Προς το περιεχόμενο

Ο Πούτιν ξεκινά τον πόλεμο στην Ουκρανία


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε με έναν αρθρογράφο, είναι απαράδεκτο να τον χαρακτηρίζετε μπουρδολόγο χωρίς να γνωρίζετε το έργο του και να κρίνετε πού και πώς γράφει από ένα άρθρο του επειδή το είδατε στο pentapostagma ή όπου αλλού.

 

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω το συγκεκριμένο συγγραφέα, θα ήθελα να διευκρινίσω τα εξής.

 

Πρώτο, διαφωνώ με πάρα πολλά απο αυτά που γράφει και με τον τρόπο που τα γράφει. Όμως είναι αξιόλογος ερευνητής και αντλεί υλικό από πάρα πολλές πηγές - δηλαδή δεν κατεβάζει από μυαλό του γεγονότα και στοιχεία. Παλιά ήταν αναλυτής στο υπουργείο Άμυνας κι έχει γράψει πάνω από 10 βιβλία σχετικά με την Τουρκία και την ιστορία της, κι έχει γράψει και πολλά άρθρα σε διάφορες ελληνικές εφημερίδες (Εθνος, Μακεδονία κ.α.)

 

Δεύτερο, η Τουρκολογία είναι κλάδος των πολιτικών και κοινωνικών επιστημών. Όταν κάποιος δε γνωρίζει τον όρο και τον κοροϊοδεύει δείχνει απλά ότι είναι ανίδεος. Από τη wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Turkology):  Turkology (TurcologyTurkologie) is a complex of humanities sciences studying languages, history, literature, folklore, culture, and ethnology of people speaking Turkic languages and Turkic peoples in chronological and comparative context.

 

Ενδεικτικά παραθέτω τα τμήματα Τουρκολογίας του πανεπιστημίου της Βιέννης (Αυστρία) (http://studentpoint.univie.ac.at/vor-dem-studium/detailansicht/studium/066-675/?tx_univiestudentpoint_pi1%5Bbackpid%5D=96352&cHash=5e9c2b2166d9ab4bc24bfa4d23fd1421)

και του πανεπιστημίου του Leiden (Ολλανδία) http://www.let.leidenuniv.nl/tcimo/tulp/

 

Τρίτο, το να χρησιμοποιεί κάποιος την (υπερβάλλουσα) έκφραση ορθόδοξης πίστης του αρθρογράφου για να μειώσει τα επιχειρήματά του, χωρίς να τα αντιμετωπίζει καν, είναι υποτιμητικό για τον πρώτο και ενδεχομένως και ανήθικο.

 

 
Κατά τα άλλα το συγκεκριμένο άρθρο του Ν.Χ. δεν τεκμηριώνεται επαρκώς και προφανώς ο αρθρογράφος μιλά για την προσωπική του εκτίμηση. Το κομμάτι για την ορθοδοξία είναι απλά άκαιρο και άσχετο με το αντικείμενο που εξετάζει.

 

Το λοιπόν, δε με ενδιαφέρει να υποστηρίξω το συγκεκριμένο συγγραφέα ή αυτά που λέει, επειδή όμως ό,τι έχει πει και έχει γράψει (δε μιλάμε για πολιτικό δοκίμιο, αλλά για ανάλυση επί διπλωματικών και ιστορικών θεμάτων) το έχει κάνει επώνυμα και το έχει στηρίξει επαρκώς ή ανεπαρκώς σε ένα συγκεκριμένο ερευνητικό και δημοσιογραφικό (κυρίως) έργο, δε μπορώ να δεχθώ ότι κάποιος μπορεί να το εκμηδενίσει αυτό επειδή απλά δε γουστάρει αυτά που λέει.

Ανήθικο είναι να προσπαθεί κάποιος να με πείσει όσες γνώσεις και αν διαθέτει ότι όλα τα αίσχη που κάνουμε ο ένας στον άλλον είναι επειδή  ο καιρός γαρ εγγύς.Επίσης όσο αναφορά στο τουρκολόγος εγώ ξέρω για αναισθησιολόγος βοτανολόγος ψυχολόγος ουρολόγος και άλλα. Τουρκολόγο δεν έχω ακούσει, κάτι παραπλήσιο άκουσα Τουρκοφάγος(Νικηταράς).Σόρρυ που δεν "έχω" τις γνώσεις να αναγνωρίσω τον κάθε μπούρδα τίτλο.Γιατί στα άλλα όγος σαν και του λόγου του υπάρχει και ο αστρολόγος μελλοντολόγος  κ.α τέτοια ωραία.Όσο ενημερωμένος και έγκυρος να είναι κάποιος όταν μου συνδέει την υπάρχουσα πολιτική και στρατιωτική κατάσταση στον πλανήτη με την αποκάλυψη του Ιωάννη είναι από μόνο του λόγος να μην του δίνω την δέουσα σοβαρότητα.Κατά τα άλλα οι γνώμες και οι απόψεις είναι σαν τις ξέρεις.Από μένα τέλος για τον εν λόγο"σοβαρό" ερευνητή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήθικο είναι να προσπαθεί κάποιος να με πείσει όσες γνώσεις και αν διαθέτει ότι όλα τα αίσχη που κάνουμε ο ένας στον άλλον είναι επειδή  ο καιρός γαρ εγγύς.Επίσης όσο αναφορά στο τουρκολόγος εγώ ξέρω για αναισθησιολόγος βοτανολόγος ψυχολόγος ουρολόγος και άλλα. Τουρκολόγο δεν έχω ακούσει, κάτι παραπλήσιο άκουσα Τουρκοφάγος(Νικηταράς).Σόρρυ που δεν "έχω" τις γνώσεις να αναγνωρίσω τον κάθε μπούρδα τίτλο.Γιατί στα άλλα όγος σαν και του λόγου του υπάρχει και ο αστρολόγος μελλοντολόγος  κ.α τέτοια ωραία.Όσο ενημερωμένος και έγκυρος να είναι κάποιος όταν μου συνδέει την υπάρχουσα πολιτική και στρατιωτική κατάσταση στον πλανήτη με την αποκάλυψη του Ιωάννη είναι από μόνο του λόγος να μην του δίνω την δέουσα σοβαρότητα.Κατά τα άλλα οι γνώμες και οι απόψεις είναι σαν τις ξέρεις.Από μένα τέλος για τον εν λόγο"σοβαρό" ερευνητή!

 

Το οτι εσυ και πολλοι αλλοι δεν ετυχε να ακουσετε τον ορο Τουρκολογος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.

Ο κορυφαιος Τουρκολογος ηταν ο Νεοκλης Σαρρης.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/Νεοκλής_Σαρρής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εσυ και πολλοι αλλοι δεν ετυχε να ακουσετε τον ορο Τουρκολογος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.

Ο κορυφαιος Τουρκολογος ηταν ο Νεοκλης Σαρρης.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/Νεοκλής_Σαρρής

Με αυτήν την λογική υπάρχει και άλλος διάσημος όγος ο Νίκος Χορταρέας. :P Πρώτης τάξεως μελλοντολόγος και αστρολόγος.Αν τυχόν τον ξέρεις προσωπικά η αν έχεις ακούσει που πήρε το πτυχίο του θα με ενδιέφερε και μένα να το αποκτήσω.Τσάμπα λεφτά.Επίσης για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά θα ήθελα να ήξερα από ποιο πανεπιστήμιο και ποιο τμήμα ο εν λόγο ερευνητής πήρε τον τίτλο του τουρκολόγου.Εμένα με ενδιαφέρει ο τίτλος του Ιταλολόγου by thε way..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτήν την λογική υπάρχει και άλλος διάσημος όγος ο Νίκος Χορταρέας. :P Πρώτης τάξεως μελλοντολόγος και αστρολόγος.Αν τυχόν τον ξέρεις προσωπικά η αν έχεις ακούσει που πήρε το πτυχίο του θα με ενδιέφερε και μένα να το αποκτήσω.Τσάμπα λεφτά.Επίσης για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά θα ήθελα να ήξερα από ποιο πανεπιστήμιο και ποιο τμήμα ο εν λόγο ερευνητής πήρε τον τίτλο του τουρκολόγου.Εμένα με ενδιαφέρει ο τίτλος του Ιταλολόγου by thε way..

 

Μαθε καλυτερα πρωτα για αυτον και μετα κανε τα σχολια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα(με) δεν υπαρχει  :-) Eιπα(με) πως καθενας στην Ελλαδα, δηλωνει ο,τι γουσταρει :shock:
"Σπούδασε οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ και παρακολούθησε μαθήματα τουρκολογίας στο Παρίσι...."
Μηπως αυτο (καρα)θυμιζει, το αλλο ανεκδοτo: "γνωσεις Aγγλικων επιπεδου Proficiency" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε καλυτερα πρωτα για αυτον και μετα κανε τα σχολια σου.

Μα δεν θέλω να μάθω ρε άνθρωπε μου αυτό λέω δύο σελίδες τώρα.Ερευνητής που πέφτει στην λούμπα να παρουσιάζει ντοκουμέντα και πραγματικότητες αναμεμιγμένες με μεσσιανικές προσδοκίες αντίχριστους διαβόλους παρθένες Μαρίες χάνει στα μάτια μου την όποια σοβαρότητα θα μπορούσε να έχει.Εσύ τον αποδέχεσαι και τον παραδέχεσαι σου είπα εγώ να σταματήσεις να μιλάς;Όλοι εδώ άλλωστε κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε και τις πηγές που παρουσιάζουμε κατά κόρον ορισμένοι από μας.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτήν την λογική υπάρχει και άλλος διάσημος όγος ο Νίκος Χορταρέας. :P Πρώτης τάξεως μελλοντολόγος και αστρολόγος.Αν τυχόν τον ξέρεις προσωπικά η αν έχεις ακούσει που πήρε το πτυχίο του θα με ενδιέφερε και μένα να το αποκτήσω.Τσάμπα λεφτά.Επίσης για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά θα ήθελα να ήξερα από ποιο πανεπιστήμιο και ποιο τμήμα ο εν λόγο ερευνητής πήρε τον τίτλο του τουρκολόγου.Εμένα με ενδιαφέρει ο τίτλος του Ιταλολόγου by thε way..

επειδή εσύ δεν γνωρίζεις την τουρκολογία δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει γιατί με την ίδια λογική ούτε εγώ σε ξέρω άρα δεν υπάρχεις. Όποιοι θέλουν ας επισκεφτούν το αντίστοιχο τμήμα του πανεπιστημίου (αν γνωρίζουν ότι υπάρχει πανεπιστήμιο) να μάθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θέλω να μάθω ρε άνθρωπε μου αυτό λέω δύο σελίδες τώρα.Ερευνητής που πέφτει στην λούμπα να παρουσιάζει ντοκουμέντα και πραγματικότητες αναμεμιγμένες με μεσσιανικές προσδοκίες αντίχριστους διαβόλους παρθένες Μαρίες χάνει στα μάτια μου την όποια σοβαρότητα θα μπορούσε να έχει.Εσύ τον αποδέχεσαι και τον παραδέχεσαι σου είπα εγώ να σταματήσεις να μιλάς;Όλοι εδώ άλλωστε κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε και τις πηγές που παρουσιάζουμε κατά κόρον ορισμένοι από μας.........

 

Εσυ πιστευεις οτι η θρησκευτικη αντιληψη ενος λαου δεν παιζει ρολο στις πολιτικες,οικονομικες  εξελιξεις ,στην ευκολια προσεγγισης με αλλα κρατη ή στην ευκολια αποσταθεροποιησης της περιοχης ?Το να λαμβανει καποιος αναλυτης μιας καταστασης, τον καθε παραγοντα που μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο, στην διαμορφωση ενος συγκεκριμενου αποτελεσματος που ειναι και το πιθανοτερο , δεν τον κανει γραφικο,ουτε θρησκοληπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εσύ δεν γνωρίζεις την τουρκολογία δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει γιατί με την ίδια λογική ούτε εγώ σε ξέρω άρα δεν υπάρχεις. Όποιοι θέλουν ας επισκεφτούν το αντίστοιχο τμήμα του πανεπιστημίου (αν γνωρίζουν ότι υπάρχει πανεπιστήμιο) να μάθουν

Μάλιστα ο τίτλος τμήμα σύγχρονων τουρκικών σπουδών και ασιατικών επιστημών είναι ο ίδιος με την Τουρκολογία.Σαν να λέμε ότι το ίδιο είναι η αστρολογία με την αστροφυσική ένα πράγμα επειδή έχουν το ίδιο πρόθεμα.Κυριολεκτικά με αποστόμωσες όμως.Not!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ πιστευεις οτι η θρησκευτικη αντιληψη ενος λαου δεν παιζει ρολο στις πολιτικες,οικονομικες  εξελιξεις ,στην ευκολια προσεγγισης με αλλα κρατη ή στην ευκολια αποσταθεροποιησης της περιοχης ?Το να λαμβανει καποιος αναλυτης μιας καταστασης, τον καθε παραγοντα που μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο, στην διαμορφωση ενος συγκεκριμενου αποτελεσματος που ειναι και το πιθανοτερο , δεν τον κανει γραφικο,ουτε θρησκοληπτο.

Δεν το συζητάω άλλο.Κάτσε εσύ να πιστεύεις ότι σου αρέσει όπως κάνω και εγώ.Η αλήθεια είναι απλή.Οι άνθρωποι έχουμε ακόμα ταπεινά ένστικτα αυτό φταίει για όλη την δυστυχία και την μιζέρια στον πλανήτη.Ούτε Θεοί φταίνε ούτε διαβόλοι.Ούτε ελοχίμ ούτε νεφελίμ.Όταν μετά από χιλιάδες χρόνια θα καταφέρει η λογική να επιβληθεί πλήρως στα ένστικτα μας(αν υπάρχουμε μέχρι τότε)τότε πραγματικά θα έχουμε βρει την γη της Επαγγελίας για να χρησιμοποιήσω και εγώ έναν θρησκευτικό όρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα ο τίτλος τμήμα σύγχρονων τουρκικών σπουδών και ασιατικών επιστημών είναι ο ίδιος με την Τουρκολογία.Σαν να λέμε ότι το ίδιο είναι η αστρολογία με την αστροφυσική ένα πράγμα επειδή έχουν το ίδιο πρόθεμα.Κυριολεκτικά με αποστόμωσες όμως.Not!

φυσικά άλλο οι τουρκολόγοι άλλο οι τουρκικές σπουδές, ομοίως άλλο η οικονομολόγοι άλλο οι οικονομικές σπουδές, καμία σχέση εντελώς όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μετά από χιλιάδες χρόνια θα καταφέρει η λογική να επιβληθεί πλήρως στα ένστικτα μας(αν υπάρχουμε μέχρι τότε)τότε πραγματικά θα έχουμε βρει την γη της Επαγγελίας για να χρησιμοποιήσω και εγώ έναν θρησκευτικό όρο

 

Αυτο που λες δεν προκειται να γινει ποτε.Η λογικη δεν μπορειι να επιβληθει πληρως στα ενστικτα μας, γιατι ο ανθρωπος ειναι πλασμενος για να τα χρησιμοποιει ταυτοχρονα και τα δυο για την επιβιωση του.Αν χρησιμοποιεις μονο την λογικη,θα καταληξεις να θεωρεις ως λογικη, την λογικη του ισχυροτερου που δεν δινει μια για σενα και ετσι δεν εχεις καμμια πιθανοτητα για επιβιωση.Γιαυτο υπαρχουν και τα ενστικτα μας που ειναι και η δικλειδα ασφαλειας απεναντι στην λογικη που ξεφευγει απο τα ορια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημωδες:

<<...Σαν δεν μας φταναν οι ΟΥΦΟ-λογοι,

      πλακωσαν και οι ΤΟΥΡΚΟ-λογοι...!>> :P

 

 

Με αυτήν την λογική υπάρχει και άλλος διάσημος όγος ο Νίκος Χορταρέας. :P Πρώτης τάξεως μελλοντολόγος και αστρολόγος.Αν τυχόν τον ξέρεις προσωπικά η αν έχεις ακούσει που πήρε το πτυχίο του θα με ενδιέφερε και μένα να το αποκτήσω.Τσάμπα λεφτά.Επίσης για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά θα ήθελα να ήξερα από ποιο πανεπιστήμιο και ποιο τμήμα ο εν λόγο ερευνητής πήρε τον τίτλο του τουρκολόγου.Εμένα με ενδιαφέρει ο τίτλος του Ιταλολόγου by thε way..

 

Πρέπει πάντως να αποφασίσετε αν σας ενοχλεί ο όρος "τουρκολόγος" ή το γεγονός ότι κάποιος δηλώνει Τουρκολόγος.

 

Κάνει εντύπωση το γεγονός ότι συνεχίζετε να γελοιοποιείτε τον τίτλο τη στιγμή που κι εγώ και άλλοι παραθέσαμε λινκ σχετικά με την Τουρκολογία ως κλάδο των ανθρωπιστικών επιστημών (humanities) με αντίστοιχα τμήματα σε πανεπιστήμια της Βιέννης, του Leiden, του Βερολίνου κ.α.

 

Πάμε ξανά λοιπόν:

 

• Turkology Annual Online , ετήσια επιστημονική επιθεώρηση από το Πανεπιστήμιο της Βιέννης με τη χρηματοδότηση της UNESCO

Ο όρος είναι Turkology, όχι Oriental Studies ή κάτι παρεμφερές.

 http://kjc-fs2.kjc.uni-heidelberg.de:8000/en/

 

• INSTITUT FÜR TURKOLOGIE του Freie Universitaet Berlin, ινστιτούτο Τουρκολογίας (όχι "τουρκικών σπουδών").

http://www.geschkult.fu-berlin.de/e/turkologie/

 

• Προπτυχιακό Turkologie από το Πανεπιστήμιο του Mainz (Γερμανία)

 http://www.studium.uni-mainz.de/bachelor-turkologie/

 

• Μεταπτυχιακό πρόγραμμα ΤΟΥΡΚΟΛΟΓΙΑΣ από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

 http://www.history-archaeology.uoc.gr/el/graduate/turkish-studies/tourkology.html

 

• Διεθνές συνέδριο Τουρκολογίας από το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας (έγινε πριν 1 μήνα) 

http://www.cornucopia.net/events/third-international-congress-of-turkology/

 

Προφανώς ο όρος Τουρκολογία είναι καθόλα δόκιμος και υπαρκτός και δεν είναι "ηλίθιοι" όλοι αυτοι σε Ευρώπη και Ελλάδα επειδή ορισμένοι εδώ πέρα τον εξισώνουν με την ουφολογία. Διότι τόσα ξέρουν τόσα λένε...

 

---

Αναφορικά με το "ανήθικο". Ανήθικο είναι να εκμηδενίζεις το συγγραφικό έργο κάποιου χωρίς να έχεις ιδέα γι' αυτό και να στρεβλώνεις την πίστη του για να "χτυπήσεις" την άποψή του για ένα θέμα. Ο Χειλαδάκης είναι γνωστός για τις υπερβολικές εκφράσεις του αλλά δεν επικαλέστηκε κάποιον "αντίχριστο" ή "διάβολο", αυτά είναι υπεργενικεύσεις - διαβάστε ξανά το κείμενό του. Μιλάει συμβολικά (κακώς, κατ' εμέ) και πολιτικά. 

Το λυπηρό είναι πως είναι πολύ πιο εύκολο να τον αντικρούσει κανείς λέγοντας ότι τεκμηριώνει ανεπαρκώς τα λεγόμενά του, παρά να καταφύγει σε φτηνό ευτελισμό του προσώπου του.

 

Να μην παραλείψω να αναφέρω επίσης ότι ο όρος "Νέα Τάξη" είναι απόλυτα διαδεδομένος στις διεθνείς σχέσεις και δεν έχει καμία σχέση με συνωμοσιολογία, αλλά με τις θεμελιώδεις αλλαγές στη διεθνή πολιτική σκηνή.

---

Τώρα, αναφορικά με το Νεοκλή Σαρρή, θα συμφωνήσω με το συμφορουμίτη, ήταν ο κορυφαίος Τουρκολόγος και ιστορικός σε θέματα Οθωμανικής Αυτοκρατορίας στην Ελλάδα. Σαφώς ανώτερος από το Χειλαδάκη και οποιονδήποτε άλλον, άλλωστε ο Χειλαδάκης δεν είναι πανεπιστημιακός, αλλά δημοσιογράφος (με πηγές κυρίως τουρκικά έντυπα).

 

Respect στον αείμνηστο, ορίστε λίγος Σαρρής να θυμηθούμε τα παλιά:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...