Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, να κάνεις ένα μεταπτυχιακό,απλά δε ξέρω  πως θα τα πας με τον προγραμματισμό, νομίζω πως έτσι και αλλιώς θεωρητικές γνώσεις θα αποκτήσεις μέχρι να βάλεις τα χέρια σου στη δουλειά. Για εμένα αξίζει να ασχοληθείς με cloud (security-resources etc) και με το endpoint - client management κομμάτι. Σε αυτά υπάρχει έλλειψη και για τα επόμενα  15 χρόνια θα είναι κορυφή. Στον προγραμματισμό θα έχεις να ανταγωνιστείς πολύ κόσμο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Nikos Chatzoglou τσέκαρε και αυτους.

http://coursity.gr/courses/course-v1:AUTH+Prog1+2017_T2/about

Kάνουν καλή δουλειά. Παρακολούθησα δοκιμαστηκά ένα cours φέτος που με ενδιέφερε. 

Θα ξεκινησουν πάλι απο Φλεβάρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Παντως θαυμάζω οσους καταφερνουν να κανουν μεταπτυχιακό ενώ εχουν οικογενεια και δουλεύουν 10 ωρες τη μερα. Δε ξερω που βρισκουν αντοχη

Κάπως πρέπει να επιβιώσεις σε αυτή την κενωνία :P:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Metal Heart είπε

Αν μένεις Αττική και διαθέτεις κάποια χρήματα δες και το μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Πληροφορική" στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Έχει δημιουργηθεί κυρίως για απόφοιτους τμημάτων άσχετων με την πληροφορική.

 

Επειδή το χα και γω στο ραντάρ μου αυτό, είδα ότι βάζει πολύ κόσμο. Μήπως είναι λίγο κονσέρβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GenesisX είπε

Ασχολούμαι κάνοντας λίγο απ'όλα, περισσότερο ως Server-database admin, support και λιγότερο σε προγραμματισμό.

Κάνω και μεταπτυχιακό με θέμα τον διαδικτυακό προγραμματισμό-data mining- τεχνητή νοημοσύνη(αν και το μετάνιωσα ήδη!)

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι και αρκετοί παλιοί συμφοιτητές μου στον χώρο έχουν σιχαθεί την πληροφορική. Διαβάζεις ένα αντικείμενο και σε 2-3 χρόνια πρέπει να διαβάσεις ξανά από την αρχή τα πάντα γιατί θεωρούνται παρωχημένες οι γνώσεις σου. Μπορεί να ακούγεται ενδιαφέρον και της μόδας να ασχολείσαι με την τεχνολογία, αλλά δεν είναι τα πάντα ρόδινα. Στο δικό σου αντικείμενο (παιδαγωγικά) υπάρχουν βέβαια πολλές διαφορετικές αντιλήψεις αλλά δεν αλλάζει η επιστήμη κάθε 2 χρόνια... ίσως κάθε 10-20.

Αν ξέρεις καλό προγραμματισμό βέβαια δεν θα μείνεις ποτέ χωρίς δουλειά, αλλά λίγοι γνωρίζουν πραγματικά ολοκληρωμένα το αντικείμενο. Συνήθως αυτοί είχαν καλή υποδομή πριν ακόμη σπουδάσουν.

Οπότε η δική μου άποψη είναι don't do it. Βρές κάποιο άλλο αντικείμενο. Κράτα την ενασχόλησή σου με την πληροφορική ως ένα απλό χόμπι... :P

Δεν αλλάζει η επιστήμη αλλά το αντικείμενο είναι υπερβολικά μονότονο χωρίς καθόλου εναλλακτικά πλαίσια. Το ''don't do it"  πολύ απόλυτο ρε παιδί μου.

Γιατί το έχεις μετανιώσει;;

12 ώρες πριν, Metal Heart είπε

Αν μένεις Αττική και διαθέτεις κάποια χρήματα δες και το μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Πληροφορική" στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Έχει δημιουργηθεί κυρίως για απόφοιτους τμημάτων άσχετων με την πληροφορική.

Ναι αυτό το μεταπτυχιακό το ανέφερα πιο πάνω και αν δεις και το πρόγραμμα σπουδών  φαίνεται αρκετά προσεγμένο· μάλιστα αναφέρει ότι σκοπός του μεταπτυχιακού είναι να εκπαιδεύσει άτομα που έχουν σπουδάσει κάτι διαφορετικό από ΙΤ. Βέβαια το κακό είναι με την τιμή του, διότι με έξι χιλιάρικα κάνεις μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Παρόλα αυτά αν το έχει κάνει κάποιος ή αν το κάνει τώρα ας μας πει μια γνώμη.

3 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Καλημέρα, να κάνεις ένα μεταπτυχιακό,απλά δε ξέρω  πως θα τα πας με τον προγραμματισμό, νομίζω πως έτσι και αλλιώς θεωρητικές γνώσεις θα αποκτήσεις μέχρι να βάλεις τα χέρια σου στη δουλειά. Για εμένα αξίζει να ασχοληθείς με cloud (security-resources etc) και με το endpoint - client management κομμάτι. Σε αυτά υπάρχει έλλειψη και για τα επόμενα  15 χρόνια θα είναι κορυφή. Στον προγραμματισμό θα έχεις να ανταγωνιστείς πολύ κόσμο . 

Το θέμα είναι ότι με όποιο κομμάτι και να ασχοληθείς χρειάζεται πρώτα να ξέρεις προγραμματισμό. Επίσης δεν ξέρω αν το πρόγραμμα στο ΠΑΠΕΙ μπορεί (πρακτικά) να το παρακολουθήσει κάποιος που δεν ξέρει καθόλου προγραμματισμό (αν και το ίδιο το πανεπιστήμιο λέει ότι μπορεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ναι αυτό το μεταπτυχιακό το ανέφερα πιο πάνω και αν δεις και το πρόγραμμα σπουδών  φαίνεται αρκετά προσεγμένο· μάλιστα αναφέρει ότι σκοπός του μεταπτυχιακού είναι να εκπαιδεύσει άτομα που έχουν σπουδάσει κάτι διαφορετικό από ΙΤ. Βέβαια το κακό είναι με την τιμή του, διότι με έξι χιλιάρικα κάνεις μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Παρόλα αυτά αν το έχει κάνει κάποιος ή αν το κάνει τώρα ας μας πει μια γνώμη.

Το θέμα είναι ότι με όποιο κομμάτι και να ασχοληθείς χρειάζεται πρώτα να ξέρεις προγραμματισμό. Επίσης δεν ξέρω αν το πρόγραμμα στο ΠΑΠΕΙ μπορεί (πρακτικά) να το παρακολουθήσει κάποιος που δεν ξέρει καθόλου προγραμματισμό (αν και το ίδιο το πανεπιστήμιο λέει ότι μπορεί).

Ναι αλλά στην Αγγλία θα έχεις και άλλα έξοδα εκτός από τα δίδακτρα (για παράδειγμα ενοίκιο).

Το πρόγραμμα σπουδών είναι διαμορφωμένο ώστε να μπορούν να παρακολουθήσουν άτομα που δεν έχουν σχέση με πληροφορική. Είναι στην ουσία το πρόγραμμα του προπτυχιακού, συμπτυγμένο. Αν δεν έχεις βασικές γνώσεις από προγραμματισμό δε θα σου πρότεινα κάποιο προχωρημένο μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Metal Heart είπε

Ναι αλλά στην Αγγλία θα έχεις και άλλα έξοδα εκτός από τα δίδακτρα (για παράδειγμα ενοίκιο).

Το πρόγραμμα σπουδών είναι διαμορφωμένο ώστε να μπορούν να παρακολουθήσουν άτομα που δεν έχουν σχέση με πληροφορική. Είναι στην ουσία το πρόγραμμα του προπτυχιακού, συμπτυγμένο. Αν δεν έχεις βασικές γνώσεις από προγραμματισμό δε θα σου πρότεινα κάποιο προχωρημένο μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Και στον Πειραιά θα τα είχα αυτά τα έξοδα.

Ναι σίγουρα δεν θα είχε νόημα να μπω σε κάποιο μτχ πληροφορικής, γι' αυτό ανέφερα μόνο τα pre-entry του ΠΑΜΑΚ και του ΠΑΠΕΙ ως ένα τρόπο για να εισαχθείς στο αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ας ξεθάψω το ποστ.. Κοιτούσα τα μεταπτυχιακά του Athens Tech College. Υπάρχει κάποιος που να έχει γνωστό με εμπειρία των σπουδών εκ των έσω;
Και γενικά ποια η άποψή σας για το κολέγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους ξανά φέρνω το θέμα αυτό στην επιφάνεια ελπίζοντας να μπορείτε να με βοηθήσετε. Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης μεταπτυχιακού.

Έχω τελειώσει μηχανικός περιβάλλοντος και προσανατολίζομαι για ένα μεταπτυχιακό στη πληροφορική. 

Εργάζομαι 2 χρόνια  τώρα στον τομέα της πληροφορικής  και συγκεκριμένα στο κομμάτι των δικτύων. Έχω κάνει κάποια online courses πάνω στον τομέα αυτό στο coursera ( Google IT Support Professional Certificate , Cisco Networking Basics Specialization , The Bits and Bytes of Computer Networking) επίσης ετοιμάζομαι να δώσω για το  CCNA και προσανατολίζομαι  να κάνω και το CCNP μελλοντικά.

 Με ενδιαφέρει ένα part time μεταπτυχιακό (παράλληλα με τη δουλειά) στο τομέα της πληροφορικής απλά έχω μπερδευτεί με τις επιλογές οπότε ήθελα να μου προτείνεται αν μπορείτε και γνωρίζετε.

Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι σε δημόσιο η ιδιωτικό πανεπιστήμιο αρκεί αν είναι ιδιωτικό να έχουν καλό όνομα στην αγορά. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...