Προς το περιεχόμενο

Microsoft: 200 εκατομμύρια πωλήσεις για τα Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεξαρτητα απο τις πωλησεις , η υποστηριξη του λειτουργικου απο τη Microsoft ειναι δεδομενη και ειναι το μονο που πρεπει να απασχολει τον χρηστη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ξύλωνα άλλο ένα 8άρι, βάζοντάς του classic shell (ουσιαστικά το classic shell ξυλώνει την μπούρδα το metro UI).

Προσπαθούσαν να εξηγήσω στην αρχή στον χριστιανό τι θα κάνει αν κατα λάθος ανοίξει ένα app (αυτά τα γελοία full screen metro app). Του άνοιξα μία εφαρμογή και τον άφησα ενα λεπτό να προσπαθήσει να την κλείσει με τις γνώσεις που είχε (ένα τυπικός απλός χρήστης XP). Αφού "παραδόθηκε" του εξήγησα πως ο απλούστερος τρόπος είναι το Alt+F4 για να κλείσεις μια app και ο άνθρωπος το σημείωσε σε ένα χαρτάκι μην του ξανατύπωνε. Πριν βάλλω το classic shell του έδειξα το καινούριο start και τα άλλα γραφικά (πως κάνεις shutdown σε 8.0) και βεβαίως μου είπε "να βάλουμε 7άρια". Τον καθησύχασα και του είπα, μην ανησυχείς θα βάλουμε απλά classic shell. 

 

Μπράβο MS πήγες να εκβιάσεις ένα UI (metro) που ήταν κάκιστο για desktops και έκανες τους περισσότερους να σε βλαστημούν. 

 

Βεβαίως έχει 200.000.000 πωλήσεις, όσα τα νέα laptops/pc που σε αναγκάζουν να αγωράσεις το εν λόγω λειτουργικό. Από την άλλη 199.999.000 downloads έχει και το classic shell ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως έχει 200.000.000 πωλήσεις, όσα τα νέα laptops/pc που σε αναγκάζουν να αγωράσεις το εν λόγω λειτουργικό. Από την άλλη 199.999.000 downloads έχει και το classic shell ;)

Μονοπωλιο βλεπω το classic shell!!!:P

Ελπιζω να μη μας βαλουν και μπαλονακια,για το ποιο start menu να εγκαταστησουμε!!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πει ή δεν θα το πει τελικά κάποιος;

 

"Πάει η MS τα έφαγε τα ψωμιά της. Πάει για φούντο!" :P

 

Η σωστή έκφραση είναι «Άπατη θα πάει» :P

 

 

Δεν το λέω σαν στατιστικό δείγμα, απλά μου κάνει εντύπωση που πρώτη φορά, απ τα win95 και μετά τουλάχιστον, που κανένας φίλος/γνωστός/συνάδερφος σε σύνολο 20+ κομπιουτεράδων δεν έχει τα πιο πρόσφατο λειτουργικό της ms, 1.5 χρόνο μετά το launch του. Ούτε σε εποχές vista/win me δεν είχε γίνει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα νούμερα μου θυμίζουν το πλεόνασμα Σαμαρά. 

Για άλλη μια φορά δεν μιλάνε για αγορά από τελικούς χρήστες αλλά βάζουν τα νούμερα από τις πωλήσεις στους κατασκευαστές. Την πραγματική χρήση των windows 8 την βλέπουμε στα νούμερα χρήσης που εμφανίζονται στο internet. 

Ολα τα άλλα είναι απλά marketing τρικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα βρισκω τα Windows 8.1 πολυ ανωτερα απο τα 7αρια.Γιατι κολλατε στο μετρο περιβαλλον που υπαρχουν τροποι απενεργοποιησης.Ολοι στην αρχη που πιασαμε Η/Υ ή οποιαδηποτε αλλη ηλεκτρονικη συσκευη,ημασταν ασχετοι!Μην μου πειτε οτι όσοι πηρανε iphones ή ipads ήξεραν απο μια αρχη να χειριζονται το iOS και δεν αντιμετώπισαν κανενα θεμα,γνωριζοντας μονο περιβαλλον παραθυρων ή και τιποτα????Εμενα στην αρχη τα 8 μου ξενησανε αλλα μετα τα 8.1 τα συνηθησα και δεν τα αλλαζω.Δεν με ενδιαφερει να κατεβει επιπεδο ενα λειτουργικο για τον ασχετο χρηστη,αλλα ενας ασχετος χρηστης να γινει σχετικος σχετικα γρηγορα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα νούμερα μου θυμίζουν το πλεόνασμα Σαμαρά. 

Για άλλη μια φορά δεν μιλάνε για αγορά από τελικούς χρήστες αλλά βάζουν τα νούμερα από τις πωλήσεις στους κατασκευαστές. Την πραγματική χρήση των windows 8 την βλέπουμε στα νούμερα χρήσης που εμφανίζονται στο internet. 

Ολα τα άλλα είναι απλά marketing τρικ.

yeap εκεί βλεπουμε και σένα στο 1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκφραση "σαν ζεστο ψωμακι" πλεον χρησιμοποιειται σαν ζεστο ψωμακι. ΕΛΕΟΣ!!!

 

ΥΓ. Αλλη μια φορα να το διαβασω και δεν θα φαω ψωμι για 1 χρονο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, και να 'χαμε ένα ζεστό ψωμάκι με λίγο βουτυράκι. :-p

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως οι χρήστες αρχίζουν να συνηθήζουν το νέο περιβάλλον των Windows. Παλιότερα γινόταν ο κακός χαμός σε κάθε post που αφορούσε τα Windows 8/8.1.

Όσο για τους μεγαλύτερους σε ηλικία χρήστες, δε στέκει το επιχείρημα πως δεν ξέρουν τι να κάνουν με τα windows 8/8.1 γιατί η πεθερά μου έχει laptop με Windows 7 από τότε που κυκλοφόρησαν και ακόμα έχει μπλοκάκι και σημειώνει τι πρέπει να κάνει για διάφορες εργασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τους μεγαλύτερους σε ηλικία χρήστες, δε στέκει το επιχείρημα πως δεν ξέρουν τι να κάνουν με τα windows 8/8.1 γιατί η πεθερά μου έχει laptop με Windows 7 από τότε που κυκλοφόρησαν και ακόμα έχει μπλοκάκι και σημειώνει τι πρέπει να κάνει για διάφορες εργασίες.

 

Αυτό με τις ηλικίες που βλέπω συχνά είναι τρολιά το λιγότερο. Ξέρω κάτι 25άρηδες και 30άρηδες που η μόνη επαφή με την τεχνολογία είναι να δουλεύουν το μιξεράκι χειρός για να ετοιμάσουν φραπεδούμπα.

 

Οι υπολογιστές έχουν γίνει προσιτοί πλέον σε όλες τις ηλικίες, όποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του μπορεί και με σημειώσεις όπως λες αλλά και αποκλείοντας τις άχρηστες πληροφορίες. Η οδήγηση είναι πιο δύσκολη, έχει περισσότερους κανόνες και μεγαλύτερες προκλήσεις. Τελος πάντων, τα win8 παρά τα σπαστικά τους που κάποιους τους ενοχλούν ακόμα, έχουν μεγάλη βελτίωση στον τομέα αυτό. Ειναι ένα εύκολο και προσιτό λειτουργικό σύστημα. Αν ήταν και φτηνότερο...

 

Τώρα, αν ο άλλος έχει συνηθίσει να ενημερώνεται από τον Αυτιά, δεν του φταιει το start menu που δεν βρίσκει εύκολα το "πλακίδιο" του explorer για να μπεί στο internet. Λέμε τώρα... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ξύλωνα άλλο ένα 8άρι, βάζοντάς του classic shell (ουσιαστικά το classic shell ξυλώνει την μπούρδα το metro UI).

Προσπαθούσαν να εξηγήσω στην αρχή στον χριστιανό τι θα κάνει αν κατα λάθος ανοίξει ένα app (αυτά τα γελοία full screen metro app). Του άνοιξα μία εφαρμογή και τον άφησα ενα λεπτό να προσπαθήσει να την κλείσει με τις γνώσεις που είχε (ένα τυπικός απλός χρήστης XP). Αφού "παραδόθηκε" του εξήγησα πως ο απλούστερος τρόπος είναι το Alt+F4 για να κλείσεις μια app και ο άνθρωπος το σημείωσε σε ένα χαρτάκι μην του ξανατύπωνε. Πριν βάλλω το classic shell του έδειξα το καινούριο start και τα άλλα γραφικά (πως κάνεις shutdown σε 8.0) και βεβαίως μου είπε "να βάλουμε 7άρια". Τον καθησύχασα και του είπα, μην ανησυχείς θα βάλουμε απλά classic shell. 

 

Μπράβο MS πήγες να εκβιάσεις ένα UI (metro) που ήταν κάκιστο για desktops και έκανες τους περισσότερους να σε βλαστημούν. 

 

Βεβαίως έχει 200.000.000 πωλήσεις, όσα τα νέα laptops/pc που σε αναγκάζουν να αγωράσεις το εν λόγω λειτουργικό. Από την άλλη 199.999.000 downloads έχει και το classic shell ;)

 

κοιτα να δεις το να του δειξεις οτι αρπας την εφαρμογη κ την πετας κατω για να κλεισει δεν ειναι δυσκολο

 

το δυσκολο ειναι να τον πεισεις οτι ολο αυτο το στησιμο ειναι καλυτερο η ευκολοτερο η πιο παραγωγικο απο τα παλια windows shell γιατι δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι αγοράσανε OEM άδειες οι κατασκευαστές δεν κάνει και το λειτουργικό "επιτυχία". Οι κατασκευαστές ΠΑΝΤΑ αγοράζουν και για πάντα θα αγοράζουν ότι αηδία βγάλει η Microsoft.

Ο κόσμος θέλει windows με το νέο του pc,πως να το κάνουμε...ακόμα και αν πρόκειται για αυτήν την αηδία που ακούει στο όνομα windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη τελική δεν μας ρώτησε τόσο για to metro όσο και για τις άλλες βελτιώσεις  των 8,8.1 (οι οποίες σίγουρα θα μπορούσαν να μπούν στο επόμενο sp,cumulative update - whatever).Και φυσικά ελάχιστοι απο εμάς ξέρουμε - ή θα μπούμε στον κόπο να τις βρούμε.

 

Ολα μπορούν να γίνουν στα 7 που έχουν αποδείξει την αξία τους και εδρεώθηκαν.

 

Οι marketing ανοησίες περί ανωτερότητας των 8/8.1-(που πλέον τα 8.1 ,απαιτούν 4-8 GB RAM ,ι5 και ssd για να έχεις την άισθηση ότι το μηχάνημά σου πάει smooth) -καλό θα ήταν να είχαν μείνει σαν projects στους servers της microsoft και όχι να αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε processing power και υλικά για να τρέξουμε το λειτουργικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...