Προς το περιεχόμενο

Πες μου πως οδηγας να σου πω ποιος εισαι


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τετοια παραδειγματα πολλα 

Εχω δει σε μηχανακι με γυναικα και παιδι πισω χωρις κρανη φυσικα ολοι και να καπνιζει και τσιγαρο 

Αυτοι ειναι καθαρα εγkληματιες και θα επρεπε να διωκονται με την διαδικασια του αυτοφορου .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτοι ειναι καθαρα εγληματιες και θα επρεπε να διωκονται με την διαδικασια του αυτοφορου .

Πέρσι το καλοκαίρι εαν θυμάμαι καλά ειχα κράξει εναν τύπο ο οποιος ειχε παιδί μπροστά στα πόδια του χωρίς κράνος φυσικά και μιλούσε και στο κινητό .Η αντίδραση του μετά το κράξιμο μου ήταν τι θέλεις ρε φιλέ και ασχολησε ο σωτήρας μας εισαι ; .Πραγματικά κάτι τέτοιοι τύποι πρέπει να μπαίνουν φυλακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πρεπει να υπαρχει μια ομαδα της τροχαιας που να γυριζει τους δρομους κρυφα και οπου βλεπει τετοια εγκληματα επιτοπου να παιρνει διπλωμα και να τους  στελνει ξανα για αυστηρες εξετασεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πρεπει να υπαρχει μια ομαδα της τροχαιας που να γυριζει τους δρομους κρυφα και οπου βλεπει τετοια εγκληματα επιτοπου να παιρνει διπλωμα και να τους  στελνει ξανα για αυστηρες εξετασεις 

 

πηγαίνω και αφιλοκερδώς αν θέλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβαινω την Αλ Χαλιλ στριτ με κατευθυνση καρεφουρ και ξερω πως ο δρομος (φαναρι εδω) εχει ΚΑΙ καμερα. Ειμαι με 60 λοιπον και βλεπω να αναβοσβησει ο σηματοδοτης πορτοκαλι. Σκεφτομαι κριμα ειναι 1200 εουρω για να φαω κοκκινο (ετσι και δεν προλαβαινα) και σταματαω, ομολογουμενως αποτομα. Ελα ομως που ο Καταριανος πισω ειχε αλλη γνωμη και ερχεται και μου καρφωνεται με τουλαχιστον 80 κουμουχου και μου κανει το Juke απο μινι SUV σκετο μινι. Επιπλεον με στελνει μπροστα 10 μετρα και η πουτανα η καμερα νομιζει πως το ξανασκετηκα και αποφασισα να περασω με κατακοκκινο, οποτε μου ριχνει το χαμογελο της κρεστ.

 

Κατεβαινει κατω ο "Μοχαμεντ" και με αρχιζει στα γαλλικα. Εγω δεν καταλαβαινω γρι φυσικα. Του λεω μαι φρεντ εισαι απο πισω και επρεπε να κρατας αποσταση. Μου λεει εισαι εκπατριδης και αν μου ξαναπεις πως φταιω αυριο θα γυρισεις σπιτι σου. Τον ακουω που παιρνει τηλεφωνο και μιλαει με φιλους οι οποιοι καταφθανουν μεσα σε 10 λεπτα.

 

Στο μεταξυ εγω μεσα στο αμαξι (το οποιο πια δεν κουνιεται) και αυτος στο κινητο να γυρωφερνει το μινι τανκ του (ενα nissan patrol) και να βλεπει τις γρατζουνιες που εχει.Οι φιλοι του, "Αμπτουλ" και "Καριμ" εχουν φτασει οπως προειπα και με κοιτουν ομοιως απειλητικα σαν την ξενοφερτη λερα που ζηταει και τα ρεστα, αφου τους χαλασε την μεσημεριανη σιεστα-προσευχη. 

 

Ε λεω δεν υπαρχει σωτηρια, ανοιγω την πορτα κανω πως τρεμω και ζηταω νερο. Ξαφνικα τα Αραβακια αρχιζουν να φρεσκαρουν τα αγγλικα τους και αφου βλεπω πως πιανει τους ζηταω να μου φερουν το στηριγμα λαιμου (ειχα παθει ρεβοκρανο προηγουμενως, τι ειναι αυτο? - ψαξτο) γιατι δηθεν δεν μπορω να σηκωσω το κεφαλι μου  και ζαλιζομαι. Ο "Ιμπραχιμ" τεταρτος της παρεας ανοιγει το γκλοβμποξ οντως βρισκει το ναρθηκα, ριχνει μια γρηγορη προσευχη στον αλλαχ, και μου το φοραει.

 

Εγω εχω αρχισει να τρανταζομαι γρηγοροτερα και να κανω οπως ο Ψαλτης σε ενα επεισοδιο/επισοδειο απο τον Κοκκινο Κυκλο. Μουφα, το παραδεχομαι. Φωναζω τον οδηγο και του λεω αυτολεξει μισα αραβικα μισα αγγλικα "Φωναξε μου ενα ασθενοφορο και προσευχησου στον Αλλαχ γιατι σβηνω".  Μετα ηρθε αστυνομια, περιπολικα, ασθενοφορο κτλ- μερι τοτε φυσικα δεν ετρεχε τιποτα...

 

Μου πληρωσε το αμαξι, τις ακτινογραφιες και κατι φαρμακα (γιατι οι γιατροι βρηκαν μυικο θεμα- ηταν απο το ρεβοκρανο ομως!), την κληση απο την καμερα και 6000 ριαλ σε ενδειξη συγνωμης και μεταμελειας.

 

 

Τι κρατατε απο αυτο? Πως οι Αραβες ειναι οι χειροτεεροι οδηγοι του κοσμου (μονο οι ινδοι τους παιζουν στα ισα), πως στην ελλαδα τουλαχιστον υπαρχει ενα νομοθετικο πλαισιο και μπορεις να βρεις το δικιο σου τις περισσοτερες φορες, και πως ο Αλλαχ ειναι οντως μεγαλος.

 

ΥΓ. Μπονους βιντεο. Βαλτε στο γιουτιουμπ αραβες και dunes και χαζεψτε απο τις μαλακιες που κανουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβαινω την Αλ Χαλιλ στριτ με κατευθυνση καρεφουρ και ξερω πως ο δρομος (φαναρι εδω) εχει ΚΑΙ καμερα. Ειμαι με 60 λοιπον και βλεπω να αναβοσβησει ο σηματοδοτης πορτοκαλι. Σκεφτομαι κριμα ειναι 1200 εουρω για να φαω κοκκινο (ετσι και δεν προλαβαινα) και σταματαω, ομολογουμενως αποτομα. Ελα ομως που ο Καταριανος πισω ειχε αλλη γνωμη και ερχεται και μου καρφωνεται με τουλαχιστον 80 κουμουχου και μου κανει το Juke απο μινι SUV σκετο μινι. Επιπλεον με στελνει μπροστα 10 μετρα και η πουτανα η καμερα νομιζει πως το ξανασκετηκα και αποφασισα να περασω με κατακοκκινο, οποτε μου ριχνει το χαμογελο της κρεστ.

 

Κατεβαινει κατω ο "Μοχαμεντ" και με αρχιζει στα γαλλικα. Εγω δεν καταλαβαινω γρι φυσικα. Του λεω μαι φρεντ εισαι απο πισω και επρεπε να κρατας αποσταση. Μου λεει εισαι εκπατριδης και αν μου ξαναπεις πως φταιω αυριο θα γυρισεις σπιτι σου. Τον ακουω που παιρνει τηλεφωνο και μιλαει με φιλους οι οποιοι καταφθανουν μεσα σε 10 λεπτα.

 

Στο μεταξυ εγω μεσα στο αμαξι (το οποιο πια δεν κουνιεται) και αυτος στο κινητο να γυρωφερνει το μινι τανκ του (ενα nissan patrol) και να βλεπει τις γρατζουνιες που εχει.Οι φιλοι του, "Αμπτουλ" και "Καριμ" εχουν φτασει οπως προειπα και με κοιτουν ομοιως απειλητικα σαν την ξενοφερτη λερα που ζηταει και τα ρεστα, αφου τους χαλασε την μεσημεριανη σιεστα-προσευχη. 

 

Ε λεω δεν υπαρχει σωτηρια, ανοιγω την πορτα κανω πως τρεμω και ζηταω νερο. Ξαφνικα τα Αραβακια αρχιζουν να φρεσκαρουν τα αγγλικα τους και αφου βλεπω πως πιανει τους ζηταω να μου φερουν το στηριγμα λαιμου (ειχα παθει ρεβοκρανο προηγουμενως, τι ειναι αυτο? - ψαξτο) γιατι δηθεν δεν μπορω να σηκωσω το κεφαλι μου  και ζαλιζομαι. Ο "Ιμπραχιμ" τεταρτος της παρεας ανοιγει το γκλοβμποξ οντως βρισκει το ναρθηκα, ριχνει μια γρηγορη προσευχη στον αλλαχ, και μου το φοραει.

 

Εγω εχω αρχισει να τρανταζομαι γρηγοροτερα και να κανω οπως ο Ψαλτης σε ενα επεισοδιο/επισοδειο απο τον Κοκκινο Κυκλο. Μουφα, το παραδεχομαι. Φωναζω τον οδηγο και του λεω αυτολεξει μισα αραβικα μισα αγγλικα "Φωναξε μου ενα ασθενοφορο και προσευχησου στον Αλλαχ γιατι σβηνω".  Μετα ηρθε αστυνομια, περιπολικα, ασθενοφορο κτλ- μερι τοτε φυσικα δεν ετρεχε τιποτα...

 

Μου πληρωσε το αμαξι, τις ακτινογραφιες και κατι φαρμακα (γιατι οι γιατροι βρηκαν μυικο θεμα- ηταν απο το ρεβοκρανο ομως!), την κληση απο την καμερα και 6000 ριαλ σε ενδειξη συγνωμης και μεταμελειας.

 

 

Τι κρατατε απο αυτο? Πως οι Αραβες ειναι οι χειροτεεροι οδηγοι του κοσμου (μονο οι ινδοι τους παιζουν στα ισα), πως στην ελλαδα τουλαχιστον υπαρχει ενα νομοθετικο πλαισιο και μπορεις να βρεις το δικιο σου τις περισσοτερες φορες, και πως ο Αλλαχ ειναι οντως μεγαλος.

 

ΥΓ. Μπονους βιντεο. Βαλτε στο γιουτιουμπ αραβες και dunes και χαζεψτε απο τις μαλακιες που κανουν.

λογικο ειναι.Κατω εκει ξαφνικα απο καμηλες πηγαν σε φερραρι...Εμ δεν γινονται ολα με τα φραγκα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Λάθος. Δεν σε ενδιαφέρει ο απο πίσω σου. Σ ε ενδιαφέρει μόνο ο μπροστινός σου για τον οποίο είσαι υπεύθυνος. Ο απο πίσω οφείλει να κρατήσει τις αναλογες αποστάσεις ασφαλείας για παν ενδεχόμενο . 

 

 

 

Σε ενδιαφέρει, ειδικά αν είναι φορτηγό. Αν σου κάνει το κώλο γαρύφαλλο ή σου σπάσει τον αυχένα, πήγαινε να του πεις να κρατάει τις αποστάσεις. Γι αυτό η οδήγηση μέσα στη πόλη είναι κουραστική, γιατί πρέπει να προσέχεις συνεχώς για τους άλλους....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

 
Λάθος. Δεν σε ενδιαφέρει ο απο πίσω σου. Σ ε ενδιαφέρει μόνο ο μπροστινός σου για τον οποίο είσαι υπεύθυνος. Ο απο πίσω οφείλει να κρατήσει τις αναλογες αποστάσεις ασφαλείας για παν ενδεχόμενο . 

 

 

λολ οκ. αμα ειμαι εγω πχ με παπι και απο πισω φορτηγο.. θα γινω δλδ χαλκομανια η θα με στειλει καμια 50ρια μετρα μπροστα εχωντας σπασει λαιμους κτλ. εγω προσωπικα οποτε ειμαι με τη μηχανη και βλεπω πορτοκαλι, κοιταω αμεσως τι με ακολουθει και κοβω ταχυτητα κανωντας ταυτοχρονα λιγο στο πλαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νοοτροπία του ελληνα και το πόσο σημασία μας δίνει το Κράτος όταν οδηγούμε , αντανακλάται στην συμπεριφορά του στο δρόμο και στα έργα απο την πλευρά του Κράτους.  Απαράδεκτοι οδηγοί οι περισσότεροι. Εγώ ρίχνω με τα τσουβάλια τα μπινελίκια στο δρόμο αν μου δωθεί η ευκαρία  αν και δεν αρμόζουν στη συμπεριφορά μου :) Πρόσφατα οδηγούσα σε γερμανικούς δρόμους. Πραγματικά η χαρά της οδήγησης. Στους περιφερειακούς και αυτοκινητοδρόμους ελέγχετε ακόμα και η απόσταση που κρατάς απο το προπορευόμενο αυτοκίνητο , απαγορεύονται οι προσπεράσεις σφήνες και τιμωρείται αυστηρά το σινιάλο. Παντού κάμερες. Ετσι και παρενοχλήσεις οδηγό σε δίνει στεγνά και έρχονται σπίτι σου ;)
Ολο το point του θέματος της οδηγικής συμπεριφοράς ξεκινάει απο την παιδεία που λαμβάνει ένας οδηγός και την αυστηρότητα των προυποθέσεων και πόσο ικανός ειναι κάποιος για να αποκτήσει  δίπλωμα. Δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και πάμε στην καταστολή τους προβλήματος.  Ακόμα και τα υψηλά πρόστιμα σε κάποιες κατηγορίες παραβάσεων δε μπορούν να συνετίσουν τον Ελληνα. Ζώα ειμαστε αυτά μας αξίζουν.  αυτή ειναι η άποψη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εμεις απο το γαιδουρια στα αμαξια, ημαστε καλυτεροι...

Οταν πηγαμε εμεις απο τα γαιδουρια στα αμαξια πηγε και ολος ο κοσμος καθως τοτε ανακαληφθηκε..Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα θα βγάλω λιγη χολή ..... πλέον κάθε εβδομάδα κάνω αρκετά χιλιόμετρα εντος & εκτός πολης μερικά πράγματα που θέλω να πω είναι .....

 

Θάνατος σε όσους δεν βγάζουν φλας και πετιούνται από το πουθενά

Θάνατος σε όσους κάνουν προσπεράσεις από δεξια

Θάνατος σε όσους πάνε πολύ πάνω απο το όριο ταχύτητας και σου ανάβουν τα φώτα να κανείς στην άκρη

Θάνατος σε όσους περνανε με κόκκινο (τρεις φορές με κοπάνησαν απο πίσω γιατι φρέναρα στο πορτοκάλι)

Θάνατος σε όσους κάνουν προσπέραση σε διπλή λωρίδα και χωρίς ορατότητα

Θάνατος σε όσους κάνουν προσπέραση πάνω σε γέφυρες

Θάνατος σε όσους κάνουν τους έξυπνους και μπαίνουν μπροστά στο φανάρι ενω απο πισω υπάρχει ουρά

Θάνατος σε όσους οδηγάν και ασχολούνται και με κάτι αλλο περα απο το να προσέχουν στον δρομο

Θάνατος σε όσους παρκάρουν παράνομα

Θάνατος σε όσους κάνουν παράνομα αναστροφή

Θάνατος σε όσους κυκλοφορούν με το ποιο κακο συντηρημένο αυτοκίνητο

Θάνατος ..... θάνατος .... θάνατος α και μην το ξεχάσω γιατί σίγουρα θα το σχολιάσετε θάνατος και σε έμενα.

 

Πέρα από ολα αυτά τα λίγα που έγραψα πρέπει κάποτε να γίνουμε άνθρωποι και να αποκτήσουμε στοιχειώδεις παιδεία χάνονται κάθε μέρα τόσες ζωές στους δρόμους χωρίς να υπάρχει λόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνατος σε όσους κάνουν προσπεράσεις από δεξια

Θάνατος σε όσους πάνε πολύ πάνω απο το όριο ταχύτητας και σου ανάβουν τα φώτα να κανείς στην άκρη

 

 

Τι εννοείς με το πρώτο? Σε τι δρόμους?

 

Αν μιλάμε για 2 λωρίδες και πάνω και έχεις κενό στα δεξιά τότε κακώς δεν είσαι ήδη στην άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1)Θάνατος σε όσους κάνουν προσπεράσεις από δεξια

 

 

 

2)Θάνατος σε όσους κάνουν προσπέραση πάνω σε γέφυρες

 

3)Θάνατος σε όσους οδηγάν και ασχολούνται και με κάτι αλλο περα απο το να προσέχουν στον δρομο

 

 

4) Θάνατος ..... θάνατος .... θάνατος α και μην το ξεχάσω γιατί σίγουρα θα το σχολιάσετε θάνατος και σε έμενα.

 

 

Έχουμε και λέμε!

 

1) Γιατί όχι? Αν μου σαι αριστερά με 30 χλμ και είμαστε σε λεωφόρο να μην σε προσπεράσω;

 

2) Στη γέφυρα ρίου αντιρίου αν είμαι αριστερά σου και πας με 40 χλμ να μην σε προσπεράσω ;  

 

3) Δηλαδή θάνατος σε όλους μας γιατί όλοι μας ασχολούμαστε με κάτι άλλο οταν οδηγάμε.  π.χ αλλάζουμε τραγούδι στο cd player μιλάμε στον διπλανό μας σκεφτόμαστε κάτι ασχετο  , αναπνέουμε και αποσυντονιζόμαστε (αυτό πάει για τις ξανθιές και κάνω πλάκα :P)

 

4) ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ !!!! :P

Η νοοτροπία του ελληνα και το πόσο σημασία μας δίνει το Κράτος όταν οδηγούμε , αντανακλάται στην συμπεριφορά του στο δρόμο και στα έργα απο την πλευρά του Κράτους.  Απαράδεκτοι οδηγοί οι περισσότεροι. Εγώ ρίχνω με τα τσουβάλια τα μπινελίκια στο δρόμο αν μου δωθεί η ευκαρία  αν και δεν αρμόζουν στη συμπεριφορά μου :) Πρόσφατα οδηγούσα σε γερμανικούς δρόμους. Πραγματικά η χαρά της οδήγησης. Στους περιφερειακούς και αυτοκινητοδρόμους ελέγχετε ακόμα και η απόσταση που κρατάς απο το προπορευόμενο αυτοκίνητο , απαγορεύονται οι προσπεράσεις σφήνες και τιμωρείται αυστηρά το σινιάλο. Παντού κάμερες. Ετσι και παρενοχλήσεις οδηγό σε δίνει στεγνά και έρχονται σπίτι σου ;)

Ολο το point του θέματος της οδηγικής συμπεριφοράς ξεκινάει απο την παιδεία που λαμβάνει ένας οδηγός και την αυστηρότητα των προυποθέσεων και πόσο ικανός ειναι κάποιος για να αποκτήσει  δίπλωμα. Δυστηχώς εδώ δεν υπάρχει τίποτα από αυτά και πάμε στην καταστολή τους προβλήματος.  Ακόμα και τα υψηλά πρόστιμα σε κάποιες κατηγορίες παραβάσεων δε μπορούν να συνετίσουν τον Ελληνα. Ζώα ειμαστε αυτά μας αξίζουν.  αυτή ειναι η άποψη μου.

Όλα ξεκινάνε απο την παιδεία αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αλλα και η εκπαίδευση υποψηφίων οδηγών είναι ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΑ !!!

Δεν σε μαθαίνει κανένας να οδηγάς κυριολεκτικά. Μόνος σου μαθαίνεις σε αυτή την χώρα αν είσαι ικανός να μάθεις μόνος. 

Επίσης δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση από το κράτος για θέματα οδηγικής παιδείας.  

Πόσοι άραγε γνωρίζουν πόσο σημαντικό είναι να αλλάζεις λάστιχα ανα 3-4 χρόνια ανεξαρτήτως πάχος πέλματος που απομένει γιατι τα λάστιχα εχουν ημερομηνία λήξης;

Πόσοι γνωρίζουν πόσο σημαντικό είναι για την δυναμική ευστάθεια του αυτοκινήτου για την σωστή λειτουργία του ABS και για καλό φρενάρισμα  η αλλαγή αμορτισερ σε περίπου 80.000 χλμ  ; 

Πόσοι γνωρίζουν σε μια κατάσταση πανικού όπου μπορεί να χάσουν στιγμιαία τον ελεγχο του αυτοκινήτου πως να αντιδράσουν για να το επαναφέρουν;

Ναι το κράτος λέει να τηρούμε τα όρια ταχύτητας (που για μένα σε πολλές περιπτώσεις είναι υπερβολικά μικρά). Δεν είναι αυτο το πρόβλημα. Το πρόβλημα πάνω απ όλα η έλλειψη κρίσης και οδηγικών ικανοτήτων των οδηγών καθώς και κακώς συντηρημένα αυτοκίνητα και στο τέλος οι παγίδες του οδικού δικτύου.  Δηλαδή στην autobahn που δεν υπάρχουν όρια ταχύτητας έχουμε περισσότερα ατυχήματα απο εδώ Ελλάδα που έχουμε μέγιστο επιτρεπόμενο όριο 130 ? Οχι βέβαια!!! Δε προβληματίζεστε γιατί; Φταίει η ταχύτητα; Δεν νομίζω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...