Προς το περιεχόμενο

Firmware - user.ini


costaskalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το interleave depth=1 είναι το αποκαλούμενο fastpath (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_digital_subscriber_line#Interleaving_and_fastpath)

 

Το Ping μου είναι 17ms συνδεδεμένος με ethernet. Δεν γνωρίζω αν αυτό υποδηλώνει αν είμαι σε fastpath,ποιο είναι το εύρος του ping που δείχνει κάτι τέτοιο?

 

Επίσης δεν γνωρίζω αν τα λάθη (FEC,HEC, CRC κλπ), σε συνάρτηση με τα data transferred, είναι αποδεκτά για το fastpath mode ή αν θα ήταν καλύτερο το interleave mode με depth=8....? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά το interleave depth=1 είναι το αποκαλούμενο fastpath (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_digital_subscriber_line#Interleaving_and_fastpath)

 

Το Ping μου είναι 17ms συνδεδεμένος με ethernet. Δεν γνωρίζω αν αυτό υποδηλώνει αν είμαι σε fastpath,ποιο είναι το εύρος του ping που δείχνει κάτι τέτοιο?

 

Επίσης δεν γνωρίζω αν τα λάθη (FEC,HEC, CRC κλπ), σε συνάρτηση με τα data transferred, είναι αποδεκτά για το fastpath mode ή αν θα ήταν καλύτερο το interleave mode με depth=8....? 

πραγματι το διαβασα και εγω.οποτε εισαι σε fast path.δεν ξερω που εκανες Ping αλλα 17 Ms ναι ειναι πολυ καλο ping.μην μπλεκεις με τα ποσα errors βλεπεις.μερικα ρουτερ γραφουν ακυρα νουμερα στα errors που δεν στεκουν.πχ thomson.

Αν πιανεις το μεγιστο της ταχυτητας σου και γενικα δεν βλεπεις αποσυνδεσεις τοτε εισαι μια χαρα.

πχ εγω σε 21 ωρες με 2,5 gb sent και 700 mb receive(seeding)(INTERLEAVE PATH)

 εχω

FEC Errors (Up/Down): 2.188 / 74.834

 CRC Errors (Up/Down): 56 / 2.425

 HEC Errors (Up/Down): 44 / 26.949

τα οποια ειναι φυσιολογικα.συνηθως σε προβληματικες γραμμες που ειναι αρκετα προβληματικες ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ INTERLEAVE βλεπεις πχ τα fec να ανεβαινουν κατα χιλιαδες σε δεπτερολεπτα και βλεπεις και disconnects κτλ.

αν δεν εχεις disconnects αν εχεις max speed στο download τοτε εισαι μια χαρα.ειδικα για σενα που παιζεις τοσο καλα με τετοιες ταχυτητες και τοσο κοντα δεν παιζει να εχεις θεμα με fast path.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, αυτό που "ενοχλεί" κάποιον που θέλει να αποκτήσει τον έλεγχο του modem του είναι ένας ACS-Auto Configuration Server, ο οποίος μόλις επικοινωνήσει με το modem μας στέλνει τις ρυθμίσεις του ISP και το κλειδώνει?

Τέτοιο server έχει μόνο η Forthnet? Και επίσης, αυτό γίνεται μόνο σε modem, ίδια με αυτά που δίνει η Forthnet ή σε οποιοδήποτε modem βάλουμε πάνω στην γραμμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, αυτό που "ενοχλεί" κάποιον που θέλει να αποκτήσει τον έλεγχο του modem του είναι ένας ACS-Auto Configuration Server, ο οποίος μόλις επικοινωνήσει με το modem μας στέλνει τις ρυθμίσεις του ISP και το κλειδώνει?

Τέτοιο server έχει μόνο η Forthnet? Και επίσης, αυτό γίνεται μόνο σε modem, ίδια με αυτά που δίνει η Forthnet ή σε οποιοδήποτε modem βάλουμε πάνω στην γραμμή?

α.δεν το κλειδωνει οταν επικοινωνησει.το ρουτερ ειναι κλειδωμενο απο πριν και απλα γινεται auto configure με το Username/passwOrd οταν συνδεθει πανω στην γραμμη.Οποιος δεν το θελει αυτο η αλλαζει firmware η παιρνει αλλο ρουτερ.οχι γινεται μονο για τα ρουτερ που δινει η forthnet.δεν το κανει μονο η forthnet.Οι περισσοτεροι δινουν τα ρουτερ με custom firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει ένα modem ίδιο (μοντέλο ή και ίδιας εταιρείας γενικότερα) με αυτό που δίνει η Forthnet, αλλά με generic firmware, τότε μόλις βάλει username/password και επικοινωνήσει με τον ACS το auto configure δεν θα το κλειδώσει, είτε αλλάζοντας firmware είτε στέλνοντας τις δικές τους ρυθμίσεις?

 

Custom firmware έχουν όλοι οι ISP, αλλά ACS έχει μόνο η Forthnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει ένα modem ίδιο (μοντέλο ή και ίδιας εταιρείας γενικότερα) με αυτό που δίνει η Forthnet, αλλά με generic firmware, τότε μόλις βάλει username/password και επικοινωνήσει με τον ACS το auto configure δεν θα το κλειδώσει, είτε αλλάζοντας firmware είτε στέλνοντας τις δικές τους ρυθμίσεις?

 

Custom firmware έχουν όλοι οι ISP, αλλά ACS έχει μόνο η Forthnet?

οχι δεν θα το κλειδωσει.δεν εχει καν προσβαση σε Telnet ο παροχος απεξω οταν υπαρχει Generic firmware.ακομα και το User.ini να αλλαξεις θα χασει την προσβαση ο παροχος.

acs δινει η forthnet επειδη εχει username/password και μονο αυτο σου περναει στην παρουσα φαση.

η Hol δεν εχει καν Radius οποτε δεν εχει νοημα να σου στειλει Username/password.Δεν ξερω αν εχεις voip router αν σου στελνει τα στοιχεια τou voip.

ισως το ιδιο με τα στοιχεια του voip να το κανει και η cyta.παλι δεν ξερω.

και ο οτε νομιζω οτι εχει χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα σε καποιον του ειχαν πει οτι το βαζει πανω και παιζει.απο default Ξερω οτι εχει μεσα το [email protected]

η wind παλια επαιζε χωρις στοιχεια.δηλαδη ειχε κατι σαν default οποτε παλι δεν ηθελε acs.

για On,vivodi δεν ξερω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει κάπου ότι αν είναι enable το cwmp, ακόμη και στο generic firmware, τότε μπορεί ο ACS να του στείλει το custom firmware, με ότι αυτό συνεπάγεται για το user.ini κλπ και ουσιαστικά να του κλειδώσει και πάλι το modem....ισχύει?

 

Το firmware του modem πως το παίρνουν??....όπως πχ τα παιδιά του modemhelp που πήραν το generic και το ανέβασαν σε 7zip....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει κάπου ότι αν είναι enable το cwmp, ακόμη και στο generic firmware, τότε μπορεί ο ACS να του στείλει το custom firmware, με ότι αυτό συνεπάγεται για το user.ini κλπ και ουσιαστικά να του κλειδώσει και πάλι το modem....ισχύει?

 

Το firmware του modem πως το παίρνουν??....όπως πχ τα παιδιά του modemhelp που πήραν το generic και το ανέβασαν σε 7zip....

λογικα cwmp εννοεις το tr069 client.και να ειναι enable δεν ξερω αν μπορει καποιος να αλλαξει το firmware ετσι απλα ειδικα αν εσυ εχεις αλλαξει τα στοιχεια για admin η αν δεν αφηνεις προσβαση telnet απεξω κτλ.για την ωρα δεν το εχω δει να εχεις Generic firmware και να στο αλλαζει.εχω δει μονο να γινεται διαμεσω server αυτοματα firmware update.δηλαδη συνδεοταν διαμεσω acs και μετα εστελνε το Firmware ισως με το tr069 που ειχε σεταριστει.αλλα παροχος που να σου αλλαζει το Generic δεν εχω δει και δεν βρισκω νοημα να γινεται.ναι αν στειλει νεο firmware Θα μπορουσε να στειλει και νεο User.ini και να κλειδωσει. 

τωρα για το firmware του ρουτερ δεν ξερω αν το κατεβαζουν με καποιο τροπο μεσα απο το ρουτερ η αν καποιος απλα τα βρισκει διαμεσω καποιου παροχου που του τα δινουν για τεστ.

 ισως να υπαρχει και τροπος να το παρεις μεσα απο τον ρουτερ αλλα δεν το εχω ακουσει ποτε..αυτο το εχω δει μονο σε cisco και νομιζω και σε Linksys switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο, λίγο off topic αλλά να μην ανοίγω άλλο τώρα.

 

Παρατηρώ στην γραμμή μου (όχι σε αυτήν που αναφερόμασταν πριν) το εξής παράξενο: Το attenuation είναι στα 22.3db και με target snr margin στα 6db από την Wind, το modem κλειδώνει περίπου στα 13500kbps και με σταθερό(βράχο) το snr margin στα stats στα 6db.

 

Κάποιες στιγμές λοιπόν βλέπω το snr margin στα stats να πέφτει στα 3.1-3.2db, χωρίς όμως να αλλάζουν τα υπόλοιπα stats και χωρίς να κάνει αποσυνδέσεις (το έχω αφήσει και μια ολόκληρη μέρα έτσι και δεν έκανε ούτε μια αποσύνδεση)!!

Αν επανεκκινήσω το modem επανέρχονται όλα όπως περιέγραψα στην αρχή.

 

Γιατί πέφτει το snr margin στα 3db? Σημαίνει ότι μπορεί να κλειδώσει παραπάνω(δηλαδή δεν χρειάζεται τόσο margin) ή ότι στενεύει το margin και θέλει περισσότερο περιθώριο για να κλειδώσει-κρατήσει την ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο, λίγο off topic αλλά να μην ανοίγω άλλο τώρα.

 

Παρατηρώ στην γραμμή μου (όχι σε αυτήν που αναφερόμασταν πριν) το εξής παράξενο: Το attenuation είναι στα 22.3db και με target snr margin στα 6db από την Wind, το modem κλειδώνει περίπου στα 13500kbps και με σταθερό(βράχο) το snr margin στα stats στα 6db.

 

Κάποιες στιγμές λοιπόν βλέπω το snr margin στα stats να πέφτει στα 3.1-3.2db, χωρίς όμως να αλλάζουν τα υπόλοιπα stats και χωρίς να κάνει αποσυνδέσεις (το έχω αφήσει και μια ολόκληρη μέρα έτσι και δεν έκανε ούτε μια αποσύνδεση)!!

Αν επανεκκινήσω το modem επανέρχονται όλα όπως περιέγραψα στην αρχή.

 

Γιατί πέφτει το snr margin στα 3db? Σημαίνει ότι μπορεί να κλειδώσει παραπάνω(δηλαδή δεν χρειάζεται τόσο margin) ή ότι στενεύει το margin και θέλει περισσότερο περιθώριο για να κλειδώσει-κρατήσει την ταχύτητα?

οταν πεφτει το margin δεν αλλαζει το Line rate διοτι κανεις παροχος δεν υποστηριζει οσο ξερω sra=seamless rate adaptation.οποτε πεφτει το Margin και το line rate παραμενει το ιδιο .αν πεσει παρα πολυ θα κανει αποσυνδεση.αλλιως το μονο που θα αλλαξει θα ειναι το attanable το οποιο θα πεσει κατω απο το Line rate οταν το margin πεφτει κατω απο το target snr ενω θα αυξηθει το attainable οταν το snr ανεβει παραπανω απο το target snr.

πεφτει το snr η ανεβαινει το snr οταν κατι το επηρεαζει στην γραμμη το οποιο μπορει να ειναι οτιδηποτε.εφοσον εισαι σταθερος δεν εχεις θεμα.αν εχανε συγχρονισμο θα πρεπε να σου βαλουν μεγαλυτερο snr με σκοπο να μην σου κανει αποσυνδεση και να κοψεις τις συχνοτητες που τρωνε την παρεμβολη.εφοσον πεφτει το margin σου οχι δεν σημαινει οτι η γραμμη μπορει να συγχρονισει παραπανω.αν εριχνες εσυ το snr απο τα 6 πχ στο 3 ναι θα συγχρονιζες παραπανω αλλα μετα απο το 3 θα πηγαινε στο 0 οποτε θα τρωγες η παρα πολλα errors η θα ετρωγες disconnects.ναι θεωρητικα μια καλη γραμμη θα παιζε και με 3 snr αλλα ναι κανεις παροχος δεν θα σε βαλει στο 3.

επισης αναλογα το ρουτερ θα δεις αν μπορει να κρατησει την γραμμη σταθερη με μικρο Margin η οχι.τα thomson τρωνε απειρες παρεμβολες αλλα γενικα μπορουν να κρατησουν την γραμμη παρα πολυ σταθερη χωρις disconnects.αλλα ρουτερ οταν φορτωσουν λιγο απο errors τρωνε disconnects.

αν κλεισεις το ρουτερ και το ξανανοιξεις το margin θα κλειδωσει στα 6 ασχετα με το τι ταχυτητα θα εχεις.για αυτο θα δεις οτι σε γραμμες που κανουν σκαμπανεβασματα στο margin οτι καθε φορα που κανεις Reboot βλεπεις και αλλο συγχρονισμο.

αν υποστηριζαν οι παροχοι sra τοτε οταν μεταβαλοταν το margin σου θα αλλαζχε η ταχυτητα σου με σκοπο το Margin να ειναι παντα στο target snr που εχει ορισει ο παροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου φαίνεται πολύ παράξενο να αλλάζει μόνο το snr margin και το Bit rate και Line attenuation να μένουν σταθερά-καρφί εκεί που είναι πάντα και χωρίς αποσύνδεση. Δηλαδή θα κάνει αποσύνδεση μόνο όταν το snr margin θα πέσει στο 0??

 

Μπορεί ο πάροχος να αρνηθεί πεισματικά να αλλάξει πχ το target snr margin ή το path(interleave, fast) κλπ?? Αυτά δεν είναι "υπηρεσίες" QOS που αν θέλει ο πελάτης της εκμεταλλεύεται?? Συμπεριλαμβάνονται όροι στα συμβόλαια που αφορούν αυτές τις παραμέτρους?? Δεν μπορεί ο πελάτης να θεωρήσει ότι για παράδειγμα το υψηλό target snr margin του μειώνει τεχνηέντως την ταχύτητα για την οποία έχει υπογράψει?

Θα μπορούσα να αναφερθώ και στην παραμετροποίηση του router(custom firmware κλπ) με τον ίδιο τρόπο, αλλά εφόσον το παρέχουν οι ίδιοι δωρεάν για την εξυπηρέτηση των πελατών τους ίσως έχουν ένα δίκαιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι παραξενο.εφοσον η γραμμη εχει συγχρονισει και εφοσον το σκαμπανεβασμα στο margin δεν ειναι τοσο ωστε να σου κανει disconnect τοτε και το Line rate θα μεινει το ιδιο και το attenuation που αυτο ετσι και αλλιως θα παραμεινει ιδιο No matter what.Μονο το attainable θα αλλαξει αν το ρουτερ σου βγαζει attainable.
το που θα κανει αποσυνδεση εχει να κανει με πολλα.μπορει σε καποιο να κανει αποσυνδεση στο 3 Margin μπορει σε αλλον να κανει στο ενα.εξαρτατε απο πολλα πραγματα οπως ρουτερ,αποσταση,ποσα errors βγαινουν,ποση ωρα κραταει το σκαμπανεβασμα κτλ.
κανεις παροχος δεν θα αρνηθει να σου αλλαξει Margin ουτε να σου αλλαξει Path απο interleave σε fast.μπορει ομως πχ οπως η Hol να σου πει οτι εγω 6 margin δεν σου δινω γιατι το θεωρω ασταθες η να σου πει οτι 9 margin me fast Παλι δεν δινω γιατι το θεωρω ασταθες.στην πραξη απλα το κανουν για να εχουν τον πελατη πιο sttable αρα λιγοτερα τηλεφωνα κτλ.
πχ η forthnet δινει fast σε 6 αρι Profile.οχι στο συμβολαιο δεν υπαρχει κατι για ολα αυτα.δεν θα δεις καπου δηλαδη να λεει οτι η hol δινει 11 Margn γιατι απλα ετσι θελει.αυτοι θεωρουν οτι το 11 ειναι stable και σου δινουν αυτο.ουτε υπαρχει κατι για τα custom firmware.αν δεν το θες το custom πολυ απλα παιρνεις αλλο ρουτερ η το αλλαζεις απλα αυτοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να σε βοηθησουν παραπανω σε τεχνικα προβληματα.οταν εχεις voip τηλεεφωνια βεβαια δεν μπορεις να αλλαξεις το ρουτερ  γιιατι εν γνωση σου δεν σου δινουν τα στοιχεια του voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί ο πελάτης να ισχυριστεί ότι το υψηλό target snr margin του μειώνει τεχνηέντως την ταχύτητα για την οποία έχει υπογράψει, άρα παραβιάζει του όρους του συμβολαίου? Πως γίνεται ένας πάροχος να θεωρεί ασταθές το snr margin στο 6 και ο άλλος στο 9, όταν μιλάμε για το ίδιο δίκτυο? Και ποιος αποφασίζει αν θέλει την σύνδεσή του σταθερή ή γρήγορη, ο πελάτης ή ο πάροχος........?

 

Επίσης μιας και το έθιξες, voip μπορώ να ζητήσω από τον πάροχο αν θέλω? Προσφέρουν όλοι voip? Είναι μια υπηρεσία που παρέχεται μόνο εκεί που υπάρχει υποδομή για vsdl? Τι εννοείς εν γνώση μου δεν μου δίνουν τα στοιχεία του voip? Αν έχω δικό μου router που υποστηρίζει voip δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ την υπηρεσία, μόνο με του παρόχου το router γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παροχος σου λεει εγω δινω μεχρι 24 δεν δινω 24 και εγω θεωρω οτι το dslam με βαση τον χαλκο παιζει σταθερα με 11 margin η με 9 που εχουν οι περισσοτεροι παροχοι οποτε ειναι καλυμμενοι.
απλα η διαφορα ειναι η εξης.
εχουμε 100 πελατες.η forthnet βαζει 100 ατομα σε 6 margin και η Hol 100 ατομα σε 11 margin.στην Hol μαζι με τα ξερα θα καοουν και τα χλωρα.δηλαδη με αυτους που πραγματι εχουν χαλια γραμμη και θα ειχαν αποσυνδεσεις με 6 margin την πληρωνουν και αυτοι που εχουν καλη γραμμη
αλλα η Hol επειδη τους εχει ολους στο 11 δεν θα παρει κανεις τηλεφωνο να παραπονεθει οτι εχει αποσυνδεσεις.
αντιθετα στην forthnet θα γινει το παρακατω.απο τα 100 ατομα οι 10 ας πουμε εχουν θεμα με το 6 margin.αυτοι οι 10 θα παρουν τηλεφωνο να κανουν παραπονα οτι εχουν αποσυνδεσεις.οποτε αυτοματα εχει επιβαρυνθει το τηλεφωνικο κεντρο της forthnet Με 10 επιπλεον τηλεφωνηματα που η Hol δεν τα εχει δεχτει.
εισαι εσυ ενας απο τους 10 και κανεις παραπονο οτι παιδια ειμαι στα 10Mbit και εχω αποσυνδεσεις.η forthnet σου αλλαζει το Margin και εσυ απο τα 10 Mbit Πας στα 8 Mbit με 11 margin πχ οσο η Hol.
εσυ σαν πελατης θα πεις ρεπαιδια εγω επαιζα στα 10 και τωρα ειμαι στα 8 δεν το δεχομαι.ενω η Hol που απο την αρχη σε ειχε ενεργοποιησει στα 8 εσυ ειπες οκ αυτο
παιζω αυτο δεχομαι.
οποτε η forthnet βγαινει ο βλακας της υποθεσης επειδη δεν μπορεις πχ εσυ να καταλαβεις τα αυτονοητα.επισης στα 10 ατομα που εχουν αποσυνδεσεις λογω χαμηλου margin θα υπαρχουν τα 2 ατομα που δεν θα παρουν καν τηλεφωνο αλλα θα πουν οκ κανω διακοπη απο την forthnet και ξαναγυρναω πχ στην Hol που ηταν πιο αργη αλλα δεν ειχε αποσυνδεσεις.ετσι θα εχει χασει και πελατη.
και την χαμηλη ταχυτητα ενας μεγαλος αριθμος πελατων δεν θα την καταλαβει οποτε η hol ειναι καλυμμενη.αντιθετα την αποσυνδεση ακομα και ο ποιο ασχετος θα την καταλαβει.
οποτε καταλαβες οτι ολα ειναι δικοπο μαχαιρι.για μενα πχ ναι η διαφορα του 6 margin με το 11 ειναι πολυ μεγαλη σε ταχυτητα.ειδικα για ατομα που παιζουν απο 15 και πανω.οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο το να διαλεξεις σε ποιον παροχο θα πας απο την αρχη.

voip δινει η Cyta σε ολους
H hol δινει και voip και Tdm το ιδιο και η Forthnet
η Forthnt το δινει μονο οταν θες 2 καναλια φωνης και πανω.
παιζει παντου ειτε adsl ειτε vdsl.
απλα σου λενε απο την αρχη οτι ξερεις κυριε costaskala εμεις σου δινουμε το voip με το δικο μας ρουτερ που εχει δοκιμαστει.δεν αλλαζεις ρουτερ δεν σου δινουμε στοιχεια.το παιρνεις as it is.
oxi δεν θα σου δωσουν τα στοιχεια για να σεταρεις το δικο σου ρουτερ.οπως και στα δικα τους ρουτερ δεν θα σε αφησουν να πειραξεις τις καρτελλες που ειναι για το voice.ειναι κλειδωμενες.
δεν μιλαμε τωρα να σπασεις τα στοιχεια του ρουτερ και να τα παρεις εσυ και να σεταρεις το ρουτερ σου.μιλαμε για τον official way.με Hackeries κτλ ναι κανεις οτι θες.

αν θες να παρεις στοιχεια voip τοτε πας σε αλλες εταιρειες πχ viva η οποια σου λεει εγω σου δινω οσα νουμερα θες και σου δινω και τα στοιχεια οπως και τι ρυθμισεις θελω.και κοψε εσυ τα ποδια σου και καντα να παιξουν στο ρουτερ που θες.
εγω απλα στα δινω και εσυ κανεις τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την πολιτική των ISP και για ποιον λόγο την εφαρμόζουν. Απλά η απορία μου αφορά συγκεκριμένα εμένα, εσένα κλπ που γνωρίζουμε τι θέλουμε όπως και τις συνέπειες που τυχόν θα έχουμε από αυτές τις επιλογές, μπορούν να αρνηθούν να μας ρίξουν το target snr margin στο 3 για παράδειγμα?? Δεν αποτελεί τέχνασμα που κρατάει εμμέσως την ταχύτητα χαμηλότερα από αυτήν που υπογράψαμε (μέσα στο ως 24 είναι και το 23,9!!)???

 

Για το voip έχω βομβαρδισμό ερωτήσεων, δεν ξέρω αν είναι σωστό να τις γράψω σε αυτό το topic. Αν χρειαστεί πες μου να τις αλλάξω θέση.

 

Το voip είναι ανεξάρτητη υπηρεσία, όπως το internet, η κλασική τηλεφωνία, η δορυφορική τηλεόραση κλπ?

Αντικαθιστά την κλασική τηλεφωνία?

Χρεώνεται ανεξάρτητα?

Είναι καλύτερη-ποιοτικότερη η επικοινωνία σε σχέση με την κλασική τηλεφωνία?

Αφού δουλεύει με τον χαλκό, υποθέτω λειτουργεί με τις "κανονικές" τηλεφωνικές συσκευές? Ο τηλεφωνικός αριθμός παραμένει ο ίδιος?

Ρυθμίσεις για το voip τι εννοείς, κωδικούς κλπ όπως και στο internet? Και γιατί δεν τις δίνουν, είναι ίδιες για όλους?

Τα κανάλια φωνής τι είναι....νούμερα τηλεφώνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...