Προς το περιεχόμενο

ο μετατροπέας vga-to-hdmi μου άλλαξε τα χρώματα!


Johny McTar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα έναν μετατροπέα vga-to-hdmi της κακιάς ώρας (αλλά αρκετά ακριβά κατά την γνώμη μου) και μου έχει σπάσει πραγματικά τα νεύρα!!!!! με το που το σύνδεσα, μου έχει "ανταλλάξει" τα χρώματα! δηλαδή. εκεί που έπρεπε να έχει μπλέ χρώμα, έχει πράσινο, ενώ εκεί που πρέπει να έχει πράσινο, έχει μπλε! αλλά δεν είναι σε όλα τα χρώμματα αυτό. μόνο σε αυτά τα δύο, και κάπου στο κόκκινο με ένα αλλο χρώμα, που δεν έχω καταλλάβει ακόμα ποιο είναι. Αυτό που ρωτάω είναι, αν είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και πως το έλυσε, ή μήπως αν υπάρχει κανα προγραμματάκι που να μου τα αλλάζει, να του ορίζω εγώ ποιο χρώμα να αλλάζει με ποιο δηλαδή..... έχω φτάσει στα όριά μου με αυτό το παλιομηχάνημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρασα ώρες ολόκληρες ψάχνοντας.... τίποτα. εννοείται πως δοκίμασα και άλλον υπολογιστή, μήπως έχει πρόβλημα ο υπολογιστής και όχι το μηχανημα... αλλά τίποτα


πέρασα ώρες ολόκληρες ψάχνοντας.... τίποτα. εννοείται πως δοκίμασα και άλλον υπολογιστή, μήπως έχει πρόβλημα ο υπολογιστής και όχι το μηχανημα... αλλά τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι μετατροπείς απο ψηφιακό σε αναλογικό δουλευουν σωστα μόνο αν σου κάτσει και στο 90% των περιπτώσεων δεν σου κάθεται.. Ειδικά αμα είναι απο τους "φθηνούς"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προιον το συγκεκριμένο έχω βαρεθει να το επιστρέφω.... πρώτα μου είχε στείλει ένα hdmi-to-vga. του το επέστρεψα, και μαλώσαμε κιόλας, γιατί ήταν ασυνενόητος. άλλα έλεγε, αλλα έκανε....... όσο για την τιμή, 35 ευρώ, δεν το λες και φθηνό.... (αλλά η αλήθεια είναι πως είτε φθηνό, είτε ακριβό, την δουλειά του σωστά δεν την κανει! :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδεα να μετατρεψεις ψηφιακο σημα σε αναλογικο και το vga-to-hdmi ποιος στην εδωσε ? ουτε στην αλβανια του μπερισα δεν βλεπαν με τετοια ποιοτητα !

να ξερεις υπαρχουν καρτες γραφικων πλεον με 15 ευρω που εχουν hdmi - το 1/3 σχεδον δηλαδη του μετατροπεα που πηγες και πηρες ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδεα να μετατρεψεις ψηφιακο σημα σε αναλογικο και το vga-to-hdmi ποιος στην εδωσε ? ουτε στην αλβανια του μπερισα δεν βλεπαν με τετοια ποιοτητα !

να ξερεις υπαρχουν καρτες γραφικων πλεον με 15 ευρω που εχουν hdmi - το 1/3 σχεδον δηλαδη του μετατροπεα που πηγες και πηρες ..

 

Και αν εχει λαπτοπ με VGA μονο?

 

Εσυ φιλε με το προβλημα τωρα..... αυτο που πηρες ειναι απλο καλωδιο μετατροπης χωρις τροφοδοτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αρχικά, ο μετατροπέας που αγόρασα έχει σύνδεση με usb από όπου πέρνει το ρεύμα του. πρώτον αυτό. Δεύτερον, δεν είναι λάπτοπ, αλλά σταθερός. τρίτον, και κυριότερον, παρακαλώ, πες μου πως στο καλό θα βρώ κάρτα γραφικών για υπολογιστή shutlle x, και συγκεκριμένα http://www.pasocon.ca/ss51g.htm γιατί εγώ απλά απέτυχα. και να έχει και 15 ευρώ παρεπιπτώντως. θα ήταν εύκολο εάν μιλάγαμε για έναν υπολογιστή που να δέχετε τουλάχιστον GDDR3, αλλά εδώ έχουμε μία ιδιαίτερη περίπτωση


Υ.Γ. απλώς ΛΑΤΡΕΥΩ την "υπογραφή" του rfc !!!!!   :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο dvi -> hdmi, δεν γινεται αυτο που θελεις?
Υπαρχουν agp, και με hdmi, μα οχι φθηνες :cry:
http://skinflint.co.uk/eu/his-radeon-hd-4670-iceq-h467qs1gha-a534286.html

Εναλλακτικα, πας σε ανταπτορα, απο pci σε...
pci-expr :blink: (ναι, υπαρχει τετοιο & δουλευει!)
http://dx.com/p/pci-32bits-to-pci-e-express-16x-riser-card-adapter-136017#.UwvpyIXBaXo

Edit: oι miners το ξεκατινιασανε -> 7970@pci
https://bitcointalk.org/index.php?topic=217721.20
 

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα να σου πω την αλήθεια όταν είδα τον μετατροπέα pci - to - pciexpr γλυκάθηκα! :D αλλά όπως είδες μιλάμε για έναν υπολογιστή τρομερά συμπαγή, και να σου πω την αλήθεια, την κάρτα γραφικών που έχει αυτή τη στιγμή μέσα, μετά βίας μπορώ να την βγάλω και να την ξαναβάλω! Τέλος πάντων, χίλια συγνώμη για την ταλαιπωρία σε όλους σας, και επίσεις χίλια ευχαριστώ! Αποφάσισα να κάνω αλλαγή, την οποία τόσο καιρό καθηστερούσα διότι δεν βρισκόμουν αθήνα! καλό σας βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήταν εύκολο εάν μιλάγαμε για έναν υπολογιστή που να δέχετε τουλάχιστον GDDR3, αλλά εδώ έχουμε μία ιδιαίτερη περίπτωση

 

To GDDR3 δε παίζει ρόλο γιατί είναι ο τύπος μνήμης της κάρτας. Εσένα σε ενδιαφέρει η σύνδεσης της με την μητρική που στην προκειμένη περίπτωση θες AGP και όχι PCI-E που χρησιμοποιούνται πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον να το ξεχασεις γιατι αναλογικο με ψηφιακο δεν τα πανε καλα....πολλα τα λεφτα αρη.....απο dvi se hdmi ναι....την εχω ψαξει πολυ την δουλεια με καλωδια δεν κανεις τιποτα και μετατροπεας στα 100 ευρω περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...