Προς το περιεχόμενο

Microsoft: 200 εκατομμύρια πωλήσεις για τα Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο πρόγραμμα ή λειτουργικό θεωρείται αυτό που έχει βελτιώσει το προηγούμενο, όχι μόνο ως προς την ποιότητά του (ταχύτητα, ασφάλεια κλπ), αλλά και ως προς τη φιλικότητά του προς το χρήστη. Επίσης -προσωπική γνώμη- για να θεωρήσω ένα πρόγραμμα ή λειτουργικό ως "καλό" θα πρέπει να μπορώ να μεταβώ εύκολα στην καινούρια έκδοση και να "κάνω τη δουλειά μου" χωρίς πολλά πολλά. Σε αυτό τα win 8 έχουν αποτύχει παταγωδώς.

Επίση, χωρίς να ξέρω τα συγκριτικά, δεν μπορώ να καταλάβω πόσο βελτιωμένο μπορεί να είναι ένα λειτουργικό... θα μου πεις MS είσαι και βγάζεις ένα χάλια λειτουργικό (πχ vista) για να εξυμνήσεις το επόμενο (δλδ 7).

Τα παραπάνω τα λέω γιατί έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα... μιλάμε για ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ... του οποίου η δουλειά είναι να υποστηρίξει τη λειτουργία όλων των άλλων προγραμμάτων... Να βελτιώσει τον τρόπο λειτουργίας τους... και σε αυτό η ιστορία έχει δείξει ότι η MS έχει αποτύχει με τις κακές ενδιάμεσες εκδόσεις.

... συν το γεγονός της μη υποστήριξης πλέον των XP... βλέπετε εμείς στο γραφείο κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας ακόμα και windows XP, office 2000 και autocad 2008, καθώς και πληθώρα προγραμμάτων που λειτουργούν άψογα (και γρήγορα) σε pentium III και IV καθώς Athlon παλαιάς κοπής... και τώρα, λόγω και μόνο του λογισμικού (που κοστίζει 100-150 ευρώ), χρειάζεται να αγοράσω καινούριους υπολογιστες, με νέο λογισμικό, νέο office, συν το ότι το autocad 2008 δεν τρέχει σε 8.1... γιατί βλέπετε ούτε καν τα 7ρια μπορούν να τρέξουν στους παλαιότερους υπολογιστές... η έλειψη drivers για τα M/B τα καθιστά άχρηστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα ξύλωνα άλλο ένα 8άρι, βάζοντάς του classic shell (ουσιαστικά το classic shell ξυλώνει την μπούρδα το metro UI).

Προσπαθούσαν να εξηγήσω στην αρχή στον χριστιανό τι θα κάνει αν κατα λάθος ανοίξει ένα app (αυτά τα γελοία full screen metro app). Του άνοιξα μία εφαρμογή και τον άφησα ενα λεπτό να προσπαθήσει να την κλείσει με τις γνώσεις που είχε (ένα τυπικός απλός χρήστης XP). Αφού "παραδόθηκε" του εξήγησα πως ο απλούστερος τρόπος είναι το Alt+F4 για να κλείσεις μια app και ο άνθρωπος το σημείωσε σε ένα χαρτάκι μην του ξανατύπωνε. Πριν βάλλω το classic shell του έδειξα το καινούριο start και τα άλλα γραφικά (πως κάνεις shutdown σε 8.0) και βεβαίως μου είπε "να βάλουμε 7άρια". Τον καθησύχασα και του είπα, μην ανησυχείς θα βάλουμε απλά classic shell. 

 

Μπράβο MS πήγες να εκβιάσεις ένα UI (metro) που ήταν κάκιστο για desktops και έκανες τους περισσότερους να σε βλαστημούν. 

 

Βεβαίως έχει 200.000.000 πωλήσεις, όσα τα νέα laptops/pc που σε αναγκάζουν να αγωράσεις το εν λόγω λειτουργικό. Από την άλλη 199.999.000 downloads έχει και το classic shell ;)

 

Ο πιο απλός τρόπος για να κλείσεις εφαρμογή είναι να κάνεις drag την εφαρμογη στο πάνω μέρος προς τα κατω. Πιο εύκολο από το να θυμάται το alt-f4 και δεν χρειάζεται να αφήσεις το mouse. Και στα windows 8.1 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ έχεις το shutdown στο start menu.

Και μιλάμε για φοβερό εκβιασμό. Έχουν βάλει οι ατιμοι σαν προ επιλογή το metro uι και πρέπει να πατήσεις πάνω στο τεράστιο dektop tile για να πας στο desktop. ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ! Ούτε η τρόικα στην ελλάδα δεν κάνει τέτοιο εκβιασμό.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι marketing ανοησίες περί ανωτερότητας των 8/8.1-(που πλέον τα 8.1 ,απαιτούν 4-8 GB RAM ,ι5 και ssd για να έχεις την άισθηση ότι το μηχάνημά σου πάει smooth) -καλό θα ήταν να είχαν μείνει σαν projects στους servers της microsoft και όχι να αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε processing power και υλικά για να τρέξουμε το λειτουργικό μας.

 

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει αυτη η στάση....Α ναι το marketing της Apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχουμε ξαναπει, οι ψηφιακα αναλφαβητοι που δε μπορουν ουτε να γκουγκλαρουν 2 λεξεις στα αγγλικα ειναι αυτοπεριθωριοποιημενοι ετσι κι αλλιως  στο χωρο της πληροφορικης, δε χρειαζοταν να ερθουν τα Windows8 για να επιβεβαιωθει η αμπαλοσυνη τους

εκτος απο τους τεχνικους που τους εχουν πελατες για να τους τα παιρνουν χοντρα ανα τακτα διαστηματα κανεις αλλος δε θα κλαψει για αυτους
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μονοι που εχω δει να βολευονται το καινουργιο shell στα 8 ειναι

 

μια συναδελφος που κ dos να της βαζανε θα το δουλευε αρκει ετσι να κανουν ολοι

κατι χαζοχαρουμενα πιτσιρικια που το μονο που κανουν στο πισι τους ειναι να μπαινουν facebook k youtube

κ οι παντογνωστες μετοχοι εδω στο insomnia

 

ετσι γιατι μερικοι μας τα χετε κανει τσουρεκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη τελική δεν μας ρώτησε τόσο για to metro όσο και για τις άλλες βελτιώσεις  των 8,8.1 (οι οποίες σίγουρα θα μπορούσαν να μπούν στο επόμενο sp,cumulative update - whatever).Και φυσικά ελάχιστοι απο εμάς ξέρουμε - ή θα μπούμε στον κόπο να τις βρούμε.

 

Ολα μπορούν να γίνουν στα 7 που έχουν αποδείξει την αξία τους και εδρεώθηκαν.

 

Οι marketing ανοησίες περί ανωτερότητας των 8/8.1-(που πλέον τα 8.1 ,απαιτούν 4-8 GB RAM ,ι5 και ssd για να έχεις την άισθηση ότι το μηχάνημά σου πάει smooth) -καλό θα ήταν να είχαν μείνει σαν projects στους servers της microsoft και όχι να αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε processing power και υλικά για να τρέξουμε το λειτουργικό μας.

 

Μην λέμε οτι νά 'ναι τώρα για να κράξουμε. Οσοι έχουν δοκιμάσει τα 8/8.1 αυτό που λένε είναι έχει χαμηλότερες απαιτήσεις απο τα 7 και πως κάνει καλύτερο utlization του hardware. Και όχι μόνο το λένε υπάρχουν και performance tests που το έχουν αποδείξει αυτό.

 

Μάλιστα σου προσφέρω για χρήση μιας εβδομάδας το hp mini 2140 με atom n270, 2gb ram και δίσκο 160gb στις 5400 για να δείς πόσο καλά δουλεύουν τα 8.1

 

Επίσης τα άλλα δύο μηχανήματα που έχω δεν είναι τίποτα ιδιαιτερο. ΗP Elitebook 2710p (Core2 U7600, 2gb ram) και ένα desktop με i3 3220 και 2gb (αρχικά με 2 γιατί  τώρα το γέμισα με 32gb και ενα SAS raid για να τρέχω lab με VM's βέβαια για το λειτουργικό πάλι μένουν 2gb καί είναι πάνω σε 250gb WD sata II μαζί με οτι cpu utlization εχει απομείνει απο τα vm που ανοίγω). Σε κανένα απο τα δύο δεν έχω δεί καθυστερήσεις λόγο cpu ή δίσκου. Ειδικά το παλιο hp 2710(αγορασμένο το 2008) δεν καταλαβαίνει τίποτα με τα 8.1, οσα προγραμματα και να ανοίξω μαζί που με τα 7άρια απο ένα σημείο και μετά άρχιζε να τρώει ζόρι.

 

Τώρα αν έχετε βάλει το λειτουργικό και το έχετε τιγκάρει σε άχρηστα πράγματα και αμέτρητα background tasks θα κόλλάει το ίδιο ότι και να είναι απο linux μεχρι windows και macos πάνω σε διπλό xeon e5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πρόγραμμα ή λειτουργικό θεωρείται αυτό που έχει βελτιώσει το προηγούμενο, όχι μόνο ως προς την ποιότητά του (ταχύτητα, ασφάλεια κλπ), αλλά και ως προς τη φιλικότητά του προς το χρήστη. Επίσης -προσωπική γνώμη- για να θεωρήσω ένα πρόγραμμα ή λειτουργικό ως "καλό" θα πρέπει να μπορώ να μεταβώ εύκολα στην καινούρια έκδοση και να "κάνω τη δουλειά μου" χωρίς πολλά πολλά. Σε αυτό τα win 8 έχουν αποτύχει παταγωδώς.

Επίση, χωρίς να ξέρω τα συγκριτικά, δεν μπορώ να καταλάβω πόσο βελτιωμένο μπορεί να είναι ένα λειτουργικό... θα μου πεις MS είσαι και βγάζεις ένα χάλια λειτουργικό (πχ vista) για να εξυμνήσεις το επόμενο (δλδ 7).

Τα παραπάνω τα λέω γιατί έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα... μιλάμε για ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ... του οποίου η δουλειά είναι να υποστηρίξει τη λειτουργία όλων των άλλων προγραμμάτων... Να βελτιώσει τον τρόπο λειτουργίας τους... και σε αυτό η ιστορία έχει δείξει ότι η MS έχει αποτύχει με τις κακές ενδιάμεσες εκδόσεις.

... συν το γεγονός της μη υποστήριξης πλέον των XP... βλέπετε εμείς στο γραφείο κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας ακόμα και windows XP, office 2000 και autocad 2008, καθώς και πληθώρα προγραμμάτων που λειτουργούν άψογα (και γρήγορα) σε pentium III και IV καθώς Athlon παλαιάς κοπής... και τώρα, λόγω και μόνο του λογισμικού (που κοστίζει 100-150 ευρώ), χρειάζεται να αγοράσω καινούριους υπολογιστες, με νέο λογισμικό, νέο office, συν το ότι το autocad 2008 δεν τρέχει σε 8.1... γιατί βλέπετε ούτε καν τα 7ρια μπορούν να τρέξουν στους παλαιότερους υπολογιστές... η έλειψη drivers για τα M/B τα καθιστά άχρηστα...

 

Pentium 3 και 4; Μηχανήματα δεκαετίας και βάλε δηλαδή, με 256 και 512 μνήμη το πολύ. Μάλιστα, επιτυχία δηλαδή.

 

Ποια εταιρεία πληροφορικής ρε παιδια παγκοσμίος υποστηρίζει λογισμικό και εξοπλισμούς πάνω απο 10ετία; Καμία!!! Γιατί να το κάνει λοιπόν η Microsoft;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πρόγραμμα ή λειτουργικό θεωρείται αυτό που έχει βελτιώσει το προηγούμενο, όχι μόνο ως προς την ποιότητά του (ταχύτητα, ασφάλεια κλπ), αλλά και ως προς τη φιλικότητά του προς το χρήστη. Επίσης -προσωπική γνώμη- για να θεωρήσω ένα πρόγραμμα ή λειτουργικό ως "καλό" θα πρέπει να μπορώ να μεταβώ εύκολα στην καινούρια έκδοση και να "κάνω τη δουλειά μου" χωρίς πολλά πολλά. Σε αυτό τα win 8 έχουν αποτύχει παταγωδώς.

Επίση, χωρίς να ξέρω τα συγκριτικά, δεν μπορώ να καταλάβω πόσο βελτιωμένο μπορεί να είναι ένα λειτουργικό... θα μου πεις MS είσαι και βγάζεις ένα χάλια λειτουργικό (πχ vista) για να εξυμνήσεις το επόμενο (δλδ 7).

Τα παραπάνω τα λέω γιατί έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα... μιλάμε για ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ... του οποίου η δουλειά είναι να υποστηρίξει τη λειτουργία όλων των άλλων προγραμμάτων... Να βελτιώσει τον τρόπο λειτουργίας τους... και σε αυτό η ιστορία έχει δείξει ότι η MS έχει αποτύχει με τις κακές ενδιάμεσες εκδόσεις.

... συν το γεγονός της μη υποστήριξης πλέον των XP... βλέπετε εμείς στο γραφείο κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας ακόμα και windows XP, office 2000 και autocad 2008, καθώς και πληθώρα προγραμμάτων που λειτουργούν άψογα (και γρήγορα) σε pentium III και IV καθώς Athlon παλαιάς κοπής... και τώρα, λόγω και μόνο του λογισμικού (που κοστίζει 100-150 ευρώ), χρειάζεται να αγοράσω καινούριους υπολογιστες, με νέο λογισμικό, νέο office, συν το ότι το autocad 2008 δεν τρέχει σε 8.1... γιατί βλέπετε ούτε καν τα 7ρια μπορούν να τρέξουν στους παλαιότερους υπολογιστές... η έλειψη drivers για τα M/B τα καθιστά άχρηστα...

Ακριβως επειδη μιλαμε για λογισμικα και οχι για τιγανητες πατατες,για να βγει το πετυχημενο και σταθερο 7,επρεπε να ανιχνευτούν πρωτα τα προβληματα στα vista!Εκτος αν εισαστε ολοι εσεις γαμικ@@λες προγραμματιστες και τα βγαζεται ολα τελεια απο την αρχη,χωρις καμια βοηθεια απο το κοινο και το χρηστη! 

 

Τα 8 ειναι ενα καινουριο κονσεπτ για τη ms και γι'αυτο εχει ξεπατωθει στα updates και upgrade και ΑΥΤΟΣ ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟ για ενα επαγγελματια ΝΑ ΜΗΝ προχωρισει στα 8.x μεχρι να βγει το τελικο προιον ολοκληρομενο και να εχει ενα σταθερο συστημα που δε θα ασχολειται καθε τρις και λιγο με αλλαγες και updates!Γι'αυτο εχουμε αυτο το φαινομενο οι μαζικες μετακινησεις να γινονται καθε δευτερο λογισμικο!

 

Γι'αυτο ΟΛΑ τα professional  laptops/desktop με προεγκατεστημενο λογισμικο ερχονται με δικαιοματα και tools για downgrade!Δεν ειναι ηλίθιοι εκει στην ms,ξερουν πολυ καλα τι συμβαινει παντα,σε τετοιες αλλαγες και ξερουν οτι πρεπει να διαφυλαξουν σε πρωτη φαση τους επαγγελματιες και αυτο γινεται με την καλη υποστηριξει του "παλιου" και σταθερου os που υπαρχει!

 

Το προβλημα υπαρχει για τα μη επαγγελματικα pc με προεγκατεστημενα τα νεα windows και τους χρηστες που δε γουσταρουν,ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ, ολη αυτη τη διαδικασια συνεχων αναβαθμησεων και ειναι δικαιομα  τους να μη γουσταρουν,που επρεπε κατα την αποψη μου ΟΣΟ και αν επιρεαζε τη διαδοση και υποστηριξη του νεου os,να υπηρχε και σ'αυτα η δυνατοτητα downgrade!

 

Εχει εναμιση χρονο που ακουμε μ@....ιες λογους γιατι τα 8 δεν ειναι καλα και πρεπει να μεινουμε μακρια απο τα 8 ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ απο τα troll μας δεν εχει αναφερει το πιο πανω λογο που πραγματικα προκαλει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ προβληματα και δυσκολιες και οχι απλα μαλακιουλες του τυπου- αφαιρεση ενος startmenu ή η προσθηκη του metro ui για ενοποιηση του οικοσυστηματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο απλός τρόπος για να κλείσεις εφαρμογή είναι να κάνεις drag την εφαρμογη στο πάνω μέρος προς τα κατω. Πιο εύκολο από το να θυμάται το alt-f4 και δεν χρειάζεται να αφήσεις το mouse

Δεν είναι καθόλου έυκολο να την σύρεις από την μέση κάτω σε μη touch οθόνες, ειδικά με touchpad. Δεν ξέρω πια είναι η αίσθησή σου περί ευκολίας, αλλα νομίζω είσαι λάθος!

 

Επιπλέον ακόμα και έτσι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ hint για τον νέο χρήστη για αυτή τη λειτουργία πρέπει να μυρίσει τα νύχια του και να κοιτάει σα μ..κας την εφαρμογή full screen που άνοιξε και δεν μπορεί να κλείσει.. Αντίθετα ένα μικρό Χ στην γωνία πάνω δεξιά είναι ότι πιο αυτονόητο και intuitive για να κλείσεις μία εφαρμογή.

 

Πολύ γκαγκα (γνώμη μου!) το έκανε το ui η ms και το έχει καταλάβει κάνοντας συνεχείς και απανωτές "αναβαθμίσεις"/αλλαγές του. Στην 8.1 update 1 έβαλε shutdoun ξανά (ακόμα γελάω) σαν "κανονικό" κουμπί στο metro start χωρίς να το "κρύβει" σε δεξί κλικ (περίπτωση 8.1) ή τέρμα δεξιά και αν ξεπεταχθεί σαν να μη μπω εκείνη η άκυρη κουρτήνα που με 3 κλικ έκανες τελικά shutdown (περίπτωση 8.0). Που θα πάει στο 9 θα καταλάβει ότι όλα που είχε στα 7 ήταν καλύτερα για desktop. Κατά τα άλλα πέρασαν 1,5 χρόνια και δεν είδες "όλα" τα laptop touch οθόνες έχουνε (:lol:) για να κάνουν το χατήρι της MS να γίνουν τα 8.Χ πιο λειτουργικά. Προβλέψεις των σχεδιαστών της MS ακόμα μια φορά έγκυρες που πήγε πριν την ώρα του να εξαφανίσει το "desktop"

 

Όπως είπα (εγώ και εκατομμύρια άλλοι) στα τσακίδια το metro. Classic shell, ui fixed. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου έυκολο να την σύρεις από την μέση κάτω σε μη touch οθόνες, ειδικά με touchpad. Δεν ξέρω πια είναι η αίσθησή σου περί ευκολίας, αλλα νομίζω είσαι λάθος!

 

Επιπλέον ακόμα και έτσι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ hint για τον νέο χρήστη για αυτή τη λειτουργία πρέπει να μυρίσει τα νύχια του και να κοιτάει σα μ..κας την εφαρμογή full screen που άνοιξε και δεν μπορεί να κλείσει.. Αντίθετα ένα μικρό Χ στην γωνία πάνω δεξιά είναι ότι πιο αυτονόητο και intuitive για να κλείσεις μία εφαρμογή.

 

Πολύ γκαγκα (γνώμη μου!) το έκανε το ui η ms και το έχει καταλάβει κάνοντας συνεχείς και απανωτές "αναβαθμίσεις"/αλλαγές του. Στην 8.1 update 1 έβαλε shutdoun ξανά (ακόμα γελάω) σαν "κανονικό" κουμπί στο metro start χωρίς να το "κρύβει" σε δεξί κλικ (περίπτωση 8.1) ή τέρμα δεξιά και αν ξεπεταχθεί σαν να μη μπω εκείνη η άκυρη κουρτήνα που με 3 κλικ έκανες τελικά shutdown (περίπτωση 8.0). Που θα πάει στο 9 θα καταλάβει ότι όλα που είχε στα 7 ήταν καλύτερα για desktop. Κατά τα άλλα πέρασαν 1,5 χρόνια και δεν είδες "όλα" τα laptop touch οθόνες έχουνε ( :lol:) για να κάνουν το χατήρι της MS να γίνουν τα 8.Χ πιο λειτουργικά. Προβλέψεις των σχεδιαστών της MS ακόμα μια φορά έγκυρες που πήγε πριν την ώρα του να εξαφανίσει το "desktop"

 

Όπως είπα (εγώ και εκατομμύρια άλλοι) στα τσακίδια το metro. Classic shell, ui fixed. 

 

εγω δε ξερω εναν που να χειριζεται λαπτοπ αποκλειστικα με touchpad και να το φχαριστιεται, μηπως ξερεις εσυ;

 

τωρα για το αν εκρυψε το shutdown  και το επανεφερε μετα ολα αυτα ειναι τερτιπια τυπου easter eggs για να βαλει τους  χρηστες στη διαδιακασια να το ψαξουν λιγακι να δουν τις νεες λειτουργιες μια και σχεδον τα παντα   πλεον μπορουν ευκολα  να προσεγγιστουν απο την charms bar

 

δε ξερω αν εχεις υποψη σου την ιστορια για το πως καταληξαμε στο qwerty πληκτρολογιο και οχι στο abcdef

 

εχει αποδειχθει οτι το ανακατεμα της τραπουλας ενιοτε ειναι για το δικο μας καλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου έυκολο να την σύρεις από την μέση κάτω σε μη touch οθόνες, ειδικά με touchpad. Δεν ξέρω πια είναι η αίσθησή σου περί ευκολίας, αλλα νομίζω είσαι λάθος!

 

Επιπλέον ακόμα και έτσι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ hint για τον νέο χρήστη για αυτή τη λειτουργία πρέπει να μυρίσει τα νύχια του και να κοιτάει σα μ..κας την εφαρμογή full screen που άνοιξε και δεν μπορεί να κλείσει.. Αντίθετα ένα μικρό Χ στην γωνία πάνω δεξιά είναι ότι πιο αυτονόητο και intuitive για να κλείσεις μία εφαρμογή.

 

Πολύ γκαγκα (γνώμη μου!) το έκανε το ui η ms και το έχει καταλάβει κάνοντας συνεχείς και απανωτές "αναβαθμίσεις"/αλλαγές του. Στην 8.1 update 1 έβαλε shutdoun ξανά (ακόμα γελάω) σαν "κανονικό" κουμπί στο metro start χωρίς να το "κρύβει" σε δεξί κλικ (περίπτωση 8.1) ή τέρμα δεξιά και αν ξεπεταχθεί σαν να μη μπω εκείνη η άκυρη κουρτήνα που με 3 κλικ έκανες τελικά shutdown (περίπτωση 8.0). Που θα πάει στο 9 θα καταλάβει ότι όλα που είχε στα 7 ήταν καλύτερα για desktop. Κατά τα άλλα πέρασαν 1,5 χρόνια και δεν είδες "όλα" τα laptop touch οθόνες έχουνε ( :lol:) για να κάνουν το χατήρι της MS να γίνουν τα 8.Χ πιο λειτουργικά. Προβλέψεις των σχεδιαστών της MS ακόμα μια φορά έγκυρες που πήγε πριν την ώρα του να εξαφανίσει το "desktop"

 

Όπως είπα (εγώ και εκατομμύρια άλλοι) στα τσακίδια το metro. Classic shell, ui fixed. 

To shut down απο το metro ui ειναι κυριως για τους touchscreen χρηστες και οχι τοσο για του desktop!Απλα δεν εχεις ιδεα απο windows touch χρηση γι'αυτο γραφεις οτι σου κατευει!

Εγινε πολλη συζητηση απο τους χρηστες windows tablet να μπει shutdown εκει που ειναι το profile του χρηστη στο metro ui και σχεδον κανεις δεν ασχοληθικε με τη συγκεκριμενη δυνατοτητα απο τους desktop χρηστες! 

 

Το οτι υπαρχουν αρκετα μικρο λαθακια και λεπτομεριες που επρεπε να προσεχθουν λιγο καλυτερα αυτο ειναι δεδομενο και μερικα μαλιστα ηταν τελειως αψυχολογητα χωρις κατι να προσφερουν ή να τα δικαιολογουν,δε σημαινει οτι η γενικη κατευθηνση ειναι λαθος! 

 

Τωρα για τα metro ui,που ειμαι σιγουρος οτι το χρησιμοποιεις, ειμαι 100% οτι σε 1-2 χρονακια θα βγαινεις και θα λες αλλα και μαλιστα θα κανεις παρα πολλες απο τις δουλειες σου σ'αυτο,γι'αυτο προσεξε τι λες εδωμεσα,γιατι πολλοι δεν ξεχνανε εδωμεσα και αλλου!

 

Και το metro ui ειναι τα metro apps και οχι η start screen!Στο λεω για να μη προσπαθησεις μετα να κανεις ζογκλερικα του τυπου,"δε χρησιμοποιω το metro γιατι τρεχω τις εφαρμογες στο desktop"!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...