Προς το περιεχόμενο

Ο Πούτιν ξεκινά τον πόλεμο στην Ουκρανία


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτο που λες δεν προκειται να γινει ποτε.Η λογικη δεν μπορειι να επιβληθει πληρως στα ενστικτα μας, γιατι ο ανθρωπος ειναι πλασμενος για να τα χρησιμοποιει ταυτοχρονα και τα δυο για την επιβιωση του.Αν χρησιμοποιεις μονο την λογικη,θα καταληξεις να θεωρεις ως λογικη, την λογικη του ισχυροτερου που δεν δινει μια για σενα και ετσι δεν εχεις καμμια πιθανοτητα για επιβιωση.Γιαυτο υπαρχουν και τα ενστικτα μας που ειναι και η δικλειδα ασφαλειας απεναντι στην λογικη που ξεφευγει απο τα ορια.

 

Αν και offtopic εξαρτάται από το τι ορίζεις ως λογική.Π.χ την εποχή των σπηλαίων ήταν λογικό;ενστικτώδες; για να ζευγαρώσεις κοπανούσες το θηλυκό με το ρόπαλο στο κεφάλι και το τραβούσες στην σπηλιά :P (καθ υπερβολήν το λέω)ενώ σήμερα τρέχεις να και δε φτάνεις για ένα ραντεβού τάζοντας τον ουρανό με τα άστρα.Φυσικά και όσο πάει η λογική καταλαμβάνει μεγαλύτερο μέρος στις αντιδράσεις μας από τα ένστικτα μας αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.Δεν λέω ότι θα πάψουν τα ένστικτα να υπάρχουν απλά λέω ότι αυτά που μας οδηγούν σε ακραίες αποφάσεις και αντιδράσεις θα υπερκαλύπτονται από την λογική αν όχι στο 100% πάντως σε συντριπτικό ποσοστό.Βλέποντας το και από γενιά σε γενιά στην δική μου π.χ στην καθημερινότητα μας μετά το παιχνίδι έπαιζε ξύλο καθημερινά και πολλές φορές τα παιχνίδια τα ίδια βασίζονταν σε ημιάγριες καταστάσεις με καθημερινούς τραυματισμούς από πετροπόλεμο τόξα και βέλη κ. α τέτοια χαριτωμένα της γενιάς μου.Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν καμία σχέση με μένα παρόλο που και αυτά μεγαλώνουν στο χωριό όπως και εγώ.Και όχι δεν είναι όλη μέρα στο internet κολλημένα παίζουν στα ίδια χωράφια και αλάνες που έπαιζα και εγώ.Παίζουν όμως δεν σκοτώνονται όπως εμείς ούτε πλακώνονται κάθε μέρα στο ξύλο όπως εμείς.Επίσης είναι απείρως πιο έξυπνα από ότι εμείς στην ηλικία τους άρα είμαι σίγουρος ότι επιβάλλονται πολύ πιο εύκολα στα ένστικτα τους από ότι εγώ με τους συνομηλίκους μου.Γενικά βλέποντας πως μεγαλώνουν οι επόμενες γενιές σε σχέση με την δικά μου είμαι αρκετά αισιόδοξος.Πάντως έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε μέχρι να αξίζουμε τον όρο πολιτισμένα όντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Ωραια διατυπωση.,,ασκησεις το λενε τωρα.
 
Σύμφωνα με πληροφορίες τα μαχητικά κατερρίφθησαν από ένα σύστημα αεροάμυνας, έπειτα από ασκήσεις που πραγματοποίησαν οι πιλότοι πάνω από χωριό στην περιοχή του Ντόνετσκ.
 
Πηγή: Associated Press
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει πάντως να αποφασίσετε αν σας ενοχλεί ο όρος "τουρκολόγος" ή το γεγονός ότι κάποιος δηλώνει Τουρκολόγος.

 

Κάνει εντύπωση το γεγονός ότι συνεχίζετε να γελοιοποιείτε τον τίτλο τη στιγμή που κι εγώ και άλλοι παραθέσαμε λινκ σχετικά με την Τουρκολογία ως κλάδο των ανθρωπιστικών επιστημών (humanities) με αντίστοιχα τμήματα σε πανεπιστήμια της Βιέννης, του Leiden, του Βερολίνου κ.α.

 

Πάμε ξανά λοιπόν:

 

• Turkology Annual Online , ετήσια επιστημονική επιθεώρηση από το Πανεπιστήμιο της Βιέννης με τη χρηματοδότηση της UNESCO

Ο όρος είναι Turkology, όχι Oriental Studies ή κάτι παρεμφερές.

 http://kjc-fs2.kjc.uni-heidelberg.de:8000/en/

 

• INSTITUT FÜR TURKOLOGIE του Freie Universitaet Berlin, ινστιτούτο Τουρκολογίας (όχι "τουρκικών σπουδών").

http://www.geschkult.fu-berlin.de/e/turkologie/

 

• Προπτυχιακό Turkologie από το Πανεπιστήμιο του Mainz (Γερμανία)

 http://www.studium.uni-mainz.de/bachelor-turkologie/

 

• Μεταπτυχιακό πρόγραμμα ΤΟΥΡΚΟΛΟΓΙΑΣ από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

 http://www.history-archaeology.uoc.gr/el/graduate/turkish-studies/tourkology.html

 

• Διεθνές συνέδριο Τουρκολογίας από το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας (έγινε πριν 1 μήνα) 

http://www.cornucopia.net/events/third-international-congress-of-turkology/

 

Προφανώς ο όρος Τουρκολογία είναι καθόλα δόκιμος και υπαρκτός και δεν είναι "ηλίθιοι" όλοι αυτοι σε Ευρώπη και Ελλάδα επειδή ορισμένοι εδώ πέρα τον εξισώνουν με την ουφολογία. Διότι τόσα ξέρουν τόσα λένε...

 

---

Αναφορικά με το "ανήθικο". Ανήθικο είναι να εκμηδενίζεις το συγγραφικό έργο κάποιου χωρίς να έχεις ιδέα γι' αυτό και να στρεβλώνεις την πίστη του για να "χτυπήσεις" την άποψή του για ένα θέμα. Ο Χειλαδάκης είναι γνωστός για τις υπερβολικές εκφράσεις του αλλά δεν επικαλέστηκε κάποιον "αντίχριστο" ή "διάβολο", αυτά είναι υπεργενικεύσεις - διαβάστε ξανά το κείμενό του. Μιλάει συμβολικά (κακώς, κατ' εμέ) και πολιτικά. 

Το λυπηρό είναι πως είναι πολύ πιο εύκολο να τον αντικρούσει κανείς λέγοντας ότι τεκμηριώνει ανεπαρκώς τα λεγόμενά του, παρά να καταφύγει σε φτηνό ευτελισμό του προσώπου του.

 

Να μην παραλείψω να αναφέρω επίσης ότι ο όρος "Νέα Τάξη" είναι απόλυτα διαδεδομένος στις διεθνείς σχέσεις και δεν έχει καμία σχέση με συνωμοσιολογία, αλλά με τις θεμελιώδεις αλλαγές στη διεθνή πολιτική σκηνή.

---

Τώρα, αναφορικά με το Νεοκλή Σαρρή, θα συμφωνήσω με το συμφορουμίτη, ήταν ο κορυφαίος Τουρκολόγος και ιστορικός σε θέματα Οθωμανικής Αυτοκρατορίας στην Ελλάδα. Σαφώς ανώτερος από το Χειλαδάκη και οποιονδήποτε άλλον, άλλωστε ο Χειλαδάκης δεν είναι πανεπιστημιακός, αλλά δημοσιογράφος (με πηγές κυρίως τουρκικά έντυπα).

 

Respect στον αείμνηστο, ορίστε λίγος Σαρρής να θυμηθούμε τα παλιά:

Ρε φίλε σου είπα και πριν.Δόκιμος όρος είναι και Μελλοντολόγος και ο Αστρολόγος.Κόβω το κεφάλι μου (βαριέμαι να το ψάξω τώρα) ότι όλο και κάποια κουφή σχολή πανεπιστημίου θα υπάρχει ακόμα και για κάρτες ταρώ. Τι μου λες τώρα δηλαδή;Θέλεις να πάρεις σοβαρά κάποιον που δηλώνει τουρκολόγος με μεσσιανικές αντιλήψεις;Με γεια σου με χαρά σου.Σε εμπόδισε κανείς;Εμένα γιατί πρέπει να με πείσεις;Καθένας μπορεί να ακούει και να πιστεύει ότι γουστάρει.Και άλλος μπορεί να θεωρεί ότι αυτά που γράφει ο τύπος είναι για τα πανηγύρια.Εσύ γιατί φανατίζεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλωστε ο Χειλαδάκης δεν είναι πανεπιστημιακός, αλλά δημοσιογράφος (με πηγές κυρίως τουρκικά έντυπα).

Μα αυτο, το σημαντικοτατο "αλλωστε....", ειναι που εντονως επισημανα! (απο την αρχη κιολας...)

Καθενας που, καπου-καποτε παρακολουθησε καποια μαθηματα, δηλωνει εδω ο,τι γουσταρει :shock:

Και, βυσματοτροπως, κονομαει ΥπουργοΣυμβουλοΜπακιροΘεσουλα, για να τα οικονομαει :mad:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο, το σημαντικοτατο "αλλωστε....", ειναι που εντονως επισημανα! (απο την αρχη κιολας...)

Καθενας που, καπου-καποτε παρακολουθησε καποια μαθηματα, δηλωνει εδω ο,τι γουσταρει :shock:

Και, βυσματοτροπως, κονομαει ΥπουργοΣυμβουλοΜπακιροΘεσουλα, για να τα οικονομαει :mad:

 

 

Και όλοι οι άντρες είναι γουρούνια και όλες οι γυναίκες π*****ες. Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλοι οι άντρες είναι γουρούνια και όλες οι γυναίκες π*****ες. Ε;

Για συνδρομα που οποιος αναφερει εχει, χρειαζεται το λιγοτερο ψυχο-λογος.

Καλυτερα πτυχιουχος ομως, ε? Οχι να "παρακολουθησε καποια μαθηματα"

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν μεγάλο πουλημένο(πολιτικά) αρχίδι πάντως...

Οποιος εχει δει εκπομπές του,ξερει.

Φιλε μου, δεν χρειαζεται καν αυτο, οταν μιλαμε ειδικα για την Παντειο*

Απο τους εκει Καθηγητες, δεν πρεπει να ηταν κανεις πολιτικα τυχαιος!

Τι να λεμε? Καποτε, ακομματιστος δεν εμπαινες καν σε μεταπτυχιακο..

 

(*στο παρελθον "Σχολη", τωρα "Πανεπιστημιο")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε ποσο θα αντεξει τον οικονομικο πολεμο στο εσωτερικο και εξωτερικο .

 

 

 

 

 

Link.png Site: Οι βαθύπλουτοι Ρώσοι χάνουν δισ. στον πόλεμο του Putin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, δεν χρειαζεται καν αυτο, οταν μιλαμε ειδικα για την Παντειο*

Απο τους εκει Καθηγητες, δεν πρεπει να ηταν κανεις πολιτικα τυχαιος!

Τι να λεμε? Καποτε, ακομματιστος δεν εμπαινες καν σε μεταπτυχιακο..

 

(*στο παρελθον "Σχολη", τωρα "Πανεπιστημιο")

 

Αλίμονο, προφανώς όλοι μα όλοι οι καθηγητές και οι 8000 φοιτητές του Παντείου κάθε χρόνο πήραν και παίρνουν πτυχίο με κομματική σφραγίδα, ενώ στα άλλα πανεπιστήμια δεν υπάρχουν κόμματα.

Επίσης το Πάντειο είναι ύποπτο που έγινε Πανεπιστήμιο από Σχολή, ενώ δεν ειναι ύποπτο πχ. για την ΑΣΟΕΕ που έγινε κι αυτή Οικ. Πανεπιστήμιο.

 

Αλήθεια, πες τώρα, από πού πήρες πτυχίο; από τον Άδωνι;

 

 

Κοινως, οι Ρωσοι τους εχουν γραμμενους ολους......

 

http://www.newmoney.gr//article/59801/na-giati-i-ee-den-prokeitai-na-apofasisei-skliroteres-kyroseis-kata-tis-rosias

 

Κι όχι μόνο τους έχουν γραμμένους, αλλά ανεβάζουν και την πρόβλεψη μεγέθυνσης του ΑΕΠ στο 1% για το 2014 http://gulfnews.com/business/economy/russia-set-to-raise-growth-forecast-despite-sanctions-threat-1.1363340

 

Θα δείξει στο τέλος του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Κι όχι μόνο τους έχουν γραμμένους, αλλά ανεβάζουν και την πρόβλεψη μεγέθυνσης του ΑΕΠ στο 1% για το 2014 http://gulfnews.com/business/economy/russia-set-to-raise-growth-forecast-despite-sanctions-threat-1.1363340

 

Θα δείξει στο τέλος του έτους.

Βασικά είναι χαμηλότερη των προσδοκιων.

Και φυσικά δείχνει τα προβλήματα της ανύπαρκτης οικονομίας τους. Υπό την έννοια ότι με εξαίρεση κάποια δις από εξοπλισμούς (τα οποία όλο κ μειώνονται λόγω κακής ποιότητας), έχουν μια οικονομία ξεπουληματος πρώτων υλών. Με αυτό κατά νου και ότι οι Ευρωπαίοι θα ανεξαρτητοποιηθουν ενεργειακά σιγά σιγά, αν θέλουν να έχουν ΕΕ. Οι Ρώσοι ολιγαρχες, έχουν πολύ μικρό παράθυρο εκσυγχρινισμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...