Προς το περιεχόμενο

Το VLC κυκλοφορεί για το μοντέρνο περιβάλλον των Windows 8.x


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μακρά πορεία ανάπτυξης της εφαρμογής VLC για το μοντέρνο περιβάλλον των Windows 8, φτάνει σήμερα στο τέλος της μετά την κυκλοφορία της πρώτης δοκιμαστικής έκδοσης.Έχοντας καταφέρει να χρηματοδοτηθεί με το ποσό των 47.000 λιρών μέσω καμπάνιας στην ιστοσελίδα KickStarter το Δεκέμβριο του 2012, το VLC αποτελεί έναν από το καλύτερους media players σε κάθε πλατφόρμα όπου κυκλοφορεί. Η έκδοση για το μοντέρνο περιβάλλον των Windows 8.x υποστηρίζει μια σειρά από γνωστά formats μεταξύ των οποίων Xvid, MKV, Ogg, Flac και Mov ενώ όπως αναφέρει η ομάδα ανάπτυξης, συνολικά όλα τα codecs της desktop έκδοσης υποστηρίζονται από τη συγκεκριμένη κυκλοφορία.

 

Στα χαρακτηριστικά της εφαρμογής περιλαμβάνεται η υποστήριξη υποτίτλων, background audio, εύκολη πλοήγηση στα μενού, υποστήριξη live tiles, εξωτερικών αποθηκευτικών χώρων και DLNA server.

Πάντως ο χαρακτηρισμός "beta" που συνοδεύει την εφαρμογή φανερώνει και την παρουσία αρκετών προβλημάτων όπως η μη σταθερότητα της εφαρμογής, η αργή απόκριση κατά το video decoding αφού δεν υπάρχει ακόμα υποστήριξη hardware acceleration και προβλήματα συγχρονισμού υποτίτλων και ήχου.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το VLC για το μοντέρνο περιβάλλον των Windows δεν υποστηρίζει ακόμα όσα tablets τρέχουν την έκδοση των Windows RT όπως το Surface 2 και το Lumia 2520. Η συγκεκριμένη έκδοση σύμφων με την ομάδα ανάπτυξης, θα κυκλοφορήσει σύντομα και μάλιστα μαζί με την έκδοση για Windows Phone.

 

File.png Download: VLC beta για Windows 8.x

Link.png Site: VLC Dev Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν θα βάλουν την αυτόματη εγκατάσταση υποτίτλων που είναι τεράστια ευκολία του bsplayer τότε θα πάω προς τα εδώ.

 

Μέχρι τότε ναι είναι ο καλύτερος αλλά δε βολεύει.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιουσα VLC για πολλα χρονια.

 

Απο το σημειο ομως που ξεκινησα να κατεβαζω εκτενως 720p και 1080p υλικο παρατηρησα απο ενα σημειο και μετα πως οι codecs του vlc χανουν frames , ποτε λιγο ποτε πολυ. Σε i5 μηχανημα δεν δικαιολογειται με τιποτα.

 

Βρηκα λυση με τον media player classic, coreavc για decoding του video, και ffdshow audio για τον ηχο. Θελει λιγο χρονο στη ρυθμιση αλλα σημασια εχει να παιζει σωστα το βιντεο κι ας φαινεται πρωτογονος ο player.

 

Ελπιζω να χει λυθει το θεμα με το video decoding (απασχολουσε πολλους στο νετ αμα το δειτε) γιατι ηταν πολυ καλος all-in-one player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιουσα VLC για πολλα χρονια.

 

Απο το σημειο ομως που ξεκινησα να κατεβαζω εκτενως 720p και 1080p υλικο παρατηρησα απο ενα σημειο και μετα πως οι codecs του vlc χανουν frames , ποτε λιγο ποτε πολυ. Σε i5 μηχανημα δεν δικαιολογειται με τιποτα.

 

Βρηκα λυση με τον media player classic, coreavc για decoding του video, και ffdshow audio για τον ηχο. Θελει λιγο χρονο στη ρυθμιση αλλα σημασια εχει να παιζει σωστα το βιντεο κι ας φαινεται πρωτογονος ο player.

 

Ελπιζω να χει λυθει το θεμα με το video decoding (απασχολουσε πολλους στο νετ αμα το δειτε) γιατι ηταν πολυ καλος all-in-one player.

Μια απο τα ιδια και εγω.

Πλεον βλεπω της ταινιες απο xbmc και επειδη και αυτο κολλαει ανοιγω με media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο Player είναι καλός για όλα τα άλλα εκτός απο Player....

Θες την ευκολία σου πας στον BSPlayer ,θες ποιότητα πας στον PotPlayer.

Αυτο το ξεπλυμένο μαύρο δεν τους είπε ποτέ κανένας ότι πρέπει να το φτιάξουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MPC-HC

​μακράν το καλύτερο για τους λάτρεις της υψηλής ποιότητας

​(αρκεί να ξερεις να το ρυθμίζεις )

 

το vlc άπλα ειναι η εύκολη λύση 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους τους παραπάνω γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι ο περίεργος που χρησιμοποιώ τον ζόρικο mpc...

Παίζει τα πάντα αν βάλεις mega codec pack και αν αφιερώσεις λίγο χρόνο στις ρυθμίσεις είσαι τζετ..

Μόνο οι κοπέλες και όσοι δε θέλουν να ψάχνουν και να κουράζονται χρησιμοποιουν BS.Player και vlc κατά τη γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ακόμη έτσι το UI αλλά στον BS και στο VLC δεν με βόλεψε ποτέ αυτό το αλλού το panel με τα stop pause Κλπ και αλλού το πλαίσιο του βίντεο... 

Επίσης με το VLC πάρα πολύ παλιά κάποιοι μετά την εγκατάσταση του είχαν θέματα όπως όλα τα αρχεία του υπολογιστή να ανοίγουν με το VLC και μπλε οθόνες... (μιλάω για εποχές XP)

Από παλιά χρησιμοποιούσα τον MPC, εύκολος ελαφρύς και δυνατός... 
Πριν μερικά χρόνια δοκίμασα τον KMPlayer... εκεί κόλλησα...
Καλύτερα ρυθμισμένος out-of-the-box από τον MPC και έχει μια λειτουργία η οποία με κερδίζει, θυμάται που έχω σταματήσει το κάθε αρχείο και το παίζει από εκεί...
Μεγάλη υπόθεση για ξεχασιάρηδες σαν και μένα... :P

Αν κάποιος θέλει να τον δοκιμάσει του τον συστήνω ανεπιφύλακτα, απλά να προσέξει να κατεβάσει την έκδοση 3.6.0.87 ή παλαιότερη καθώς η νεότερες εκδόσεις έρχονται με μια πολύ ενοχλητική μπάρα, από την Pandora Service, που εγκαθίσταται μέσα στον Player...
(όχι browser bar..)
Κατα την εγκατάσταση γενικά θέλει μια προσοχή...
Είναι επίσης πολύ παραμετροποιήσημος, έχει και online finder για subs αλλά θέλει ρύθμιση γιατί είναι για Κορεάτικους subs οπότε ψάχνει σε κάτι δικά τους... δεν έχω ασχοληθεί πολύ, προσωπικά τους subs τους κατεβάζω με τα χεράκια μου... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβαζω
ανοιγω με bsplayer
βρισκω υποτιτλους
κλεινω και ανοιγω με MPC - HC

o VLC μου αρεσε που ειχε την ενταση στης φωνης να ανεβαινει στο 200%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...