Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο από Γερμανία τριτεκνος


s93060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα η θέλα να μου πει κάποιος ποσο θα μου στοιχεισει επιπλέον απο την αγορά του αν φέρω ένα αυτοκίνητο από Γερμανία είτε μέσω εμπόρου είτε μόνος μου

Ειμαι τριτεκνος

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φορτώσεις σε νταλίκα, 600 ως 900 ευρώ ανάλογα με το πού βρίσκεται στην Γερμανία (τιμές προ διετίας, όταν το έψαχνα). Οδικώς μόνος σου, φτηνότερα.

Από εκεί και πέρα, αμοιβή εκτελωνιστή και κάτι ψιλοπαράβολα (κάπου 80-90 ευρώ ήταν για μένα), δασμό δεν πληρώνεις σαν τρίτεκνος, πινακίδες (κάπου στο 50άρικο), κτεο (γύρω στα 40) , τέλη κυκλοφορίας (ανάλογα το αμάξι).

Έχε τον νού σου να είναι πληρωμένος ο ΦΠΑ στην Γερμανία, αλλιώς θα έχεις να τον πληρώσεις εδώ (23%)

 

Ο έμπορος θα σε χρεώσει κατά βούληση. Όλα τα παραπάνω + την αμοιβή που κρίνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φορτώσεις σε νταλίκα, 600 ως 900 ευρώ ανάλογα με το πού βρίσκεται στην Γερμανία (τιμές προ διετίας, όταν το έψαχνα). Οδικώς μόνος σου, φτηνότερα.

Από εκεί και πέρα, αμοιβή εκτελωνιστή και κάτι ψιλοπαράβολα (κάπου 80-90 ευρώ ήταν για μένα), δασμό δεν πληρώνεις σαν τρίτεκνος, πινακίδες (κάπου στο 50άρικο), κτεο (γύρω στα 40) , τέλη κυκλοφορίας (ανάλογα το αμάξι).

Έχε τον νού σου να είναι πληρωμένος ο ΦΠΑ στην Γερμανία, αλλιώς θα έχεις να τον πληρώσεις εδώ (23%)

 

Ο έμπορος θα σε χρεώσει κατά βούληση. Όλα τα παραπάνω + την αμοιβή που κρίνει...

2-3 διορθώσεις αν επιτρέπεις. Η αμοιβή εκτελωνιστή είναι τουλάχιστον 200€(μέσο όρο 300 ζητάνε). Οι πινακίδες 200 αν τρέξεις μόνος σου, 300 αν βάλεις διεκπεραιωτή. Επίσης αν έχει πληρωθεί εκεί ο ΦΠΑ θα πληρώσεις διαφορά εδώ, από 16 ή 18 που είναι στη Γερμανία έως 23% που είναι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες εσύ τη διαδικασία και το πλήρωσες ή ανέλαβε κάποιος άλλος?

Δεν έχει διαφορά, ούτως ή άλλως παίρνεις στο τέλος στα χέρια σου το χαρτί του τελωνείου που περιγράφει τον υπολογισμό των επιβαρύνσεων. Μια και ρώτησες όμως χρησιμοποίησα τις υπηρεσίες εκτελωνιστή, ούτε κατά διάνοια δεν θα προσπαθούσα να το κάνω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε έχω διαβάσει και όποιον έχω ρωτήσει που έχει φέρει απ'έξω πάντως αυτό δεν το έχω ακούσει πάλι.

Δεν υπάρχει και λογική να ισχύει κάτι τέτοιο ή κάποιος νόμος να το στηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού δεν το έχεις διαβάσει πουθενά, αφού δεν στο έχει πει κανείς, αφού το βρίσκεις παράλογο, και κυρίως δεν το στηρίζει κανένας νόμος(φαντάζομαι γνωρίζεις όλους τους νόμους), τότε θα κάνω λάθος εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το να σου τα έφαγε ο εκτελωνιστής δεν παίζει σαν περίπτωση μιας και όλοι γνωρίζουμε πως δεν κάνουν τέτοια.

Θα ήθελα πάντως να δω κάποιο επίσημο χαρτί για την εισαγωγή αυτοκινήτων που να το αναφέρει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δεν πλήρωσα καμιά διαφορά ΦΠΑ. Δεν νομίζω να το πλήρωσα και να μου ξέφυγε, δεν είναι μικρό νούμερο. Τα υπόλοιπα ποσά που είπα τα πλήρωσα μέσα σε ένα πακέτο που μου ζήτησε ως αμοιβή ο έμπορος που μου το έφερε, αυτός δηλαδή μου είπε "τόσα ο εκτελωνιστής, τόσα η μεταφορά, τόσα οι πινακίδες κλπ κλπ, τόσα για μένα".  Τζόσουα, έχω την αμυδρά υποψία ότι κάπου την ψιλοπάτησες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το να σου τα έφαγε ο εκτελωνιστής δεν παίζει σαν περίπτωση μιας και όλοι γνωρίζουμε πως δεν κάνουν τέτοια.

Θα ήθελα πάντως να δω κάποιο επίσημο χαρτί για την εισαγωγή αυτοκινήτων που να το αναφέρει αυτό που λες.

Όχι ο εκτελωνιστής δεν μου έφαγε τίποτα. Όπως είπα και παραπάνω, στο τέλος παίρνεις ένα χαρτί στα χέρια σου που περιγράφει τον υπολογισμό των επιβαρύνσεων(τη διασάφηση). Στον εκτελωνιστή πλήρωσα το συνολικό ποσό επιβαρύνσεων που έγραφε η διασάφηση, συν την προσυμφωνημένη αμοιβή του των 150€. Τίποτα περισσότερο.

 

 

εγώ πάντως δεν πλήρωσα καμιά διαφορά ΦΠΑ. Δεν νομίζω να το πλήρωσα και να μου ξέφυγε, δεν είναι μικρό νούμερο. Τα υπόλοιπα ποσά που είπα τα πλήρωσα μέσα σε ένα πακέτο που μου ζήτησε ως αμοιβή ο έμπορος που μου το έφερε, αυτός δηλαδή μου είπε "τόσα ο εκτελωνιστής, τόσα η μεταφορά, τόσα οι πινακίδες κλπ κλπ, τόσα για μένα".  Τζόσουα, έχω την αμυδρά υποψία ότι κάπου την ψιλοπάτησες...

Σίγουρα δεν τα θυμάσαι και τόσο καλά μια και πριν ανέφερες ότι οι πινακίδες κόστισαν 50 και όχι 200...

 

Τώρα στην περίπτωση σου λίγο απίθανο να πληρώθηκε ΦΠΑ. Στα μεταχειρισμένα ΙΧ στη Γερμανία από ιδιώτες ΔΕΝ πληρώνεται ΦΠΑ επειδή δεν έχει εκπέσει, ούτε φυσικά όταν ταξινομούνται στην Ελλάδα. Μόνο στην περίπτωση που αυτό που αγόρασες ανήκε σε κάποια εταιρεία/επιχείριση και δεν είχε εκπέσει το ΦΠΑ που πληρώθηκε όταν αγοράστηκε. Μόνο τότε αυτή η εταιρεία θα σου κόψει τιμολόγιο με κανονικό ΦΠΑ πάνω στην αξία. Αν έχεις ακόμα τα χαρτιά κοίταξε το παραστατικό πώλησης από τον Γερμανό, το πιθανότερο είναι να γράφει κάπου πάνω του §25a που σημαίνει απαλλαγή ΦΠΑ.

 

Όσο για το αν την ψιλοπάτησα, δες την απάντηση μου στον NickTG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://portal.gsis.gr/icisnetcms/getFile?ClazzName=com.unisystems.icisnet.cms.GeneralInformations&UID=10388531&MemberName=Upload&language=GR

 

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα το παραπάνω. 

Αναφέρει κάποια πράγματα για το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα από εταιρεία, όχι από ιδιώτη Γερμανό.

Το τιμολόγιο γράφει κανονικά τον ΦΠΑ. Betrag-netto .... <ποσό>, 19% MwSt. ..... <ποσό>, και από κάτω το ολικό ποσό που πλήρωσα...

 

§25a δεν βλέπω να γράφει πουθενά...

 

Παράβολα για έκδοση αδείας σε εισαγόμενο μεταχειρισμένο 75 ευρώ λέει ο ιντερνές, από όσο έψαξα... Έχεις δίκιο, δεν θυμόμουν καλά, αλλά μέχρι τα 200 και τα 300 που λες έχει μεγάλη απόσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...