Προς το περιεχόμενο

Μορφή βιογραφικού, Word ή PDF;


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά να πω κι εγώ ότι έφαγα «κράξιμο» σε συνεντεύξεις λόγω χρήσης του Europass.

 

Κατά τ άλλα, στέλνω αποκλειστικά σε pdf ώστε να ξέρω πώς ακριβώς θα εμφανίζεται στο pc του άλλου. Τώρα αν τα περνάνε από καναν parser που ναι μόνο για word... bad luck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ για λίγο καιρό χρησιμοποίησα europass, αλλά απο όποια πλευρά και να το δεις, δεν είναι καλό.

Απλά είναι χρήσιμο για να σου βγάλει μια καλή δομή, και μετά φτιάχνεις το δικό σου, πιο όμορφο, και κυρίως ξεχωριστό.

 

Επίσης, πραγματικά δεν θα μου περνούσε ποτέ απο το μυαλό να στείλω doc ή docx.

Αν είναι θα το αναφέρει, αλλά δεν το έχω συναντήσει και πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το europass,εφόσον ξέρεις να το μορφοποιείς σωστά είναι το καλύτερο φορμάτ(για εμένα)για ένα "καθαρό" και σωστά δομημένο βιογραφικό.

 

Φυσικά όταν είχε ζητηθεί από εταιρία να συμπληρώσω το δικό τους φορμάτ(κυρίως από εταιρίες κολοσσούς)το έκανα.

 

Έστελνα πάντα σε pdf και μια φορά που μου ζητήθηκε έστειλα και σε jpeg(δεν έχω ιδέα το γιατί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα τα στελνω και στις δυο μορφες μου φαινεται, και θα τους γραψω στο email body το λογο του το κανω αυτο.

 

Κατι ακομα, το Cover Letter( η αλλιως Motivation Letter) το στελνουμε σε μορφη αρχειου ή το γραφουμε στο email body?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα τα στελνω και στις δυο μορφες μου φαινεται, και θα τους γραψω στο email body το λογο του το κανω αυτο.

 

Κατι ακομα, το Cover Letter( η αλλιως Motivation Letter) το στελνουμε σε μορφη αρχειου ή το γραφουμε στο email body?

Εγώ το έστελνα σε pdf.

Στο email έγραφα ένα απλό κειμενάκι για το τι περιμένω(από άποψη χρημάτων,που το απαιτούσαν όλοι)και το πότε μπορώ για να συνέντευξη με μια μικρή διευκρίνηση για την συγκεκριμένη θέση(π.χ. εάν είχε ειδικές απαιτήσεις για ταξίδι στο εξωτερικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pdf, πιο άνετο στο διάβασμα αφού απαλύνει τη γραμματοσειρά και σου δίνει τη δυνατότητα ψηφιακής υπογραφής (αν έχεις Acrobat Pro).

 

Το γράμμα κινήτρου επίσης σε pdf , με ημερομηνία, όνομα και τα πάντα όλα, για να μοιάζει με κανονική επιστολή που τη δούλεψες και τη θεωρείς εξίσου σημαντική με το CV ώστε να είναι επίσης ξεχωριστό αρχείο.

 

Δε συνηθίζω να γράφω πολλά πράγματα στο σώμα του email (φαντάσου η αίτηση για δουλειά έγινε συνήθεια σαν τον καφέ). Κάθε recruiter λαμβάνει δεκάδες καθημερινά και δεν μπορεί εύκολα να ανατρέχει σε αυτά για να δει τι έγραψες, ενώ είναι ευκολότερο να τα αρχειοθετήσει στον υπολογιστή του.

 

Γι' αυτό "σώσε" τα αρχεία σου βάζοντας το όνομά σου στο όνομα του αρχείου, πχ. "CV_X.Nikolaou" αντί σκέτο CV.

 

Το Europass είναι ξεπερασμένο, κι ας το ζητάνε ακόμα πολλοί. Είναι τεράστιο σε μέγεθος λόγω μορφοποίησης και δεύτερον βαρετό.

Σίγουρα δεν θα κάτσεις να κάνεις ντιζαϊνάτο βιογραφικό - εκτός αν κάνεις αίτηση για creative δουλειά πχ. διαφημιστής - αλλά δεν είναι κακό το βιογραφικό σου να έχει μια πινελιά διαφορετικότητας, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει απλά μια έγχρωμη γκριζα μπάρα που να χωρίζει τα sections, μια σκιά στη γραμματοσειρά του τίτλου κλπ. Όποιο τρόπο μπορείς να βρεις ώστε το βιογραφικό σου να ξεχωρίζει κάπως ανάμεσα στα 300 και τα 400 που θα βλέπει ο recruiter για κάθε θέση, καλό είναι.

 

Αφού κάνεις το βιογραφικό σου θα το ξανακοιτάξεις από την αρχή μετά από δυο μέρες. Θα εντοπίσεις σημεία που δε σου αρέσουν ή λάθη και θα τα διορθώσεις.

 

Κι αφού κάνεις όλα αυτά, έχεις ελπίδες όχι να πάρεις τη δουλειά, αλλά να ασχοληθούν με το βιογραφικό. Όλα αυτά που λέμε για τα βιογραφικά δεν είναι μέρος μιας "ιδανικής" συνταγής, γιατί αυτή δεν υπάρχει. Είναι βασικοί κανόνες για να έχεις πιθανότητες να σε λάβουν υπόψη.

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω για τυχων προβληματα σε μορφη .pdf , αλλα σε word δεν θα εχει (πιθανα) θεματα με πχ gmail, προεπισκοπηση με errors και διαφορα αλλα τετοια? Συμβατοτητες κτλ κτλ  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το στέλνω σε pdf, γιατί απλά σαν εικόνα μου φαίνεται κλάσεις πιο επαγγελματικό από το word. Αυτό ότι το περνάνε από μηχανή αναζήτησης το είχα ακούσει, αλλά δεν ήξερα ότι λειτουργεί μόνο με word. Αλλά μου φαίνεται μεγάλο fail τη στιγμή που το μεγαλύτερο ποσοστό δε χρησιμοποιεί word, αν δεν το αναφέρουν.

 

Το μόνο που βλέπω θετικό στο word είναι ότι έχει εμφανώς μικρότερο μέγεθος από το αντίστοιχο pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό θεωρείται αυτονόητο ότι θα βάλεις.

Στην Ελλάδα μόνο μετά απαίτησης.

 

Νομίζω όχι παντού. Σε κάποιες περιπτώσεις, απ ό,τι μου χουν πει φίλοι από Αγγλία, απαγορεύεται δια ροπάλου λόγω πιθανού discrimination.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό θεωρείται αυτονόητο ότι θα βάλεις.

Στην Ελλάδα μόνο μετά απαίτησης.

Που θεωρείται αυτονόητο; Μόνο καμιά Γερμανία κι εκεί όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Απλά να πω κι εγώ ότι έφαγα «κράξιμο» σε συνεντεύξεις λόγω χρήσης του Europass.

 

Κατά τ άλλα, στέλνω αποκλειστικά σε pdf ώστε να ξέρω πώς ακριβώς θα εμφανίζεται στο pc του άλλου. Τώρα αν τα περνάνε από καναν parser που ναι μόνο για word... bad luck.

 

Προς τι το κραξιμο;

Για το προτυπο βιογραφικου της ΕΕ, ή ειχες κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...