Προς το περιεχόμενο

Firmware - user.ini


costaskalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα.χωνευτη θεωρειται εκει που τελειωνει το καλωδιο του οτε και οχι εκει που τελειωνει το δικο σου πριν μπει στο σπιτι.
φιλτρο ειχες στο τηλεφωνο ή δεν ειχες πανω το adsl?
o τεχνικος που θα ερθει θα δοκιμασει χωνευτη εκει τον ενδιαφερει .μεχρι εκει που σου παραδιδει ο οτε δηλαδη κιτρινο ασπρο.δες το guide στην
υπογραφη μου και θα καταλαβεις.
αυτο που σου ειπε ο τεχνικος ναι ισχυει.καθε ρουτερ και καθε chipset συγχρονιζει διαφορετικα και καταλαβαινει διαφορετικα την γραμμη.
εφοσον ο θορυβος απο το τηλεφωνο εφυγε εφοσον δεν εχεις errors τοτε εισαι μια χαρα.οτι βγαινει ετσι το attenuation ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εξω δεν λεει κατι
πολλα ρουτερ διαβαζουν διαφορετικα τα νουμερα και πολλες φορες δεν τα αναφερουν σωστα.οποτε εμας μας νοιαζει το τηλεφωνο να ακουγεται καθαρα και
να μην εχεις αποσυνδεσεις.18,5 mbit μια χαρα.
μπορεις απο εδω να κατεβασεις και πιο νεο firmware αμα θες
http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/
προτειμουμε τα generic firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι εκεί στην χωνευτή που τελειώνουν τα καλώδια του οτε δοκιμάζω και εγώ.

φίλτρο δεν είχα όταν δοκίμαζα τηλέφωνο γιατί βάζω μία το τηλέφωνο και μία το modem, οπότε δεν είχε adsl.

ο τεχνικός δοκίμασε στην χωνευτή και το τηλέφωνό του δεν είχε θόρυβο. το analyzer συγχρόνιζε στην ίδια ταχύτητα όμως με attenuation=15.

τώρα δεν έχω ούτε εγώ πρόβλημα θορύβου στο τηλέφωνο (το δοκίμασα 248725864 φορές, μπορεί στην 248725865 να βγάλει πάλι θόρυβο και να με τρελάνει....)

αλλά το modem συγχρονίζει στην ίδια μεν ταχύτητα αλλά με attenuation=3, μικρότερο και από το up που το βγάζει 4,5!!!!

ούτε μία αποσύνδεση, ούτε ένα λάθος και με fastpath!

 

απλά μέχρι τώρα επειδή είχα τον θόρυβο στο τηλέφωνο και με αφορμή τα τρελά νούμερα του modem θεωρούσα ότι υπάρχει πρόβλημα (με αυτά που έχω δει δεν αποκλείω τώρα που μιλάμε να το έχει ξαναβγάλει...... :fear: )

τώρα που έφυγε ο θόρυβος από το τηλέφωνο, αν υποθέσουμε ότι τα νούμερα είναι φυσιολογικά, τότε κανένα πρόβλημα!

 

για το td5130 αυτό που λέει r2.05 και κάτι brazil είναι το generic??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εκεί στην χωνευτή που τελειώνουν τα καλώδια του οτε δοκιμάζω και εγώ.

φίλτρο δεν είχα όταν δοκίμαζα τηλέφωνο γιατί βάζω μία το τηλέφωνο και μία το modem, οπότε δεν είχε adsl.

ο τεχνικός δοκίμασε στην χωνευτή και το τηλέφωνό του δεν είχε θόρυβο. το analyzer συγχρόνιζε στην ίδια ταχύτητα όμως με attenuation=15.

τώρα δεν έχω ούτε εγώ πρόβλημα θορύβου στο τηλέφωνο (το δοκίμασα 248725864 φορές, μπορεί στην 248725865 να βγάλει πάλι θόρυβο και να με τρελάνει....)

αλλά το modem συγχρονίζει στην ίδια μεν ταχύτητα αλλά με attenuation=3, μικρότερο και από το up που το βγάζει 4,5!!!!

ούτε μία αποσύνδεση, ούτε ένα λάθος και με fastpath!

 

απλά μέχρι τώρα επειδή είχα τον θόρυβο στο τηλέφωνο και με αφορμή τα τρελά νούμερα του modem θεωρούσα ότι υπάρχει πρόβλημα (με αυτά που έχω δει δεν αποκλείω τώρα που μιλάμε να το έχει ξαναβγάλει...... :fear: )

τώρα που έφυγε ο θόρυβος από το τηλέφωνο, αν υποθέσουμε ότι τα νούμερα είναι φυσιολογικά, τότε κανένα πρόβλημα!

 

για το td5130 αυτό που λέει r2.05 και κάτι brazil είναι το generic??

ΜΗΝ ανησυχεις για τα νουμερα.εφοσον παιζεις σταθερα και εφοσον δεν ακους θορυβο στο τηλεφωνο εισαι οκ.και η ταχυτητα ειναι πολυ καλη με βαση οτι εχεις και fast path/το brazil δεν ειναι generic οποτε ασε αυτο που εχεις.αν το εχεις απο forthnet Τοτε κατεβασε το πιο νεο απο το site της forthnet.

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3954

sto modem help δεν βλεπω καποιο generic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι επισκευές και οι δοκιμές έγιναν σε όλη την καλωδίωση, από χωνευτή μέχρι τελευταία πρίζα, μια-μια.
Πρόβλημα δεν υπάρχει στην τηλεφωνία, ούτε στο internet με την μορφή αποσυνδέσεων-διακυμάνσεων κλπ.
Η νέα σύνδεση έγινε όπως προτείνεται και για το vdsl, δηλαδή στο κεντρικό πριζάκι μπήκε splitter για την τοποθέτηση του router και τον διαχωρισμό της καλωδίωσης που πηγαίνει στο υπόλοιπο σπίτι.
 
Όμως τα νούμερα του router δεν βγάζουν νόημα....
Με σύνδεση στην χωνευτή, τα νούμερα είτε είναι ίδια με αυτά που φαίνονται στην σελ.3 ή όπως φαίνονται παρακάτω*.
Ακατανόητο να αλλάζει το attenuation από την μια στιγμή στην άλλη (χωρίς να εμφανίζεται πρόβλημα) και όπως επίσης έχω παρατηρήσει: όταν εμφανίζει μεγαλύτερο output power τότε κλειδώνει και ψηλότερα....

 

*δεν μπορώ να βρω πως επισυνάπτω εικόνα, αφαιρέθηκε αυτή η επιλογή?

Επεξ/σία από costaskalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επισκευές και οι δοκιμές έγιναν σε όλη την καλωδίωση, από χωνευτή μέχρι τελευταία πρίζα, μια-μια.

Πρόβλημα δεν υπάρχει στην τηλεφωνία, ούτε στο internet με την μορφή αποσυνδέσεων-διακυμάνσεων κλπ.

Η νέα σύνδεση έγινε όπως προτείνεται και για το vdsl, δηλαδή στο κεντρικό πριζάκι μπήκε splitter για την τοποθέτηση του router και τον διαχωρισμό της καλωδίωσης που πηγαίνει στο υπόλοιπο σπίτι.

 

Όμως τα νούμερα του router δεν βγάζουν νόημα....

Με σύνδεση στην χωνευτή, τα νούμερα είτε είναι ίδια με αυτά που φαίνονται στην σελ.3 ή όπως φαίνονται παρακάτω*.

Ακατανόητο να αλλάζει το attenuation από την μια στιγμή στην άλλη (χωρίς να εμφανίζεται πρόβλημα) και όπως επίσης έχω παρατηρήσει: όταν εμφανίζει μεγαλύτερο output power τότε κλειδώνει και ψηλότερα....

 

*δεν μπορώ να βρω πως επισυνάπτω εικόνα

θα πας στο more reply options για να κανεις επισυναψη ή την σηκωνεις σε καποιο αλλο site και βαζεις το Link εδω.

Με καλωδιωση εισαι μια χαρα.αν για καποιο λογο εχεις μεγαλυτερο output power που υποτιθεται το κανονιζει ο παροχος τοτε ειναι λογικο που συγχρονιζες παραπανω.τωρα γιατι δεν ειναι σταθερο δεν ξερω.τωρα το attenuation αλλαζει στην ιδια πριζα ή αλλαζει σε σχεση  χωνευτη με κεντρικη πριζα?

Εκτος αν εννοεις αυτο που ειπες πριν οτι με το analyzer του τεχνικου βλεπεις 15 ενω με το δικο σου ρουτερ ειτε εξω ειτε μεσα βλεπεις 3 εως 4,5 τοτε ειναι bug του ρουτερ που δεν διαβαζει σωστα το attenuation.Μην κολλας σε αυτο.το βασικο ειναι οσο παιζεις εξω να παιζεις και μεσα και το βασικο να παιζεις σταθερα και να εχεις το σωστο sync

αν τωρα το attenuation αλλαζει απλα σε ακυρες στιγμες χωριις να αλλαξεις κατι τοτε μπορει κατι στην γραμμη να το δημιουργει αυτο ή αν ειναι απλα προβλημα στο πως διαβαζει το attenuation.απο την στιγμη που δεν βλεπεις σκαμπανεβασματα στην γραμμη και δεν βλεπεις το margin να ανεβοκατεβανει τοτε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας στο more reply options για να κανεις επισυναψη ή την σηκωνεις σε καποιο αλλο site και βαζεις το Link εδω.

Με καλωδιωση εισαι μια χαρα.αν για καποιο λογο εχεις μεγαλυτερο output power που υποτιθεται το κανονιζει ο παροχος τοτε ειναι λογικο που συγχρονιζες παραπανω.τωρα γιατι δεν ειναι σταθερο δεν ξερω.τωρα το attenuation αλλαζει στην ιδια πριζα ή αλλαζει σε σχεση  χωνευτη με κεντρικη πριζα?

Εκτος αν εννοεις αυτο που ειπες πριν οτι με το analyzer του τεχνικου βλεπεις 15 ενω με το δικο σου ρουτερ ειτε εξω ειτε μεσα βλεπεις 3 εως 4,5 τοτε ειναι bug του ρουτερ που δεν διαβαζει σωστα το attenuation.Μην κολλας σε αυτο.το βασικο ειναι οσο παιζεις εξω να παιζεις και μεσα και το βασικο να παιζεις σταθερα και να εχεις το σωστο sync

αν τωρα το attenuation αλλαζει απλα σε ακυρες στιγμες χωριις να αλλαξεις κατι τοτε μπορει κατι στην γραμμη να το δημιουργει αυτο ή αν ειναι απλα προβλημα στο πως διαβαζει το attenuation.απο την στιγμη που δεν βλεπεις σκαμπανεβασματα στην γραμμη και δεν βλεπεις το margin να ανεβοκατεβανει τοτε μια χαρα.

 

Output power εννοώ αυτό που γράφει στα στατιστικά του router. Αυτό το κανονίζει ο πάροχος??

Δεν εννοώ το 48V που είχε μετρήσει ο τεχνικός. Αυτό υποθέτω παραμένει ίδιο.

 

Και σε χωνευτή και στο κεντρικό πριζάκι παίρνω δυο εικόνες ανάλογα με τα κέφια του router. Η μία φαίνεται στην προηγούμενη σελίδα και την άλλη την επισυνάπτω εδώ.

 

Όλα σταθερά (τηλεφωνία-internet), χωρίς προβλήματα, απλά το μόνο ανεξήγητο είναι τα στατιστικά.

 

Όταν το router κλειδώνει στην δεύτερη κατάσταση (όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα), τότε το snr παίζει λίγο από 6 μέχρι 6,8. Σαν να δείχνει δηλαδή ότι δεν έπρεπε να συγχρονίσει εκεί και άρα χρησιμοποιεί περισσότερο output power για να παραμείνει σε αυτή την κατάσταση και άρα παίζει και λίγο το snr....Λάθος το ερμηνεύω??

 

Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση!

post-289939-0-59141200-1407229384_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο εννοω στα στατιστικα του ρουτερ.
το 48 volt ειναι η ταση της τηλεφωνιας δεν εχει σχεση με το ιντερνετ.
στο adsl δεν μετρας ταση.μια γραμμη που ειναι μονο ιντερνετ εχει 0 volt ταση.
τωρα γιατι βλεπεις διαφορετικο attenuatiion στα καλα καθουμενα με το ιδιο ρουτερ δεν ξερω.
αν επαιρνες την μια στην χωνευτη και την αλλη στο κεντρικο πριζακι θα ελεγα οτι κατι το επηρεαζει στο καλωδιο απο χωνευτη μεχρι πριζακι.αλλα φου το παιρνεις και στα 2 πριζακια δεν μπορω να καταλαβω.ισως λογω του output power.
οσο ξερω το κανονιζει ο παροχος το Output power αλλα δεν ξερω αν κανονιζεται αυτοματα με βαση την γραμμη ή αν ο παροχος το οριζει σε μια standard τιμη.ξερω οτι σε Forthnet Παιζει μεχρι και 19 dbm.αλλα λογικα μπορω να μαθω και να σου πω τι παιζει.
εγω πχ εχω Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,5  .εσυ βεβαια εισαι πιο κοντα απο οτι εγω στο dslam οποτε ισως για αυτο να μην χρειαζεσαι τοσο μεγαλο output power.και επισης δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα στο Output μεταξυ alcatel dslam και siemens dslam που εχει η forthnet.απο την αλλη ισως και το ρουτερ να το αναφερει λαθος.παντως εφοσον παιζεις μια χαρα δεν χρειαζεται να τοψαξεις παραπανω εκτος αν το κανεις απλα γιατι σαρεσει να το ψαχνεις.
επισης το να παιζει το snr λιγο πανω κατω ειναι απολυτως φυσιολογικο σε μια γραμμη μια που μιλαμε για χαλκο.δηλαδη +-1 ειναι εντελως νορμαλ αφου ως γνωστον και ο χαλκος δεν ειναι οτι καλυτερο.οταν υπαρχουν μεγαλυτερες διακυμανσεις εκει μπορει να υπαρξουν αποσυνδεσεις ή καθε φορα διαφορετικος συγχρονισμος.εκει μετα αν υπαρχουν αποσυνδεσεις μπαινει καποιο profile με σκοπο να κανει την γραμμη πιο stable και να κοψει τα bits per tone που επηρεαζονται απο κατι στην γραμμη.αν δεις και το θεμα στην υπογραφη μου με τα profile θα καταλαβεις τι κανει το profile.εσυ εισαι στο default που ειναι το 6.
η γραμμη σου θα συγχρονισει με βαση το margin που ειναι ορισμενο απο τον παροχο .στην περιπτωση σου το 6.βεβαια εκει παιζει και ρολο το Output power που δεν ξερω τι παιζει.αλλα αν μια γραμμη συγχρονισει πιο ψηλα λογω μεγαλυτερου output power ή λογω μικροτερου margin τοτε θεωρητικα γινεται και λιγο πιο ευαισθητη σε παρεμβολες κτλ οποτε ειναι και λιγο πιο ευκολο να  παιξει λιγο πανω κατω το margin.
oποτε αυτο που λες
Σαν να δείχνει δηλαδή ότι δεν έπρεπε να συγχρονίσει εκεί και άρα χρησιμοποιεί περισσότερο output power για να παραμείνει σε αυτή την κατάσταση και άρα παίζει και λίγο το snr....Λάθος το ερμηνεύω??
εγω θα το ελεγα οτι οταν συγχρονισει σε μεγαλυτερη ταχυτητα λογω του output power τοτε βλεπεις και την μικρη αυτη διακυμανση.θα μπορουσε πχ ακομα και με μεγαλυτερο Output power να μην εβλεπες διακυμανση.δηλαδη την διακυμανση δεν την κανει ακριβως το μεγαλυτερο output power αλλα η ποιοτητα της γραμμης σε σχεση με το "ζορισμα" που τρωει απο τοprofile και το Output power.
kai copy paste απο γειτονικο forum
Το output power είναι η ισχύς του σήματος. Downstream Output power είναι η ισχύς του σήματος του DSLAM, ενώ Upstream Output Power είναι η ισχύς του σήματος του ρούτερ μας. Και πάλι επειδή τα ρούτερ δεν είναι όργανα ακριβείας (και ειδικά σ’αυτή τη μέτρηση πολλές φορές δείχνουν άλλα αντί άλλων), καλό θα είναι αν θέλουμε να είμαστε σίγουροι, να κάνουμε δοκιμές με διαφορετικές συσκευές.

Το Downstream Output Power έχει µέγιστη ονοµαστική τιµή 20dbm. Δεν πάει παραπάνω, όχι για να μην καούν οι συσκευές, αλλά λόγω προφίλ που θέτουν οι providers (Power Spectrum Density - PSD masks), για να μη δημιουργούνται προβλήματα crosstalk (και δευτερευόντως για λόγους περιορισμού κατανάλωσης). Αντίστοιχα το Upstream Output Power έχει µέγιστη ονοµαστική τιµή 13dbm.

Το DSLAM ανάλογα τη ρύθμιση (προφίλ) θα στείλει και την αντίστοιχη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ξερω το κανονιζει ο παροχος το Output power αλλα δεν ξερω αν κανονιζεται αυτοματα με βαση την γραμμη ή αν ο παροχος το οριζει σε μια standard τιμη.ξερω οτι σε Forthnet Παιζει μεχρι και 19 dbm.αλλα λογικα μπορω να μαθω και να σου πω τι παιζει.

εγω πχ εχω Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,5  .εσυ βεβαια εισαι πιο κοντα απο οτι εγω στο dslam οποτε ισως για αυτο να μην χρειαζεσαι τοσο μεγαλο output power.και επισης δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα στο Output μεταξυ alcatel dslam και siemens dslam που εχει η forthnet.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν γνώριζα ότι ρυθμίζεται το output power. Θα ζητήσω και εγώ αλλαγή να δω αν γίνεται και αν μάθεις παραπάνω πες μας!

Το router πρέπει να έχει κάποια προβληματάκια. Ετοιμάζουν νέο firmware στο τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν γνώριζα ότι ρυθμίζεται το output power. Θα ζητήσω και εγώ αλλαγή να δω αν γίνεται και αν μάθεις παραπάνω πες μας!

Το router πρέπει να έχει κάποια προβληματάκια. Ετοιμάζουν νέο firmware στο τέλος του μήνα.

οτι μπορει να ρυθμιζεται το output power δεν σημαινει οτι το αλλαζουν σε καθε χρηστη ξεχωριστα.οποτε δεν μπορεις να ζητησεις να αλλαξει κατι.σε κανεναν παροχο δεν ζηταει κανεις αλλαγη Output power.ειναι σαν global ρυθμιση για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι μπορει να ρυθμιζεται το output power δεν σημαινει οτι το αλλαζουν σε καθε χρηστη ξεχωριστα.οποτε δεν μπορεις να ζητησεις να αλλαξει κατι.σε κανεναν παροχο δεν ζηταει κανεις αλλαγη Output power.ειναι σαν global ρυθμιση για ολους.

αφού το output power είναι ανάλογο της γραμμής, του προφίλ κλπ άρα ανάλογα τον χρήστη, γιατί να είναι αποκλειστικά ρύθμιση γι όλους? Μήπως είναι επιλογή, όπως το fastpath, που αφορά το dslam? Απ' ότι διάβασα σε ξένο forum όταν ο ISP θέλει να ρίξει προφίλ σύνδεσης πχ (4mbps) ρίχνει το output power το οποίο όπως είπες αφορά το dslam. Επίσης στο forum γράφουν ότι το output power εξαρτάται-ή επηρεάζει- το attenuation και όπως θα παρατηρήσεις στις δύο εικόνες που ανέβασα, όταν το output power είναι μεγαλύτερο (και διαφορετικό για το down και το up) τότε έρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα και το attenuation (down>up).

 

Εξάλλου σε αυτό που παρέθεσες από το adslgr γράφει ότι το προφίλ το θέτουν οι ISPs. Οπότε ή το έχουν θέσει χαμηλά ή είναι πρόβλημα του dslam ή είναι πρόβλημα του router (αν και δεν νομίζω γιατί διαβάζει και παραπάνω τιμές όταν τύχει).

 

Ίσως το dslam έχει κάποια mask που δεν επιτρέπει μεγαλύτερο output power και έτσι ο συγχρονισμός δεν γίνεται στα μέγιστα...

Ίσως το router έχει πρόβλημα και δεν διαβάζει σωστά το attenuation κλπ ώστε να ζητήσει από το dslam το απαραίτητο output power για να συγχρονίσει τα μέγιστα.

 

Επίσης αν το attenuation=3 που δείχνει είναι το σωστό, τότε θα έπρεπε να συγχρονίζει στα 24 ή εκεί κοντά και όχι ταβάνι στα 19...άρα πάλι ύποπτο το output power.

Το ίδιο και με τις μετρήσεις του τεχνικού, ο οποίος μέτρησε attenuation=15 αλλά συγχρόνισε στα 18...

Επεξ/σία από costaskalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο σημερινη ερωτηση και με βαση τι εμαθα για το output power θεωρητικα ισχυει το παρακατω.

απο την πλευρα του dslam στην παρουσα φαση το output power ειναι Fixed σε μια τιμη.σε καποιες περιπτωσεις ξερω οτι υπαρχει power back off δηλαδη να ριχνει το output power για λιγοτερο crosstalk.αυτο ηξερα οτι ισχυει σε περιπτωσεις onu ,mini dslams κτλ για να μην δημιουργει πολυ crosstalk οταν ο οτε δινει ιντερνετ απο το (mini dslam,onu)ενω οι παροχοι δινουν απο το αστικο κεντρο.

απο την πλευρα του πελατη δηλαδη του cpe(router) το output power ειναι dynamic αναλογως με την γραμμη.δηλαδη το ρουτερ το κανονιζει μονο του.αρα δεν αλλαζει κατι απο την πλευρα του παροχου δηλαδη ειναι καπως γενικο και οχι Per user(η θα μπορουσε καποιος παροχος να το φτιαξει per profile αν χρειαζοταν για καποιο χ ψ λογο).απο εκει και περα το ρουτερ κανει τα δικα του.σε μερικα ρουτερ λενε οτι μπορεις να ρυθμισεις το Output power.

αν τωρα θελουν να σου ριξουν ταχυτητα σου αλλαζουν το target margin.δηλαδη αντι για 6 σε βαζουν πχ 8,9,11,15  η σε καποιο custom profile.στην ουσια σου κοβουν bit per tones>θα δεις στο θεμα στην υπογραφη μου.τι εννοοω.αυτο ισως αλλαζει και το Output power ταυτοχρονα αφου δεν "τερματιζεις" την γραμμη.τωρα αμα το κανουν ταυτοχρονα και με μειωση του output power δεν ξερω.

τωρα σε αλλαγες profile Παντως δεν εχω δει αν αλλαζει το output power αλλα το attenuation συνηθως παραμενει το ιδιο ή μεταβαλεται λιγο.

και το attenuation ειναι κατα καποιο τροπο μεσος ορος καποιων attenuation δεν ειναι μονο ενα νουμερο.

attenuation 3 δεν γινεται να εχεις.οπως επισης απο το 15 που βγαζει το ενα να βγαζει εσενα 3 και 7 ειναι μεγαλη διαφορα.θαπρεπε να ησουν μεσα στον οτε για να ειχες attenuation 3 οποτε ειναι σιγουρα λαθος.αν μετρησε με argus τοτε το θεωρω το πιο σωστο το 15 ή εστω το 7 που ειναι μεεγαλυτερο απο το upstream attenuation.επισης το argus εχει γενικα καλο συγχρονισμο σαν router.απο εκει και περα θελουμε και αλλο ρουτερ για δοκιμη για να δουμε τι θα βγαλει εκεινο.

οπως σου ειπα απο ρουτερ σε ρουτερ βλεπεις διαφορετικο sync λογω chipset.

to profile Ναι ο isp το βαζει.απλα αν σου κοψει bits per tone μετα ισως και το Modem να θελει λιγοτερο output power για να κρατησει την γραμμη εκει που πρεπει.οπως και εσενα επειδη εισαι κοντα για αυτο και δινει μαλλον λιγοτερο Output power εκτος αν ειναι απλα bug.εγω που ειμαι στα 2 km οπως βλεπεις εχω μεγαλο output power (to max το οποιο το κανονισε το router αυτοματα,(techcnicolor)

Και ναι ειναι διαφορετικο για το up και για το down to output power.

εσυ εφοσον εχεις 6 margin φορας το default profile.επισης δεν γινεται να εχειςλιγοτερο attenuation στο down απο οτι στο Up.επισης 20 Mbit με fast path ειναι πολυ καλη γραμμη ειδικα αν εχεις 15 attenuation.χανεις λογω του fast path τουλαχιστον 1 με 1,5 mbit.αν δεν το θες ζητα να στο βγαλουν.απο εκει και περα μπορει και το 7 Μπορει να ειναι το σωστο attenuation

και μην το βλεπεις οτι το router πρεπει να δει το attenuation για το σωστο output power>το ρουτερ θα δει bits per tone το attenuation ειναι για σενα κατα καποιο τροπο.

.συνηθως απο την πλευρα του dslam οι περισσοτεροι παροχοι παιζουν με το μεγιστο output power Που νομιζω ειναι 19,5 dbm.

3 attenuation θα παρεις πριν βγεις σχεδον απο το κτιριο του οτε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως μπορεί να έχουν ρίξει το output power για δικούς τους λόγους (crosstalk, κατανάλωση κλπ)...

Μπορώ να μάθω αν έχει γίνει αυτό και για ποιον λόγο, αν ρωτήσω?

 

Είτε το management του ρουτερ δεν υπολογίζει σωστά τις παραμέτρους.....

 

Με βάση την εμπειρία σου, υπάρχουν άτομα στα τεχνικά τμήματα χωρίς γνώσεις που απλά σε ξεφορτώνονται (με την δικαιολογία ότι εφόσον δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα τζάμπα συζητάμε)??

Τι λες σε τεχνικό που σου λέει ότι το attenuation down=3 και up=4 είναι φυσιολογικά γιατί η διαφορά τους είναι μόλις 1db.........?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως μπορεί να έχουν ρίξει το output power για δικούς τους λόγους (crosstalk, κατανάλωση κλπ)...

Μπορώ να μάθω αν έχει γίνει αυτό και για ποιον λόγο, αν ρωτήσω?

 

Είτε το management του ρουτερ δεν υπολογίζει σωστά τις παραμέτρους.....

 

Με βάση την εμπειρία σου, υπάρχουν άτομα στα τεχνικά τμήματα χωρίς γνώσεις που απλά σε ξεφορτώνονται (με την δικαιολογία ότι εφόσον δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα τζάμπα συζητάμε)??

Τι λες σε τεχνικό που σου λέει ότι το attenuation down=3 και up=4 είναι φυσιολογικά γιατί η διαφορά τους είναι μόλις 1db.........?????

οχι δεν θα εριχναν το Output power.αυτο γινεται συνηθως απο τον οτε οταν δινει απο kv/Onu και κατι τετοια  για να μην σκιζει τους αλλους παροχους .ειχε γινει και πιο παλια νομιζω μια  συζητηση που καποιοι επαιρναν απο mini dslam αλλα ενω ειχαν πολυ μικρο attenuation εκει που συγχρονιζαν 24 μετα ειχαν πεσει στα 17 και ειχαν πει οτι ο οτε τους ειχε μειωσει το Output power για τα θεματα crosstalk.οποτε δεν ισχυει στην περιπτωση σου.

σε ολα τα support υπαρχουν ατομα που μπορει να μην ξερουν τα παντα ειδικα οταν μιλαμε για λεπτομερειες.

αν ηταν down 4 και up 3 θα ελεγα ενταξει αλλα αναποδα ειναι λιγο παραξενο.παντως οπως σου ειπαν δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αφου παιζεις μια χαρα.αυτο ειναι το max  της γραμμης σου το οποιο ειναι πολυ καλο.απο εκει και περα δυο πραγματα μπορεις να κανεις.

α.να ζητησεις vdsl αμα θες παραπανω ταχυτητα μια που ακομα και 15 attenuation να εχεις θα παιξεις μια χαρα ειτε να βγαλεις το fast path για να κερδισεις κανα Megabit ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά σε σχέση με το παραπάνω θέμα: έβαλα το "V2.05.C17GVD" με το οποίο εμφανίζει attenuation=7,5 και επίσης έβαλα ένα zte με το οποίο δείχνει attenuation=14,5. Σε όλες τις περιπτώσεις κλειδώνει κοντά στα 19mpbs απλά με διαφορετικά σε κάθε περίπτωση attenuation και output power.

 

Λίγο άσχετο με το topic: γράφεις στην υπογραφή σου ότι, στα dslam καταλήγει είτε η οπτική ίνα του isp είτε gigabit ethernet.

Στα mini dslam που βρίσκονται στο δρόμο (τα οποία, αν δεν κάνω λάθος, έχουν μέσα κάρτες όπως και στο Α/Κ) πως μπορούμε να μάθουμε τι καταλήγει??

Υπάρχει περίπτωση να καταλήγει οπτική ίνα στο mini dslam, αλλά οι isp που το χρησιμοποιούν να μην δίνουν vdsl από αυτό (χρειάζεται και αλλαγή καρτών στα mini dslam για να δώσουν vdsl)??

Δηλαδή πιο λιανά, αν στο mini dslam καταλήγει οπτική ίνα, σημαίνει vdsl δυνατόν?? Ή το αντίθετο, αν στο mini dslam καταλήγει gigabit ethernet σημαίνει no vdsl??

Υπάρχει περίπτωση στο mini dslam να καταλήγει οπτική ίνα, αλλά να μην έχουν αλλάξει τις κάρτες ώστε να δώσουν vdsl??

 

Απ' ότι είδα ο οτε λέει ότι το mini dslam "ανήκει" σε Α/Κ με το οποίο απέχει 60-65 χιλιόμετρα. Είναι δυνατόν να είναι συνδεδεμένα με gigabit ethernet σε τέτοια απόσταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά σε σχέση με το παραπάνω θέμα: έβαλα το "V2.05.C17GVD" με το οποίο εμφανίζει attenuation=7,5 και επίσης έβαλα ένα zte με το οποίο δείχνει attenuation=14,5. Σε όλες τις περιπτώσεις κλειδώνει κοντά στα 19mpbs απλά με διαφορετικά σε κάθε περίπτωση attenuation και output power.

 

Λίγο άσχετο με το topic: γράφεις στην υπογραφή σου ότι, στα dslam καταλήγει είτε η οπτική ίνα του isp είτε gigabit ethernet.

Στα mini dslam που βρίσκονται στο δρόμο (τα οποία, αν δεν κάνω λάθος, έχουν μέσα κάρτες όπως και στο Α/Κ) πως μπορούμε να μάθουμε τι καταλήγει??

Υπάρχει περίπτωση να καταλήγει οπτική ίνα στο mini dslam, αλλά οι isp που το χρησιμοποιούν να μην δίνουν vdsl από αυτό (χρειάζεται και αλλαγή καρτών στα mini dslam για να δώσουν vdsl)??

Δηλαδή πιο λιανά, αν στο mini dslam καταλήγει οπτική ίνα, σημαίνει vdsl δυνατόν?? Ή το αντίθετο, αν στο mini dslam καταλήγει gigabit ethernet σημαίνει no vdsl??

Υπάρχει περίπτωση στο mini dslam να καταλήγει οπτική ίνα, αλλά να μην έχουν αλλάξει τις κάρτες ώστε να δώσουν vdsl??

 

Απ' ότι είδα ο οτε λέει ότι το mini dslam "ανήκει" σε Α/Κ με το οποίο απέχει 60-65 χιλιόμετρα. Είναι δυνατόν να είναι συνδεδεμένα με gigabit ethernet σε τέτοια απόσταση??

λογω chipset βλεπεις και τα διαφορετικα στοιχεια.δεν μπορεις να κανεις κατι.πρεπει να δοκιμασεις 2,3 ρουτερ για να δεις αν ισχυει το 7 ή το 15.αλλα με βαση το zte κοντα 15 και το analyzer του τεχνικου κοντα 15 τοτε μαλλον καπου τοσο ειναι το attenuation σου.

η οπτικη ινα καταληγει στo odf και απο εκει παει σε Metro ethernet switch του παροχου και το dslam μετα συνδεεται ειτε με οπτικη ινα είτε με ethernet πανω στο switch(ουτε 20 μετρα αποσταση) αφου ειναι μεσα στον ιδιο χωρο.

δεν καταληγει ΣΥΝΗΘΩΣ η ινα απεξω απευθειας στο dslam αλλα περναει απο switch πρωτα και πολλες φορες περναει και απο αλλο μηχανημα πιο πριν.

στο Mini dslam καταληγει ινα πανω σε καποιο μηχανημα καποιες φορες και μετα θα παει στο dslam.αλλα και απευθειας να παει στο dslam θα ειναι οπτικη και παλι αφου θα ερχεται απο καπου μακρυα.

δηλαδη το bandwidth μεχρι το dslam ειναι οπτικη ινα.οταν υπαρχει mini dslam αν ο παροχος θα σου δωσει adsl ή vdsl εξαρτατε αποκλειστικα απο το τι καρτες θα βαλει πανω.

για να καταληγει gigabit ethernet στο dslam σημαινει οτι πιο πριν υπαρχει καποιο switch που υπαρχει εκει στον ιδιο χωρο και το οποιο παιζει με  Οπτικη ινα οποτε σε καθε περιπτωση μεχρι το Mini dslam σαν κατασκευη φτανεις με οπτικη.

ναι υπαρχει περιπτωση να μην εχουν αλλαξει τις καρτες οποτε να μην δινουν vdsl.

ναι και οπως σωστα ειπες δεν γινεται στα 60 km να παιζεις Gigabit.εκει φτανει ινα.

απλα αλλο πραγμα το mini dslam που μπορει να ειναι απλα ενα μικρο dslam για χ ατομα και αλλο πραγμα τα νεα kv που εχουν φτιαχει για να αντικαταστησουν το καφαο και για να δωσουν vdsl.γιατι στο mini dslam εχει και καρτες voice συνηθως μεσα για να παιξει και τηλεφωνια ενω στο kv μπορει να εχεις τηλεφωνια απο το αστικο κεντρο και vdsl απο το kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...