Προς το περιεχόμενο

Firmware - user.ini


costaskalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφοσον υπαρχουν 4-5 Providers οι οποιοι το δινουν οπως ειναι ναι θα στο αρνηθουν γιατι θεωρουν οτι το 3 ειναι τοο much>στο χερι σου και χερι μου ειναι μετα να διαλεξουμε τον Provider
πχ που δινει το πιο χαμηλο.στην προκειμενη περιπτωση η forthnet.η να βρεις ρουτερ που να το ριχνει εκει που θες εσυ.απλα εννοειται οτι θα πρεπει και τα αλλα πραγματα
να σου αρεσουν στον provider και οχι μονο να κοιταμε το target snr.δεν ειναι ακριβως τεχνασμα ειναι οτι πρεπει καποια πραγματα να ειναι σταθερα.δηλαδη να στο πω απλα.βαζεις forthnet και εχεις 6 Margin και δεν παιζεις καλα.το δηλωνει η Forthnet Πχ βλαβη στον οτε οτι υπαρχει ασταθεια στην γραμμη.ο οτε θα πει οτι οκ βαλτε του μεγαλυτερο margin>δεν θα μπει στον κοπο να αλλαξει ζευγαρι για να παιξεις εσυ καλυτερα.αν γινοταν αυτο θα πρεπε να ξαναριξουν ολα τα καλωδια απο την αρχη.
τωρα θα μου πεις γιατι πχ o ote δινει 9 Margin και οχι 6 αφου και το 6 παιζει σταθερα.ε απλα ο οτε θεωρει οτι το 9 εναι σωστο και αντεχει και σου δινει αυτο.αν δεν σου κανει απλα δεν το παιρνεις.δεν εχεις τροπο να τον πιεσεις να στο χαμηλωσει.
ουτε υποχρεωνεται ο παροχος.ειναι η πολιτικη του αυτη.μεσα στο 24 ειναι απο το 0,1 mbit μεχρι το 24.αν δεν σου κανει απλα διακοπτεις.ειτε λογω ποιοτητας ειτε λογω target snr ο παροχος σου δινει εως 24 οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι.απλα παιρνεις ενα ρουτερ και το ριχνεις εσυ εκει που θες.
οποτε δεν θα αλλαξει κατι σε αυτο.απλα με τα πολλα παραπονα η Hol που ηταν η μονη με 11 margin δεχτηκε σε interleave να το κανει 9 οπως και δεχτηκε μετα απο πολλα παραπονα να δωσει Fast path.δεν την υποχρεωνει καποιος απλα μπορει να εχανε πελατες.απλα πολλοι δεν ξερουν απο αυτα οποτε και το 11 snr δεν τους χαλαει.
ειναι σαν ενα αμαξι.το αγοραζεις με 100 αλογα ασχετα οτι αμα του αλλαξεις προγραμμα θα εχει 120 αλογα.η εταιρεια σου λεει φτιαχτηκε για 100.τερμα

τωρα για το voip.συνεχιζουμε εδω δεν υπαρχει λογος να αλλαξουμε κατηγορια.
ειναι μια υπηρεσια ξεχωριστη οπως ειναι το Iptv κτλ κτλ.ο καθε παροχος μπορει να δωσει voip αναλογως αν θελει και ποτε θελει.
πχ η cyta δινει μονο voip.
η Hol εδινε voip σε μερικους πελατες αργοτερα το εκανε tdm και τωρα στα professional  δινει voip.
η forthnet δινει voip μονο στα Professional.
το voip προυποθετει ιντερνετ.
μπορει να αντικαταστησει την κανονικη τηλεφωνια πχ στο παραδειγμα της cyta.
Η cyta δινει μονο voip για διαφορους λογους που νομιζω τους αναφερω στο guide μου.
η cyta την χρεωνει οσο θα χρεωνε την απλη τηλεφωνια απλα δινει voip.
η forthnet την χρεωνει αναλογα ποσα νουμερα και ποσα καναλια φωνης θα ζητησεις.αν ζητησεις ενα νουμερο σου δινει Tdm .αν ζητησεις απο 2 και πανω τοτε σου δινει voip.
το voip παιζει διαμεσω της data καρτας.κοινως προυποθετει ιντερνετ.
σαν ποιοτητα πανω κατω θα τα εβαζα οτι ειναι το ιδιο.στο voip μπορεις να χρησιμοποιησεις διαφορους codecs οπως ειναι φαντασου τα mp3 οποτε αναλογως τι θα βαλει ο παροχος
μπορει να εχεει καλυτερη ποιοτητα η οχι.προσωπικα εχω και voip εχω και tdm.για μενα τουλαχιστον που οκ θελω να μιλησω στο τηλεφωνο και δεν ειμαι ο ψειρας τα θεωρω εφαμιλλα σε ποιοτητα. μερικοι 
που θελουν και hd στο τηλεφωνο σου λενε πχ οτι το voip δεν παιζει τοσο καλα οσο η tdm>η σου λενε οτι ο οτε εχει καλυτερη τηλεφωνια απο τον ταδε παροχο και παει λεγοντας.
οι περισσοτεροι παροχοι παντως ακομα και την tdm τηλεφωνια μετα την γυρνανε σε voip στα μηχανηματα τους.
ναι μπορεις να εχεις τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο.η διαφορα ειναι οτι αντι να συνδεεις το τηλεφωνο στην πριζα του τοιχου το συνδεεις πανω στο ρουτερ στις υποδοχες που ειναι σαν τηλεφωνικες.
οποτε ναι μπορεις να βαλεις οτι συσκευη θες.
υπαρχουν περιπτωσεις πχ viva Που μπορεις να σεταρεις την τηλεφωνια και σε voip τηλεφωνο το οποιο θα ειναι πχ συνδεδεμενο με usb με το pc σου.η θα ειναι ασυρματο τηλεφωνο που απλα απο καπου παιρνει ιντερνετ.
η viva δεν δινει ιντερνετ δινει μονο voip τηλεφωνια και την σεταρεις οπου θες εσυ.οι παροχοι την σεταρουν στο ρουτερ που σου δινουν οποτε δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις οπως θες εσυ.
τωρα σαν νουμερα ναι αν εγω πχ εχω το 2102323234 μπορω να πω στην Cyta Οτι ναι θελω το ιδιο νουμερο και θα μου το δωσει σε voip.
το voip εχει καποια στοιχεια.εχει ενα Username px 302109559099 εχει ενα password Πχ 1234567890!@#% και μετα πρεπει να σεταρεις ποιος ειναι ο server για την voip τηλεφωνια και καποια Ports Κτλ.
σε ολες τις εταιρειες που δινουν ιντερνετ και voip πχ forthnet,cyta,hol κτλ αυτα τα στοιχεια δεν στα δινουν.τα σεταρουν αυτοι απο μακρυα Remotely Δηλαδη και εσυ δεν μπορεις να τα πειραξεις.τα στοιχεια αυτα τα βαζουν μονο στο ρουτερ που σου δινουν αυτοι οποτε δεν μπορεις να βαλεις οτι ρουτερ θες εσυ.
στο δινουν κλειδωμενο κτλ για διαφορους λογους.φαντασου το σαν τα windows.να σε δηλωσω σαν user οποτε να μην μπορεις να κανεις οτι θες εσυ.
η φαντασου το οπως και εδω στο Insomnia.αλλα πραγματα βλεπω εγω σαν smod αλλα εσυ σαν user.Καπως ετσι και με τ voip.εσυ μπαινεις στο ρουτερ σαν User
οποτε βλεπεις ταπαντα εκτος απο την τηλεφωνια που την βλεπει μονο ο παροχος.δεν μιλαμε τωρα να χακαρεις το ρουτερ και να παρεις τα στοιχεια.μιλαμε για κανονικες περιπτωσεις.
αντιθετα υπαρχουν 2-3 εταιρειες πχ viva,omnitel καπως ετσι οι οποιες δεν δινουν ιντερνετ αλλα δινουν μονο voip νουμερα.ζητας εσυ ενα voip Νουμερο σου δινουν αυτοι τα στοιχεια και σου λενε καντο οτι θες.σεταρε το οπου θες.δεν τους νοιαζει.σου δινουν τα στοιχεια και τις ρυθμισεις και σου λενε καντο οτι θες εσυ.δικο σου θεμα.
οχι τα στοιχεια του voip δεν ειναι ιδια για ολους.το username συνηθως ειναι και το νουμερο τηλεφωνου.
αλλο το καναλι φωνης αλλο τα νουμερα
να στο φερω με απλο παραδειγμα.
εχω το νουμερο το 2109696966 το οποιο ειναι ενα νουμερο αλλα επειδη εμενα με παιρνουν απειρα ατομα εκει θελω να εχω 10 καναλια φωνης.δηλαδη να μπορουν να παρουν 10 ατομα ταυτοχρονα στο ιδιο νουμερο.
οποτε εκει εχω ενα νουμερο με 10 καναλια φωνης.
αντιθετα θα μπορουσα να εχω 2 νουμερα τα οποια να ειναι 4 καναλια φωνης.δηλαδη το καθε νουμερο να μπορει να δεχτει 2 κλησεις.
η μπορει να εχω 10 νουμερα αλλα να θελω μονο 2 καναλια φωνης.απλα σε οποιο και απο τα 10 με παιρνουν εγω να μπορω να το απαντησω.αυτο ισχυει σε περιπτωσεις που συνηθως καποιος ειχε πολλα νουμερα στον οτε πχ 9558000 εως 9558009 και πλεον για να γλυτωσει λεφτα επειδη πχ δεν εχει πολλη δουλεια σου λεει δεν θελω να εχω 9 καναλια φωνης αλλα θελω τα 9 νουμερα επειδη τα ξερει ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή οι ISPs πουλάνε ουσιαστικά snr, path modes, εξυπηρέτηση στο τηλ. κέντρο και άλλα τέτοια. Αλλά τι άλλο να πουλήσουν αφού το δίκτυο είναι του οτε και μόνο αυτός βάζει το χέρι στην τσέπη για επενδύσεις....και ακόμα και το κόστος χρησιμοποίησης του δικτύου ο πελάτης το πληρώνει (τέλος ενεργοποίησης)!!!

 

Έψαξα λίγο εν τω μεταξύ για το voip.

Η cyta δηλαδή και ο κάθε παροχος χρεώνουν το voip με το λεπτό, παρέχοντας το ρουτερ (το οποίο μετά στο παίρνουν και πίσω). Σε αντίθεση με το viber για παράδειγμα που είναι δωρεάν.

Και δεν παίρνω μια συσκευή που παίρνει κάποιο voip sofrware και να αφήσω την γραμμή μόνο με internet και χρονοχρέωση....? Αλλά την κατάλαβαν την δουλειά οι ISPs και δεν δίνουν μόνο internet...Ή κάνουν πακέτα double play μόνο με απεριόριστα κλπ (και όχι χρονοχρέωση).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οι ISPs πουλάνε ουσιαστικά snr, path modes, εξυπηρέτηση στο τηλ. κέντρο και άλλα τέτοια. Αλλά τι άλλο να πουλήσουν αφού το δίκτυο είναι του οτε και μόνο αυτός βάζει το χέρι στην τσέπη για επενδύσεις....και ακόμα και το κόστος χρησιμοποίησης του δικτύου ο πελάτης το πληρώνει (τέλος ενεργοποίησης)!!!

 

Έψαξα λίγο εν τω μεταξύ για το voip.

Η cyta δηλαδή και ο κάθε παροχος χρεώνουν το voip με το λεπτό, παρέχοντας το ρουτερ (το οποίο μετά στο παίρνουν και πίσω). Σε αντίθεση με το viber για παράδειγμα που είναι δωρεάν.

Και δεν παίρνω μια συσκευή που παίρνει κάποιο voip sofrware και να αφήσω την γραμμή μόνο με internet και χρονοχρέωση....? Αλλά την κατάλαβαν την δουλειά οι ISPs και δεν δίνουν μόνο internet...Ή κάνουν πακέτα double play μόνο με απεριόριστα κλπ (και όχι χρονοχρέωση).....

ο Isp μπορει να μην πουλαει χαλκο οπως ο οτε αλλα τα εξοδα ειναι παρα πολλα για οτιδηποτε οπως και πληρωνουν τα παντα.πληρωνεις τις βλαβες στον οτε τα συνδυαστικα τον χαλκο που νοικιαζεις το χωρο μεσα στα αστικα κεντρα.και πρεπει να βγαλεις ολα αυτα τα εξοδα με μια συνδρομη των 25 ευρω.ενω ο οτε παλια χρεωνε μεχρι και την αστικη κληση και ο καθενας μας ειχε στανταρντ 100 εευρω λογαριασμο.και το καθε rack μεσα στο αστικο κεντρο χρεωνεται παρα πολλα λεφτα.επισης και οι γραμμες με εξωτερικο πιο παλια δεν ηταν καθολου φτηνες.οπως οτι απειρες βλαβες εκλειναν με αιτιολογια παροχου και τις πληρωνε ο παροχος ενω ηταν βλαβη οτε.ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο αυτο.ξερεις τι ειναι να πηγαινεις συνδυαστικο με τον οτε και ο οτε να σου βγαζει στο συνδυαστικο οτι φταιει ο παροχος ενω το εφτιαξε και απλα δεν ηθελε να πει οτι το εφτιαξε ο ιδιος διοτι θα βγαινε δωρεαν το συνδυαστικο?η να κλεινει η βλαβη 3-4 φορες ευθυνη παροχου και ξαφνικα μετα απο αυτες τις βλαβες να κλεινει ευθυνη οτε?ειναι παρα πολλα.πλεον ειτε voip παρεις ειτε κανονικη τηλεεφωνια συνηθως υπαρχει προγραμμα με δωρεαν αστικα υπεραστικα.το ρουτερ ναι το παιρνουν πισω διοτι ενα ρουτερ voip μπορει να ειναι απο 100 ευρω οταν μιλαμε για οικιακο voip μεχρι αρκετες χιλιαδες ευρω οταν μιλαμε για voip με 32 καναλια φωνης e1/t1 και cisco routers τα οποια ειεναι συνηθως επαγγελματικα προγραμματα και σε καποια υπαρχει χρονοχρεωση στους περισσοτερους παροχους.αν καποιος θελει μπορει να παρει απο τριτη εταιρεια voip Νουμερεα και να τα σεταρει οπου θελει.ο καθενας βλεπει τις αναγκες του και βλεπει τι τον συμφερει.τo viber και το skype ειναι δωρεαν αλλα εκει παμε σε αλλες καταστασεις.δηλαδη αν ο πελατης εχει call center και πουλαει το προιον του ουτε το viber του κανει ουτε το skype ουτε εενα απλο ρουτερ με  2 καναλια φωνης.παμε σε μισθωμενα κυκλωματα παμε σε e1/t1 για πολλλαααααα καναλια φωνης.εχω δει εταιρεια με 3 και 4 t1/e1 και πολλες φορες βαζουν και διαφορετικους παροχους για redundancy.οσο για το τελος ενεργοποιησης ναι ο πελατης το πληρωνει στον παροχο και ο παροχος στον οτ.και σκεψου οτι ο παροχος θα πληρωσεει τελος ενεργοποιησης και θα περιμενει και 20 μερες για ενεργοποιηση γραμμης ενω  ο οτε θα ενεργοποιησει τον πελατη του σε 3-4 ημερες.δεν μιλαω επισης τι λεφτα ειχε βγαλει ο οτε οταν εδινε μισθωμενα Hellascom και ηταν μονοπολιο στην αρχη.αν τα λεφτα αυτα δεν τα επερνε ο οτε τοσα χρονια που ηταν δημοσιο και τα παιρνε μια ιδιωτικη εταιρεια παιζει να μην εειμασταν στην καταντια που ειμαστε στο ιντερνετ τοσα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρομαι σε οικιακούς πελάτες πχ εμένα, εσένα.

Αυτό που χρεώνουν ουσιαστικά (είτε το λένε voip number είτε κάπως αλλιώς) είναι το username και το password που σου δίνει πρόσβαση στον voip server τους. Οι ISPs το χρεώνουν πάνω στην κλήση ανά λεπτό, ενώ υπάρχουν και voip servers που σου δίνουν free πρόσβαση....έτσι δεν είναι??

 

Εγώ για τις οικιακές ανάγκες μπορώ να πάρω ένα voip router και να εμπιστευτώ κάποιον free voip server για την οικιακή τηλεφωνία μου ή είναι ριψοκίνδυνο?

 

Μπορεί να λειτουργεί παράλληλα και η κλασική αναλογική τηλεφωνία της γραμμής, δηλαδή όποτε θέλω να απενεργοποιώ το voip και να επικοινωνώ με τον κλασσικό τρόπο ή αν πέσει πχ ο voip server να επικοινωνώ όπως μέχρι τώρα?

 

Στην επικοινωνία μέσω voip πρέπει και η γραμμή στην οποία καλώ να έχει ενεργή σύνδεση με το internet (πολύ απλά θα μπορώ να καλώ την γιαγιά μου??)??

 

Θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις κανονικά στον αριθμό που είχα πάντα, από οποιονδήποτε, είτε έχει και αυτός voip είτε όχι (πολύ απλά θα μπορεί να με καλεί η γιαγιά μου??)??

 

Κανάλια φωνής είναι αυτό που λέει πχ η viva για ταυτόχρονες κλήσεις? Ένα router έχει τόσα κανάλια φωνής όσες και οι θύρες τηλεφώνου που έχει (το FXS ή το FXO να κοιτάω)??

 

Το voip router με το λογισμικό του είναι ουσιαστικά ένα Ip PBX??

Τι είναι αυτό το asterisk server που κάνουν πολλοί και γιατί το κάνουν και δεν προτιμούν να πάρουν ένα voip router??

Επεξ/σία από costaskalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι παροχοι σαν παροχοι θα σου δωσουν και vOip και συνδεση στο ιντερνετ ΣΥΝΗΘΩΣ.απο εκει και περα το αν θα ειναι με χρονοχρεωση η αν θα ειναι δωρεαν αστικα υπεραστικα κτλ οπως η κανονικη τηλεφωνια εξαρτατε το προγραμμα που εχεις.
η cyta Πχ δινει μονο voip αλλα εχει κανονικα δωρεαν αστικα υπεραστικα κτλ οσο ξερω οπως και ολες οι αλλες εταιρειες.απλα εχει voip.
οποτε δεν παει παντα ανα λεπτο κτλ ουτε ειναι παντα χρεωσιμο.το ιδιο και για τις εταιρειες οπως viva Κτλ.εξαρτατε τι πακετο θα διαλεξεις.
πχ το voipbuster ειναι voip service το οποιο για ενα διαστημα εδινε δωρεαν αστικα/υπεραστικα στην ελλαδα.

για το β.για τις οικιακες αναγκες μπορεις να το κανεις αλλα δεν βρισκω νοημα.εφοσον ο παροχος σου δινει με ελαχιστα λεφτα παραπανω δωρεαν αστικα υπεραστικα κινητα κτλ για ποιο λογο να παρεις νουμερο απο τριτη εταιρεια?
εκτος αν θες να βαλεις το δικο σου ρουτερ η δεν ξερω τι(πχ να βρεις κατι ποιο οικονομικο σε πολλες γραμμες ή πολλα καναλια φωνης).
αλλα ναι γινεται αμα θες.απλα για οικιακη χρηση καλο ειναι να εχεις tdm με σκοπο και το ρευμα να κοπει και το ρουτερ να χαλασει και προβλημα στην γραμμη να υπαρχει με την εννοια να μην συγχρονιζει το ρουτερ να μην χασεις το τηλεφωνο.
θα χασεις το τηλεφωνο μονο αμα βραχυκυκλωσει η γραμμη ή αμα αποσυνδεθει καπου το ενα απο τα 2 καλωδια της γραμμης(μονοπολο).
γιατι πολλες φορες βλεπεις οτι μερικοι εχουν κανονικα τηλεφωνο αλλα δεν εχουν ιντερνετ για διαφορους λογους.εκει αμα εχεις voip εχασες.αν εχεις Tdm τοτε ολα οκ.βεβαια αν θες παραπανω απο μια γραμμη και παραπανω απο ενα καναλι φωνης τοτε το voip δεν το γλυτωνεις.επισης αν εισαι μακρυα και εχεις χαλια ταχυτητες και αποσυνδεσεις τοτε οταν πεσει το ιντερνετ θα πεσει και το voip ενω με το Tdm δεν θα ειχες θεματα.
οχι για την ωρα αυτο που λες δεν γινεται.δηλαδη δεν μπορεις να εχεις το ιδιο νουμερο και σε Tdm και σε voip οποτε αν πεσει το ενα να εχεις το αλλο.το μονο που γινεται και το κανουν ειναι πχ να εχεις το νουμερο 210 2323234 σε Tdm και να εχεις και σε voip σαν δευτερη γραμμη καποιο αλλο νουμερο πχ 2109494956.αν θες τωρα να κανεις εκτροπη το ενα στο αλλο νουμερο αυτο ειναι αλλη ιστορια.
οχι οτι εσυ εχεις voip δεν σημαινει οτι μπορεις να καλεσεις μονο οποιον εχει ιντερνετ.κανεις κανονικα σαν να ειχες κανονικο τηλεφωνο.καμια απολυτως διαφορα.
ναι θα μπορεις να δεχτεις κλησεις κανονικα σαν να ειχες κανονικο τηλεφωνο.

ναι αυτο ειναι τα καναλια φωνης.ποσες κλησεις εισερχομενες η εξερχομενες ή και τα 2 μαζι μπορουν να γινουν ταυτοχρονα.ο μεγιστος αριθμος κλησεων που μπορει να γινει εννοειτε βεβαια οτι εξαρτατε απο τον εξοπλισμο.
υπαρχει  εξοπλισμος που εχει 2 fxs υπαρχει εξοπλισμος με 4 υπαρχει εξοπλισμος με 8.οπως υπαρχει και εξοπλισμος με bri.oi bri ειναι ψηφιακες σαν isdn για χρηστες που εχουν πχ τηλεφωνικο κεντρο Isdn.
τα fxs και τα bri κοιτας.τα fxo ειναι λιγο διαφορετικο.το fxo ειναι για να παρει το ρουτερ γραμμη οχι για να βγαλει γραμμη.δηλαδη να εχεις αλλο ρουτερ να σου δινει τις γραμμες και εσυ να κανεις ενα δευτερο ρουτερ να παιξει σαν κεντρο.αυτο οσο θυμαμαι ειναι το Fxo.
ενα voip router αναλογα τις δυνατοτητες του ναι θα μπορουσε να γινει και σαν τηλεφωνικο κεντρο με καποια πραγματα.συνηθως οι παροχοι δεν στο δινουν ετσι.στο δινουν με απλα πραγματα και εσυ κανεις τα υπολοιπα πανω στο Pbx σου.
αυτος ειναι και ο λογος που καποιοι στηνουν asterisk.θελουν να κανουν τα παντα διαμεσω του asterisk.απο το που θα δρομολογουνται οι κλησεις μεχρι φραγες,τηλεφωνητες και παει λεγοντας.
εχω δει ατομα να εχουν cisco router για τηλεφωνικο κεντρο.αλλοι βαζουν Pc.αλλοι αγοραζουν τηλεφωνικο.
ο παροχος το μονο που μπορει να σου δωσει ειναι πολλα νουμερα πισω απο ενα καναλι φωνης
δηλαδη εσυ να θες μονο 2 καναλια φωνης αλλα να θες απο πισω για τον χ ψ λογο να υπαρχουν 10 νουμερα.οποτε σε οποιο και απο τα 10 να σεκαλεσουν να χτυπησει σε σενα.σου ειχα γραψει πιο πανω στο Previous post γιατι το κανουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 2-3 μήνες με τα χαρακτηριστικά της γραμμής όπως φαίνονται στην σελίδα 1, ξαφνικά αρχίζει να κάνει αποσυνδέσεις (έφτασε και τις 30 μέσα σε 2 ώρες).Ο τεχνικός είπε τηλεφωνικά, ότι έκανε μετρήσεις και η γραμμή φαίνεται καθαρή.

Για να μην συνεχιστεί το πρόβλημα εν μέσω εορτών έριξαν το προφίλ (target snr 12). Οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν, το modem στην εκκίνηση κλειδώνει στα 16 mbps.

Όμως σε ανύποπτο χρόνο ανεβαίνει μόνο το down attenuation από 5 σε 12, με συνέπεια να αρχίζουν να παίζουν τα snr margin και να πέφτουν οι ταχύτητες.

Είπαν ότι μπορεί να έρθει τεχνικός, αλλά φοβάμαι ότι επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται σε ανύποπτο χρόνο ίσως να μην βρει αν υπάρχει κάτι. Είμαι σε περιοχή όπου δεν υπάρχουν καν καφαο, αλλά η γραμμή από το dslam έρχεται στο σπίτι αφού περάσει από πολλά κουτάκια που είναι σε τοίχους. Μάλιστα κάποια από αυτά είναι σε πολύ κακή κατάσταση.

Τι μπορώ να κάνω? Ο ΟΤΕ υπάρχει περίπτωση να κινητοποιηθεί για να ελέγξει το δίκτυο ή μόνο εφόσον έρθει πρώτα τεχνικός από τον δικό μου πάροχο και αφού βρει και αυτός το πρόβλημα?

 

*στα logs βρήκα αυτά (δεν ξέρω αν είναι σχετικά με το πρόβλημα):

 

 κλπ κλπ...........

 2014-04-20 17:01:08 PADS: Service-Name: ''

 2014-04-20 17:01:08 Sent PADT
 2014-04-20 17:01:02 Modem hangup
 2014-04-20 17:01:02 Connection terminated.
 2014-04-20 17:00:59 Discarded non-LCP packet when LCP not open
 
κλπ κλπ........
2014-04-21 05:32:13 PAP authentication succeeded
2014-04-21 05:32:13 PAP Authenticate Ack received
2014-04-21 05:32:13 PAP Authenticate Request sent
2014-04-21 05:32:13 Link Up
2014-04-21 05:32:13 Connect: ppp0 <--> vc0_e_8_35
2014-04-21 05:32:13 Using interface ppp0
2014-04-21 05:32:13 using channel 30
2014-04-21 05:32:13 PPP session is 60269
2014-04-21 05:32:13 PADS: Service-Name: ''
2014-04-21 05:32:13 Sent PADT
2014-04-21 05:32:08 client6_send: transmit failed: Network is unreachable
2014-04-21 05:32:03 client6_send: transmit failed: Network is unreachable
2014-04-21 05:32:02 reading /etc/resolv.conf
2014-04-21 05:32:01 client6_send: transmit failed: Network is unreachable
Επεξ/σία από costaskalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παραξενο να αλλαζει το attenuation μονο του.κατι πρεπει να σκιζει στην κυριολεξια την γραμμη για να γινεται αυτο.και αυτο που την σκιζει σου σκιζει και το margin μετα αρα μετα παμε για αποσυνδεση.
ναι το κακο ειναι οτι οκ δινεις βλαβη στον παροχο ερχεται ο παροχος πες οτι το βλεπει το προβλημα και το δινει στον οτε.
ο οτε αν παει την στιγμη που δεν το κανει μπορει να πει οτι ειναι οκ.εκτος αν φαινεται κανα βραχυκυκλωμα κτλ οποτε εκει και να μην κανει το προβλημα θα στο φτιαξουν.
δεν γινεται να μην υπαρχουν καφαο.τα πλαστικα κουτια δηλαδη τα box που βλεπεις καποια στιγμη φευγει καλωδιο υπογεια και παει στο καφαο.
αμα θες δες το θεμα στην υπογραφη μου και θα καταλαβεις.
συν οτι αμα δεν περνουσε απο καφαο θα ησουν πιο τυχερος.οποιος παιζει με σταθερο καλωδιο παιζει παντα καλυτερα.
πρωτα θα ερθει τεχνικος απο τον παροχο και μετα απο τον οτε εκτος αν ο παροχος το δωσει απευθειας στον οτε.παντα υπαρχει και περιπτωση να φταιει η εσωτερικη σου καλωδιωση και να γινεται αυτο.αν δεν πιανουν τα χερια σου για δοκιμες στην χωνευτη (μηπως εχει οξειδωθει κατι εκει)τοτεε ασε μονο το ρουτερ στην κεντρικη πριζα και αφαιρεσε ολα τα φιλτρα σπλιττερ τηλεφωνια συναγερμους και δες αν συνεχιζει.
το Log δεν ειναι κατι.απλα οτι ανεβηκε η συνδεση περασες το authentication κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Νοείται ο τεχνικός να μετράει με το μηχάνημά του κατευθείαν στα καλώδια του οτε (down/up): band:18000/1020 - atten:15/4,5 - snr:6/17??

 

Στην κεντρική πρίζα, του κάνει αποσυνδέσεις κλπ και με το μηχάνημά του και με το modem (μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται μεταξύ του κουτιού έξω από το σπίτι και της κεντρικής πρίζας, αλλά δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί λόγω μη πρόσβασης σε αυτήν) .

 

Και όταν φεύγει ο τεχνικός, το modem πάλι στην κεντρική πρίζα να κλειδώνει στα band:17000/1019 - atten:4,5/4,5 - snr:6,3/13,1..........????

 

Το attenuation είναι κάποιος λόγος/κλάσμα ή ακέραιος αριθμός (ο τεχνικός είπε ότι είναι λόγος/κλάσμα)??

Είπε επίσης ότι δεν είναι σωστό/είναι παράξενο το attenuation να είναι ίδιο down και up....ισχύει αυτό???

 

Ό,τι πρόβλημα και να είχε η καλωδίωση (λάθος σύνδεση-υγρασία κλπ) το attenuation θα πρέπει να τρελαίνεται τόσο, με τόσο μεγάλες διακυμάνσεις?? Είναι δυνατόν στα καλώδια του οτε το attenuation να είναι μεγαλύτερο από αυτό που εμφανίζει το modem??

 

*η απόσταση από το dslam είναι όντως τόση όση θεωρητικά δείχνει το attenuation=4,5 (δηλαδή περίπου 300 μέτρα)!

 

**για καλύτερη κατανόηση υπάρχουν εικόνες στην πρώτη σελίδα με το πως ήταν η γραμμή στα καλά της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το loop attenuation ειναι ενας μέσος όρος απο την διαφορά της ισχύς του σήματος σε κάθε συχνότητα που στέλνεται απο το dslam και σε αυτό που φτάνει σε εσένα, και υπολογίζεται μόνο μια φορά κατα την αρχική σύνδεση (initialization).

 

ο τύπος του ειναι "περίπου" αυτός 1N7om8p.png


Είπε επίσης ότι δεν είναι σωστό/είναι παράξενο το attenuation να είναι ίδιο down και up....ισχύει αυτό???

 

δεν το χω και πολύ με τα μαθηματικά αλλα υποθέτω οτι ο παραπάνω τύπος για τις μεγαλύτερες συχνότητες δίνει και μεγαλύτερο attenuation, αφου υπάρχουν μεγαλύτερες απώλειες σε ισχύ, οπότε είναι λογικό το down attenuation να ειναι μεγαλύτερο απο το up...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που μετρησε φαινονται φυσιολογικα.ναι καθολου απιθανο αν εχει αποσυνδεσεις πανω στο σπιτι αλλα οχι κατω στην χωνευτη να φταιει η καθετη καλωδιωση του πελατη.
που δεν υπαρχει προσβαση?
β.απο κατω μεχρι πανω συνηθως υπαρχει και αναπληρωματικο καλωδιο.
εκτος αν το προβλημα δεν ειναι απο κατω πανω αλλα απο το κεντρικο πριζακι μεχρι τα υπολοιπα
.απλα αν δοκιμαζετε στο κεντρικο πριζακι χωρις να απομονονεται τα υπολοιπα δεν κανεις δουλεια διοτι ακομα και το τελευταιο πριζακι
να εχει θεμα μεταφερεται στο πρωτο.για να γινει δοκιμη στο κεντρικο πριζακι πρεπει να το ανοιξεις και να βγαλεις τα καλωδια που πανε στα υπολοιπα.αν κανει αποσυνδεσεις τοτε ειτε φταιει το καλωδιο
ειτε ειναι συνδεδεμενο το αναπληρωματικο ζευγαρι.θελει δοκιμες δηλαδη.επισης πριζακια οτε ή αντικεραυνικα με πυκνωτη τα αλλαζεις ή κοβεις τον πυκνωτη.

α.ειναι παραξενο το attenuation να ειναι ιδιο σε Up and down αλλα ποτε δεν ξερεις αν το διαβαζει σωστα η οχι το ρουτερ.εκτος αν κανεις δοκιμη με το ιδιο ρουτερ και κατω.το βασικο ειναι οτι θα πρεπει να κλειδωνεις πανω κατω το ιδιο
και επισης να ειναι σταθερη η γραμμη και κατω και πανω.επισης δεν ειναι συγκριση το να μετρας ποσο συγχρονιζεις κατω με το analyzer και ποσο πανω με το ρουτερ γιατι ειναι διαφορετικα
router διαφορετικα chipset οποτε το καθενα διαβαζει διαφορετικα τα margin,attenuation και συγχρονιζει διαφορετικα.
οπως ειπαμε οι μετρησεις πανω κατω πρεπει να γινουν με τον ιδιο εξοπλισμο.τωρα αν εχεις 15 attenuation η αν εχεις 4,5 δεν μπορουμε να τοξερουμε γιατι το 4,5 ειναι πραγματι πολυ λιγο και θα πρεπε να ειχες και μεγαλυτερο sync.

Οποτε η διαφορα attenuation μπορει να ειναι λογω διαφορετικου router ή να ειναι λογω καλωδιωσης.ναι μια γραμμη με προβλημα μπορει να σου βγαλει οτι ναναι σε νουμερα.
παντως αν κατω παιζεις οκ και πανω εχεις αποσυνδεσεις παντα με τον ιδιο εξοπλισμο για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν φταιει ο εξοπλισμος τοτε
κατι φταιει στην καλωδιωση.και στις αρχικες εικονες ειδα οτι πανω κατω τον ιδιο συγχρονισμο εχεις απλα διαφορετικο attenuation.9 στο down.
θελει δοκιμες.
αυτο που ρωτας
Είναι δυνατόν στα καλώδια του οτε το attenuation να είναι μεγαλύτερο από αυτό που εμφανίζει το modem??

οχι θεωρητικα στο σπιτι θα πρεπε να ειχες παραπανω attenuation απο οτι πανω παντα με τον ιδιο εξοπλισμο


το loop attenuation ειναι ενας μέσος όρος απο την διαφορά της ισχύς του σήματος σε κάθε συχνότητα που στέλνεται απο το dslam και σε αυτό που φτάνει σε εσένα, και υπολογίζεται μόνο μια φορά κατα την αρχική σύνδεση (initialization).

 

ο τύπος του ειναι "περίπου" αυτός 1N7om8p.png


 

δεν το χω και πολύ με τα μαθηματικά αλλα υποθέτω οτι ο παραπάνω τύπος για τις μεγαλύτερες συχνότητες δίνει και μεγαλύτερο attenuation, αφου υπάρχουν μεγαλύτερες απώλειες σε ισχύ, οπότε είναι λογικό το down attenuation να ειναι μεγαλύτερο απο το up...

παντα το attenuation στο down ειναι μεγαλυτερο εκτος αν υπαρχει θεμα.επισης αν και τα margin τα βλεπεις σαν ενα νουμερο (για τον τοπικ σταρτερ αυτο)στην πραξη ειναι σαν μεσος ορος απο διαφορες συχνοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δυο για τις πληροφορίες.

Δεν υπάρχει πρόσβαση στο κεντρικό πριζάκι γιατί είναι πίσω από ντουλάπα (έχουμε στην διάθεση μας μόνο το καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό πριζάκι).

 

Η σύνδεση της καλωδίωσης "καλώδιο απ'έξω" + "τηλεφωνική πρίζα" + "καλώδιο που συνεχίζει στο υπόλοιπο σπίτι", πως πρέπει να γίνει?

Συνδέω 1) "το καλώδιο απ'έξω" με "το καλώδιο που συνεχίζει" και 2) όλο αυτό με ένα τρίτο καλωδιάκι που θα συνδεθεί με την πρίζα??

 

Συνδέω το modem στον εξωτερικό κουτί για να δω πως έχουν τα πράγματα εκεί, αλλά δεν βρίσκει την γραμμή (το ίδιο και το τηλέφωνο, μένει βουβό).

Τα καλώδια του οτε είναι 1κίτρινο και 1άσπρο και το δικό μου καλώδιο έχει 1πράσινο, 1κόκκινο (αυτά είναι τα δύο μεσαία στο κλιπάκι του καλωδίου), 1μαύρο και 1κίτρινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εσυ η δοκιμαζεις στον κατανεμητη ή δοκιμαζεις ολη την καλωδιωση μαζι αφου δεν μπορεις να απομονωσεις τα αλλα πριζακια.
συνηθως η καλωδιωση ειναι η εξης.
ζευγαρι απεξω παει μεχρι το κεντρικο πριζακι.πισω απο το κεντρικο πριζακι υπαρχει ενα ,δυο ή δεν ξερω ποσα ζευγαρια αναλογως το σπιτι που πανε στα αλλα πριζακια.
ειναι συνδεδεμενα παραλληλα δηλαδη.επισης τα καλωδια αυτα συνδεονται ολα μαζι και στο πριζακι το οποιο πριζακι σου δινει στο καλωδιο που εχεις.
η δοκιμη ειναι συνηθως ανοιγεις το πριζακι αποσυνδεεις ολα τα ζευγαρια και κρατας μονο αυτο που ερχεται απο τον οτε και δοκιμαζεις εκει.βλεπεις συγχρονισμο και μετα συνδεεις ενα ενα τα παραλληλα ζευγαρια για να δεις ποιο μπορει να φταιει.
μπορει να φταιει καποιο παραλληλο πριζακι μπορει να φταιει οτι εχεις συνδεσει το αναπληρωματικο μπορει να φταιει καποια οξειδωση.μπορει να φταιει καποιο πριζακι .
μετα μπορει να μην φταιει το κεντρικο πριζακι ή καποια ενωση πισω απο αυτο αλλα να φταιει καποιο αλλο πριζακι που μπορει να εχει παθει κατι.πχ εχω πετυχει σε σπιτι ολες οι συνδεσεις να ειναι κανονικα δηλαδη στο κεντρικο πριζακι ολα να ειναι οκ αλλα ενα πριζακι ισε ενα δωματιο να εχει γεμισει υγρασια και μουχλα/οξειδωση οποτε το προβλημα μεταφεροταν οπου και αν δοκιμαζα μεσα στο σπιτι.
δηλαδη οπως σου ειπα επειδη ειναι παραλληλα ενα προβλημα σε ενα πριζακι ή ενα ζευγαρι καλωδιων θα σου επηρεασει ολη την καλωδιωση.απλα αν δοκιμασεις σε πριζακι πριν απο αυτο υπαρχει περιπτωση απλα το προβλημα να ειναι λιγοτερο εντονο αναλογως την φυση του προβληματος.
απλα εσυ τωρα δεν μπορεις να κανεις αυτην την δοκιμη.επισης αν υπαρχει συναγερμος θελει φιλτρο γιατι μπορει και αυτος να ειναι συνδεδεμενος σε καποιο πριζακι και να επηρεαζει τα παντα


 

Η σύνδεση της καλωδίωσης "καλώδιο απ'έξω" + "τηλεφωνική πρίζα" + "καλώδιο που συνεχίζει στο υπόλοιπο σπίτι", πως πρέπει να γίνει?

Συνδέω 1) "το καλώδιο απ'έξω" με "το καλώδιο που συνεχίζει" και 2) όλο αυτό με ένα τρίτο καλωδιάκι που θα συνδεθεί με την πρίζα??

 

Συνδέω το modem στον εξωτερικό κουτί για να δω πως έχουν τα πράγματα εκεί, αλλά δεν βρίσκει την γραμμή (το ίδιο και το τηλέφωνο, μένει βουβό).

Τα καλώδια του οτε είναι 1κίτρινο και 1άσπρο και το δικό μου καλώδιο έχει 1πράσινο, 1κόκκινο (αυτά είναι τα δύο μεσαία στο κλιπάκι του καλωδίου), 1μαύρο και 1κίτρινο.

υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν υπαρχει κεντρικο πριζακι.καποιος τραβαει καλωδιο πισω απο τον τοιχο και πισω απο καποιο κουτι δινει παραλληλα παντου.αυτο φαινεται μονο αν ανοιξεις ολα τα πριζακια και δεις τι γινεται.

τωρα για την τελευταια παραγραφο δεν καταλαβα.αν συνδεσεις το ιντερνετ και το τηλεφωνο εξω στο κουτι οπως ο τεχνικος και αποσυνδεσεις το σπιτι θα πρεπει να συγχρονιζει η γραμμη και  να εχεις και τηλεφωνο εκτος αν εχεις voip.του οτε ναι αυτα ειναι πραγματι .το ασπρο παει με το κιτρινο σαν ενα ζευγαρι και το δευτερο ειναι κοκκινο μαυρο οταν μιλαμε για διζευγο.λογικα αν δεν εχεις voip θα πρεπει να εχεις ταση στο ζευγαρι αυτο.απο την χωνευτη που αφηνει ο οτε το κιτρινο ασπρο μετα λογικα θα πρεπε να υπαρχει κοκκινο μπλε που παει στο κεντρικο πριζακι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέω τα δυο καλώδια του οτε (κίτρινο και άσπρο) με τα δύο μεσαία (κόκκινο και πράσινο) ενός δικού μου καλωδίου* και έπειτα με το modem ή με το τηλέφωνο, αλλά και στις δυο περιπτώσεις δεν εντοπίζουν την γραμμή (στην περίπτωση του τηλεφώνου είναι βουβό, στην περίπτωση του modem δεν ανάβει ποτέ το λαμπάκι "b" γιατί δεν βρίσκει την γραμμή)...

 

Τι εννοούμε "κεντρικό πριζάκι" αφού στο τέλος όλο το κύκλωμα είναι ένα? τι ξεχωριστό έχει?

 

Όντως στην χωνευτή είναι συνδεδεμένο το κίτρινο του οτε με το μπλε του σπιτιού και το άσπρο του οτε με το κόκκινο του σπιτιού.

Υπάρχει και άλλο ένα κόκκινο-μπλε ζευγάρι για το οποίο ο τεχνικός είπε (χωρίς να είναι σίγουρος) ότι είναι το εφεδρικό, το οποίο μάλλον πάει μόνο μέχρι το πρώτο πριζάκι (αυτό έλεγα μέχρι τώρα "κεντρικό") γιατί στις υπόλοιπες πρίζες δεν υπάρχει σίγουρα δεύτερο ζεύγος.

Εκτός και αν αυτό το δεύτερο κόκκινο-μπλε είναι αυτό που είπες το δεύτερο ζεύγος του οτε, αλλά δεν θα ήταν συνδεδεμένο.....?

 

Voip δεν υπάρχει και η τάση που έγραψε ο τεχνικός στο φύλλο είναι 48V. επίσης δεν υπάρχει συναγερμός.

 

*Το δικό μου καλώδιο (ένα παλιό που είχα) έχει τέσσερα καλωδιάκια μέσα: 1κόκκινο, 1πράσινο, 1κίτρινο, 1μαύρο.

 

 

Πάντως με τρελαίνει που μετά από περιόδους αποσυνδέσεων στο internet ή υπερβολικού θορύβου στο τηλέφωνο, μετά από τις αποσυνδέσεις και την χειροτέρευση των στατιστικών (αύξηση attenuation, μείωση snr κλπ) που έβγαλε το modem όταν ήρθε ο τεχνικός.....τώρα το modem συνδεδεμένο όπως πάντα στο κεντρικό πριζάκι μπορεί και βγάζει περίπου την ταχύτητα που μέτρησε ο τεχνικός στην χωνευτή αλλά με attenuation=4,5 ενώ του τεχνικού ήταν στο 15!! 

Είπαμε να τρελαίνεται το modem και τα νούμερα σε περίπτωση προβλήματος, αλλά δεν τρελαίνονται προς την σωστή κατεύθυνση, δηλαδή δεν δείχνουν το λάθος, δηλαδή δεν θα έπρεπε να ανεβαίνει πάνω από το 15 το attenuation αφού βγήκε πρόβλημα...αντί να πέφτει, κρατώντας την ταχύτητα στα ίδια επίπεδα με την χωνευτή ???!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε κατι γινεται στην ενωση ή δεν παιζει το καλωδιο μετα του οτε.πρεπει να δοκιμασεις στου οτε.
το κεντρικο πριζακι το λεμε κεντρικο για ενα λογο.ναι μεν ολα ειναι τα ιδια αλλα το κεντρικο ειναι αυτο που μπορεις να αποσυνδεσεις τα αλλα πριζακια για δοκιμες .για αυτο το λεμε κεντρικο.επισης στο vdsl επειδη απαγορευοντα τα παραλληλα στο κεντρικο πριζακι μπαινει το splitter
και απο εκει γινεται η επιστροφη στα αλλα πριζακια για να μπει τηλεφωνο.
επισης στο κεντρικο πριζακι ναι υπαρχει και το εφεδρικο το οποιο δεν πρεπει να ειναι συνδεδεμενο ουτε απο την πλευρα του οτε ουτε απο την πλευρα στο πριζακι.
ναι σπανια να υπαρχει δευτερο ζευγαρι για τα υπολοιπα πριζακια.συνηθως στα περισσοτερα ειναι 2 απο χωνευτη μεχρι
κεντρικο πριζακι και ενα μετα.σε σπανιες περιπτωσεις ειναι 3 απο χωνευτη μεχρι κεντρικο και 2 μεσα στο σπιτι.
πλεον στα νεα σπιτια μπαινει Utp οποτε 4 ζευγαρια.το δευτερο ζευγος του οτε ειναι απο την χωνευτη και πισω και ειναι μαυρο κοκκινο.εσυ λες απο την χωνευτη και μπροστα δηλαδη προς το σπιτι που ειναι μπλε κοκκινο ραζιμ.
ναι η ταση ειναι σωστη.θα πρεπει οπου μετρας να βλεπεις αυτην την ταση.αν καπου δεν εχεις 48 volt η κομμενο καλωδιο ή δεν παταει καλα οποτε δεν θα εχεις τηλ και το λαμπακι του dsl ειτε θα αναβοσβηνει ειτε δεν θα αναβει καθολου αναλογως ποιο ειναι συνδεδεμενο.
το δικο σου καλωδιο ειναι απλο τηλεφωνικο.κοκκινο πρασινο στην μεση,κιτρινο μαυρο στην ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδέω το modem στην χωνευτή και ιδού το αποτέλεσμα*

Συνδέω και το τηλέφωνο και είναι φουλ στον θόρυβο.

Παίρνω την εξυπηρέτηση, ακούνε τον θόρυβο και βλέπουν και τα νούμερα του modem.....

 

Πως μπορώ να το καταγράψω-επιβεβαιώσω-να το πιστέψουν-να το εξακριβώσουν-να είναι σίγουροι, ότι όντως είμαι συνδεδεμένος στην χωνευτή και βγάζει αυτό το πρόβλημα???....Γιατί ο τεχνικός που ήρθε ή αυτός που μπορεί να έρθει πάλι μπορεί να μην βρει κάτι ή να μην πετύχει το πρόβλημα.....

Ο τεχνικός μου είπε επίσης ότι το μηχάνημά του με το modem μου μπορεί να βγάζουν διαφορετικά νούμερα και μάλιστα διαπίστωσε ότι το modem κλείδωνε τουλάχιστον 2mbps περισσότερο από το μηχάνημά του, είτε όταν έβγαινε το πρόβλημα είτε όταν δεν έβγαινε....

 

Εν τω μεταξύ όση ώρα έχω συνδεδεμένο το modem στην χωνευτή (με τα στατιστικά που βλέπετε παρακάτω) τα λάθη δεν κουνιούνται κυριολεκτικά, ούτε ένα λάθος...αλλά τα υπόλοιπα όπως φαίνονται...

 

Η εξυπηρέτηση είπε να δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο και αν συνεχίσει θα ξαναέρθει τεχνικός με ενδεχόμενη χρέωση και πάλι....

Άλλαξα καλώδιο και έφυγε ο θόρυβος από το τηλέφωνο, το internet όμως το ίδιο (κανένα λάθος, καμία αποσύνδεση αλλά το attenuation όπως φαίνεται...)

 

*

post-289939-0-95856300-1404996106_thumb.png

Επεξ/σία από costaskalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...