Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικο το cours της google ειναι εξαιρετικο.

Αφορά βέβαια άτομα που ηδη εργάζονται σε IT αλλά θεωρω οτι αν μπορεις να παρακολουθησεις αυτο, λαμβάνεις πολλές γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Νικο το cours της google ειναι εξαιρετικο.

Αφορά βέβαια άτομα που ηδη εργάζονται σε IT αλλά θεωρω οτι αν μπορεις να παρακολουθησεις αυτο, λαμβάνεις πολλές γνωσεις.

Σ' ευχαριστώ. Αν και αναφέρει ότι δεν χρειάζεται να έχεις εμπειρία στον  τομέα αλλά λογικά θα το κάνουν για λόγους marketing. Εσύ το έχεις παρακολουθήσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Σ' ευχαριστώ. Αν και αναφέρει ότι δεν χρειάζεται να έχεις εμπειρία στον  τομέα αλλά λογικά θα το κάνουν για λόγους marketing. Εσύ το έχεις παρακολουθήσει;;

Όχι εγώ, άνθρωπος απ τον εργασιακό μου χώρο το παρακολουθεί (έχει πλάκα διοτι σημερα το πρωι μου το λεγε και στα καπάκια ειδα το θέμα που άνοιξες) και μου λέει οτι το επίπεδο ειναι εξαιρετικό. 

Ναι μπορει να το παρακολουθήσει και κάποις χωρις εμπειρία, αλλά γενικά θέλει μια α γνωση στο κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να πάρεις ένα βιβλίο προγραμματιστικό σε κάποια γλώσσα και να το διαβάσεις όλο και να λύσεις όλες του τις ασκήσεις. Με αυτόν τον τρόπο θα κάνεις την εισαγωγή σου σε αυτόν τον τομέα. Δεύτερο βήμα μπαίνεις coursera ή edx και ξεκινάς να μαθαίνεις κάποια γλώσσα. Σε ότι κλάδο και να ασχοληθείς (ασφάλεια, δίκτυα, web κλπ) θα πρέπει να έχεις προγραμματίσει έστω και λίγο. Μόλις κάνεις αυτά θα ξεκαθαρίσει και λίγο περισσότερο μέσα σου τι θέλεις να κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lelouch θα μου προτείνεις κάποιο βιβλίο γτ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με προγραμματισμό. Επίσης οι γλώσσες είναι πολλές! Με ποια να πρωτοξεκινήσω; Edit: Τώρα διάβασα κάπου ότι καλό θα είναι πρώτα να ξεκινήσω με το scratch που είναι κάτι σαν παιδική γλώσσα προγραμματισμού και μετά να πάω στη C. (Πάντως κ εγώ από το ψάξιμο που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι ο προγραμματισμός κολλάει παντού).

Πέρα από το πρόγραμμα της Google έχω βρει και δύο μεταπτυχιακά πάνω στην πληροφορική (που απευθύνονται σε μη πτυχιούχους πληροφορικής) το ένα είναι του ΠΑΜΑΚ που προανέφερα και το άλλο είναι του ΠΑ.ΠΕΙ. Το δεύτερο μου φαίνεται αρκετά καλύτερο αλλά έχει και διπλάσια τιμή.

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις καθόλου επαφή με βασικά; Μεταβλητές και απλούς αλγορίθμους ταξινόμησης, αναζήτησης κλπ; Αν όχι νομίζω οποιοδήποτε εισαγωγικό θα σου κανει.

 

Η γλώσσα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Java/Python κάνουν τα περισσότερα πανεπιστήμια. Δεν πας να μάθεις τη γλώσσα αλλά τη λογική για μια εισαγωγή στον προγραμματισμό.

Επεξ/σία από Lelouch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τι εχεις τελειωσει στο ΑΠΘ, επειδη αλλες συμβουλες θα δωσουμε σε εναν μαθηματικο ή φυσικο και αλλες σε καποιον που εχει βγαλει ιστορικο-αρχαιολογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Πες μας τι εχεις τελειωσει στο ΑΠΘ, επειδη αλλες συμβουλες θα δωσουμε σε εναν μαθηματικο ή φυσικο και αλλες σε καποιον που εχει βγαλει ιστορικο-αρχαιολογικο.

Παιδαγωγικά, γι' αυτό είπα "πτυχίο άσχετο με πληροφορική".  Αν ήμουν πχ μαθηματικός δεν θα ήμουν άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Παιδαγωγικά, γι' αυτό είπα "πτυχίο άσχετο με πληροφορική".  Αν ήμουν πχ μαθηματικός δεν θα ήμουν άσχετος.

Άσε τη C, σε python πήγαινε.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό:

Python Crash Course Hands Project Based

Αν σου φανεί δύσκολο πας σε αυτό:

Head First Programming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν γνωρίζεις προγραμματισμό δεν έχει νόημα να κάνεις μεταπτυχιακό εξειδικευμένο στην πληροφορική.

Θα δυσκολευτείς αρκετά ή θα το παρατήσεις, εκτός και αν τύχεις σε κάποιο θεωρητικού χαρακτήρα μεταπτυχιακό.

Αυτό του ΠΑΜΑΚ είναι πιο θεωρητικό και ίσως να σου ταιριάζει καλύτερα. Το πρόγραμμα σπουδών έχει μέσα πολλά επιλογής καθώς επίσης και αρκετά χρηματοοικομικού χαρακτήρα (διοίκηση, επιχειρησιακή έρευνα, management).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Εφόσον δεν γνωρίζεις προγραμματισμό δεν έχει νόημα να κάνεις μεταπτυχιακό εξειδικευμένο στην πληροφορική.

Θα δυσκολευτείς αρκετά ή θα το παρατήσεις, εκτός και αν τύχεις σε κάποιο θεωρητικού χαρακτήρα μεταπτυχιακό.

Αυτό του ΠΑΜΑΚ είναι πιο θεωρητικό και ίσως να σου ταιριάζει καλύτερα. Το πρόγραμμα σπουδών έχει μέσα πολλά επιλογής καθώς επίσης και αρκετά χρηματοοικομικού χαρακτήρα (διοίκηση, επιχειρησιακή έρευνα, management).

 

Ισως φταίω κ εγώ γιατί δεν το διευκρίνισα επαρκώς. Το θέμα μου δεν είναι να πάρω κάποιο χαρτί, ότι έκανα ένα master (έχω κάνει έτσι κι αλλιώς ένα). Το θέμα και ο στόχος μου είναι να μάθω, και ακριβώς γι' αυτό ζητάω συμβουλές περί του τρόπου με τον οποίο μπορώ να μάθω τον τομέα της πληροφορικής. Το να κάνω δηλαδή ένα μεταπτυχιακό θεωρητικού τύπου για εμένα είναι τελείως άχρηστο. Ζητάω πληροφορίες για το πως να ξεκινήσω να μαθαίνω στην πράξη.

(Τα εν λόγω μεταπτυχιακά που ανέφερα ήταν διότι και τα δύο δέχονται αποφοίτους χωρίς να έχουν background σε ΙΤ, οπότε αναρωτήθηκα αν μέσω αυτών θα μπορούσα να αποκτήσω τις επαρκείς γνώσεις. Οι γνώσεις στην πράξη είναι ο στόχος μου, όχι το χαρτί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σωστά σου πρότειναν πιο πάνω να ασχοληθείς με διάβασμα προγραμματισμού.

Μην νομίζεις όμως ότι είναι εύκολο, πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι του χώρου είναι ψιλοκαμμένοι (όπως παρουσιάζονται και στις κωμωδίες) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω εννοείς να λιώσει στο διάβασμα κάποιος που θέλει να εξειδικευτεί στον προγραμματισμό. Αλλιώς υπάρχουν και άλλοι κλάδοι της πληροφορικής να ασχοληθεί κανείς.

Εσύ με ποιο κομμάτι ασχολείσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι κάνοντας λίγο απ'όλα, περισσότερο ως Server-database admin, support και λιγότερο σε προγραμματισμό.

Κάνω και μεταπτυχιακό με θέμα τον διαδικτυακό προγραμματισμό-data mining- τεχνητή νοημοσύνη(αν και το μετάνιωσα ήδη!)

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι και αρκετοί παλιοί συμφοιτητές μου στον χώρο έχουν σιχαθεί την πληροφορική. Διαβάζεις ένα αντικείμενο και σε 2-3 χρόνια πρέπει να διαβάσεις ξανά από την αρχή τα πάντα γιατί θεωρούνται παρωχημένες οι γνώσεις σου. Μπορεί να ακούγεται ενδιαφέρον και της μόδας να ασχολείσαι με την τεχνολογία, αλλά δεν είναι τα πάντα ρόδινα. Στο δικό σου αντικείμενο (παιδαγωγικά) υπάρχουν βέβαια πολλές διαφορετικές αντιλήψεις αλλά δεν αλλάζει η επιστήμη κάθε 2 χρόνια... ίσως κάθε 10-20.

Αν ξέρεις καλό προγραμματισμό βέβαια δεν θα μείνεις ποτέ χωρίς δουλειά, αλλά λίγοι γνωρίζουν πραγματικά ολοκληρωμένα το αντικείμενο. Συνήθως αυτοί είχαν καλή υποδομή πριν ακόμη σπουδάσουν.

Οπότε η δική μου άποψη είναι don't do it. Βρές κάποιο άλλο αντικείμενο. Κράτα την ενασχόλησή σου με την πληροφορική ως ένα απλό χόμπι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις Αττική και διαθέτεις κάποια χρήματα δες και το μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Πληροφορική" στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Έχει δημιουργηθεί κυρίως για απόφοιτους τμημάτων άσχετων με την πληροφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...