Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Asus Transformer Book T100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρουσία των Windows 8 πριν περίπου 2 χρόνια έφερε στο προσκήνιο συζητήσεις για υβριδικές λύσεις όχι μόνο στο λογισμικό αλλά και στο hardware, κάτι που δείχνει ως η ιδανική πρόταση για όσους θέλουν ένα σύστημα που να τους καλύπτει όχι μόνο ως για τη ψυχαγωγία τους αλλά και για παραγωγικές διαδικασίες.

Ρίχνοντας μια ματιά στους υπολογιστές που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια, βλέπουμε μια τεράστια αύξηση στην ενσωμάτωση οθονών αφής ελέω Windows 8.x αλλά η ποικιλία στο θέμα των tablets και των υβριδικών συστημάτων είναι ελάχιστη χωρίς αμφιβολία. Στο Insomnia έχουμε δει άλλωστε τις περισσότερες σχετικές προτάσεις των κατασκευαστών οι οποίοι δε διστάζουν να προχωρήσουν σε τολμηρές κατασκευές, ψάχνοντας μια υβριδική λύση η οποία θα αποτελέσει την απόλυτη λύση για κάθε χρήστη.

Η ASUS μας έχει απασχολήσει αρκετές φορές, αρχικά για τα πολύ καλά motherboards και στη συνέχεια για διάφορες άλλες προτάσεις όπως τη σειρά μικρών φορητών υπολογιστών (netbook) Eee PC. Λίγα χρόνια πριν, η παρουσίαση του πρώτου μοντέλου Transformer δημιούργησε αίσθηση για τον έξυπνο τρόπο που από απλό tablet μετατρεπόταν σε φορητό υπολογιστή, πάντα στηριζόμενο στην Android πλατφόρμα με όλους τους περιορισμούς που αυτή φέρνει. Το Transformer Book T100 είναι στην ουσία ένα μοντέλο το οποίο ξέραμε ότι θα έρθει χωρίς καν να ανακοινωθεί οπότε καιρός να δούμε τι πραγματικά προσφέρει στο χρήστη ο συνδυασμός του με το λειτουργικό σύστημα της Microsoft.

 


Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Transformer Book T100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Κλείνοντας την αναφορά στο dock, να πούμε ότι αυτό συνδέεται αρκετά εύκολα με το tablet, έχει chicklet πλήκτρα από τα οποία τα shift πλήκτρα κρίνονται αρκετά μικρά σε μέγεθος.

Στο δικο σας πληκτρολογιο,το shift ειναι μικρο,στο δικο μου ειναι κανονικο(lλειπει το ">" πληκτρο )! :P

Επισης το enter δεν ειναι καθετο αλλα οριζοντιο στο μεγεθος του shift,που εχει το δικο μου!

 

 

 

 

post-192952-0-30261200-1392210114_thumb.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και περίπου 2 μήνες (πρέπει να πρόλαβα το τελευταίο του MediaMarkt στην πρώτη παραλαβή τους), και έχω να πω μόνο καλά λόγια. Ελαφρύ, άνετο, δυνατό (λόγω Baytrail) παίζει μέχρι και full 3D/FPS παιχνίδια, σφαίρα στο Office, μεγάλη αυτονομία, αρκετά καλή -όχι τέλεια- οθόνη. Το μοναδικό μου θέμα είναι με το πληκτρολόγιο και το trackpad, και τα δύο έχουν ψιλοθεματάκια με την απόκρισή τους...Του έβαλα και μια 64αρα κάρτα και όλα ΟΚ.

 

Πάντως με κάποιες -μικρές- υποχωρήσεις, μπορεί άνετα να παίξει το ρόλο του μοναδικού tablet/netbook/laptop εργαλείου διασκέδασης και δουλειάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν παίρνεις ένα air 11' στα ίδια κιλά και πολύ περισσότερες δυνατότητες (και με μεγαλύτερη αυτονομία) με λίγα ευρώ παραπάνω

Περισσοτερη αυτονομια απο τις 11ωρες του t100?

Αλλα ολα τα λεφτα,ειναι οι "πολυ περισσοτερες δυνατοτητες" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο σας πληκτρολογιο,το shift ειναι μικρο,στο δικο μου ειναι κανονικο(lλειπει το ">" πληκτρο )! :P

Επισης το enter δεν ειναι καθετο αλλα οριζοντιο στο μεγεθος του shift,που εχει το δικο μου!

 

 

 

χαχαχαχα :P

και δεν παίρνεις ένα air 11' στα ίδια κιλά και πολύ περισσότερες δυνατότητες (και με μεγαλύτερη αυτονομία) με λίγα ευρώ παραπάνω

πάλι τα ίδια αστεία? πάλι aple aple aple? και δεν συγκρίνουμε καν ίδια πράγματα. από το δημοτικό ακόμα η δασκάλα έλεγε " δεν μπορείς να διαιρέσεις μήλα με πορτοκάλια"... δεν είμαι κολλημένος με καμία εταιρία και αναγνωρίζω ότι για μεγάλο χρονικό διάστημα το ipad ήταν η απόλυτη κορυφή. τότε όμως δεν υπήρχε τίποτε άλλο. αφήστε τον ανταγωνισμό να κάνει την δουλειά του.

Το έχω εδώ και περίπου 2 μήνες (πρέπει να πρόλαβα το τελευταίο του MediaMarkt στην πρώτη παραλαβή τους), και έχω να πω μόνο καλά λόγια. Ελαφρύ, άνετο, δυνατό (λόγω Baytrail) παίζει μέχρι και full 3D/FPS παιχνίδια, σφαίρα στο Office, μεγάλη αυτονομία, αρκετά καλή -όχι τέλεια- οθόνη. Το μοναδικό μου θέμα είναι με το πληκτρολόγιο και το trackpad, και τα δύο έχουν ψιλοθεματάκια με την απόκρισή τους...Του έβαλα και μια 64αρα κάρτα και όλα ΟΚ.

 

Πάντως με κάποιες -μικρές- υποχωρήσεις, μπορεί άνετα να παίξει το ρόλο του μοναδικού tablet/netbook/laptop εργαλείου διασκέδασης και δουλειάς.

ότι λέει ο φίλος "the ace" με βρίσκει σύμφωνο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο σας πληκτρολογιο,το shift ειναι μικρο,στο δικο μου ειναι κανονικο(lλειπει το ">" πληκτρο )! :P

Επισης το enter δεν ειναι καθετο αλλα οριζοντιο στο μεγεθος του shift,που εχει το δικο μου!

 

 

 

 

Από εξωτερικό δε το έχεις πάρει ; Βλέπω το δικό σου δεν έχει τους ελληνικούς χαρακτήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν παίρνεις ένα air 11' στα ίδια κιλά και πολύ περισσότερες δυνατότητες (και με μεγαλύτερη αυτονομία) με λίγα ευρώ παραπάνω

Αν εννοεις τα παιχνιδια του ipad ως περισσοτερες δυνατοτητες παω πασο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει παραμένει ένα tablet με native πληκτρολόγιο/pad, και δεν είναι αναβαθμίσιμο. Ένα αντίστοιχο netbook, που δεν έχει touch οθόνη (δεν είναι tablet), μπορούμε να το αναβαθμίσουμε.

 

Στα ίδια λεφτά υπάρχουν netbook (μικρά λαπτοπ), που έχουν χωρητικότητα πχ 500 gb, έχουν ram πχ 2 gb (αλλά μπορείς να βάλεις 4 gb), η μπαταρία αλλάζει εύκολα με 2 κινήσεις, μπορούμε να αντικαταστήσουμε την πχ σπασμένη οθόνη, βρίσκοντας την ίδια ή μια οθόνη με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά από άλλο netbook, σε λίγες περιπτώσεις μπορεί  να αλλαχτει και ο επεξεργαστής, έχουμε ποιο πολλές θύρες πχ usb, θύρες όπως d-sub (vga) για να συνδέσουμε μια έχτρα οθόνη αναλογικά (έκτος από hdmi), έκτος από wifi έχουμε και Ethernet για να συνδεθούμε με καλώδιο στο router, μπορούμε να το ανοίξουμε να το καθαρίσουμε από τυχόν σκόνες/ να αλλάξουμε fan για την cpu κτλ.

 

Δηλαδή αυτό το windows tablet είναι ένα καλό εργαλείο, για κάποιον που γνωρίζει τις δυνατότητες που έχει, δεν τον ενδιαφέρει η αναβάθμιση, και γνωρίζει ποιες εφαρμογές μπορεί να τρέξει με το ποιο αποτέλεσμα.

 

Πριν από μια τέτοια αγορά, πρέπει πρώτα να έχουμε καταλάβει τις διαφορές ενός windows tablet από ένα netbook, και ανάλογα τις απαιτήσεις αποφασίζουμε τι θα αγοράσουμε…

 

Μπορεί να μην μας κάνει ούτε ένα netbook , τότε πάμε σε αγορά ενός laptop, που έχει μεγαλύτερη οθόνη, ακόμα ποιο πολλές θύρες, dvd player, έχτρα κάρτα γραφικών κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τιμή ειναι ψιλοανταγωνιστική των αντιστοιχων Android/iOS... 

 

Το καλοβλεπώ... δεν θα με χαλούσε να είχα ένα win tablet, στην παρούσα φάση ομως αν θα το πλήρωνα απ την τσέπη μου, μαλλον θα πήγαινα στους ανταγωνιστές γιατί είναι ποιο χρηστικοι... κάνουν περισσότερα πράγματα στην παρούσα φάση. 

 

Το κρίνω αποκλειστικά ως tablet (metro interface) μιας και ως classic win ναι μεν παίζει, αλλα είναι χαμένο απο χέρι. Θα επερνα ειναι κλασσικο notebook με μεγαλύτερη οθονη, CPU... 

Τα win ειναι ιδιάζουσα κατάσταση ακόμα, προσπαθουν να παντρέψουν 2 κόσμους και δεν νομίζω πως εν τέλει γίνεται... υπάρχουν παραχωρήσεις. Αν καποιος τις αναγνωρίζει και δεν τον ενοχλούν ειναι μια καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις τα παιχνιδια του ipad ως περισσοτερες δυνατοτητες παω πασο!

 

 

MacBook Air εννοει παιδια. Οχι iPad Air. Το τελευταιο ειναι του 13, οχι του 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εξωτερικό δε το έχεις πάρει ; Βλέπω το δικό σου δεν έχει τους ελληνικούς χαρακτήρες

Δεν ειναι το δικο μου,αλλα ετσι ειναι και το δικο μου,αλλα εχει βουλγαρικα(βουλγαρικο μοντελο) στην θεση των ελληνικων,στην γωνία του καθε πληκτρου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα bay trail tablets έχουν αντίπαλο μόνο τον εαυτό τους.

Το t100 με αφήνει αδιάφορο λόγω της χαμηλής του ανάλυσης και της άσχημης αισθητικής ( αυτό βέβαια έγκειται στο γούστο του καθενός ).

Μην συγκρίνεται android και ios tablets. Μιλάμε για μηχανήματα που παντρεύουν τους δύο κόσμους και το κάνουν πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...