870cfb38e1fbe8e4caa604fad8c615f.png PPPoE για τη σύνδεση (αν δε θες native ipv6 προς τα έξω, τικάρεις μόνο ipv4)8_37.png.ac0c10f373ee61ec4f2afa215227d7df.png PVC σε bridge για το 8/37dhcp.jpg.12ebed4dc5984a5c4f27c46e929bd6cc.jpg Απενεργοποίηση DHCP στη LAN που έχεις κουμπώσει το STB

ΤP-Link 8951

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2018 στις 8:30 ΜΜ, geofak είπε

8_35.png.f870cfb38e1fbe8e4caa604fad8c615f.png PPPoE για τη σύνδεση (αν δε θες native ipv6 προς τα έξω, τικάρεις μόνο ipv4)8_37.png.ac0c10f373ee61ec4f2afa215227d7df.png PVC σε bridge για το 8/37dhcp.jpg.12ebed4dc5984a5c4f27c46e929bd6cc.jpg Απενεργοποίηση DHCP στη LAN που έχεις κουμπώσει το STB

ΤP-Link 8951

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.


Έχω το TD-W8970 v3 και το έχω δοκιμάσει ήδη αυτό, παίζει η TV για τα πρώτα 3-4 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει. Το HOL Video Club παίζει απροβλημάτιστα αλλά πιο πολύ το χρησιμοποιώ για TV οπότε θα ήθελα να δουλεύει και αυτό. Ξέρεις αν έχει να κάνει μ κάποιο άλλο setting του Router  που πιθανώς έχω αλλάξει ? (e.g SNMP, CWMP Settings κλπ) ?

Έχω δοκιμάσει και Dynamic IP στο 8/37 και Dynamic & Bridge μαζί ... δεν θέλει με τίποτα. Σε παλιότερο Modem της Hol (αν θυμάμαι το είχα κάνει αλλά και τα 2 modems αναμμένα και το HOL και το TD-W8970 v1 που είχα τότε)

Έχω σπάσει άσχημα το κεφάλι μου    :-(

DHCP.jpg

Groups.jpg

IPTV.jpg

LAN.jpg

PVC.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το modem της vodafone πανω και δες ποιες τιμες εχει στο ΑΤΜ QoS (PCR, SCR, MBS) στο 8/37 και μετα περνα τις ιδιες στο δικο σου , WAN  > Advanced. Αλλιώς αν υπάρχει δυνατοτητα να κανεις clone mac του stb. Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ.

Ριξε μια ματια και στα παρακατω:

http://www.tp-link.com/no/faq-314.htm

http://www.tp-link.com/fr-be/faq-121.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το TD-W8980 ρυθμισμένο όπως εδώ (http://www.tp-link.com/lb/faq-445.html) συνδεδεμένο σε σειρά με το HOL Modem/router και μου δουλεύει.
(TD-W8980 <-> HOL router <->CISCO STB).

DHCP και wifi δεν κλείνω στο HOL router (Alcatel Cellpipe) διότι συχνά-πυκνά  τρώει κολήματα και πρέπει να το κανω reset για να δουλέψει...

Μήπως πρέπει να κάνεις κανένα reset το ZTE; Μήπως να ακολουθούσες τον παραπάνω οδηγό αντί να ένεργοποιούσες το iptv από το iptv settings του router;

Για να παίξει μόνο του το TP-Link έχω δοκιμάσει κι εγώ τα πάντα κι έχω πέσει στον ίδιο τοίχο με σένα. Αν βγάλεις ποτέ καμία άκρη, ενημέρωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πολλές προσπάθειες. Ο ρουφιάνος (wireshark) δείχνει να "χτυπάει" στο IGMP Version.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι η HOL να χρησιμοποιεί μόνο IGMP v2 και να είναι συμβατά μόνο ROUTER που στέλνουνε requests σε v2.

Παραιτήθηκα από το αντικείμενο, Έβαλα το ZTE H108N με ανοιχτά VPI/VCI 8/35 & 8/37 (όπως το δίνει defalult ο πάροχος) έκανα DMZ το TP-Link W8970 v3 και στο DHCP έκανα LAN2WAN με DHCP ρύθμιση και ξεμπέρδεψα.

Απλά καίνε και τα 2 RTRs ρεύμα.

Φιλικά 

 

 

IGMP_Failure2!!!.jpg

IGMP_Failure!!!.jpg

Επεξ/σία από dvampoulis
Προσθήκη Φωτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 4/3/2018 at 7:19 PM, dvampoulis said:

Μετά από πολλές προσπάθειες. Ο ρουφιάνος (wireshark) δείχνει να "χτυπάει" στο IGMP Version.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι η HOL να χρησιμοποιεί μόνο IGMP v2 και να είναι συμβατά μόνο ROUTER που στέλνουνε requests σε v2.

Παραιτήθηκα από το αντικείμενο, Έβαλα το ZTE H108N με ανοιχτά VPI/VCI 8/35 & 8/37 (όπως το δίνει defalult ο πάροχος) έκανα DMZ το TP-Link W8970 v3 και στο DHCP έκανα LAN2WAN με DHCP ρύθμιση και ξεμπέρδεψα.

Απλά καίνε και τα 2 RTRs ρεύμα.

Φιλικά 

IGMP_Failure2!!!.jpg

IGMP_Failure!!!.jpg

η καταναλωση του router ειναι ουτε 5 Watt οποτε μικρο το κακο.

επισης δεν παιζει κανα dd-wrt για αυτο το ρουτερ μηπως και παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...