Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εχει τελειωσει ο φιλος σου.?

Μαθηματικό στα Γιάννενα, αλλά του άρεσε πολύ η πληροφορική, ως χόμπι παλαιότερα

 

Πως ακριβώς είναι πιο φτηνό από το εξωτερικό όταν κοστίζει 9000?  :unsure:

δεν είναι αυστηρά τόσο, παίζουν αρκετές υποτροφίες απ'όσο γνωρίζω, μερική ή ολική   

 προσπαθούσε να φτιάξει διάφορες εφαρμογές  

 

Ποιος έχει κάνει μεταπτυχιακό εκεί; Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον από όσα διάβασα απλά δε γνωρίζω τι αντίκτυπο έχει και αν όντως αξίζει.

Η απορρόφηση ποια είναι;

συνεργάζεται με HOL, intrasoft,intralot και αρετές ακόμη εταιρίες που δεν θυμάμαι

 

πρόσφατα μου έλεγε για μια καινοτόμα ηλεκτρονική πλατφόρμα την Novoville και μια εφαρμογή την PIReapp για smartphones που θα χρησιμοποιηθεί  στον Πειραιά,και την δημιούργησαν στο ΑΙΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο εξωτερικό είναι αναλόγως το πανεπιστήμιο. Π.χ για το Liverpool που γνωρίζω, να το κάνεις απο απόσταση είναι γύρω στα 16.000€ και απο κοντά είναι γύρω στις 5-6.000€.

 

Το θέμα είναι και η αναγνωρισημότητα του κάθε πτυχίου. Π.χ στο ΤΕΙ Σερρών είναι 1,500€ ! :P

To κοστος δεν ειναι απαραιτητα δεικτης ποιοτητας μεταπτυχιακου. πχ αυτο που κανω εγω ειναι απο τα λιγα δωρεαν στην Ελλαδα (στο ΕΚΠΑ) κι επειδη ειναι δωρεαν ειναι απο τα χειροτερα; Δεν νομιζω, με καθηγητες που εχω μιλησει(κι οχι αυτους που διδασκουν αλλα κι αλλους) (κι αυτο κι καποια ακομη δωρεαν στον τομεα μου) ειναι απο τα "καλα" στην χωρα. Αρα να μην σκεφτομαστε οσο πιο πολλα δωσω τοσο καλυτερο MSc , απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα

 

Μαλιστα ενας καθηγητης μου ειχε πει οτι τα δωρεαν (απο καλα ιδρυματα εννοειται) η με τα χαμηλα διδακτρα ειναι κι τα καλα μεταπτυχιακα διοτι εχουν μεγαλυτερο ανταγωνισμο για να μπεις. (Μιλαω για Ελλαδα , εξωτερικο δεν γνωριζω τι παιζει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι ενα σημείο θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα κόστος ενός πανεπιστημίου, είναι αποτέλεσμα πολλών μεταβλητών. Στο Harvard για παράδειγμα το κόστος του MBA ξεκινάει απο $95,100. Μέσα σε αυτά τα 95.100$ θα πληρώσεις τις φοβερές εγκαταστάσεις που θα σου παρέχει το πανεπιστήμιο, θα πληρώσεις τους παγκοσμίου φήμης καθηγητές που θα σου κάνουν μάθημα και το πιο σημαντικό θα πληρώσεις την αναγνωρισημότητα του πτυχίου σου, η οποία θα βοηθήσει πολύ να βρεις άμεσα δουλειά και με πολύ πολύ καλό μισθό!

 

Σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζω κανένα πανεπιστήμιο, αλλα και εγω εαν είχα τα χρήματα θα προτιμούσα να έκανα το μεταπτυχιακό στο University of Oxford παρά στο Liverpool!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι ενα σημείο θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα κόστος ενός πανεπιστημίου, είναι αποτέλεσμα πολλών μεταβλητών. Στο Harvard για παράδειγμα το κόστος του MBA ξεκινάει απο $95,100. Μέσα σε αυτά τα 95.100$ θα πληρώσεις τις φοβερές εγκαταστάσεις που θα σου παρέχει το πανεπιστήμιο, θα πληρώσεις τους παγκοσμίου φήμης καθηγητές που θα σου κάνουν μάθημα και το πιο σημαντικό θα πληρώσεις την αναγνωρισημότητα του πτυχίου σου, η οποία θα βοηθήσει πολύ να βρεις άμεσα δουλειά και με πολύ πολύ καλό μισθό!

 

Σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζω κανένα πανεπιστήμιο, αλλα και εγω εαν είχα τα χρήματα θα προτιμούσα να έκανα το μεταπτυχιακό στο University of Oxford παρά στο Liverpool!

Μιλησα για την ελληνικη πραγματικοτητα κι οχι για Ευρωπη - Αμερικη , στην Ελλαδα τα δωρεαν - χαμηλων διδακτρων μεταπτυχιακα ειναι απο τα καλα διοτι εχουν ανταγωνισμο για να μπει καποιος , οι καθηγητες που διδασκουν δεν το κανουν για την "κονομα" αλλα γιατι το γουσταρουν κι για αλλους λογους. Στο εξωτερικο που λες μονο κι μονο οι δημοσιες σχεσεις (γιατι αυτο πληρωνεις στην ουσια ) δικαιολογουν τα διδακτρα αφου θα εχεις αμεση "αποκατασταση" αυτο παλι δεν σημαινει οτι οι σπουδες ειναι ανωτερου επιπεδου.

 

πχ Στην Γερμανια σε MSc διπλωματικη καποιοι εκαναν (2 ατομα)ιδια εργασια που στο δικο μου μετ. ειναι απαλλακτικη ατομικη εργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω παιδιά πάντως εγώ πέρασα από εκεί και τους ρώτησα ο ίδιος για το κόστος και τις ευκολίες πληρωμής διότι αυτή την στιγμή δεν τρέχουν και λεφτά από τα μπατζάκια μας και μου είπαν ότι θα χρειαστεί να δώσω μια μικρή προκαταβολή και από εκεί και πέρα θα γίνει ένας διακανονισμός για να μπορώ να αντεπεξέλθω και εγώ. Μου φάνηκαν πολύ δεκτικοί σε αυτά που τους είπα..Οπότε μάλλον από Αύγουστο με τις καινούργιες εγγραφές θα πάω να ξεκινήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

στην αθηνα παιζει κανα μεταπτυχιακο που να αρχιζουν συντομα η να εχουν ξεκινησει οι εγγραφες;

Ξεκίνησε την λειτουργία ένα καινούργιο κολέγιο στους τομείς της τεχνολογίας, καινοτομίας και πληροφορικής. Όνομάζεται Athens Tech College και είναι δημιούργημα του BCA και της Intracom. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επισκεφτείς την σελίδα του κολεγίου http://athtech.gr/ή να διαβάσεις και μια πρόσφατη συνέντευξη του Executive Director του κολεγίου http://reviews.in.gr/greece/paideia/article/?aid=1231344092

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε την λειτουργία ένα καινούργιο κολέγιο στους τομείς της τεχνολογίας, καινοτομίας και πληροφορικής. Όνομάζεται Athens Tech College και είναι δημιούργημα του BCA και της Intracom. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επισκεφτείς την σελίδα του κολεγίου http://athtech.gr/ή να διαβάσεις και μια πρόσφατη συνέντευξη του Executive Director του κολεγίου http://reviews.in.gr/greece/paideia/article/?aid=1231344092

Αν και νέο κολλέγιο δείχνει ότι είναι πολύ καλό αφού παίρνεις πτυχίο από το sheffiield που είναι στα 6 καλύτερα της βρετανίας και ranking 71 στον κόσμο και οι φοιτητές σπουδάζουν στην ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νέο κολλέγιο δείχνει ότι είναι πολύ καλό αφού παίρνεις πτυχίο από το sheffiield που είναι στα 6 καλύτερα της βρετανίας και ranking 71 στον κόσμο και οι φοιτητές σπουδάζουν στην ελλάδα

Σιγά μην έχει ελλάδα κολλέγιο που να μπορείς να πάρεις ένα μεταπτυχιακό από ένα πανεπιστήμιο που είναι στη θέση 71 στον κόσμο . Αυτό το θεωρώ πολύ δύσκολο για τα ελληνικά δεδομένα αφού σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω σε πολλά πράγματα και για αυτά τόσο καιρό έχουμε οικονομική κρίση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τομείς τεχνολογίας και πληροφορικής θα παίξουν καθοριστικό ρόλο για την θετική  εξέλιξη της Ελλάδας . Το athens tech συνεργάζεται με το sheffield και οι απόφοιτοι παίρνουν πτυχίο από το sheffield  http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=4554011&nid=2101036 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σιγά μην έχει ελλάδα κολλέγιο που να μπορείς να πάρεις ένα μεταπτυχιακό από ένα πανεπιστήμιο που είναι στη θέση 71 στον κόσμο . Αυτό το θεωρώ πολύ δύσκολο για τα ελληνικά δεδομένα αφού σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω σε πολλά πράγματα και για αυτά τόσο καιρό έχουμε οικονομική κρίση 

Το πιο βασικό είναι ότί στοχεύει στην καινοτομία το athens tech όπως φαίνεται και έχει φύγει από τα κλασσικά κορεσμένα λογιστικά κ.τ.λ. που είναι δύσκολο να βρεις δουλειά . Η ελλάδα χρειάζεται άτομα που θα έχουν τα σωστά εφόδια γνώσης στον τομέα της τεχνολογίας . Δείχνει πάντως ότι είναι πολύ καλή η συνεργασία του με το sheffield παρότι είναι και νέο κολλέγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεπαγώνω το θέμα με την ελπίδα ότι θα το δει κάποιος μετά από τρία χρόνια.  

Λοιπόν, έχω πτυχίο ΑΕΙ σε άσχετο αντικείμενο και θέλω να κάνω στροφή στην πληροφορική (έτσι μου κόλλησε). Θέλω τα φώτα σας. Αρχικά η πληροφορική έχει πολλούς κλάδους (προγραμματισμίς, web design, ασφάλεια δικτύων, πληροφοριακά συστήματα και πολλά άλλα). Διευκρινίστε μου σε πρώτη φάση ποιοι είναι οι βασικοί τομείς της πληροφορικής.

Σε δεύτερη φάση θέλω να μου προτείνετε με ποιον τρόπο μπορώ να εισέλθω σε αυτό τον τομέα. (δεν μιλάμε φυσικά να δώσω πανελλήνιες γτ είμαι 25 χρονών). Ας πούμε, υπάρχει στο ΠΑΜΑΚ ένα μεταπτυχιακό πάνω στα πληροφοριακά συστήματα <a href="http://mis.uom.gr/">insomnia</a> όπου πήρα τηλ και μου είπαν ότι δέχονται αποφοίτους από κάθε σχολή άσχετη από πληροφορική. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς τι μαθαίνεις από αυτό το μεταπτυχιακό. πχ μαθαίνεις προγραμματισμό;; ή κάτι άλλο.

Μετά είδα ότι υπάρχει ένα online πρόγραμμα που δημιούργησε η google https://www.eduguide.gr/nea/google-it-support-professional-certificate-proetoimasoy-gia-th-8/ kαι απ΄ότι κατάλαβα αναφέρεται πιο πολύ στο κομμάτι του τεχνικού υπολογιστών. Λέτε να αξίζει.

Εν καταλείδει, θέλω αφού μου πείτε τους βασικούς τομείς της πληροφορικής, να μου προτείνεται και τους τομείς που είναι πιο εφικτό να εισχωρήσει κανείς, να τους μάθει με άλλα λόγια, χωρίς να έχει βασικό πτυχίο στην πληροφορική.

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...