Προς το περιεχόμενο

Μορφή βιογραφικού, Word ή PDF;


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς τι το κραξιμο;

Για το προτυπο βιογραφικου της ΕΕ, ή ειχες κατι λαθος;

 

Γιατι το CV του Europass ειναι απλα αστειο.... thats all.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι το CV του Europass ειναι απλα αστειο.... thats all.....

^Αυτό.

 

Είχαν πει κάτι του στυλ «πώς είναι έτσι» (ίσως στο πιο ευγενικό, πάνε και χρόνια από τότε) κι όταν τους είπα ότι είναι το Europass, με κοιτούσαν παραξενεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος για τον οποίο έγινε γνωστό το europass είναι και καλά η ψαρωτική του ονομασία που κάνει ορισμένους να νομίζουν οτι αν στείλουν αυτό θα αρέσει στους εργοδότες γιατί θεωρείται κάτι "νέο/διαφορετικό" καθώς και οτι αν γράψεις "βιογραφικό" στο google βγαίνει στην 1η θέση. Κατά τα άλλα, προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το όλο template που έχει, ακόμα και να ψάξεις να το μορφοποιήσεις είναι χαμένος χρόνος. Ο καθένας βέβαια επιλέγει οτι template του αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως, εχω διαβασει οτι βολευει τους headhunters να εχουν μπροστα τους μια ομοιογενεια σε πολλα βιογραφικα, τους διευκολυνει, ξερουν τι να περιμενουν να δουν, που ειναι τι κλπ

Σε σχεση με τις εποχες που ο καθενας εβλεπε το cv ως καμβα ζωγραφικης που αυτοσχεδιαζε, και τα δινε ολα για να ξεχωρισει, με αποτελεσματα τραγικα στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομοιγένεια και η σωστή στοίχιση στο βιογραφικό είναι πολύ σημαντικά, όταν παίρνεις μπροστά σου 1000 βιογραφικά να εξετάσεις και τα έχεις παίξει, αν δεν υπάρχουν αυτά τα 2 κριτήρια πηγαίνει στα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ως επιχείρηση, ζητάμε απαραίτητα pdf και το αναφέρουμε στις αγγελίες. Ωστόσο, πολλοί μας στέλνουν βιογραφικά σε rtf, docx, και jpg. 

 

Θα συμφωνήσω με όσους έγραψαν ότι το europass είναι πολύ άσχημο.

 

Για το cover letter, πιστεύω ότι δεν πρέπει να γράφεται ως email, αλλά να γίνεται merged στο βιογραφικό σε ξεχωριστή σελίδα. Το κείμενο του mail στις μικρότερες επιχειρήσεις το ανοίγουν γραμματείς, οι οποίες τυπώνουν απλά το βιογραφικό και το παραδίδουν στο αρμόδιο τμήμα.

 

Το αρχείο του βιογραφικού είναι καλό να γράφει το ονοματεπώνυμό σας.

 

Σ'οτι αφορά στη γλώσσα, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι πχ σε αγγλόφωνες αγγελίες, δεν είναι δυνατόν να στέλνει κάποιος βιογραφικό στα ελληνικά.

 

Αυτά όμως που βλέπουμε και εμένα προσωπικά με εξοργίζουν, είναι τα ΠΟΛΛΑ ορθογραφικά λάθη στα βιογραφικά, ειδικά σε θέσεις που υποτίθεται ότι ο υποψήφιος έχει ένα Α' επίπεδο μόρφωσης και εκπαίδευσης, τα πολλά ψέματα, τα οποία έτσι κι αλλιώς βγαίνουν στην επιφάνεια στο πρώτο 5λεπτο της συνέντευξης, και η ψεύτικη-εικονική προϋπηρεσία, την οποία τώρα τελευταία αναγράφουν ως "εθελοντική/πρακτική", στη δουλειά συγγενών τους. Τέλος,  χτυπάει επίσης πάρα πολύ άσχημα να βλέπουμε διευθύνσεις email τύπου "giwrgos91_osfp@yahoo..... ή rapounzel_kallithea". Εννοείται, ότι όταν στέλνεις βιογραφικό χρησιμοποιείς διεύθυνση με το επώνυμό σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το europass ηρθε να βαλει ταξη.

Δεν ειναι το cv ουτε 'portpholio' δεξιοτητων, ουτε πεδίο προβολής των γραφιστικων και εικαστικων ικανοτητων....

 

cv σε psd(photoshop) μορφη σου λεει...και export σε pdf να το κανεις, τι να λεει;

15j9zp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ασχοληθει περισσοτερο με την αγγλικη εκδοση του cv μου που την εχω σε europass, και εχω φτασει να νιωθω 'μειονεκτικα' που εχω παραμελησει την ελληνικη εκδοση του cv μου, που ειναι γραμμενη απο εμενα, απο την αρχη μεχρι στο τελος, σε word, με μορφοποιησεις δικες μου κλπ...

Το europass cv στα αγγλικα, φυσάει μπροστά στο customized δικο μου στα ελληνικα, και εχω και μαλιστα και καλη αισθητικη αφου εχω ασχοληθει αρκετα και με photoshop/graphics/web design κλπ, αλλα και παλι, δεν μπορω να φτασω στα επιπεδα του europass.

Ωστοσο, το europass ειναι αρκετα στιβαρο, σε σχεση με το απλο word...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η ψεύτικη-εικονική προϋπηρεσία, την οποία τώρα τελευταία αναγράφουν ως "εθελοντική/πρακτική", στη δουλειά συγγενών τους.

 

Πήγαινα να σου απαντήσω κάτι, αλλά σε ρωτάω για να καταλάβω, μιλάς γενικά για κάποια πρακτική ή εθελοντική εργασία κάπου ή εννοείς για κάποιους που πηγαίνουν σε εταιρεία συγγενή τους και για να το καλύψουν νομίζοντας οτι δεν θα ασχοληθεί να το ψάξει ο εργοδότης το αναφέρουν ως εθελοντική και πρακτική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινα να σου απαντήσω κάτι, αλλά σε ρωτάω για να καταλάβω, μιλάς γενικά για κάποια πρακτική ή εθελοντική εργασία κάπου ή εννοείς για κάποιους που πηγαίνουν σε εταιρεία συγγενή τους και για να το καλύψουν νομίζοντας οτι δεν θα ασχοληθεί να το ψάξει ο εργοδότης το αναφέρουν ως εθελοντική και πρακτική ?

 

Το δεύτερο φυσικά. Και συγκεκριμένα αναφέρομαι στις περιπτώσεις που όταν τους ρωτάς συγκεκριμένα πράγματα για τη δουλειά αυτή, απλά δεν έχουν ιδέα, γιατί δεν έχουν πατήσει ποτέ. Η εθελοντική εργασία και η πρακτική είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό και επιθυμητό, αρκεί να είναι αλήθεια, δηλαδή να έχει συμβεί και να έχει σχέση με το αντιείμενό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ως επιχείρηση, ζητάμε απαραίτητα pdf και το αναφέρουμε στις αγγελίες. Ωστόσο, πολλοί μας στέλνουν βιογραφικά σε rtf, docx, και jpg. 

 

Θα συμφωνήσω με όσους έγραψαν ότι το europass είναι πολύ άσχημο.

 

Για το cover letter, πιστεύω ότι δεν πρέπει να γράφεται ως email, αλλά να γίνεται merged στο βιογραφικό σε ξεχωριστή σελίδα. Το κείμενο του mail στις μικρότερες επιχειρήσεις το ανοίγουν γραμματείς, οι οποίες τυπώνουν απλά το βιογραφικό και το παραδίδουν στο αρμόδιο τμήμα.

 

Το αρχείο του βιογραφικού είναι καλό να γράφει το ονοματεπώνυμό σας.

 

Σ'οτι αφορά στη γλώσσα, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι πχ σε αγγλόφωνες αγγελίες, δεν είναι δυνατόν να στέλνει κάποιος βιογραφικό στα ελληνικά.

 

Αυτά όμως που βλέπουμε και εμένα προσωπικά με εξοργίζουν, είναι τα ΠΟΛΛΑ ορθογραφικά λάθη στα βιογραφικά, ειδικά σε θέσεις που υποτίθεται ότι ο υποψήφιος έχει ένα Α' επίπεδο μόρφωσης και εκπαίδευσης, τα πολλά ψέματα, τα οποία έτσι κι αλλιώς βγαίνουν στην επιφάνεια στο πρώτο 5λεπτο της συνέντευξης, και η ψεύτικη-εικονική προϋπηρεσία, την οποία τώρα τελευταία αναγράφουν ως "εθελοντική/πρακτική", στη δουλειά συγγενών τους. Τέλος,  χτυπάει επίσης πάρα πολύ άσχημα να βλέπουμε διευθύνσεις email τύπου "giwrgos91_osfp@yahoo..... ή rapounzel_kallithea". Εννοείται, ότι όταν στέλνεις βιογραφικό χρησιμοποιείς διεύθυνση με το επώνυμό σου. 

Πολυ βοηθητικα αυτα που εγραψες BritGreek και επισης θεμα που σηκωνει μεγαλη κουβεντα αυτο με τα βιογραφικα.

Και εγω σε μορφη docx το εστελνα το βιογραφικο μου ομως το pdf ειναι κατα πολυ ανωτερο οποτε απο εδω και στο εξης

μονο pdf.Οι πληροφοριες απο ατομα που ξερουν τι γινεται απο μεσα οπως εσυ ειναι χρησιμες ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά καλά (όπως και τραγικά) βιογραφικά, μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση το πρόγραμμα indesign και οι προοπτικές που σου δίνει για τη σχεδίαση βιογραφικού. Προφανώς αξίζει σε ορισμένους τύπους εργασίας να έχεις τέτοιο βιογραφικό - δεν νομίζω για να πας σε καφετέρια σερβιτόρος να σε βοηθήσει.

 

Αν λοιπον έβαζα 10/10 σε ένα καλό βιογραφικό στο word, στο indesign θα έβαζα μάλλον 15/10. Δείτε παραδείγματα:

 

Free_Simple_Resume_Template.jpg

 

supermaryann-resume.jpg?1369832516

 

Creative-Indesign-Resume-Template.jpg

 

hexagon-vita_2x.png

 

61875CB13.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...