Προς το περιεχόμενο

Ο Πούτιν ξεκινά τον πόλεμο στην Ουκρανία


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει μια δυσκολία βλέπω να αποδεχτούν μερικοί πως οι βομβαρδισμοί είναι για "καλό" λόγο ότι γίνονται απο αμερικάνους

Κατανοητό

Υπάρχει  μία δυσκολία κατανόησης από ότι βλέπω ότι κανένας βομβαρδισμός δεν είναι ποτέ για "καλό" λόγο όπως υπάρχει και μία αδυναμία κατανόησης ότι όπου έχουν μπλεχτεί οι Αμερικανοί την τελευταία εικοσαετία έχουν ρημάξει τα πάντα!Απολύτως σαφές.Τώρα για να δικαιολογήσουμε τον λαό που μας επιβάλει τις απόψεις του και τον τρόπο ζωής του μέσα από τις ταινίες και τους ψεύτικους ήρωες και τους ψεύτικους εχθρούς που δημιουργεί(κακά τα ψέματα όλοι με τον ράμπο μεγαλώσαμε και τι κακοί που ήταν οι σοβιετικοί βιετναμέζοι κ.λ.π) να προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για την εμπλοκή τους σε μέρη που δεν ήξεραν πιο πριν που πέφτει ο χάρτης(βλέπε προσπάθεια Κλιντον να εξηγήσει στον λαό του για τον πόλεμο στην Σερβία και να τους δείχνει που βρίσκεται η χώρα με τον χάρτη)αυτό όντως με ξεπερνά.ΘαύμαζΑ τις Η.Π.Α που από ένα κράτος μεταναστών έγινε υπερδύναμη μέχρι του σημείου που εφάρμοζε το δόγμα Μονρόε να ασχολείται με τα του οίκου της.Ειδικά μετά τον Β'.Π.Π έγινε ο μεγαλύτερος δυνάστης και σφαγέας λαών τα τελευταία 50 χρόνια.Και όχι δεν το έκανε μόνο με τα όπλα.Ακόμα και δικτάκτορες που ανέβαζε στην Λατινική Αμερική κατά το δοκούν και διέπραξαν εγκλήματα κατά των λαών τους Αλιέντε και Πινοσέτ π.χ ηθικός αυτουργός αυτών οι Η.Π.Α ήταν πάλι.Λυπάμαι πολύ που έχουμε φάει όλη τους την προπαγάνδα και βάζω και τον εαυτό μου μέσα.Και εγώ μικρός πανηγύριζα που οι καουμπόηδες σκότωναν τους "κακούς" ινδιάνους και που διέλυαν τους κακούς κιτρινιάρηδες στο Βιετνάμ.Αλλά μετά μεγάλωσα.Προτείνω σε ορισμένους να κάνουν και αυτοί το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα κάνω, φυσικά και δεν χαίρομαι που υπάρχει κάποιος που βομβαρδίζει τους isil

δηλαδή θα χαιρόμουν αλλά δεν το κάνω γιατί είναι αμερικάνοι

αν ήταν ρώσοι θα πανηγύριζα στον λευκό πύργο αγκαλιά με μια εικόνα του χριστούλη και της παναγίτσας

 

υπάρχει άλλο θέμα για αυτό, πάμε να κλάψουμε εκεί για τους καημένους ισλαμιστές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα κάνω, φυσικά και δεν χαίρομαι που υπάρχει κάποιος που βομβαρδίζει τους isil

δηλαδή θα χαιρόμουν αλλά δεν το κάνω γιατί είναι αμερικάνοι

αν ήταν ρώσοι θα πανηγύριζα στον λευκό πύργο αγκαλιά με μια εικόνα του χριστούλη και της παναγίτσας

 

υπάρχει άλλο θέμα για αυτό, πάμε να κλάψουμε εκεί για τους καημένους ισλαμιστές

 

Μην ανησυχεις σε λιγο θα τους βομβαρδιζουνε παρεα..Εκει πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα,γιατι και οι απο πισω τους προβλημα δεν θα εχουν.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα κάνω, φυσικά και δεν χαίρομαι που υπάρχει κάποιος που βομβαρδίζει τους isil

δηλαδή θα χαιρόμουν αλλά δεν το κάνω γιατί είναι αμερικάνοι

αν ήταν ρώσοι θα πανηγύριζα στον λευκό πύργο αγκαλιά με μια εικόνα του χριστούλη και της παναγίτσας

 

υπάρχει άλλο θέμα για αυτό, πάμε να κλάψουμε εκεί για τους καημένους ισλαμιστές

Αν και τρολάρεις ασύστολα και υποτίθεται ότι δεν πρέπει να τσιμπάω ωστόσο έχει γούστο ο τρόπος που τρολάρεις.Σε ότι με αφορά.Όποιος βομβαρδίζει όποιον είναι στα μάτια μου το ίδιο ποταπός είτε έχει την εικόνα της Παναγίτσας είτε του Αλλάχ είτε του βούδα είτε είναι άθεος όπως και του λόγου μου.Στην μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να δικαιολογήσω βία στρατιωτική θα ήταν αν ήμουν σε θέση άμυνας δηλαδή αν είχα να αντιμετωπίσω εισβολή!Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ήταν οι Η.Π.Α σε θέση άμυνας μετά το Περλ Χάρμπορ για να της δώσω το όποιο credit ρε αδερφέ!Στην μόνη περίπτωση που κάτι πάει και έρχεται είναι στην περίπτωση των δίδυμων πύργων αν δε ήταν στημένο και αφορμή για εισβολή στο Αφγανιστάν. Και όχι δεν γουστάρουν οι Η.Π.Α το Αφγανιστάν γουστάρουν να έχουν δικές τους κυβερνήσεις σε κράτη τα οποία είναι σχετικά κοντά στην Κίνα!Πάντως το να ξεκινάς από όπου να ναι και να πας να βομβαρδίζεις χώρες που δεν σου έχουν κάνει τίποτα εσένα σαν έθνος στου διαόλου την μάνα σε σχέση με το που βρίσκεσαι εσύ δεν μπορεί κανείς λογικός άνθρωπος να σου δώσει το όποιο επιχείρημα!Edit:Όχι ότι  τα ζώα του isil αξίζουν να ζουν με αυτά που κάνουν αλλά ο φανατισμός τους προήλθε από τους ανθρωπιστικούς πάτριοτ που εξαπέλυσαν οι Η.Π.Α και το Ν.Α.Τ.Ο την τελευταία τριακονταετία σε ουκ ολίγες ισλαμικές χώρες.Η δράση φέρνει αντίδραση και ότι σπέρνεις θερίζεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρωτα διαλυεις συθεμελα την στρατιωτικη ισχυ μιας χωρας,μετα φερνεις ανεμποδιστα στο εδαφος της ενα μορφωμα απο μισθοφορους και ελεγχομενους φανατικους που εσυ χρηματοδοτεις για να κανουν γενοκτονια και μετα κανεις τον δηθεν σωτηρα με καποιες στημενες αεροπορικες επιθεσεις εναντιον των δικων σου ανθρωπομορφων.

τον ρόλο της Περσίας στο σημερινό Ιράκ, τον γνωρίζεις;

 

Μην ανησυχεις σε λιγο θα τους βομβαρδιζουνε παρεα..Εκει πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα,γιατι και οι απο πισω τους προβλημα δεν θα εχουν.

οι από πίσω;

Αν και τρολάρεις ασύστολα και υποτίθεται ότι δεν πρέπει να τσιμπάω ωστόσο έχει γούστο ο τρόπος που τρολάρεις.Σε ότι με αφορά.Όποιος βομβαρδίζει όποιον είναι στα μάτια μου το ίδιο ποταπός είτε έχει την εικόνα της Παναγίτσας είτε του Αλλάχ είτε του βούδα είτε είναι άθεος όπως και του λόγου μου.Στην μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να δικαιολογήσω βία στρατιωτική θα ήταν αν ήμουν σε θέση άμυνας δηλαδή αν είχα να αντιμετωπίσω εισβολή!Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ήταν οι Η.Π.Α σε θέση άμυνας μετά το Περλ Χάρμπορ για να της δώσω το όποιο credit ρε αδερφέ!Στην μόνη περίπτωση που κάτι πάει και έρχεται είναι στην περίπτωση των δίδυμων πύργων αν δε ήταν στημένο και αφορμή για εισβολή στο Αφγανιστάν. Και όχι δεν γουστάρουν οι Η.Π.Α το Αφγανιστάν γουστάρουν να έχουν δικές τους κυβερνήσεις σε κράτη τα οποία είναι σχετικά κοντά στην Κίνα!Πάντως το να ξεκινάς από όπου να ναι και να πας να βομβαρδίζεις χώρες που δεν σου έχουν κάνει τίποτα εσένα σαν έθνος στου διαόλου την μάνα σε σχέση με το που βρίσκεσαι εσύ δεν μπορεί κανείς λογικός άνθρωπος να σου δώσει το όποιο επιχείρημα!Edit:Όχι ότι τα ζώα του isil αξίζουν να ζουν με αυτά που κάνουν αλλά ο φανατισμός τους προήλθε από τους ανθρωπιστικούς πάτριοτ που εξαπέλυσαν οι Η.Π.Α και το Ν.Α.Τ.Ο την τελευταία τριακονταετία σε ουκ ολίγες ισλαμικές χώρες.Η δράση φέρνει αντίδραση και ότι σπέρνεις θερίζεις.....

φίλε οι πατριοτ είναι ΑΑ, οι, του ισις είναι κακοί και όποιος τους βομβαρδίζει, κερδίζει αυτόματα κουλουράκι. Δεν είσαι για πολλές αναλύσεις οπότε άστα τα μακροσκελή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ρόλο της Περσίας στο σημερινό Ιράκ, τον γνωρίζεις;

οι από πίσω;

φίλε οι πατριοτ είναι ΑΑ, οι, του ισις είναι κακοί και όποιος τους βομβαρδίζει, κερδίζει αυτόματα κουλουράκι. Δεν είσαι για πολλές αναλύσεις οπότε άστα τα μακροσκελή.

Δεν ξέρω αν είμαι για αναλύσεις πάντως δεν είμαι Αμερικανάκι στα σίγουρα σαν και του λόγου σου.Άντε να δεις το Ράμπο τώρα να φτιαχτείς και μετά να παίξεις με τα άλλα παιδάκια.Γελάει ο κόσμος οι Αμερικλανοί έχουν ισοπεδώσει τόσες χώρες με ανθρωπιστικές βόμβες και πυραύλους έχουν ανεβάσει τόσους και τόσους δικτάτορες που εγκλημάτισαν κατά των λαών τους και εσείς μας λέτε τι καλοί που είναι οι Αμερικλανοί μας βαφτίζεται το κρέας ψάρι.Επίσης χέστηκα αν οι πάτριοτ ή ότιδήποτε άλλο είναι αέρος αέρος.Αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι ότι όταν εξαπολύουν ανθρωπιστικές βόμβες τα μαχητικά τους για να φέρουν την δημοκρατία ρε συ, όλο τυχαία πέφτουν πάνω στον άμαχο πληθυσμό σε σχολεία νοσοκομεία κ.α  Επίσης προτείνω να βάλεις και γυαλιά που θα μου υποδείξεις αν στο isil είναι κακοί καθώς σε παραπάνω post μου έγραψα ότι αυτοί που το απαρτίζουν είναι ζώα που δεν αξίζει να ζουν.Που θα υποδείξεις μέσα σε ένα forum ποιος θα κάνει αναλύσεις και για ποιον λόγο.Αλλά είσαι ίδιος με τους λατρεμένους Αμερικλανούς σου που βομβαρδίζουν μία χώρα, και λένε ει σας φέραμε την δημοκρατία.Δεν περίμενα και κάτι περισσότερο είναι αλήθεια.Τώρα που τελειώνουν οι διακοπές και ξεκινάς το λύκειο(αδυνατώ να πιστέψω ότι είσαι παραπάνω)ίσως μάθεις να συμπεριφέρεσαι πιο δημοκρατικά από αυτούς που υποστηρίζεις και θαυμάζεις και να μην κάνεις υποδείξεις τι θα γράφει ο καθένας.Επίσης ίσως μάθεις τι σημαίνει χιούμορ όταν αναφερόμαστε σε ανθρωπιστικούς patriot και να μην βγάζεις συμπέρασμα ότι ο άλλος δεν ξέρει την χρήση τους ειδικά όταν αυτός ο άλλος υπηρέτησε στην μοναδική αντιαεροπορική μονάδα που διέθετε το τρίτο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδος (Λέσβος) στην 98 Μ.Ε.Θ Οπότε τα μαθήματα σου αλλού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης χέστηκα αν οι πάτριοτ ή ότιδήποτε άλλο είναι αέρος αέρος.Αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι ότι όταν εξαπολύουν ανθρωπιστικές βόμβες τα μαχητικά τους για να φέρουν την δημοκρατία ρε συ, όλο τυχαία πέφτουν πάνω στον άμαχο πληθυσμό σε σχολεία νοσοκομεία κ.α 

Έχει σχέση γιατί όπως είδες και με το θέμα του Su-25 παίζονται πάρα πολλά με το θέμα οπλικά συστήματα και βοηθάει να αποκαλυφθεί το ψέμα,η προπαγάνδα και η αλήθεια(ή τουλάχιστον η πειστική δικαιολογία/καλή προπαγάνδα).

 

Όπως επίσης βοηθάει να καταλάβεις ότι κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο,ούτε ικανό να υπολογίσει ποιους χτυπάει αν και έχουν παρθεί όλα τα μέτρα από το προσωπικό να μην προκαλέσει απώλειες στους αμάχους.Βέβαια πάντα υπάρχει το αστάθμητο και το ηθελημένο.Αλλά είναι εξαιρετικής σημασίας να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις από τις αναφορές για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα που έχει λογική και δεν εξαρτάται αποκλειστικά σε αυτά που σερβίρει η κάθε μεριά.

 

Από εκεί και πέρα,εάν ξέρεις τι διαβάζεις,θα μπορείς να κατανοήσεις εάν οι απώλειες αμάχων ήταν κάτι που μπορεί να δικαιολογηθεί,αν όχι να κατανοηθεί σαν ατύχημα(π.χ.ζημιές από όπλο μεγάλης ισχύος) ή απλά ήταν κάτι που "βρωμάει" ως ηθελημένο.Όπως το διπλό χτύπημα της Σέρβικης γέφυρας-τρένου. 

 

Επίσης προσωπικά δεν ξέρω καμία σημαντική σύγκρουση που να μην υπήρχαν απώλειες στον άμαχο πληθυσμό.

Εάν ξέρεις είσαι ευπρόσδεκτος να μας ενημερώσεις.

Επίσης να ξέρεις ότι ιστορικά όλες οι αυτοκρατορίες είχαν την ίδια δράση/συμπεριφορά με τις ΗΠΑ,εάν περιμένεις κάτι διαφορετικό πλανάσαι πλάνην οικτράν.Απλά "συμμορφώνονται" στην σωστή πολιτική διατήρησης και επέκτασης του νεο-Imperium τους.

Όταν με το καλό καταρρεύσουν και αυτοί(ή περάσουν στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας),όπως όλοι πριν από αυτούς,οι επόμενοι θα κάνουν τα ίδια,ίσως και χειρότερα(βλέποντας π.χ. πως αντιμετωπίζουν οι Κινέζοι τις κατακτημένες περιοχές τους,όπως το Θιβέτ).

Από το Σουμέρ μέχρι σήμερα δεν άλλαξε τίποτα στο θέμα,απορώ που είστε τόσο σοκαρισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε και ο Πούτιν "δικαιούται" να ρημάξει όλη την γύρω περιοχή καθώς έτσι κάνουν όλοι οι ισχυροί και οι αυτοκρατορίες.Απορώ γιατί σοκάρεστε ορισμένοι...Μα καλά σοβαρά μιλάμε τώρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε και ο Πούτιν "δικαιούται" να ρημάξει όλη την γύρω περιοχή καθώς έτσι κάνουν όλοι οι ισχυροί και οι αυτοκρατορίες.Απορώ γιατί σοκάρεστε ορισμένοι...Μα καλά σοβαρά μιλάμε τώρα;

Ποιος μίλησε για δικαίωμα;

Είπα για πράγματα που περιμένεις να γίνουν γιατί είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι θα συμβούν.

Πέρα από κάθε ηθικολογία και συναισθηματισμό.

Όπως περιμένεις η φτώχεια και η ανέχεια να δημιουργήσουν έγκλημα και δυστυχία,δεν είναι ηθικό ή ωραίο,αλλά είναι αναπόφευκτο.

Δεν είναι κάτι που δεν έχεις δει ποτέ στην ζωή σου,αν και έχεις κάθε λογικό δικαίωμα να το κρίνεις και να το κατακρίνεις.

Έτερον εκάτερον,αλλά δεν παύει να μην είναι κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε και ο Πούτιν "δικαιούται" να ρημάξει όλη την γύρω περιοχή καθώς έτσι κάνουν όλοι οι ισχυροί και οι αυτοκρατορίες.Απορώ γιατί σοκάρεστε ορισμένοι...Μα καλά σοβαρά μιλάμε τώρα;

Μα αυτό ακριβώς κάνουν οι Ρώσοι, ριμαζουν κυριολεκτικά τη γύρω περιοχή.

Κανείς όμως δε σοκαρεται, τουλάχιστον αν ξέρει ιστορία.

Γιαυτο και ορισμένοι κρίνουμε διάφορες συμπεριφορές, με βάση τα ελληνικά συμφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς κάνουν οι Ρώσοι, ριμαζουν κυριολεκτικά τη γύρω περιοχή.

Κανείς όμως δε σοκαρεται, τουλάχιστον αν ξέρει ιστορία.

Γιαυτο και ορισμένοι κρίνουμε διάφορες συμπεριφορές, με βάση τα ελληνικά συμφέροντα.

Ενώ οι Αμερικλανοί ρημάζουν όλον τον πλανήτη.Και ποιος σου είπε ότι μου αρέσουν αυτά που κάνει ο Πούτιν;Θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο αν μια μέρα συλλαμβανόταν και οδηγούνταν στο δικαστήριο της Χάγης για όλα όσα έχει κάνει τα τελευταία 20 χρόνια.Αλλά θα ήθελα να είχε παρέα και τον Μπους μαζί του!Αλλά μάλλον ζητάω πολλά έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι Αμερικλανοί ρημάζουν όλον τον πλανήτη.Και ποιος σου είπε ότι μου αρέσουν αυτά που κάνει ο Πούτιν;Θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο αν μια μέρα συλλαμβανόταν και οδηγούνταν στο δικαστήριο της Χάγης για όλα όσα έχει κάνει τα τελευταία 20 χρόνια.Αλλά θα ήθελα να είχε παρέα και τον Μπους μαζί του!Αλλά μάλλον ζητάω πολλά έτσι;

αν κρινω απο τη προστασία πουτιν,σε χασάπηδες οπως ο ασαντ,σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που απαντώ γιατί τρολάρεις. Λοιπόν οι Η.Π.Α κάποτε χρηματοδοτούσαν τον Σαντάμ στο τέλος τον κρέμασαν κάποτε υποδεχόταν τους Ταλιμπάν στο Λευκό Οίκο με κάθε επισημότητα τώρα τους έχουν πάρει στο κυνήγι.Τεσπα δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις για τον Πούτιν γενικά, όλοι ξέρουμε τι είναι και τι κάνει αλλά ούτε μία κακή κουβέντα ρε παιδί μου για τους Αμερικλανούς.Τόσο πολύ σε επηρέασε το Ράμπο ρε γμτ  και οι διατροφικές συνήθειες που σου έχουν επιβάλει juck foods kocka -cola και όλα τα άλλα που σε κάνει να τους αγιοποιείς;Σε λίγο θα μας βγάλεις και τον Μπους τον νεότερο με φωτοστέφανο :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...