Προς το περιεχόμενο

Μορφή βιογραφικού, Word ή PDF;


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι μορφη ειναι καλυτερο να στελνουμε τα βιογραφικα μας? Το Word εχει το ρισκο οτι μπορει να ανοιξει με διαφορετικη ''μορφη'' σε σχεση με το πως το βλεπουμε εμεις, ενω με PDF εισαι σιγουρος οτι ο αλλος θα δει οτι βλεπεις και εσυ. Απο την αλλη διαβασα κατι αρθρα που λενε οτι με PDF μορφη, κινδυνευεις να μην δουν καν το βιογραφικο σου λόγω ενος συστηματος που εχουν οι επιχειρησεις στο να αρχειοθετουν τα βιογραφικα που δεχονται.

Τι γνωμη εχετε εσεις; Θα ηθελα να ακουσω κυριως ατομα που εχουν δουλεψει σε θεσεις σχετικες με HR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν σου φαίνεται άγνωστη η λέξη LaTeX, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αυτή την "γλώσσα προγραμματισμου" 

για να γράψεις το βιογραφικό σου. Το output συνήθως είναι ένα pdf. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου φαίνεται άγνωστη η λέξη LaTeX, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αυτή την "γλώσσα προγραμματισμου" 

για να γράψεις το βιογραφικό σου. Το output συνήθως είναι ένα pdf. 

Μου ηταν αγνωστη η λεξη, αλλα με μια γρηγορη αναζητηση νομιζω καταλαβα τι ειναι...περιπου. Αν το αποτελεσμα ειναι ενα pdf, δεν θα υπαρχει παλι θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει με την κάθε επιχείρηση και το HR της. Μπορεί εσύ να έχεις γράψει το βιογραφικό σου σε Word 2010 και να το έχεις αποθηκεύσει με μορφή *.docx, και στην επειχήρηση να έχουν μόνο το Word 2003 που δεν υποστηρίζει το docx χωρίς κάποιο plugin. Σε μια άλλη εταιρία μπορεί να στείλεις το βιογραφικό σε μορφή pdf και να μην έχουν το adobe reader για να μπορέσουν να το διαβάσουν. Εγώ προσωπικά πάντως το στέλνω πάντα σε μορφή pdf και δεν μου έχουν πει ποτές κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πλεονέκτημα που έχει κάποιες φορές το Word είναι ότι σε κάποιες μεγάλες εταιρείες ή HR εταιρειες τα CV σκρινάρονται από μηχανή η οποία "διαβάζουν" μόνο word ... αλλά αυτές τις φορές θα το λέει το site "ανεβάστε το σε .doc".

 

Κατά τα άλλα όπου το CV διαβάζετε πρώτα από άνθρωπο το pdf είναι η καλύτερη λύση.

 

Όσο για αυτό που αναφέρθηκε (ως αστείο θεωρώ) ότι μπορεί να μην έχει η εταιρεία pdf reader ... κλαιν .... ακόμα και αν υπάρχει τέτοια εταιρεία ΑΚΟΜΑ ενας λόγος ... ποιος θα ήθελε να δουλύει εκεί ?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Word και κατά προτίμηση .doc. Πρέπει να είσαστε το μέγιστο συμβατοί με τους υπόλοιπους υποψηφίους. Κανείς δεν θα ασχοληθεί με βιογραφικό που ίσως δεν ανοίξει για οποιοδήποτε λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που οι υπολογιστές της να μην μπορούν να χειριστούν τα βασικά, δηλαδή ένα doc ή pdf. Το πολύ πολύ επισυνάπτεις και τις δύο μορφές και είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που οι υπολογιστές της να μην μπορούν να χειριστούν τα βασικά, δηλαδή ένα doc ή pdf. Το πολύ πολύ επισυνάπτεις και τις δύο μορφές και είσαι καλυμμένος.

Το σκεφτηκα και αυτο, αλλα αμα σκεφτεις οτι στελνεις το βιογραφικο συνηθως σε δυο γλωσσες, τοτε αμα επισυναψω και τις δυο μορφες, γινονται συνολικα 4 αρχεια. Κατανταει κουραστικο μετα για αυτον που ουσιαστικα ενα θελει να διαβασει!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιογραφικό, αποωή μου είναι, δε το στέλνεις ΠΟΤΕ σε 2 γλώσσες.

 

- Αν το στέλνεις σε απάντηση αγγελίας/ανοικτής θέσης το στέλνεις στη γλώσσα της αγγελίας (ΚΑΙ ΜΟΝΟ)

- αν το καταχωρείς σε μια βάση μιας εταιρείας το καταχωρείς "στη γλώσσα της εταιρείας" ... που για μένα σημαίνει αγγλικά αν μιλάμε για πολυεθνική ή τη τοπική γλώσσα στο κράτος που εδρεύει (εφόσον φυσικά τη μιλάς τη γλώσσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιογραφικό, αποωή μου είναι, δε το στέλνεις ΠΟΤΕ σε 2 γλώσσες.

 

- Αν το στέλνεις σε απάντηση αγγελίας/ανοικτής θέσης το στέλνεις στη γλώσσα της αγγελίας (ΚΑΙ ΜΟΝΟ)

- αν το καταχωρείς σε μια βάση μιας εταιρείας το καταχωρείς "στη γλώσσα της εταιρείας" ... που για μένα σημαίνει αγγλικά αν μιλάμε για πολυεθνική ή τη τοπική γλώσσα στο κράτος που εδρεύει (εφόσον φυσικά τη μιλάς τη γλώσσα).

Καταλαβα, ευχαριστω!

Παντως βλεπω οι αποψεις διιστανται σχετικα με την μορφη.

Τμημα HR και χωρις Adobe Reader, δεν το ειχα σκεφτει ποτε οτι θα μπορουσε να υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορεί. 

 

 

Θα έχει FoxIt reader, preview εάν είναι MAC OS ή ό,τι άλλο υπάρχει. Εκτός και εάν ποτέ δεν θέλησαν να διαβάσουν κάποιο manual ή ό,τι άλλο έγγραφο κυκλοφορεί σε μορφή ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΝΕΜΕΤΑΙ από Η/Υ σε Η/Υ...

 

Και μάντεψε ποια είναι αυτή... είναι μία μορφή για φορητότητα.... για portable documents δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιογραφικό, αποωή μου είναι, δε το στέλνεις ΠΟΤΕ σε 2 γλώσσες.

 

- Αν το στέλνεις σε απάντηση αγγελίας/ανοικτής θέσης το στέλνεις στη γλώσσα της αγγελίας (ΚΑΙ ΜΟΝΟ)

- αν το καταχωρείς σε μια βάση μιας εταιρείας το καταχωρείς "στη γλώσσα της εταιρείας" ... που για μένα σημαίνει αγγλικά αν μιλάμε για πολυεθνική ή τη τοπική γλώσσα στο κράτος που εδρεύει (εφόσον φυσικά τη μιλάς τη γλώσσα).

συμφωνώ.

Προσωπικά, παλαιότερα, σε 1ο σκριναρισμα, έκοψα ως "ασόβαρα" τα βιογραφικά που είχαν έρθει σε 2 γλώσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "λογικό" είναι σε PDF. Απο την άλλη όπως ειπώθηκε παραπάνω πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν software το οποίο scannarei τα .doc και ψάχνει για λέξεις κλειδιά. Εγώ πάντως .docx έστελνα και μια χαρά κάθονταν τα interviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...