Προς το περιεχόμενο

Διαμόρφωση usb stick NTFS σε FAT32


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαμόρφωσα ενα στικ 16αρι σε NTFS για να αντιγραψω ενα μεγαλο αρχειο αλλα την πατησα επειδη δεν διαβαζει κανενας υπολογιστης το στικακι μετα απο αυτο. Παταω παλι διαμορφωση για να το επαναφερω αλλα δεν μπαινει καν στη λειτουργεια. 

 

Εχει καποιος ιδεα πως θα το επαναφερω σε FAT32?

 

εκανα και απο γραμμη εντολων convert τον δισκο ταδε σε fat32 αλλα τζιφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γράμμα εμφανίζεται στη λίστα δίσκων/συσκευών του Υπολογιστής Μου;

 

Αν ναι, κάνε δεξι κλικ επάνω του, διάλεξε format 

  • ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ οτι στη χωρητικοτητα λεει κατι 14-16GB
  • Διάλεξε ntfs
  • ΒΓΑΛΕ το τικ quick format (αν εχει)
  • Πάτα το Start και περιμενε. 

 

Όταν τελειωσει, κανε αποπροσάρτηση, βγάλε το στικάκι, περιμενε 5 δευτ/πτα και σύνδεσε το πάλι.

  • Το βλέπεις στο my computer;
  • Μπορεις να γράψεις δεδομένα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το βλεπω στο my computer αλλα οταν παταω αριστερο κλικ εμφανιζει αυτο 

 

Screenshot_10_3_2014_11_08_44.jpg

 

και οταν παταω format(διαμορφωση) εμφανιζει αυτο

 

Screenshot_10_3_2014_11_08_11.jpg

 

 

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δυο πράγματα θα δοκίμαζα

Πρώτον να κάνω τις δοκιμές που σου είπα σε αλλο υπολογιστή

Δευτερον θα χρησιμοποιούσα το minitool partition wizard για να έβλεπα αν εχει τιποτα περιεργα partitions

 

Αν δεν έβρισκα τιποτα περιεργο, θα έλεγα οτι το στικάκι πάει για ανακύκλωση, εκτός αν εχεις ακομα περισσότερη διάθεση και χρόνο για πολύ ειδικό σκάλισμα


Αν εχει εγγύηση, μην ασχοληθείς αλλο. Δες αν εχει ιδια προβληματα σε αλλο υπολογιστη και στειλε το για αντικατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μοντέλο usb είναι;

Κάποια έχουν δικά τους προγράμματα δες αν έχει και το δικό σου κάποιο που να κάνει διαμόρφωση ή που να αλλάζει την προστασία εγγραφής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορείς να δοκιμάσεις τα παραπάνω που αναφέρθηκαν, όπως και (στο τέλος ίσως; ) το Low Level Format Tool (freeware) (...μετά θα πρέπει να δημιουργήσεις partition, μέσα από τα WIndows πχ. Ή μέσα από κάποιο απ' τα προαναφερθέντα προγράμματα).

 

Πάντως, τσέκαρε μπας κι έχει κανένα "κουμπάκι" για προστασία εγγραφής, το οποίο ίσως κατά λάθος το πήγες "στη λάθος θέση",,,,,ΑΚΡΙΒΩΣ μετά από την πρώτη απόπειρα διαμόρφωσης. Γιατί ΔΕΝ υπάρχει "λογική" άλλη, στο να μην μπορείς να το διαμορφώσεις ό,τι ώρα θες, σε όποιο file system θες.

 

...εκτός βέβαια κι αν το φλασάκι είχε ήδη πρόβλημα, που βγήκε στην επιφάνεια μετά την 1η απόπειρα (...συμβαίνει ενίοτε στους σκληρούς δίσκους : έχει ο δίσκος πρόβλημα, "δεν το δείχνει", αλλά αν πας να τον φορμάρεις ΚΑΙ το υπάρχον FS χάνεις, ΚΑΙ δεν μπορείς πια να ξαναφτιάξεις κάποιο). Καθόλου απίθανο κι αυτό, και σε αυτήν την περίπτωση επιλέγεις την οδό που πρότεινε ο arc : χρήση της εγγύησης (χωρίς να τους πεις τίποτε για φορμάτ κτλ - αλλά "δεν ξέρω τί έχει, απλά σήμερα σταμάτησε να δουλεύει". Για να μη βρούνε και πιαστούνε δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο, καθώς απλά να πας να το φορμάρεις, και δικαίωμά σου είναι, και μέσα στις νορμάλ λειτουργίες, ΚΑΙ δεν δύναται να κάνει κάτι κακό/ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κάτι κακό...).

Για την ακρίβεια, αν δεν έχεις χρόνο να σπαταλήσεις για το φλασάκι, πάνε το κατευθείαν για αντικατάσταση. Αν πάλι, θες να "πειραματιστείς" λίγο πρώτα, πράγματα σου είπαμε, δοκίμασέ τα...

 

Τέλος, μια ερώτηση : όταν πήγες να μετατρέψεις το FS του, "ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιτυχώς"; Θυμάσαι να το πρόσεξες να το αναφέρει; Λίγο χρόνο παίρνει πάντως (υπό κανονικές συνθήκες). Μήπως ακόμη κι αν ολοκληρώθηκε, είχε πάρει "αρκετούτσικα"; (Πχ λεπτό και βάλε, αντί για δευτερόλεπτα).

Όχι ότι και να είχε ολοκληρωθεί απροβλημάτιστα, δεν γίνεται ΚΑΠΑΚΙ να "ενεργοποιήθηκε" (αδόκιμος ο όρος - τον βάζω φορουμική αδεία και λόγω της ώρας που δεν μου έρχεται κατάλληλότερος) το πιθανό πρόβλημα που είχε, και να "χάθηκε το νέο partition" - απλά ρωτάω μπας κι είχαμε κάποια ένδειξη προβλήματος που δεν της έδωσες σημασία... (...ψύλλους δηλαδή στ' άχυρα γυρεύω, καθώς όπως είπαμε, το καλύτερο είναι να το δώσεις γι' αντικατάσταση...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις και το χρονο σας. Το στικακι μου ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/283287/Kingston-DataTraveler-100-G2-16GB.html

 

Το ειχα κερδισει δωρεαν απο καποιο διαγωνισμο οποτε δεν παιζει αντικατασταση :)

 

Πιο πολυ ειναι η απορια μου πως μπορει να επαθε αυτο που επαθε. θα δοκιμασω τα freeware προγραμματα που μου ειπατε μηπως και γινει τπτ.

 

το δοκιμασα και σε λαπτοπ αλλα παλι τα ιδια λεει.

 

Οταν το εκανα διαμορφωση σε ntfs εκανε περιπου ενα λεπτο νομιζω και εγραψε οτι εγινε επιτυχως και εβαλα μεσα κανονικα την ταινια.

 

Παντως πριν την διαμορφωση καποιες φορες δεν μου το αναγνωριζε το pc. Οποτε ισως να ητανε και ελαττωματικο.

 

επισης δεν εχει καποιο "κουμπακι" δυστυχως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ γιατί γαμώ την πουτάνα μου δεν κερδίζω ΠΟΤΕ σε δαγωνισμούς;

 

 

(...μπορείς πάντως, παρά την απουσία εγγύησης στα χέρια σου, να επικοινωνήσεις με την κατασκευάστρια εταιρία μέσω μέιλ, και να τους ζητήσεις RMA που θα κάνεις εσύ - δηλαδή θα τους στείλεις το φλασάκι. Τα φλασάκια έχουν συχνά εγγύηση 5 χρόνια -ειδικά αν είναι Kingston- και υπάρχει κι ενδεχόμενο lifetime εγγύησης)

 

 

*...τώρα το είδα : Kingston είναι, 5χρονης που λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...